طراحی داخلیتزیینات خانهچه چیزیدانستنی هادکوراسیون اتاق خوابدکوراسیون پذیراییدیزاین و دکوراسیوننکات

سبک بوهو چیست: نکات و اجرای دیزاین بوهو در دکوراسیون خانه

سبک بوهو چیست؟ پس از یک روز سخت و طاقت‌فرسا، از هیاهوی شهر به خانه پناه می‌برید تا کمی حس آرامش را تجربه کنید. خانه، محلی برای تسکین روح و دست‌یابی به آرامش جسمی و روانی است. در کنار افرادی که با آن‌ها در یک خانه زندگی می‌کنید و روح در جریان آن خانه را می‌سازند، دکوراسیون و دیزاین خانه نیز تأثیر مستقیم بر احوالات شما دارد. برای مثال خانه‌ای که سرتاسر از رنگ‌های تیره  پوشیده شده است، طبیعتاً حس شادی و انرژی مثبت را به شما القا نمی‌کند.

در مقابل، خانه‌ای که انرژی‌های مثبت به واسطه استفاده درست از رنگ‌ها و عناصر در آن جریان دارند، می‌تواند احوالات شما را به سمت بهبودی ببرد. بنابراین یکی از عناصر مهم در خانه، طراحی دکوراسیون و دیزاین آن است.

این روزها اغلب افراد به دیزاین مدرن و مینیمال علاقمندند؛ اما سبک‌های دیگری نیز در طراحی خانه وجود دارند که نباید از آن‌ها غافل شوید. یکی از متفاوت‌ترین سبک‌ها در دیزاین خانه، سبک بوهو است. در این مقاله قصد داریم به بررسی سبک بوهو در دکوراسیون داخلی بپردازیم. اگر به داشتن خانه سبک دیزاین بوهو علاقمندید، این مقاله از سایت فارسیرو را از دست ندهید.

سبک بوهو در دکوراسیون چیست؟

سبک بوهمیان Bohemian که در اصطلاح بوهو نیز گفته می‌شود، یکی از انواع سبک چینش دکوراسیون داخلی است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. سبک بوهو در خانه حس رهایی و آزادی خاصی دارد که می‌تواند این حس را به شما نیز منتقل کند. در این مطلب به سبک بوهو در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

این سبک دیزاین در واقع از فرهنگ و پیشینه ساکنین خانه  سرچشمه می‌گیرد؛ البته در مواردی هم ممکن است صرفاً علاقه آن‌‌ها به یک فرهنگ باعث طراحی دکوراسیون خانه به روش بوهو با توجه به فرهنگ مورد نظرشان شود. این روزها که اغلب افراد به دکوراسیون مدرن و مینیمال علاقمندند، سبک دکور بوهو در خانه خلاف این قضیه را به تصویر می‌کشد. در این سبک دکوراسیون داخلی هر آن‌چیزی که یادآور فرهنگ و سبک زندگی خاصی باشد را می‌بینید و جریان زندگی در جای جای خانه حس می‌شود.

این سبک در واقع از زندگی کسانی الهام گرفته است که دوست دارند سبک زندگی متفاوت، اما در چارچوب مشخص و تعریف‌شده داشته باشند؛ مثل بازیگران،  نویسندگان و یا حتی کسانی که زیاد مسافرت می‌کنند.

چنین افرادی اغلب ترجیح می‌دهند تمام علایق و چیزهایی که دوست دارند را در محل زندگی‌شان به نمایش بگذارند تا در محیطی آرام، در دریایی از عناصر مورد علاقه خود زندگی کنند. در نگاه اول دکوراسیون سبک بوهو در خانه شما را به یاد زندگی و فرهنگ سرخپوستی و زندگی کولی‌وار می‌اندازد؛ اما جالب است بدانید که سبک بوهمیان که از زندگی مردم منطقه بوهمیا گرفته شده، مربوط به کشور چک است.

این سبک مورد علاقه مردم منطقه بوهمیا در زمان حکومت پادشاه سابق چک در قرن بیستم بوده است. در ادامه این مطلب درباره دیزاین خانه سبک بوهو و المان‌های مختلف مانند مبلمان و فرش سبک بوهو توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: دیزاین دکوراسیون خانه کوچک: بهترین ایده چیدمان و دیزاین خانه کوچک و نقلی ساده

سبک بوهو در دکوراسیون داخلی

ویژگی ها، عناصر و اجرای سبک بوهو در دکوراسیون داخلی خانه

برای آن که بتوانید سبک بوهو را به خوبی در دکوراسیون خانه‌تان پیاده‌سازی کنید، لازم است تا اطلاعاتی درباره اصول و قواعد این سبک داشته باشید. با وجود این‌که در نگاه اول این سبک بی‌قائده به نظر می‌رسد، اما باید بدانید که کنار هم قرار دادن هرچیزی که دوست دارید بدون در نظر گرفتن ترکیب و ترتیب درست، سبک بوهو تشکیل نمی‌دهد. بنابراین لازم است هرچیزی را در کنار توجه به سلیقه، با رعایت اصول انتخاب کنید. اگر به دکوراسیون شلوغ با رنگ‌های گرم علاقه  ندارید و به یک دکور مدرن با رنگ‌های خنثی فکر می‌کنید، سبک بوهو در دکوراسیون داخلی انتخاب مناسبی برای شما نیست. در ادامه به بررسی المان‌های مختلف این سبک دیزاین داخلی خانه می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: بهترین ست پارکت با کاغذ دیواری، کابینت، فرش و دکوراسیون خانه

انتخاب رنگ مناسب برای سبک بوهو

با وجود این که قائده و قانونی برای ترکیب رنگ‌ها در سبک بوهو در نظر گرفته نشده، اما بیشترین رنگ‌هایی که در این سبک استفاده می‌شود رنگ‌های گرم و خاکستری است. رنگ‌هایی که شما را به یاد ترکیب فلزات و سنگ‌های قیمتی در جواهرات می‌اندازند. استفاده از قهوه‌ای تیره، چوب‌های روغن خورده، قهوه‌ای روشن، طیف‌های دیگر رنگ چوب و رنگ‌هایی چون سبز و خاکستری و نارنجی به وفور در دیزاین به این سبک دیده می‌شوند. نکته مهم در استفاده از این رنگ‌ها، نحوه به کار گیری و ست کردن آن‌ها در دکوراسیون خانه است.

برای مثال در انتخاب رنگ وسایل چوبی باید بتوانید ترکیبی از چند رنگ چوب را طوری استفاده کنید که جلوه و زیبایی خانه‌تان را چند برابر کند. در انتخاب فرش نیز دقت کافی به خرج دهید؛ چرا که انتخاب یک فرش خوب، سبک بوهو را در خانه شما به زیباترین شکل به تصویر می‌کشد.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب جدید و مدرن

انتخاب جنس مناسب برای لوازم در دیزاین بوهو

انتخاب جنس وسایل نیز یکی از نکات قابل توجه در استایل بوهو است. افراد علاقمند به این سبک، به استفاده از فلزات در دکوراسیون خانه علاقه زیادی نشان می‌دهند. آن‌ها دوست دارند از وسایل تزئینی فلزی استفاده کنند و ترکیب فلزات با پارچه‌ها و کیسه‌های برگرفته از طبیعت را می‌پسندند. برای مثال سبک بوهو و حصیر با هم گره خورده‌اند و پیوند آن‌ها جدایی ناپذیر است. استفاده از گیاهان همیشه سبز نیز در دیزاین خانه سبک بوهو بسیار دیده می‌شود.

همچنین بخوانید: دکوراسیون منزل ایرانی: طراحی داخلی و چیدمان خانه ایرانی

سبک بوهو چیست

مبلمان سبک  بوهو

مبلمان سبک بوهو نیز یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های این سبک است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. با وجود این که مبلمان اهمیت ویژه‌ای در داشتن یک دکوراسیون بوهوی مناسب و خیره‌کننده دارند، نمی‌توانید مدل خاصی را برای انتخاب مبل در نظر بگیرید. در سبک بوهمیان، استفاده از مبل‌های قدیمی و کارکرده بسیار پر طرفدار است. اگر برای خرید مبلمان اقدام می‌کنید، بهتر است به یک فروشگاه سمساری بروید و هر مبلی که نظرتان را به خود جلب کرد خریداری کنید. استفاده از مبل‌های متفاوت در محیط پذیرایی نیز بسیار رایج است.

برای مثال می‌توانید از یک کاناپه راحت و بزرگ با طرح‌هایی مثل گل استفاده کنید و در کنار آن چند مبل تک نفره بزرگ با دسته‌های چوبی قرار دهید. حتی می‌توانید از صندلی‌های تماماً چوبی به جای مبل‌های تک نفره استفاده کنید. کوسن‌ها را از قلم نیندازید. کوسن‌های رنگارنگ که می‌توانند از هنر چهل‌تکه‌دوزی بهره برده باشند، نمای جالبی به سبک بوهو در خانه‌تان می‌دهند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ مبل راحتی: ۱۰ رنگ مبلمان راحتی جدید و شیک

توجه به نورپردازی و تزئینات در دیزاین بوهو

اگر می‎‌خواهید یک اتاق خواب به سبک بوهو داشته باشید یا خانه‌تان را به این سبک دیزاین کنید، باید بدانید که دیزاین بوهو علاقه‌ای به نور زیاد ندارد. استفاده از لوسترهای بزرگ و لامپ‌های متعدد در سبک بوهو در اتاق خواب و پذیرایی دیده نمی‌شود. سعی کنید از چشمه‌های نور ضعیف اما به تعداد زیاد استفاده کنید. استفاده از لامپ‌های کوچک در نقاط مختلف سقف و حتی کف، استفاده از شمع‌ها و چراغ‌های کوچک به شما در نورپردازی سبک بوهو کمک فراوانی می‌کنند.

