دکوراسیون آشپزخانهدانستنی هادیزاین و دکوراسیونراهنما

نکات مهم و اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه یکی از بزرگ‌ترین وسایلی است که در هر منزلی وجود دارد و با توجه به اوپن‌بودن آشپزخانه‌های امروزی، اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه می‌تواند در دیزاین و زیبایی کل منزل تاثیر بگذارد. ممکن است شما در هزاران ایده غرق شده باشید و ندانید در بین این همه رنگ، که همه آن‌ها به نحوی زیبا هستند، کدام یک را برای کابینت‌های عزیز خود انتخاب کنید.

از این رو، در این مقاله قصد داریم نحوه انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را به شما بیاموزیم و با معرفی‌کردن اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، راه را برای شما هموارتر کنیم؛ پس تا انتهای مقاله با فارسیرو همراه باشید.

اهمیت رنگ کابینت در دکوراسیون خانه

آشپزخانه جایی است که ما در  طول شبانه روز از آن بارها و بارها استفاده می‌کنیم و یکی از مناطقی است که بیشترین زمان را در آن می‌گذرانیم؛ بنابراین لازم است در دیزاین، طراحی داخلی و البته انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه به خوبی دقت کنیم؛ زیرا مهم‌ترین قسمتی که ظاهر آشپزخانه را زیباتر می‌کند، در واقع همان کابینت آشپزخانه است.

انتخاب رنگ موضوع بسیار مهمی است و علاوه بر زیبایی در انعکاس نور و روشنایی آشپزخانه نیز تاثیر به سزایی دارد؛ به عنوان مثال اگر آشپزخانه شما فضای کمی دارد، انتخاب رنگ روشن برای وسایل آن می‌تواند به بزرگ‌تر دیده‌شدن آن کمک کند.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب کاغذ دیواری : 20 نکته در انتخاب رنگ و طرح آن

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

6 نکات مهم برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه کار دشواری است. وقتی به دامنه وسیع رنگ‌ها فکر می‌کنید متوجه خواهید شد که این کار واقعا دلهره‌آور است. اولین کاری که باید برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه انجام دهید این است که به کاملا از تمام جهات آشپزخانه خود را مورد بررسی قرار دهید. رنگ دیوارها و رنگ سایر وسایل آشپزخانه می‌تواند در این انتخاب تاثیرگذار باشد.

همچنین بخوانید: سبک بوهو چیست: نکات و اجرای دیزاین بوهو در دکوراسیون خانه

پس سعی کنید با در نظرگرفتن این موارد یکی یکی رنگ‌هایی که مدنظر دارید را از لیست خود حذف کنید؛ به عنوان مثال اگر دیوارها، دارای رنگ روشن مانند کرم و یا سفید هستند، باید به خوبی آگاه باشید که چه رنگی با آن‌ها به خوبی ترکیب می‌شود و جلوه زیباتری خواهند داشت. در ادامه نکات مهم برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را بررسی خواهیم کرد:

رنگ کابینت آشپزخانه را براساس طراحی داخلی انتخاب کنید

اگر طرح سنتی‌تری را برای آشپزخانه خود انتخاب کرده‌اید، کابینت‌هایی که دارای رنگ‌های کلاسیکی، همچون کرم و سفید، هستند و همچنین کابینت‌های چوبی که دارای طرح‌های روغنی و براقند می‌توانند گزینه مناسبی برای کابینت چوبی شما باشند؛ اما اگر آشپزخانه شما دارای طراحی مدرن‌تری است باید توجه داشته باشید که کابینت‌های چوبی دیگر مناسب آن نخواهد بود، پس برای زیباترشدن آشپزخانه بهتر است از کابینت‌های ملامینه‌ای براق استفاده کنید و همچنین رنگ‌های آبی تیره، قرمز پررنگ و یا زرد درخشان نیز ایده‌های مناسبی برای این نوع کابینت‌ها هستند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ مبل راحتی: ۱۰ رنگ مبلمان راحتی جدید و شیک

به نورپردازی و اندازه آشپزخانه خود به خوبی دقت کنید

از اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه توجه به نورگیر بودن و اندازه محیط است. توجه داشته باشید که در صورتی که نور کافی در آشپزخانه خود نداشته باشید، مثلا یک پنجره بزرگ که نور طبیعی و زیبای آفتاب را وارد فضای آشپزخانه شما کند وجود نداشته باشد، فرقی نمی‌کند آشپزخانه دارای رنگ تیره باشد و یا روشن؛ چرا که رنگ روشنی که قرار است آشپزخانه کوچک شما را بزرگ‌تر نشان دهد به هیچ عنوان جلوه نخواهد داشت و همچنین رنگ تیره‌ای که باید فضای خانه را لاکچری‌تر کند بدون نور نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

همچنین بخوانید: بهترین ست پارکت با کاغذ دیواری، کابینت، فرش و دکوراسیون خانه

حال در صورتی که واقعا امکان این که برای آشپزخانه پنجره بزرگ نصب کنید را ندارید، بهتر است نحوه انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کوچک را به گونه‌ای انجام دهید که رنگ‌های روشن در اولویت شما باشند؛ زیرا همانطور که گفته شد رنگ روشن فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.  کرم‌ها و سفیدها معمولاً انتخاب‌های خوبی هستند، به طور کلی هر رنگ روشنی جواب می‌دهد، زرد کره‌ای و سبز مریم گلی را نیز می‌توانید در نظر بگیرید.

از طرفی، اگر آشپزخانه‌ای بزرگ با فضای باز و میز گرانیتی صاف در وسط آن دارید، می‌توانید از رنگ‌های تیره یا روشن برای کابینت استفاده کنید. این به این دلیل است که فضای وسیع‌تر می‌تواند رنگ‌ها و انتخاب‌های مختلف طراحی را انجام دهد.

همچنین بخوانید: کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است: 7 تفاوت رنگ با کاغذ دیواری

نحوه انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

تناسب با میز و صندلی از اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از اصول انتخاب بهترین رنگ کابینت این است که شما به میز و صندلی‌ها و همچنین سایر وسایل نیز به خوبی دقت کنید. چه رنگ سفید، که یک رنگ محبوب بین مردم است، را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید و چه سراغ رنگ‌های ضد هم و ترکیب آن‌ها بیوفتید، هنگام انتخاب باید تصویر کاملی از هماهنگی آن‌ها با وسایل درون اتاق، مخصوصا میز و صندلی‌ها، در ذهن خود داشته باشید.

به عنوان مثال، به یک میز مرمری سیاه در مقابل کابینت‌های سفید یا یک میز بتنی در برابر یک اوپن آبی تخته سنگی و ترکیب و هماهنگی آن‌ها با کابینت‌های خود فکر کنید. اگر به فکر خرید یا تغییر رنگ کابینت‌های خود هستید، باید از خود بپرسید چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم که به خوبی با تمام وسایل جور شوند. طراحان داخلی و دیزاینرها یک راهنمای انتخاب بهترین رنگ کابینت آشپزخانه برای خود ترتیب دیده‌اند که در آن به ترکیب هزاران رنگ با هم پرداختند تا ببینند کدام رنگ‌ها با هم هماهنگی بهتری دارند.

همچنین بخوانید: دکوراسیون خانه کوچک: بهترین ایده چیدمان و دیزاین خانه کوچک و نقلی ساده

کابینت‌های آشپزخانه را با رنگ دیوار خود هماهنگ کنید

اگر حالا حالاها قصد تعویض رنگ دیوارهای آشپزخانه خود را ندارید، مطمئن شوید که رنگی که برای کابینت خود انتخاب می‌کنید با آن‌ها به خوبی جفت و جور می‌شود. رنگ‌های خنثی مانند کرم یا خاکستری کم رنگ، با هر نوع و رنگ کابینت هماهنگ می‌شوند و دست شما را برای انتخاب رنگ، حتی رنگ‌های شاد مانند نارنجی و زرد، نیز باز می‌گذارند.

اگر می‌خواهید دوباره دیوارهای خود را رنگ‌آمیزی کنید و یا سرامیک‌های آن را تغییر دهید، این می‌تواند فرصتی باشد که رنگ‌های شاد، مانند زرد لیمویی و یا سبز، را به آشپزخانه خود بیاورید؛ مخصوصا اگر کابینت‌هایی با رنگ خنثی دارید.

نوجه به سبک و حال و هوای محیط از اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه می‌گوید برای انتخاب رنگ کابینت، باید این سوالات را از خودتان بپرسید که آیا آشپزخانه‌ای می‌خواهید که با دوستان و خانواده خود در دورهمی‌های کوچک به گپ‌زدن مشغول شوید؟ و یا می‌خواهید صرفا از آن به عنوان مکانی برای پخت غذا استفاده کنید؟

هر تصمیمی که بگیرید باید در نظر داشته باشید که کابینت‌ها نقش مهمی را در ایجاد فضای دلخواه شما ایفا می‌کنند؛ زیرا بخش بزرگی از اتاق را به خود اختصاص داده‌اند. رنگی را انتخاب کنید که با شخصیت و میل آشپزی شما هم‌خوانی داشته باشد و زمان صرف غذا را به بهترین زمان روز تبدیل کند.

به عنوان مثال، آیا دوست دارید طعم‌های مختلف را در آشپزی خود تجربه کنید؟ با کابینت‌هایی به رنگ قرمز پررنگ، مقداری چاشنی به آشپزخانه خود اضافه کنید. آیا در آشپزی خود از متدهای سنی استفاده می‌کنید؟ پس به دنبال ظاهر کلاسیک تمام سفید یا یک کابینت چوبی قهوه‌ای پررنگ باشید.

همچنین بخوانید: دکوراسیون منزل ایرانی: طراحی داخلی و چیدمان خانه ایرانی

هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، به فکر فروش مجدد آن نیز باشید

اگر به تازگی کابینت‌های خود را عوض کرده‌اید و به این زودی‌ها تمایل به فروش آن‌ها ندارید، پس هر چه می‌خواهید رنگ‌ آن‌ها را تیره‌تر انتخاب کنید؛ اما اگر جز آن دسته از افراد هستید که عاشق تنوع هستند و دوست دارند مدام وسایل خود را عوض کنند، پس باید در راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، به سراغ رنگ‌های روشن‌تر و خنثی بروید.

بهترین انتخاب برای شما این است که رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم و خاکستری را انتخاب کنید. آشپزخانه یکی از مهم‌ترین اتاق‌های خانه است؛ بنابراین طبیعی است که چگونگی انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کمی شما را گیج کند. با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند اندازه آشپزخانه، منابع نور و زیبایی کلی که می خواهید ایجاد کنید، می‌توانید انتخاب‌های خود را به آن چه که بیشتر دوست دارید، محدود کنید.

همچنین بخوانید: بهترین ست مبل فیروزه ‌ای با فرش، پرده و چیدمان منزل

نکات مهم برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

بهترین رنگ کابینت 2022

تا اینجا نکاتی که برای انتخاب رنگ کابینت باید بدانید را به طور کامل توضیح دادیم، حال بیایید چندین رنگ را با هم بررسی کنیم که می‌توانند شما را در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کمک کنند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ دیوار اتاق خواب دخترانه شیک و جدید 2022

رنگ سفید

رنگ‌های گوناگونی هر ساله مد می‌شوند؛ اما رنگ سفید به هیچ عنوان تکراری یا قدیمی نمی‌شود. رنگ سفید آن طور که مردم فکر می‌کنند، یک رنگ واحد نیست و دارای تناژها و طیف‌های مختلفی است. یکی از این تناژهای رنگ سفید با نام کبوتر سفید یا White Dove معروف است. این رنگ سفید کرمی و ملایمی با ته رنگ گرم است که می‌توان آن را به عنوان بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه در نظر گرفت.

این رنگ دارای رگه‌های خاکستری و زرد است، به همین دلیل ترکیب آن با وسایل آشپزخانه که دارای رنگ سفید کوارتز و یا سفید گرانیتی هستند توصیه نمی‌شود؛ زیرا زیرا ممکن است در مقابل آن خیلی زرد به نظر برسند.

همچنین بخوانید: ترکیب رنگ اتاق خواب | بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

خاکستری

خاکستری، نوک مدادی و یا فیلی یک رنگ شیک و همه کاره برای کابینت آشپزخانه شما است. نظر کسانی که از راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه برای انتخاب رنگ استفاده می‌کنند درباره این رنگ این است که این رنگ خنثی بوده، می‌تواند به راحتی با همه رنگ‌ها ست شود و همچنین برای انواع آشپزخانه‌ها از مدرن تا سنتی و روستایی، مناسب است.

رنگ خاکستری نه تنها یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های کابینت در جهان است، بلکه گرمای کافی برای ایجاد فضایی دلپذیر و دوستانه را دارد؛ پس اگر قصد دارید مهمانی شام با دوستانتان را در آشپزخانه برگزار کنید این رنگ می‌تواند حس خوبی را در شما و مهمانانتان به وجود بیاورد.

می‌توان گفت رنگ خاکستری همه کاره است و با سایه های روشن‌تر مانند سفید خالص یا رنگ‌های خنثی گرمتر مانند سفید کبوتری یا White Dove به خوبی ترکیب می‌شود.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب جدید و مدرن

انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه

سبز تیره

یکی از ترندهای برتر آشپزخانه در سال جاری، رنگ سبز تیره است. این رنگ سبز تیره کابینت آشپزخانه به خوبی با چراغ‌های برنجی و کف چوبی طبیعی یا میزهای و صندلی‌های گرد جفت و جور می‌شود. این رنگ‌ معمولا در آشپزخانه‌های مدرنی یافت می‌شود که تم طبیعی دارد و از این رو با رنگ کاهی طبیعی و انواع قهوه‌ای بسیار زیبا جلوه می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب کودکان پسر و دختر

اصول انتخاب بهترین رنگ کابینت

آبی تیره

آیا به دنبال یک رنگ شیک و زیبا برای کابینت خود هستید؟ رنگ آبی تیره می‌تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. این رنگ تقریبا زغالی با ته رنگی از سرمه‌ای است. با این وجود، به عنوان یک رنگ خنثی کلاسیک طبقه بندی می‌شود که هم در آشپزخانه‌های جدید و مدرن و هم در آشپزخانه‌های سنتی می‌توان از آن استفاده کرد. در نهایت، این آبی تیره را با میز و صندلی‌های آشپزخانه سفید می‌توانید ست کنید. به دلیل وجود رگه‌های مشکی و زغالی در آن، این رنگ در کنار مشکی نیز زیبا جلوه می‌کند.

همچنین بخوانید: فنگ شویی چیست: عناصر، کاربرد، اصول و قوانین فنگشویی

چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم

مشکی

وقتی نمی‌دانید چه رنگی به آشپزخانه شما ظاهری مدرن خواهد داد یا از بین رنگ‌های پیشنهاد شده نمی‌توانید یک رنگ را انتخاب کنید، نگران نباشید؛ چرا که این مقاله مانند یک راهنمای انتخاب بهترین رنگ کابینت در آشپزخانه های مختلف به شما رنگ مشکی را معرفی خواهد کرد.

می‌توانید نمونه‌های براق رنگ مشکی را برای کابینت‌های خود برگزینید، چرا که هم به راحتی از شر لکه‌های مزاحم شما را در امان نگه می‌دارد و هم ترکیب بهتری با سایر وسایل آشپزخانه و منزل شما خواهد داشت.

همچنین بخوانید: فنگ شویی در خانه: اصول، قوانین، نکات و جهت های فنگشویی خانه (منزل)

نکاتی که برای انتخاب رنگ کابینت باید بدانید

سوالات متداول

جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه چه رنگی است ؟

رنگ خاکستری، نوک مدادی و فیلی جز رنگ‌هایی خنثی هستند که امسال طرفداران زیادی پیدا کرده است.

رنگ کابینت سفید با چه رنگی ست میشود؟

رنگ سفید یک رنگ خنثی است و با تمام رنگ‌ها می‌تواند همخوانی جالبی داشته باشد؛ اما معمولا آن را با مشکی و یا قرمز ترکیب می‌کنند.

بهترین رنگ کابینت ام دی اف چیست؟

ام دی اف به دلیل این که متریال چوب است، انواع رنگ قهوه‌ای برای آن مناسب خواهد بود. البته ام دی اف‌هایی با روکش مشکی و یا سفید نیز رنگ‌های جالبی هستند.

جمع بندی

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه کار بسیار سخت و چالش برانگیزی است و ممکن است خیلی‌ها با ندانستن نکات مهم برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه دست به انتخاب اشتباه بزنند؛ از این رو ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل این نکات را به شما بیاموزیم و با این کار انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را برای شما راحت‌تر کنیم. شما نیز اگر نکته دیگری را مد نظر دارید با ما در میان بگذارید تا بتوانیم اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه به بهترین شکل تکمیل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا