فیتنس بانوان

فیتنس بانوان 

امروزه یکی از ورزش‌های پرطرفدار ورزش بدنسازی است. شاید شما هم تصمیم دارید برای تناسب اندام و زیبایی ظاهری خود رشته بدنسازی را انتخاب کنید اما هنوز نمی‌دانید این رشته خود شامل رشته‌های مختلفی است. از جمله رشته‌های پرطرفدار در بدنسازی می‌توان به فيتنس ، بادي بيلدينگ ، بادي كلاسيك و… اشاره کرد. برخی از این رشته‌ها برای بانوان و آقایان کمی متفاوت است. در این قسمت شما را با فیتنس بانوان آشنا می‌کنیم. 

هدف فیتنس چیست؟

برای ورود به هر رشته ورزشی بهتر است ابتدا شرایط بدنی خود را بسنجید و متناسب با تیپ بدنی خود و هدفی که از ورزش دارید بهترین رشته ورزشی را انتخاب کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید یکی از رشته‌های بدنسازی را انتخاب کنید و استخوان بندی و هیکل درشتی نیز دارید، پیشنهاد می‌کنیم وارد رشته بادی بیلدینگ شوید. اما در صورتی که دارای هیکل و استخوان بندی ریزی هستید رشته فیتنس بهترین انتخاب برای شما است. در کل رشته بدنسازی باعث می‌شود حجم زیادی به بدن داده شود و دارای تمریناتی کم وزنه با بیشترین سنگینی است اما هدف رشته فیتنس تقویت قدرت عضله‌ای می‌باشد که تمرینات این رشته به صورت تعداد وزنه‌های بالا با وزن متوسط می‌باشد. 

هدف از فیتنس بانوان 

همان طور که گفتیم فیتنس به طور کلی به تناسب اندام و فرم‌دهی بدن کمک می‌کند و از وزنه‌های سنگین استفاده نمی‌شود‌. هدف فیتنس بانوان نیز همین است. فیتنس خانم ها باعث چربی سوزی و کاهش کالری می‌شود و اندامی خوش فرم و متناسب را برای بانوان به ارمغان می‌آورد. همان طور که گفتیم هدف فیتنس خانم ها حجم‌دهی عضلانی نمی‌باشد و در این وزش عضلات کمتری درگیر می‌شوند. در فیتنس بانوان با حرکات کششی و ورزش‌های هوازی قدرت عضلات بیشتر می‌شود‌، پاها فرم‌دهی و شکم عضلانی می‌شود

ویژگی‌های ورزش فیتنس بانوان 

در رشته فیتنس بانوان نیازی به وزنه‌های سنگین نیست زیرا در رشته فیتنس هدف اصلی متناسب و خوش فرم کردن بدن است. وزنه زدن راهی راحت برای به دست آوردن توده عضلانی است و هدف اصلی در رشته بدنسازی حجیم ساختن بدن است اما در فیتنس این طور نیست. در رشته فیتنس چربی‌های اضافی سوزاندن می‌شود اما در رشته بدنسازی یک دوره برای افزایش وزن و حجم وجود دارد در صورتی که در رشته فیتنس دوره‌ای به نام افزایش وزن و حجم وجود ندارد‌.

از آنجایی که رشته فیتنس ظرافت‌های خاص خود را دارد این رشته بیشتر مورد توجه بانوان قرار گرفته است و آقایان بیشتر به رشته بدنسازی علاقه دارند‌. سوالی که اکثر افراد از ما می‌پرسند این است که چقدر طول می‌کشد تا رشته فیتنس نتیجه مطلوب خود را بدهد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر همه تمرینات هوازی، برنامه غذایی و برنامه ورزشی را به صورت منظم و متوالی انجام دهید و تمرینات را متوقف نکنید، تقریباً می‌توانید یک سال و نیم نتیجه مطلوب را بگیرید.  

مزیت‌های فیتنس بانوان 

فیتنس خانم ها مزیت‌های بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • افزایش تراکم استخوان‌ها 
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ریه، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ 
  • کاهش کلسترول
  • بالا بردن میزان انرژی، 
  • افزایش اعتماد به نفس،
  • کاهش استرس، 
  • از بین بردن افسردگی 
  • ایجاد آرامش
  • کنترل وزن 

کلام آخر

اگر بانوان تحرکی نداشته باشند احتمال اینکه به پوکی استخوان و روماتیسم مفضلی دچار شوند زیاد است. زمانی که ورزش می‌کنید آب بیشتری نیز می‌نوشید و این بسیار برای بدن شما مفید است. تغذیه فیتنس خانم ها شامل مصرف سالاد، سبزی و میوه می‌باشد که به داشتن زندگی سالم کمک می‌کند. پس ورزش را فراموش نکنید. ممنون که تا انتها همراه ما بودید. در این قسمت مطالب مفیدی را در مورد فیتنس بانوان در اختیار شما قرار داده‌ایم. امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا