تزیینات خانهچه چیزیدانستنی هادیزاین و دکوراسیوننکات

فنگ شویی چیست: عناصر، کاربرد، اصول و قوانین فنگشویی

فنگ شویی چیست؟ آغاز فلسفه فنگ شویی از کشور چین است. کشور چین به داشتن آداب و سبک زندگی خاص خود در سراسر جهان معروف است. معنی فنگ شویی به آب و باد اشاره دارد. در فرهنگ چین بر سلامتی و پاکی تاکید زیادی شده است.  تمام روش‌ها و راه‌های لازم برای رسیدن به داشتن زندگی سالم و پاک به معنا و مفهوم «فنگ شویی چیست؟» اشاره دارد. چرخه فنگ شویی باعث واردشدن انرژی‌های مثبت به زندگی شما می‌شود.

فنگشویی در حقیقت یک نوع دفع انرژی منفی از زندگی است. علم فنگ شویی قابل استفاده برای تمام مکان‌ها است. اصول فنگ شویی برطبق قوانین و قواعد خاصی انجام می‌شود. بسیاری از افراد برای آشنایی با آن در دوره‌های مخصوصی شرکت می‌کنند.

قوانین اجرایی برای این علم در مورد قسمت‌های مختلف خانه و یا محل کار متفاوت است. قانون فنگ شویی بر اجرای اصول آن به طور مساوی و هماهنگ در سراسر نقاط منزل و محل کار اشاره دارد. برای جریان داشتن انرژی مثبت در یک خانه باید در همه نقاط آن، این علم را پیاده‌سازی کرد. نادیده‌گرفتن نقاطی مانند زیرپله، داخل بعضی از کمدها و… تاثیر بسیار بدی بر اصول این علم دارد. همراه فارسیرو باشید تا با همه چیز پیرامون عناصر فنگ شویی و کاربردهای آن آشنا شوید.

فنگ شویی به چه معناست؟

فنگشویی چیست؟ چرا ما به اجرای این علم در مکان‌ زندگی و کار خود نیاز داریم؟ فنگ شویی هنری برای خلق و حرکت انرژی مثبت در همه مکان‌ها است. این علم در حقیقت هنری برای دفع انرژی‌های منفی محیط و خلق یک جریان تازه و مثبت است. فلاسفه کشور چین معتقدند بسیاری از مشکلات زندگی و بدشانسی‌ها به دلیل انرژی‌های منفی رخ می‌دهد؛ بنابراین دفع این انرژی‌های منفی کمک زیادی به ورود اتفاقات خوب و مثبت به زندگی ما می‌کند. این علم با ایجاد انرژی‌های مثبت و تغییرات جدی در محیط باعث ایجاد خوشبختی و خوش شانسی در زندگی شما می‌شود.

این علم در حقیقت ایجاد یکسری تغییرات بسیار مثبت در محیط و مکان کاری و زندگی شما است. بسیاری از افراد موفق، بزرگترین دلیل رشد و پیشرفت کاری خود را استفاده از فنون این علم در سراسر زندگی خود می‌دانند. این روزها مراکز متعددی در سراسر جهان به دلیل اهمیت این علم، برای آموزش آن تاسیس شده است.

عناصر فنگ شویی چیست؟

علم فنگ شویی چیست؟ این علم بر ورود انرژی‌های مثبت از طریق طبیعت اشاره دارد. پنج عنصر در این علم نقش مهمی ایفا می‌کنند. از مهمترین عناصر فنگ شویی برای از بین بردن انرژی‌های منفی محیط می‌توان به آب، خاک، فلز، آتش و چوب اشاره کرد. در ادامه به طورکامل با این عناصر و نحوه اثرگذاری آنها روی محیط آشنا می‌شویم.

Conceptual image of Feng Shui with five elements

عنصر آب در فنگ شویی

مفهوم عنصر آب در فنگ شویی چیست؟ عنصر آب در فنگ شویی نشان‌دهنده حرکت و آزادی است. این عنصر می‌تواند در همه قسمت‌های هستی جریان داشته باشد. از مهمترین ویژگی‌های عنصر آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عنصر آب به پاکسازی محیط و جذب انرژی‌های مثبت کمک زیادی می‌کند. این عنصر با داشتن تاثیر مثبت بر سایر عناصر مانند باد، خاک و… باعث تقویت این عناصر می‌شود. آب با داشتن اشکال دارای انحنا، نشان‌دهنده انرژی زنان و با بازتاب تصاویر، نشان‌دهنده اشیایی مانند آینه است. طیف رنگ‌های آبی نماد رنگ این عنصر هستند.

بهترین مکان برای استفاده از این عنصر، قسمت‌های شمالی و شرقی محل سکونت و کار است. اما عنصر آب چه تاثیری برروی عناصر دیگر دارد؟

عنصر فلز در صورت تبدیل به مایع، مانند آب توانایی حرکت و آزادی دارد. در طبیعت جذب آب توسط ریشه و چوب درختان باعث رشد آنها می‌شود. در فنگشویی نیز آب همان تاثیر مثبت را روی چوب دارد. دو عنصر خاک و آتش با آب سازگاری ندارند. آب به سرعت جذب خاک شده و به آن سفتی می‌بخشد؛ همچنین باعث نابودی و خاموشی عنصر آتش خواهد شد. وسایلی مانند آینه، آکواریوم ماهی، انواع آب‌نما و اشکال دارای انحنا را برای نمایش عنصر آب استفاده نمائید.

عنصر آتش در فنگ شویی

مفهوم عنصر آتش در فنگشویی چیست؟ عنصر آتش در حقیقت نشان‌دهنده عواطف و احساسات انسان‌ها است. میزان استفاده از این عنصر در سراسر منزل باید به صورت متعادل باشد. استفاده متعادل از آن باعث ایجاد انرژی جسارت و شهامت و استفاده بیش از حد آن باعث عصبانیت و بسیاری از رفتارهای پرخطر خواهد شد. استفاده کم این عنصر باعث سردشدن عواطف و ایجاد یک نوع حس بی‌ارزشی می‌شود.

شومینه از نوع چوبی و شمع دو نماد اصلی این عنصر هستند. رنگ دیوار محل سکونت و کار از مهمترین اجزای تاثیرگذار در این قانون و علم است. برای رنگ دیوارها جهت تاثیر بیشتر عنصر آتش بهتر است از رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد و ترکیب رنگ‌های طلوع و غروب خورشید استفاده شود.

فنگشویی چیست

عنصر خاک در فنگ شویی

مفهوم عنصر خاک در فنگشویی چیست؟ به دلیل تشکیل وجود انسان از عنصر خاک، وجود آن در زندگی انسان بسیار ضروری است. این عنصر نشان‌دهنده آرامش، تغذیه، مراقبت، ثبات و اقتدار است. استفاده از این عنصر باعث ایجاد آرامش و موارد ذکر شده در زندگی شما می‌شود. رنگ‌های نشان‌دهنده این عنصر شامل زرد، لیمویی، خاکی و بژ است.

تلفیق عنصر خاک با دو عنصر آتش و فلز باعث ایجاد یک جریان و انرژی مثبت در محل کار و سکونت خواهد شد. عنصر چوب و آب با عنصر خاک زیاد سازگاری ندارند. بهتر است این دو عناصر در کنار یکدیگر استفاده نشوند. چوب با رسوخ به اعماق خاک باعث تخریب آن و خاک با کدری، زلالی و شفافیت آب را از بین می‌برد.

عنصر چوب در فنگ شویی

مفهوم عنصر چوب در فنگشویی چیست؟ عنصر چوب در طبیعت بیانگر زندگی و داشتن شور و نشاط است. این عنصر با بعضی از عناصر مانند فلز و خاک سازگاری ندارد. از مهمترین عناصر سازگار با چوب می‌توان به آب و آتش اشاره کرد. استفاده از مجسمه‌های چوبی در کنار شمع ایده خوبی برای انجام فنگشویی در فضای منزل است. استفاده از وسایل چوبی به دلیل تنوع

به شما امکان انتخاب‌های زیادی را می‌دهد. مبلمان و وسایل تهیه شده از چوب مانند قاب عکس، انواع کمد، جاکفشی و…همه انتخاب بسیار خوبی برای اجرای اصول این علم هستند. تهیه گیاهان طبیعی برای نقاط مختلف محل کار و سکونت نیز به جریان‌یافتن یک انرژی مثبت در زندگی شما کمک زیادی می‌کند. گیاهانی مانند کاکتوس نماد ثروت هستند. استفاده از این گیاهان نه تنها باعث جذب انرژی مثبت، بلکه باعث دفع انرژی‌های منفی از زندگی شما نیز خواهد شد.

همچنین بخوانید: 12 گل و گیاه فنگ شویی: اهمیت گیاهان و گل فنگ شویی در خانه

عنصر فلز در فنگشویی چیست؟

مفهوم عنصر فلز در فنگ شویی چیست؟ این عنصر نماد قاطعیت در زندگی، موفقیت، تمرکز بر کارها، صداقت، عدالت و… است. این عنصر انتخاب بسیار مناسبی برای رفع انرژی منفی در محل کار و زندگی و رفع مشکلات است. استفاده از فلز در مکان زندگی باعث ایجاد شادابی خواهد شد. نماد فلز، دایره است. انرژی این عنصر به شما برای برقراری نظم محیط و انجام کارها با دقت بیشتر، کمک زیادی می‌کند. طلایی، نقره‌ای، سفید از مهمترین رنگ‌های مورد استفاده هستند. این رنگ‌ها بیانگر رنگ‌های فلزاتی مانند طلا، نقره و… است.  استفاده از انواع قاب عکس فلزی، گلدان فلزی و بسیاری از اشیا فلزی به برقراری جریان مثبت و افزایش موفقیت در زندگی کمک زیادی می‌کند.

همچنین بخوانید: نماد فنگ شویی چیست | نمادهای فنگ شویی ثروت، عشق، سلامتی و حیوانات

علم فنگ شویی

چرخه فنگ شویی

چرخه فنگ شویی شامل چرخه‌های زیر است:

 • چرخه تولیدکننده

چرخه تولیدکننده، چرخه مادر نیز نامیده می‌شود. در فرایند این چرخه عناصر تولید شده وظیفه تغذیه و رشد عناصر بعدی را برعهده دارند.  در این چرخه، آتش از چوب، خاک از خاکستر آتش، فلز از خاک و چوب از آب تغذیه می‌کند.

 • چرخه کنترل‌کننده

چرخه کنترل‌کننده، چرخه پدر نیز نامیده می‌شود. این چرخه با کنترل عناصر بعدی خود از افزایش بیش از اندازه نیروی عنصر بعدی جلوگیری می‌نماید. عناصر پنج‌گانه با استفاده از کنترل‌گری باعث کاهش قدرت سایر عناصر در طبیعت می‌شوند. در این چرخه چوب با نفوذ به دل خاک، خاک با جذب و جلوگیری از جریان آب،  آب با خاموش‌کردن آتش، آتش با ذوب‌کردن فلز و فلز با تکه تکه‌کردن چوب مانع از افزایش قدرت یکدیگر می‌شوند.

 • چرخه افراطی

این چرخه دقیقاً مانند چرخه پدر است؛ اما هر عنصر، عنصری بعدی را بیش از حد ضعیف می‌کند.

 • چرخه توهین‌کننده

این چرخه عکس چرخه پدر عمل می‌کند.  در چرخه توهین‌کننده میزان عنصر کنترل‌کننده بسیار کم است. به عنوان مثال زیادی آب نسبت به خاک، باعث شستن خاک و از بین‌رفتن آن به وسیله آب می‌شود.

قانون فنگ شویی

اصول و قوانین فنگ شویی چیست؟

 • داشتن محیط مرتب و با نظم

داشتن محیط مرتب از مهمترین اصول و قواعد فنگشویی است. چینی‌ها معتقد هستند برای جریان‌داشتن بهتر انرژی در محیط حتماً باید راهی وجود داشته باشد. شلوغی محیط باعث مسدودشدن مسیر انرژی و تجمع انرژی‌های منفی می‌شود. همیشه باید ابتدای در ورودی خالی از هرگونه وسیله‌ای باشد. آینه انتخاب بسیار مناسبی برای قسمت ابتدایی ورود به خانه است. انرژی‌های مثبت همیشه از در ورودی و پنجره‌ها به منزل شما وارد می‌شوند.

 • تعادل بین عناصر پنج‌گانه

عناصر پنج‌گانه تاثیر زیادی روی تعادل انرژی محیط دارند. میزان استفاده از این عناصر باید تحت نظارت یک فرد متخصص باشد. استفاده به اندازه و متناسب این عناصر باعث جریان انرژی‌های مثبت و دفع انرژی‌های منفی می‌شود.

 • حذف نمادهای منفی

بسیاری از افراد در منزل خود از حیوانات خشک‌شده و یا وسایلی مانند شمشیر و اسلحه به عنوان دکوری استفاده می‌کنند. این نوع وسایل باعث ایجاد انرژی منفی در زندگی شما می‌شود.

 • استفاده از نور طبیعی

وجود نور مناسب در سیستم فنگ شویی از اهمیت زیادی برخوردار است. کمبود  نور باعث ایجاد انرژی منفی و عدم جریان انرژی مثبت می‌شود. بسیاری از پزشکان برای درمان افسردگی بیماران، استفاده از نور کافی را تجویز می‌کنند.

 • عدم وجود پله در روبروی درب ورودی

احداث درب در روبروی پله‌ها باعث انتقال انرژی به طبقات دیگر می‌شود.

 • عدم ساخت حمام روبروی درب ورودی

وجود حمام روبه‌روی درب منزل باعث بیرون رفتن انرژی از طریق حمام خواهد شد.

 • ایجاد حس آرامش در اتاق خواب

حذف وسایلی مانند تلویزیون، استفاده از گیاهان و استفاده از رنگ‌هایی مانند طیف‌های آبی و قهوه‌ای باعث ایجاد آرامش می‌شود.

 • سادگی در چینش وسایل

فنگشویی تاکید بسیار زیادی روی سادگی محیط و عدم استفاده از وسایل زیاد در محل کار و زندگی دارد.

اصول و قوانین فنگ شویی

مزایا و کاربرد فنگ شویی چیست؟

از مهمترین مزایا و کاربرد فنگ شویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انرژی‌های موجود در محیط تاثیر بسیار زیادی بر حالت روحی و موفقیت کاری دارند. زندگی در یک محیط با انرژی‌های مثبت بیشتر، باعث آرامش روحی و جسمی می‌شود.
 • امکان به ذهن‌رسیدن ایده‌های خلاق و انواع نوآوری در محیطی منظم و با انرژی‌های مثبت بیشتر است.
 • پیروی از قوانین فنگ شویی از طریق انرژی مثبت باعث جذب ثروت و موفقیت می‌شود.
 • کاهش اختلافات و درگیری بین افراد به علت ایجاد آرامش بیشتر و حذف انرژی‌های منفی
 • افزایش سلامتی و زیبایی با اجرای اصول فنگ شویی
 • داشتن خوابی آرام با داشتن آرامش روحی بیشتر
 • برطرف‌شدن مشکلات به علت جریان‌یافتن بیشتر انرژی‌های مثبت

سوالات متداول

آیا فنگ شویی خرافات است؟

خیر. فنگشویی در تمام فرهنگ‌ها یک نوع علم محسوب می‌شود. خرافه در نقطه مقابل علم قرار دارد.

آیا فنگ شویی حقیقت دارد؟

بله. تدریس آن به صورت حرفه‌ای در دانشگاه‌های بسیاری از کشورها و اجرای آن توسط بسیاری از معماران، دلیلی بزرگ بر حقیقت ان است.

آیا فنگ شویی علم است؟

بله. این روزها در بسیاری از کشورها به طور حرفه‌ای این علم تدریس می‌شود.

چگونه باید فنگ شویی کنیم؟

برای شروع این علم باید ابتدا آن را آموخت. با سرچ در اینترنت و خواندن کتاب در این مورد به راحتی اطلاعات لازم را برای اجرای آن کسب می‌نمائید.

جمع‌بندی

فنگ شویی علمی از چین باستان برای داشتن زندگی بهتر است. این علم به شما در داشتن یک زندگی سالم و موفق کمک زیادی می‌کند. بسیاری از افراد مشهور دنیا علت موفقیت خود را استفاده از این علم در جنبه‌های مختلف زندگی می‌دانند. اما فنگشویی چیست؟ علم فنگ شویی، علمی برگرفته از فعالیت عناصر در طبیعت است. عناصر این علم شامل آب، باد، خاک، آتش و فلز است. استفاده از نمادهای این عناصر در منزل و محل کار تا حد زیادی باعث کاهش انرژی‌های منفی می‌شود. این علم بر ساده‌زیستی و نظم و ترتیب تاکید بسیار زیادی دارد.

با کاهش انرژی‌های منفی و افزایش انرژی مثبت در هر مکانی، خوش‌شانسی و موفقیت بیشتر خواهد شد. حذف نمادهای منفی مانند حیوانات خشک‌شده، استفاده از نور کافی، استفاده از گیاهان و چینش درست اثاثیه منزل به افزایش انرژی‌های مثبت کمک زیادی می‌کند. شما عزیزان می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود را در این مورد با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا