بهتریندانستنی هادکوراسیون اتاق خوابدیزاین و دکوراسیونلیست

ترکیب رنگ اتاق خواب | بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

ترکیب رنگ اتاق خواب مبحث جدیدی نیست. سال‌هاست تأثیر رنگ‌ها بر خلق و خوی انسان مورد بحث و بررسی است؛ اما عده‌ی زیادی معتقدند تأثیر رنگ‌ها بر روحیه انسان، غیرقابل انکار است. آن‌ها معتقدند رنگ محیط می‌تواند حالات درونی شما را تغییر دهد؛ مثلاً یک اتاق آبی از میزان عصبیت شما کم کرده و آرامش را به شما هدیه می‌کند. در مقابل رنگ قرمز می‌تواند انرژی‌های درونی شما را برانگیزاند. خشم، حرص، شور، فعالیت و حتی عشق می‌توانند از اثرات رنگ قرمز بر روحیه انسان باشند. به همین دلیل رنگ محیطی که در آن قرار می‌گیرید از اهمیت بالایی برخوردار است.

اتاق خواب یا اتاق شخصی شما باید مکانی سرشار از آرامش باشد تا بتوانید خستگی یک روز سخت را از تنتان خارج کنید؛ بنابراین لازم است به انتخاب رنگ اتاق خوابتان توجه کنید. با مطالعه خواص و تأثیر رنگ‌ها، می‌توانید بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب را انتخاب کنید. در این مطلب چند هارمونی رنگ اتاق خواب و ترکیب رنگ دیوار اتاق خواب را بررسی می‌کنیم. با فارسیرو همراه باشید.

ترکیب رنگ دیوار اتاق خواب

هارمونی رنگ اتاق خواب (رنگ اتاق ترکیبی)

هارمونی رنگ یعنی هماهنگ و همسان بودن رنگ‌ها در چینش دکوراسیون، به نحوی که چشم‌نواز و دلپذیر باشند. با شناخت رنگ‌های مکمل و تناسب رنگ‌ها می‌توان به بهتر نشان دادن فضای اتاق و چیدمان محیط متناسب با کاربرد آن، کمک کرد. برای استفاده از هارمونی رنگ‌ها می‌توان سه روش ساده را به‌کار گرفت.

  • در روش اول از یک رنگ برای چیدمان استفاده می‌شود. حالت‌های مختلف از یک رنگ پایه به صورت پررنگ، کم‌رنگ، گرم‌ و یا سرد در کنار هم قرار گرفته و دکوراسیون اتاق شما را شکل می‌دهند.
  • برای استفاده از روش دوم که روش «کنتراست» نام دارد، رنگ‌های متضاد با هم استفاده می‌شوند؛ مثل آبی و نارنجی، زیتونی و قهوه‌ای و…
  • روش سوم به استفاده از رنگ‌های مشابه برای تکمیل دکوراسیون تأکید دارد. در این سبک هارمونی، تناژ رنگ‌های شبیه به هم استفاده می‌شود؛ مثل نارنجی و زرد، قهوه‌ای و کرمی، سرمه‌ای و آبی و…

روش اول و سوم را می‌توانید با توجه به رنگ مورد نظرتان به راحتی به کار بگیرید؛ اما برای استفاده از روش دوم لازم است اطلاعاتی راجع به رنگ‌های مکمل داشته باشید.

  • رنگ کرمی به عنوان یک رنگ خنثی می‌تواند پایه انواع هارمونی‌ها باشد. رنگ‌های گرم و تیره در کنار رنگ کرم جلوه خوبی دارند. قهوه‌ای، سرمه‌ای، یشمی، زرشکی، مشکی، فیروزه‌ای، آبی و صورتی انتخاب‌های مناسبی برای ترکیب با رنگ کرم هستند.
  • رنگ آبی در کنار رنگ‌های مکمل خود جلوه بی‌نظیری خواهد داشت. قرمز، نارنجی و زرد از جمله رنگ‌های گرم مکمل آبی به حساب می‌آیند. رنگ‌های سرد مثل سبز و سفید در کنار آبی، برای ترکیب رنگ اتاق خواب مناسب‌اند.
  • رنگ سفید می‌تواند به صورت تک رنگ یا ترکیب با رنگ‌های تیره برای دکوراسیون اتاق استفاده شود. این رنگ به دلیل خنثی بودن، معمولاً با همه رنگ‌ها به کار می‌رود.
هارمونی رنگ اتاق خواب

ترکیب رنگ اتاق  خواب دخترانه

برای طراحی اتاق دخترانه، باید از هر رنگ به میزان کافی و در جای مناسب استفاده کرد. بعضی از رنگ‌ها طرفداران بیشتری دارند و استفاده از آن‌ها رایج‌تر است. صورتی، قرمز، بنفش و … از جمله این رنگ‌ها هستند. کاربرد برخی رنگ‌ها را در دکوراسیون اتاق دخترانه بررسی خواهیم کرد.

رنگ سفید پرکاربردترین رنگ در طراحی اتاق‌هاست. هرجایی که مقدار، شدت یا تأثیر رنگ‌های مختلف در یک فضا بیش از اندازه باشد، برای خنثی کردن از رنگ سفید استفاده می‌کنیم. استفاده بیش از حد از رنگ سفید در اتاق دخترانه که اصولاً باید حس شادابی و سرزندگی را القا کند، توصیه نمی‌شود؛ چرا که حس بی تحرکی و سردی را القا میکند. در نقاط  مختلف اتاق که کمتر در معرض کثیفی قرار می‌گیرند می‌توانید از رنگ سفید استفاده کنید.

رنگ صورتی معمولاً جزو اولین انتخاب‌ها برای ترکیب رنگ اتاق خواب دخترانه است. استفاده بیش از حد از رنگ صورتی می‌تواند خسته‌کننده باشد؛ بنابراین سعی کنید از این رنگ به صورت پراکنده در نقاط مختلف استفاده کنید. ترکیب صورتی و سفید می‌تواند دکوراسیون فانتزی و شیکی را خلق کند. همچنین صورتی و طوسی ترکیب جذابی را ایجاد می‌کنند.

ترکیب رنگ اتاق خواب دخترانه

رنگ قرمز انتخاب مناسبی برای رنگ دیوار اتاق خواب دخترانه نیست. استفاده از رنگ قرمز بهتر است در موارد جزئی و قابل جابه‌جایی باشد. رنگ قرمز احساسات و عواطف درونی را تشدید می‌کند، ضربان قلب را افزایش می‌دهد، خشم و عصبانیت را زیاد کرده و تصمیمات عجولانه را توجیه می‌کند. در استفاده از رنگ قرمز باید دقت کنید.

رنگ بنفش نیز نباید به طور گسترده استفاده شود. دیزاین تک رنگ اتاق خواب با رنگ بنفش، درگیری‌های ذهنی را زیاد کرده و باعث آشفتگی می‌شود. سعی کنید از رنگ بنفش برای فضای مطالعه استفاده کنید؛ چون باعث افزایش تمرکز و یادگیری می‌شود.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ دیوار اتاق خواب دخترانه

استفاده از رنگ‌های دیگر نیز در دکوراسیون اتاق خواب دخترانه دیده می‌شود؛ اما ما به بررسی رایج‌ترین آن‌ها پرداختیم.

ترکیب رنگ اتاق خواب پسرانه

برای انتخاب ترکیب رنگ اتاق خواب پسرانه بدون توجه به کلیشه‌ها، ابتدا علاقمندی‌های صاحب اتاق را در نظر بگیرید. رنگ اتاق خواب پسرانه لزوماً نباید آبی باشد. با استفاده از علم ترکیب رنگ‌ها می‌توانید هر رنگ را به بهترین نحو در دکوراسیون اتاق به کار بگیرید. اگر رنگ پایه اتاق را آبی انتخاب می‌کنید؛ استفاده از رنگ‌های زرد، زرشکی و سرخابی را در ترکیب با آن در نظر بگیرید. اگر رنگ پایه را سبز انتخاب کردید، یک رنگ گرم مانند آجری را در کنار آن به‌کار بگیرید. رنگ لیمویی نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ چون رنگ چوب و رنگ‌های هماهنگ بسیاری دارد.

ترکیب رنگ اتاق خواب پسرانه

نکته مهم در انتخاب ترکیب رنگ اتاق خواب یا ترکیب رنگ دیوار اتاق خواب این است که سلیقه و نیازهای افراد با رشد و افزایش سن، تغییر می‌کند. برای پسران در سن‌های بالاتر بهتر است از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید. آبی تیره، خاکستری، قهوه‌ای، ترکیب سفید و مشکی معمولاً مورد پسند پسرهای جوان هستند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق پسرانه

در انتخاب ترکیب رنگ اتاق خواب

ترکیب رنگ اتاق خواب کودک

در دکوراسیون اتاق کودک باید به انتخاب رنگ توجه ویژه داشت؛ چرا که رنگ‌ها می‌توانند تأثیر مستقیم روی میزان تمرکز ذهن، کنترل هیجانات و ایجاد انرژی در کودکان داشته‌باشند. برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب باید به فاکتورهایی از جمله وسعت  فضا و نورپردازی توجه کرد. برای خانه‌های آپارتمانی و اتاق‌های نه‌چندان بزرگ، توصیه می‌شود از رنگ‌های روشن به جای رنگ‌های تیره استفاده کنید. رنگ‌های روشن باعث می‌شوند اتاق کمی بزرگ‌تر به نظر بیاید.

ترکیب رنگ اتاق خواب کودک

رنگ نارجی از رنگ‌های پرطرفدار برای اتاق خواب کودک است. استفاده آگاهانه از رنگ نارنجی باعث افزایش تمرکز ذهن و تقویت حافظه می‌شود. توجه کنید که حتماً  از نارنجی در کنار رنگ‌های مکمل استفاده کنید تا خشم و عصبانیت از این رنگ به کودک القا نشود.

رنگ زرد می‌تواند با انواع رنگ‌های سرد و خنثی ترکیب شود. استفاده از این رنگ باعث افزایش قدرت تصمیم‌گیری و تقویت حافظه می‌شود. رنگ صورتی ملایم را می‌توان به عنوان یک رنگ خنثی با بسیاری از رنگ‌های سرد و گرم ترکیب کرد. این رنگ به عنوان نماد لطافت شناخته می‌شود.

رنگ_های پرطرفدار برای اتاق خواب کودک

استفاده از رنگ‌های سرد باید به دقت انجام شود؛ چون استفاده بیش از حد و نادرست از آن‌ها در ترکیب رنگ اتاق خواب باعث بی‌حالی و کسالت کودک می‌شود. استفاده از رنگ‌های گرم مانند قرمز نیز باید با احتیاط باشد. تماس مداوم چشم با رنگ قرمز خشم و عصبانیت را به کودک القا می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب جدید و مدرن

رنگ اتاق خواب باعث بی_حالی و کسالت کودک

جمع‌بندی

برای ایجاد یک محیط دلچسب و آرامش‌بخش برای خود یا فرزندتان پیش از هر چیز تلاش کنید از دنیای رنگ‌ها آگاهی داشته باشید. شناخت رنگ‌ها در کنار شناخت روحیات و عواطف خودتان باعث می‌شود بهترین گزینه را برای ترکیب رنگ اتاق خواب خود انتخاب کنید. سعی کنید از کلیشه‌ها فاصله بگیرید و به جای استفاده از رنگ‌های آبی و صورتی، از رنگ‌های خاص و رنگ اتاق ترکیبی استفاده کنید. آبی و صورتی را نیز می‌توانید با کمی خلاقیت، به بهترین نحو به کار گرفته، و یک دیزاین خاص و شیک خلق کنید.

در کنار ترکیب رنگ‌ها حتما به چیدمان و نورپردازی توجه کنید. یک چیدمان غلط درست به اندازه انتخاب رنگ اشتباه ، دیزاین را به هم می‌ریزد.  نورپردازی مناسب می‌تواند اتاق‌های کوچک آپارتمان‌ها را بزرگ‌تر جلوه دهد؛ همان‌طور که می‌توان فضاهای بزرگ را با استفاده از نور‌پردازی مناسب تعدیل کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا