تزیینات خانهدانستنی هادیزاین و دکوراسیوننکات

کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است: 7 تفاوت رنگ با کاغذ دیواری

تغییر پوشش دیوار یکی از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌های تغییر دکوراسیون خانه است. به طور کلی دیوار‌ها در بزرگ و کوچک یا تیره و روشن نشان دادن فضای خانه نقش پررنگی دارند. انتخاب رنگ یا طرح مناسب برای پوشش دیوار، می‌تواند بر دکوراسیون منزل شما تاثیر بسیاری داشته باشد و آن را زیباتر یا دلگیرتر کند. اما اغلب کسانی که فکر تغییر پوشش دیوارها به ذهن‌شان خطور می‌کند این پرسش در ذهن‌شان ایجاد می‌شود که کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است؟

برای رسیدن به پرسش این پاسخ بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید؛ چرا که در این مقاله از فارسیرو دو پوشش کاغذ دیواری یا رنگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس از مطالعه این مقایسه می‌توانید براساس شرایط خود و نکات گفته شده، یکی از گزینه‌های رنگ یا کاغذ دیواری را انتخاب کنید.

مقایسه رنگ با کاغذ دیواری؛ رنگ آمیزی بهتر است یا کاغذ دیواری؟

همانطور که در بخش پیش اشاره کردیم، یکی از سوالات افرادی که به دنبال تغییر دکوراسیون و پوشش دیوارهای منزل خود هستند این است که کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ آمیزی؟ به همین دلیل قصد داریم در این بخش به مقایسه کاغذ دیواری و رنگ بپردازیم و شما را در انتخاب کاغذ دیواری یا رنگ روغنی راهنمایی کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب مدرن و جدید

کاغذ دیواری یا رنگ

محل استفاده کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی

اینکه شما قصد دارید پوشش دیوارهای کدام قسمت از منزل‌تان را تغییر دهید، در انتخاب کاغذ دیواری یا رنگ بسیار مهم است. حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، اتاق خواب و نشیمن از گزینه‌های شما هستند. بهتر است بدانید که حمام و سرویس بهداشتی گزینه‌هایی هستند که می‌توانید خلاقیت بیشتری را در آن‌ها به خرج دهید. به عنوان مثال اگر از اجرای طرح و رنگ‌ در اتاق خواب یا نشیمن می‌ترسید، می‌توانید طرح خود را در سرویس بهداشتی پیاده‌سازی کنید.

امروزه کاغذ دیواری‌های ضد آب وارد بازار شده‌اند که در برابر رطوبت مقاوم بوده و می‌توان در حمام و دستشویی از آن‌ها استفاده کرد. در عین حال باید بدانید که نمی‌توانید این کاغذها را مثل دیوار رنگ آمیزی شده با فشار مستقیم آب شستشو دهید. بنابراین در مقایسه کاغذ دیواری یا رنگ، بهتر است بدانید که برای استفاده از کاغذ دیواری قسمت‌هایی در سقف یا قسمت بالایی دیوار سرویس بهداشتی یا حمام را انتخاب کنید که در معرض مستقیم با آب نباشد.

در این بخش از مقایسه رنگ یا کاغذ دیواری می‌توانیم بگوییم، استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خواب یا نشیمن سابقه‌ای طولانی دارد. با وجود این، رنگ‌آمیزی هم همیشه یک گزینه در دسترس و ساده که می‌توانید برای زینت بخشیدن به دیوارها از آن استفاده کنید. بسته به نوع طراحی که در ذهن دارید، هم کاغذ دیواری و هم رنگ می‌توانند از گزینه‌های شما باشند.

به جرات می‌توان گفت، آشپزخانه مهم‌ترین بخش خانه است. در سال‌های گذشته اگر می‌خواستید دیوارهای آشپزخانه را تغییر بدهید، تنها می‌توانستید از بین کاشی، سرامیک یا نهایتاً رنگ‌های روغنی یک گزینه را انتخاب کنید. در حالی که امروزه کاغذ دیواری ضد آب و قابل شستشو مناسب آشپزخانه، دست شما را در زمان خرید باز می‌گذارد.

تفاوت قیمت رنگ و کاغذ دیواری

صرفه اقتصادی یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب و خرید است که با توجه به شرایط کشور بیش از برای افراد اهمیت دارد. ممکن است در دید اول قیمت رنگ به صرفه‌تر و مناسب‌تر از کاغذ دیواری به نظر برسد. اما این تفکر اشتباه است. در نظر داشته باشید که رنگ آمیزی و کاغذ دیواری از انواع مختلفی برخوردارند که هر کدام قیمت متفاوتی از دیگری دارند.

اگر از جنس کاغذ دیواری یا رنگ صرف نظر کنیم، باید گفت از آنجایی که کاغذ دیواری به زیر ساخت آنچنانی نیاز ندارد و هزینه نصب آن از رنگ کمتر است، می‌توان هزینه پوشاندن دیوار با استفاده از کاغذ دیواری را ارزان‌تر معرفی کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که برای رنگ کردن دیوار، پیش از هر چیز باید مشکلات دیوار را رفع کنید که خود هزینه اضافی را روی دوش شما خواهد گذاشت اما در نصب کاغذ دیواری نیازی به این کار نیست.

رنگ یا کاغذ دیواری

تنوع طرح و نقش در مقایسه رنگ و کاغذ دیواری

اگر بخواهیم تفاوت رنگ و کاغذ دیواری را از نظر تنوع طرح و نقش بررسی کنیم، باید بگوییم که در انتخاب کاغذ دیواری با تنوع بسیار گسترده و بی‌نهایتی روبرو هستید و می‌توانید از میان هزاران طرح، گزینه مناسب برای دکوراسیون منزل‌تان را انتخاب کنید.

اگر چه زدن طرح و نقش‌های متنوع با استفاده از رنگ هم امکان‌پذیر است اما بهتر است بدانید که این کار هزینه زیادی را بر دوش شما خواهد گذاشت.

فرق کاغذ دیواری و رنگ در عمر مفید

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که در مقایسه کاغذ دیواری با رنگ باید به آن اشاره کرد، عمر مفید متریال انتخابی شماست. عمر مفید کاغذ دیواری یا رنگ به کیفیت ساخت و انتخاب برندهای خوب بازار دارد. اگر متریال رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری خود را از محصولاتی با کیفیت پایین انتخاب کنید، هیچ کدام برای شما عمر مفیدی نخواهند داشت.

اما هنگامی که متریال خود را از برندهای خوب و مرغوب تهیه می‌کنید، در واقع عمر طولانی‌تری را برای رنگ و کاغذ دیواری خود تضمین خواهید کرد. با این حال عمر متوسط رنگ آمیزی را می‌توان بین 3 تا 5 سال و عمر متوسط کاغذ دیواری را بین 5 تا 7 سال تخمین زد. این زمان بر اساس نوع نگهداری و محیط می‌تواند کاهش یا افزایش داشته باشد.

فرق کاغذ دیواری و رنگ در ثبات رنگ

در این مورد می‌توان گفت یکی از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ این است که اگر از برندهای معتبر و باکیفیت خریداری شود، ثبات رنگ بسیار عالی خواهد داشت. حتی مرغوب‌ترین و بهترین متریال رنگ‌آمیزی پس از گذشت مدتی زیبایی و براقی اولیه خود را از دست می‌دهند و به مرور کدر می‌شوند. در حالی که این مورد در کاغذ دیواری‌های باکیفیت مشاهده نمی‌شود.

نصب و کارکرد کاغذ دیواری یا رنگ

اگر در هنگام تغییر پوشش دیوار با این پرسش که برای دیوار رنگ بهتره یا کاغذ دیواری، مواجه شدید و برای اجرا زمان کافی ندارید، باید بگوییم که رنگ‌آمیزی دیوارها بسیار زمان‌بر و خسته‌کننده است؛ چرا که به زیرسازی و‌ رنگ کردن چندباره برای حفظ یک دستی بر روی دیوار نیاز دارد.

اما نصب کاغذ دیواری به این شکل نیست. نصب کاغذ دیواری با یک زیر سازی جزئی هم امکان‌پذیر است و نصب آن بستگی به متراژ، در یک یا دو روز انجام می‌شود. به علاوه کاغذ دیواری‌ها می‌توانند به پوشاندن نقایص موجود بر روی دیوار کمک کنند.

همچنین بخوانید: ترکیب رنگ اتاق خواب | بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

مقایسه رنگ و کاغذ دیواری

 کاغذ دیواری یا رنگ از نظر عایق بودن

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه کاغذ دیواری یا رنگ می‌توانیم به آن اشاره کنیم، عایق بودن است. بهتر است بدانید که اکثر کاغذ دیواری‌ها به علت ضخامتی که دارند نقش یک عایق حرارتی و برودتی را ایفا می‌کنند. اگر منزل شما در منطقه شلوغ و پرتردد شهر واقع شده است و می‌خواهید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، قطعاً کاغذ دیواری گزینه مناسبتری محسوب می‌شود. رنگ‌ها نمی‌توانند عایق خوبی باشند و از این نظر نمی‌توان امتیازی را برای آن‌ها در نظر گرفت.

سوالات متداول

الان کاغذ دیواری مده یا رنگ؟

اگر مد روز را دنبال می‌کنید و به این فکر هستید که از نظر مد کاغذ دیواری بهتره یا رنگ، باید به شما بگوییم که امروزه اکثر طراحان داخلی برای تزیین دیوارهای داخلی از کاغذ دیواری استفاده می‌کنند و آن را به رنگ ترجیح می‌دهند.

کاغذ دیواری ارزون‌تره یا رنگ؟

شاید در دید اول هزینه رنگ‌آمیزی کمتر به نظر برسد اما باید به شما بگوییم با توجه به تعمیرات و زیرسازی‌هایی که پیش از رنگ‌آمیزی نیاز است، نصب کاغذ دیواری ارزان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

نصب کاغذ دیواری راحت‌تر است یا رنگ آمیزی؟

رنگ‌آمیزی دیوار کاری بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است و مدت زمان زیادی را نیاز دارد. در صورتی که نصب کاغذ دیواری راحت‌تر بوده و در مدت زمان یک تا دو روز می‌توان آن را به اتمام رساند.

 دوام رنگ خوبه یا کاغذ دیواری؟

در مقایسه کاغذ دیواری یا رنگ باید گفت هم رنگ و هم کاغذ دیواری از دوام خوبی برخوردارند؛ اما دوام کاغذ دیواری از نظر حفظ زیبایی طرح و رنگ بیشتر است. در حالی که فرق کاغذ دیواری و رنگ این است که رنگ پس از مدتی کدر و تیره می‌شود.

تفاوت رنگ و کاغذ دیواری

جمع‌بندی

با وجود این که به طور کلی می‌توان کاغذ دیواری را نسبت به رنگ گزینه بهتری دانست، اما انتخاب کاغذ دیواری یا رنگ به سلیقه شما و سبک دکوراسیون فضا بستگی دارد. بنابراین هم رنگ و هم کاغذ دیواری مزایای خود را دارند و باید بفهمید کدام یک با فضا و هدف شما هماهنگی بیشتری دارد. کاغذ دیواری و رنگ هر دو به یک اندازه طرفدار دارند و محبوبیت هیچ کدام از دیگری بیشتر نیست.

همچنین می‌توان گفت ترکیب رنگ و کاغذ دیواری هم انتخابی منحصر به فرد و جذاب است و هیجان خاصی به فضا می‌بخشد. بیشتر طراحان دکوراسیون توصیه می‌کنند که اگر نمی‌دانید از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنید، بهترین گزینه این است که فضاهایی مثل اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس‌ بهداشتی را با رنگ پوشش داده و اتاق نشیمن را با کاغذ دیواری تزئین کنید. برای اینکه راحت‌تر تصمیم بگیرید می‌توانید بودجه خود را مشخص کرده و سپس بر اساس بودجه، پوشش مناسب دیوار منزل خود را انتخاب کنید.

اکنون نوبت شماست که به ما بگویید آیا تاکنون در انتخاب و مقایسه رنگ و کاغذ دیواری تردید داشته‌اید؟ در نهایت از میان دو پوشش رنگ یا کاغذ دیواری کدام را انتخاب کرده‌اید؟ در بخش نظرات علت انتخاب خود را با ما و دیگران درمیان بگذارید. به نظر شما کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است و چرا؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا