کاهش وزن

کاهش وزن

شاید یکی از کارهای سخت برای هر فردی کاهش وزن باشد. اما همان طور که می‌دانید کاهش وزن به تناسب اندام و زیبایی ظاهری شما بسیار کمک می‌کند. بسیاری از برنامه‌های غذایی غیراستاندارد که برای کم کردن وزن طراحی شده‌اند، احساس گرسنگی یا عدم سیری در شما ایجاد می‌کنند، یا گروه‌های اصلی غذایی را حذف می‌کنند و پایدار نیستند. این‌ها دلایل اصلی هستند که ممکن است برای شما سخت باشد که به یک برنامه غذایی سالم پایبند باشید.

هرکسی نیازهای منحصر به فردی دارد که باید برنامه غذایی متناسب با نیازها و عادت‌های خود طراحی کند. حتماً می‌دانید که با پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا رژیمی که بر روی غذاهای کامل تمرکز دارد می‌توانید وزن خود را کاهش دهید، اما برخی از اصول کلی وجود دارد که برای کم کردن وزن موثرتر بهتر است آن‌ها را رعایت کنید. با ما همراه باشید در این قسمت نکات خوبی را در مورد کاهش وزن در اختیار شما قرار می‌دهیم. 

چند نکته علمی برای کمک به کاهش وزن 

در اینجا چند نکته با پشتوانه علمی برای کمک به کم کردن وزن آورده‌ایم که شامل تغذیه سالم، انتخاب دقیق کربوهیدرات‌ها می‌شود و هدف آن‌ها این است که : 

  • سطح اشتها و گرسنگی را کاهش می‌دهد و در عین حال شما را اذیت نمی‌کند
  • کاهش وزن ثابت و پایدار در طول زمان ایجاد می‌کند
  • به بهبود سلامت متابولیک شما کمک کنید

اگر می‌خواهید به سرعت وزن کم کنید، برخی از این نکات ممکن است به شما کمک کند، اما کم کردن وزن سریع به ندرت پایدار است. تمرکز بر سلامتی و عاداتی که می‌توانید در طول زمان به آن‌ها پایبند باشید، به بهبود سلامتی شما کمک می‌کند و  منجر به کاهش وزن پایدار می‌شود.

چگونه در 3 مرحله ساده وزن کم کنیم 

1. کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش دهید

یکی از راه‌های کمک به کاهش وزن سریع، کاهش مصرف قند و نشاسته یا کربوهیدرات است. می‌تواند با یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات یا با کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده و جایگزینی آن‌ها با غلات کامل رژیم خود را شروع کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، سطح گرسنگی شما کاهش می‌یابد و به طور کلی در نهایت کالری کمتری می‌خورید. به طور کلی کاهش کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است به کاهش اشتها، کاهش سطح انسولین و کاهش وزن کمک کند.

2. پروتئین، چربی و سبزیجات بخورید

سعی کنید در هر وعده غذایی از انواع غذاها استفاده کنید. برای متعادل کردن بشقاب و کمک به کاهش وزن، وعده‌های غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد: 

  • یک منبع پروتئین
  • منبع چربی
  • سبزیجات
  • بخش کوچکی از کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند غلات کامل

منابع پروتئین سالم عبارتند از: گوشت: گوشت گاو، مرغ و بره ، ماهی و غذاهای دریایی: سالمون، قزل آلا، ساردین و میگو

تخم مرغ ، پروتئین‌های گیاهی: لوبیا، حبوبات و … 

همه سبزیجات غذاهای غنی از مواد مغذی و سالم هستند که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اما برخی از سبزیجات مانند سیب زمینی، کدو حلوایی زمستانه و ذرت، کربوهیدرات بیشتری دارند که بهتر است در رژیم کاهش وزن خود کم‌تر از آن‌ها استفاده کنید. 

سعی کنید هر وعده غذایی را با یک منبع پروتئین، منبع چربی سالم، کربوهیدرات پیچیده و سبزیجات ترکیب کنید. سبزیجات برگ سبز راهی عالی برای حجم دادن به یک وعده غذایی با کالری کم و مقدار زیادی مواد مغذی هستند.

3.  تحرک داشته باشید

ورزش، می‌تواند به کاهش وزن سریعتر کمک کند. وزنه برداری فواید بسیار خوبی دارد. با بلند کردن وزنه، کالری می‌سوزانید و به جلوگیری از کند شدن متابولیسم خود کمک می‌کنید، که نتیجه آن کم کردن وزن است. اگر وزنه زدن گزینه‌ای مناسب برای شما نیست، انجام برخی تمرینات مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا شنا برای کاهش وزن و سلامت عمومی بسیار مفید است.

دکمه بازگشت به بالا