بدنسازی

بدنسازی 

بدنسازی یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار به ویژه در بین آقایان است. افرادی که می‌خواهند اندامی زیبا و ورزیده داشته باشند رشته بدنسازی را انتخاب می‌کنند. این رشته خود انواع مختلفی دارد که در این قسمت انواع بدنسازی را برای شما آورده‌ایم. اگر می‌خواهید اطلاعات مفید و کاربردی درباره بدنسازی کسب کنید، مقالات بدنسازی که در این بخش برای شما آورده‌ایم را از دست ندهید. 

انواع بدنسازی 

همان طور که گفتیم رشته بدنسازی چند نوع است و شما متناسب با اندام خود و هدفی که دارید، می‌توانید هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید. در زیر به دو نوع آن می‌پردازیم با ما همراه باشید. 

رشته بدنسازی body building 

رشته بدنسازی body building  یکی از انواع بدنسازی است که در این رشته ورزشی، ورزشکاران متناسب با وزن‌شان دسته‌بندی می‌شوند. به طور مثال قد در این دسته بندی‌ها ملاک نیست و افرادی قد بلند می‌توانند در کنار افراد کوتاه‌تر در این رشته قرار گیرند. به طور کلی ورزشکارانی که قد کوتاه‌تری دارند، عضلات بدن‌شان زودتر پر شده و نمایان‌تر می‌باشد از این رو زودتر نتیجه فعالیت‌شان را می‌بینند. البته که بدنسازان قد بلند زیادی نیز مانند رونی کلمن، آرنولد شوارتزنگر و … هستند که در این رشته موفق شده‌اند. 

موفقیت در این رشته مستلزم پشتکار و مداومت است. در رشته بدنسازی بادی بیلدینگ براساس عضلات حجیم، گرد، کات عضلانی خوب و بالانس بدن، داوری انجام می‌شود. همه این موارد در داوری تاثیر گذار است زیرا بدنسازان زیادی بوده‌اند که حجم بدنی بالایی داشته‌اند، اما چون بدنشان بالانس نبوده جایگاه مناسبی را در این رشته کسب نکرده‌اند. در رشته بدنسازی بادی بیلدینگ کسانی که تیپ بدنی آندرومورف دارند احتمال موفقیت بیشتری دارند. اما افراد بسیاری بوده‌اند که با تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف در بادی بیلدینگ موفق شده‌اند. پس می‌توان گفت موفقیت در این رشته با تلاش، پشتکار و مداومت به دست می‌آید. 

رشته بدنسازی power lifting 

 

یکی دیگر از انواع بدنسازی رشته پاور لیفتینگ می‌باشد که ورزشکاران این رشته قدرت بدنی خود را در هر سه حرکت بازیابی می‌کنند. برای وزنه برداری در هر حرکت، ۳ بار فرصت دارند که وزنه را بلند کنند. در هر حرکت سنگین‌ترین وزنه ثبت می‌شود و در پایان بالاترین امتیازها در هر حرکت با هم جمع می‌شوند و نتیجه نهایی اعلام می‌شود‌. اين 3 حرکت در رشته پاور لیفتینگ عبارتند از: 1-اسکات 2-پرس سینه 3-ددلیفت. بیشتر قهرمانان جهان در این رشته در هفته ۴ جلسه تمرین می‌کنند. برای تمرین حرکات اسکات و پرس سینه در هفته دو جلسه انجام می‌شود و حرکت لیفت هفته‌ای یک بار انجام مي‌شوند. 

حرکات اسکات و پرس سینه در یک جلسه از هفته به طور سنگین و در جلسه دیگر با ۵۰ درصد توان انجام می‌شود. حرکت ددلیفت نیز هفته‌اي یک جلسه سنگین تمرین می‌شود. البته لازم به ذکر است که میزان تمرینات از نظر برخی مربی‌ها متفاوت است به طور مثال بعضی از مربی‌ها بر این باورند که حرکت لیفت را بايد هر سه هفته یک بار به طور سنگین تمرین کرد و در هفته دیگر با وزنه‌های متوسط رو به بالا تمرین کرد. برای استراحت نیز بین سـت‌هاي سبک و مقدماتی می‌توانید 1 دقیقه و سـت‌هاي سنگین 3 الی 5 دقیقه اسـتراحت کنید.

آیا رشته بدنسازی به درد ما می‌خورد؟ 

برای پاسخ به این سوال که رشته بدنسازی به درد شما می‌خورد یا نه باید بگوییم که اول از هر چیز باید هدف خود را مشخص کنید. آیا به رشته بدنسازی علاقه دارید یا نه؟ کدام رشته از بدنسازی را بیشتر دوست دارید؟ بعد از اینکه به این سوالات پاسخ دادید بهتر می‌توانید در این باره تصمیم بگیرید. در این بخش از سایت فارسیرو به طور کامل به رشته بدنسازی و انواع رشته بدنسازی پرداخته‌ایم. حتماً مقالات بدنسازی که در این قسمت آورده‌ایم را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در مورد این رشته پرطرفدار را به دست آوردید.

 

دکمه بازگشت به بالا