سعی کنید از پرده‌های پر نقش و نگار استفاده کنید و به کارگیری تزئینات رنگارنگ را از قلم نیندازید. این عوامل به شما کمک می‌کنند تا زندگی در خانه‌تان جریان داشته باشد و فارغ از شلوغی شهر و دغدغه‌های نهفته در آن، محیطی گرم و آرام داشته باشید. از گیاهان در خانه استفاده کنید. گلدان‌های متعدد و یا گیاهانی که از دیوار و سقف آویزان کرده‌اید، انرژی‌های خانه‌ را پاک‌سازی کرده و چیزی جز انرژی مثبت در محیط باقی نمی‌گذارند. در مسافرت‌هایتان خرید صنایع دستی را فراموش نکنید. آن‌ها نیز در دکوراسیون خانه‌تان به کار می‌آیند.

آشپزخانه به سبک بوهو

در آشپزخانه به سبک بوهو از کابینت‌های رنگی  با طرح‌های قدیمی استفاده کنید. رنگ‌های سبز، نارنجی و یا خاکستری انتخاب مناسبی به نظر می‌رسند. استفاده از تناژ رنگ‌های گرم چوب نیز مناسب است. برای کف آشپزخانه می‌توانید از کاشی‌های طرح‌دار و رنگی استفاده کنید و یا کف آشپزخانه‌تان را با یک حصیر طرح‌دار فرش کنید. گلدان‌های متعدد در آشپرخانه‌هایی به سبک بوهمیان دیده می‌شوند که در ایجاد فضایی آرام و دلچسب نقش مؤثری دارند.

همچنین بخوانید: کافی بار خانگی چیست؛ 5 ایده برای کافه بار خانگی کوچک و شیک

سبک بوهو در خانه

تفاوت سبک بوهو و روستیک

سبک روستیک، یکی از انواع سبک در دیزاین خانه است که به نوعی نمایان‌گر خانه‌های روستایی در دل شهر بوده و حال و هوایی از روستا را برایتان به ارمغان می‌آورد. با فکر کردن به روستا ممکن است خانه‌های کاهگلی قدیمی در ذهنتان تداعی شود؛ اما این طور نیست. منظور از سبک روستیک و دیزاین روستایی، استفاده  از عناصر مختلف به صورت خام و بدون تغییر است. برای مثال در دیزاین روستیک، استفاده از چوب به وفور دیده می‌شود. وسایل چوبی را بدون آن که فرآوری انجام شود، در دکوراسیون خانه به کار می‌برند و به همین طریق، حس و حال ناب طبیعت را به خانه می‎‌آورند.

تفاوت سبک بوهو و روستیک بیشتر به همین مسئله بر می‌گردد. دیزاین بوهو توجهی به خام بودن چوب در دیزاین خانه ندارد. هم‌چنین در دیزاین روستیک، از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که در طبیعت می‌بینید؛ اما در دیزاین بوهو می‌توانید استفاده از رنگ‌های نارنجی و سرخابی و دیگر رنگ‌های گرم و صناعی را به کرات مشاهده کنید. استفاده از اکسسوری‌ها در سبک روستیک نیز محدود به طبیعت است؛ اما در اتاق خواب سبک بوهو از اکسسوری‌های کار دست استفاده می‌شود.

سوالات متداول

سبک بوهو در دکوراسیون داخلی به بیان ساده چیست؟

سبک بوهو در دکوراسیون داخلی، در واقع تلفیقی از فرهنگ و پیشینه شما در کنار بهره‌گیری از طبیعت است. این دکوراسیون دست شما را برای انتخاب عناصر باز می‌گذارد و چندان در قید و بند قوانین محدود کنننده نیست.

سبک بوهو در دکوراسیون چیست

جمع‌بندی

سبک بوهو یا بوهمیان یکی از سبک‌های دیزاین خانه است که شاید عامه‌پسند نباشد؛ اما طرفداران زیادی دارد. این سبک که تلفیقی از فرهنگ و طبیعت است، حس ناب زندگی را به خانه‌های شما می‌آورد و می‌توانید محیطی سرشار از آرامش، بدون توجه به هیاهوی شهر داشته باشید. اگر از خانه‌هایی با دیزاین مدرن و مینیمال، پر از رنگ‌های تیره و خنثی خسته شده‌اید، بد نیست نگاهی به سبم بوهو در خانه داشته باشید.

دیزاین بوهو شما را از یکنواختی دور می‌کند و هر لحظه با چیزهای جدیدی در دیزاین خانه‌تان روبه‌رو می‌شوید که می‌تواند داستانی برای گفتن داشته باشد. این سبک بسیار خاص و متفاوت است و می‌تواند چشمه باریکی از طبیعت را نیز در خانه‌تان جاری کند. در این مقاله سعی کردیم سبک بوهو در دکوراسیون داخلی را بررسی کرده و به شما بگوییم که سبک بوهو در دکوراسیون چیست. اگر اطلاعات بیشتری درباره سبک بوهو و مکرومه دارید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا