تزیینات خانهدانستنی هادیزاین و دکوراسیونراهنماطراحی داخلینکات

دکوراسیون منزل ایرانی: طراحی داخلی و چیدمان خانه ایرانی

وقتی صحبت از دکوراسیون منزل ایرانی می‌آید ناخودآگاه به یاد خانه‌های قدیم با مخده‌های مخملی می‌افتیم که تابش نور ارسی‌های رنگی بر روی آن، زیبایی‌اش را دوچندان می‌کرد. در این خانه‌ها فرقی نمی‌کرد که چه وسایلی داشتید؛ آن‌قدر ترکیب المان‌های بصری در معماری این خانه‌ها جذاب بود که در نگاه اول بنای خانه، همه را شیفته خود می‌کرد. رفته‌رفته شکل خانه‌های ایرانی تغییر کرد و با کوچک‌تر شدن آنها، چیدمان منزل ایرانی نیز شکل تازه‌ای به خود گرفت. امروزه دکوراسیون خانه ایرانی با سبکی که در قدیم بوده است، زمین تا آسمان تفاوت دارد؛ اما در برخی از خانه‌ها هنوز بارقه‌هایی از چیدمان منازل در ایران قدیم به چشم می‌خورد.

در این نوشتار قصد داریم تا نگاهی به بهترین دکوراسیون منزل ایرانی و همچنین 3 سبک متفاوت در چیدمان خانه در زمان معاصر بیندازیم. پس با ما در فارسیرو همراه باشید.

بهترین طراحی داخلی و چیدمان خانه ایرانی

بهترین دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

اگر بخواهیم به بهترین دکوراسیون داخلی منزل ایرانی که هم ساده است و هم شیک و جدید اشاره کنیم، باید بگوییم سلیقه هر شخص حرف اول را می‌زند؛ اما باتوجه‌به اصول طراحی داخلی منزل ایرانی و همچنین توجه به‌تناسب در چیدمان لوازم یک‌خانه، برای ایجاد هارمونی بیشتر باید به نکات زیر توجه داشت.

  • نقطه عطف ایجاد کنید

نقطه عطف یا نقطه کانونی، همان عنصری است که در بدو ورود به منزل به چشم می‌آید؛ به‌عبارت‌دیگر نقطه عطف همان جایی است که نمی‌توانید چشم از آن بردارید. سعی کنید در خانه با ایجاد یک پارتیشن زیبا و یا یک شومینه جذاب، یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

درگذشته که استفاده از تختک و پشتی‌های سنتی بسیار رایج بود، به لطف این وسایل و همچنین فرش‌های دستبافت این نقاط کانونی به‌راحتی مهیا می‌شد؛ اما در دکوراسیون منزل ایرانی جدید و شیک، به علت تعدد وسایل منزل باید دقت بیشتری کرد.

  • رنگ‌ها را دریابید

رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین موارد در دکوراسیون منزل ایرانی هستند. از قدیم استفاده از رنگ قرمز و آبی لاجوردی در تمامی عناصر یک‌خانه مشهود بود؛ اما متأسفانه با گذر زمان این دورنگ زنده، جایشان را با رنگ‌های خنثی مانند کرم عوض کرده‌اند.

رنگ‌های کرم یا طوسی در سبک جدید بسیار دیده می‌شود و به گفته بسیاری از افراد استفاده از این رنگ‌ها، ست‌کردن لوازم خانه را با هم راحت‌تر می‌کند.

  • نور مناسب را فراموش نکنید

توجه به نور از زمان قدیم در دکوراسیون منزل ایرانی حرف اول را می‌زد، طراحی پنجره‌های رنگی گواه این است که ایرانیان از قدیم‌الایام به نقش نور در دکوراسیون منزلشان توجه خاصی داشته‌اند.

امروزه به لطف لوسترهای زیبا و آباژورهای جذاب، شما می‌توانید به هر گوشه منزلتان، روشنایی ببخشید. از طرفی توجه به نورپردازی در دکوراسیون خانه‌های شیک و جدید باعث جلوه بیشتری به بقیه وسایل منزل می‌شود؛ پس سعی کنید از آنها غافل نشوید.

  • به فضای خانه‌تان روح ببخشید

درست است که چند سالی است سبک مینیمال یا ساده‌گرایی در دکوراسیون منزل ایرانی حکم‌فرماست؛ اما خوب است که با استفاده از برخی متریال‌ها، به دکور خانه‌تان سرزندگی ببخشید.

برای این کار نیاز به هزینه زیادی نیست؛ شما می‌توانید به طور مثال با استفاده از پارچه‌های ترمه و  قلمکار، میز غذاخوری خود را از یکنواختی در بیاورید و شکل تازه‌ای به خانه‌تان بدهید.

  • با یک تیر دونشان بزنید

در سال‌های اخیر به علت کم‌شدن مساحت منازل، حضور بسیاری از لوازم در خانه‌های ایرانی حذف شده است. به طور مثال به‌جای داشتن دو دست مبل که یکی برای مهمان و دیگری برای نشستن اهالی خانه است، تنها یک‌دست مبلمان در خانه‌هایمان قرار گرفته و آن هم جلوی میز تلویزیون برای تماشای آن.

در دکوراسیون منزل ایرانی شیک و به سبک جدید، استفاده از مبل‌های راحتی (چستر) که هم برای مهمان و هم برای استراحت اعضای خانه است، کاربردی‌تر هستند و به‌اصطلاح ما ایرانی‌ها با خرید یک وسیله با «یک تیر دونشان را زده‌اید».

سفر دکوراسیون ایرانی از دیرباز تا کنون

سفر دکوراسیون ایرانی از دیرباز تا کنون

در لغت‌نامه فارسی، دکوراسیون (Decoration) به معنی چیدمان، آراستن و مرتب کردن است. وقتی در مورد چیدمان منزل ایرانی صحبت می‌کنیم، منظور ما همان چیدمان و قرار دادن وسایل خانه در قسمت‌های مختلف مانند هال، پذیرایی، آشپزخانه و … است.

از زمان‌های قدیم تا دوران قاجار، سنگ بنای دکوراسیون خانه ایرانی بر روی سادگی بوده است یعنی انتخاب لوازم به‌گونه‌ای بود که بیشتر احساس راحتی و آرامش را برای اهالی خانه به ارمغان می‌آورده تا حس اشرافی و لوکس بودن.

فرش‌های قرمزرنگ و دست‌بافت در کنار پشتی‌هایی با همان رنگ، درون‌مایه اکثر خانه‌های ایرانی بود. با سفر شاهان قاجار به اروپا و آوردن فرهنگ غربی به کشور، پای مبلمان و میزهای غذاخوری به منازل ما ایرانی‌ها باز شد و به‌عبارت‌دیگر دکوراسیون منزل ایرانی ساده جایش را به یک دکوراسیون منزل ایرانی شیک داد.

اصول چیدمان دکوراسیون خانه ایرانی

اصول دکوراسیون خانه ایرانی

در اصول دکوراسیون منزل ایرانی لوازمی وجود دارد که شاید در هیچ کجای دنیا استفاده نشود و به‌عبارت‌دیگر منحصربه‌فرد هستند. دیگر کمتر کسی هست که در دنیا نام فرش‌های دستبافت ایرانی را نشنیده باشد و یا صنایع‌دستی ایران مانند قلمکار، میناکاری و خاتم، المانی را ندیده باشد.

قالی و قالیچه پای ثابت وسایل در دکوراسیون منزل ایرانی است. وجود هنرمندان ماهر در بافت این نماد ملی، آوازه این هنر اصیل کشورمان را تا دوردست‌ها فرستاده اند. در بهترین دکوراسیون منزل ایرانی، مبلمان وسیله دیگری است که به این فضا جلوه خاصی می‌دهد.

معمولاً مبلمان باتوجه‌به سلیقه صاحب هر خانه‌ای خریداری می‌شود؛ برخی از افراد مدل کلاسیک و سلطنتی را ترجیح می‌دهند؛ اما برای خیلی‌های دیگر یک مبلمان ساده و اسپرت بهترین گزینه است.

وجود لوازمی مانند گلدان‌های میناکاری یا خاتم، مجسمه‌های رزین یا چوبی، ظروف مسی از دیگر وسایل جانبی تزیینی در دکوراسیون منزل ایرانی است. از دیگر اصول دکوراسیون داخلی یک‌خانه ایرانی، باید توجه به رنگ‌های روشن و زنده مانند سبز را ذکر کنیم.

3 تا از بهترین دکوراسیون منزل ایرانی شیک و ساده

زیبایی بصری در چیدمان یک‌خانه علاوه بر آسایش در آرامش انسان نیز بسیار مهم است. از همین رو در ادامه به 3 تا از بهترین دکوراسیون منزل ایرانی می‌پردازیم که می‌تواند این دو دستاورد را برایمان به همراه داشته باشد:

دکوراسیون منزل ایرانی به سبک غربی

دکوراسیون منزل ایرانی به سبک غربی

این روزها به علت کوچک‌تر شدن خانه‌ها، بیشتر لوازم به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که هم‌زمان بتوانند چند کار را انجام دهند و این دقیقاً همان چیزی است که از فرهنگ غربی به کشورمان آمده است.

مبلمان تختخواب‌شو یا راحتی که در کنار نشستن بر آن، می‌توان به‌جای تخت هم استفاده کرد، دقیقاً همان سبک غربی است که در کشورمان پا نهاده؛ علاوه بر این  لوازم دیگری مانند میز غذاخوری و آباژور، وسایل دیگری هستند که دکوراسیون منزل ایرانی را به سمت سبک کشورهای غربی می کشاند.

دکوراسیون خانه ایرانی با سبک تلفیقی

دکوراسیون خانه ایرانی با سبک تلفیقی

سبک تلفیقی، ترکیبی از فرهنگ اصیل ایرانی و کشورهای دیگر است. به طور مثال، شما می‌توانید در گوشه‌ای از یک‌خانه با سبک غربی، صندوقی منبت‌کاری‌شده از هنر اصیل ایرانی قرار دهید.

امروزه سبک تلفیقی مورد استقبال زوج‌های جوانی است که در کنار لوازم مدرنیته می‌خواهند فرهنگ اصیل ایرانی را زنده نگه دارند.

دکوراسیون خانه ایرانی به سبک سنتی

دکوراسیون خانه ایرانی به سبک سنتی

سبک سنتی یادآور ایران باستان است؛ زمانی که در ظرف‌های سفالی آبی‌رنگ غذا می‌خوردند و بر روی تختی چوبی  به مخده‌ای قرمزرنگ تکیه می‌دادند. در سبک سنتی از وسایلی به سبک قدیم مانند میزهای منبت‌کاری‌شده، ظروف مسی و یا گلیم بیشتر استفاده می‌شود.

امروزه به علت زیبایی طرح‌های اسلیمی و باستانی در لوازم قدیمی مانند گبه‌ها و یا ظروف گلی، بسیاری از افراد در سراسر دنیا مجذوب آن هستند و  فروش این محصولات در بخش صادرات توانسته ارزآوری زیادی برای کشورمان کند.

همچنین بخوانید: بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

سؤالات متداول

چگونه می‌توان فهمید که کدام سبک دکوراسیون داخلی بهتر است؟

در این زمینه قانون خاصی وجود ندارد و بیشتر سلیقه فرد مهم است اما باتوجه‌به سبک و متراژ خانه می‌توان یک سبک مناسبی را انتخاب کرد.

برای چیدمان منزل، اول چه وسایلی خریداری شود؟

برای یک دکوراسیون مناسب برای خانه بهتر است در باتوجه‌به متراژ فضا، با خرید لوازم بزرگ‌تر شروع کنید.

معنی دکوراسیون داخلی ایرانی چیست؟

دکوراسیون داخلی ایرانی عبارت است از ترکیب عناصر و المان‌های فرهنگ ایرانی با رنگ، نور و چیدمان که باعث ایجاد محیطی جذاب و آرامش‌بخش می‌شود.

جمع‌بندی

این روزها به علت تغییر سبک زندگی ما ایرانی‌ها و همچنین عوض شدن مدل برخی از کسب‌وکارها (دورکاری)، بسیاری از افراد ساعت‌های زیادی را در خانه می‌مانند. به همین علت توجه به دکوراسیون منزل به موضوع مهمی در سلامت جسم و روان تبدیل  شده است.

خوشبختانه دکوراسیون منزل ایرانی آن‌قدر زیبا و جذاب است که اگر به‌صورت اصولی رعایت شود، می‌توان ساعت‌ها و روزهای زیادی را در محیط آن خانه سپری کرد. توجه به المان‌های بصری دکوراسیون خانه ایرانی از موضوعات مهمی است که ایرانیان باستان از آن غافل نبودند و در جای‌جای فرهنگ اصیل چیدمان منزل ایرانی، به‌راحتی می‌توان یافت.

توجه داشته باشید که روح ما ایرانیان با فرهنگ غنی کشورمان سیراب می‌شود، از همین رو با استفاده از یک دکوراسیون منزل ایرانی که بر پایه این فرهنگ کهن است، از آن غافل نشویم. امیدوارم این مطالب به شناخت بیشتر شما برای دکوراسیون داخلی خانه ایرانی و چیدمان خانه ایرانی کمک زیادی کرده باشد. لطفاً نظراتتان را درباره ایده‌هایی برای چیدمان منزل به سبک فرهنگ ایرانی برای ما ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا