افزایش وزن

افزایش وزن

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که افزایش وزن کار ساده‌ای است و با خوردن بیستر به راحتی می‌توانید وزن اضافه کنید. اما اصلاً این طور نیست به جرات می‌توان گفت زیاد کردن وزن برای کسانی که کمبود وزن زیادی دارند به همان سختی کاهش وزن می‌باشد. اما سوالی که بسیاری از افراد لاغر می‌پرسند این است که کدام غذا برای افزایش وزن بهتر است؟ اگر کمبود وزن دارید و به دنبال بالا بردن وزن خود هستید به صفحه درستی آمده‌اید. با ما همراه باشید قرار است نکات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم

غذاهایی که برای افزایش وزن نباید بخورید!

مصرف نوشابه، دونات و سایر غذاهای ناسالم ممکن است در ابتدا به افزایش وزن شما کمک کند، اما می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و سرطان را افزایش دهد. پس بهتر است به غذاهایی که برای زیاد کردن وزن مصرف می‌کنید دقت داشته باشید. یک رویکرد سالم‌تر برای بالا بردن وزن شامل به دست آوردن مقدار متعادلی از توده عضلانی و چربی زیر پوستی است تا مقدار زیادی چربی ناسالم شکم. 

طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، چربی شکم به طور خاص ممکن است باعث افزایش خطر سرطان شود. درصد بالایی از چربی بدن نیز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و سایر مشکلات سلامتی را افزایش می دهد، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید. پس افزایش سریع وزن با غذاهای ناسالم را فراموش کنید. برای به دست آوردن وزن سالم، روی خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی و داشتن یک سبک زندگی کلی سالم که شامل ورزش کردن، خواب کافی و کاهش استرس است، تمرکز کنید.

چرا افزایش وزن مهم است؟

در حالی که حدود 74 درصد از بزرگسالان  دارای اضافه وزن یا چاق هستند، افراد زیادی نیز با مشکل کمبود وزن مواجه هستند برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی به دلیل ژنتیک یا متابولیسم سریع دچار کمبود وزن باشند. کمبود وزن همچنین ممکن است نشان دهنده تغذیه نامناسب یا بیماری‌های زمینه ای باشد. اضافه وزن و کمبود وزن هر دو برای سلامتی ضرر دارد. پس بهتر است ابتدا دلیل کمبود وزن خود را بدانید و سپس برای تناسب اندام خود و زیاد کردن وزن تلاش کنید. 

از کجا بفهمیم کمبود وزن داریم؟ 

کمبود وزن به معنی داشتن شاخص توده بدنی (BMI) زیر 18.5 می‌باشد. تخمین زده می‌شود که این مقدار کمتر از توده بدن مورد نیاز برای حفظ سلامت مطلوب باشد.

خطرات ناشی از کمبود وزن

همان طور که گفتیم کمبود وزن می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. یک مطالعه نشان داده است که افرادی که از نظر بالینی کم وزن هستند، تقریباً دو برابر بیشتر از افراد چاق در معرض خطر مرگ قرار دارند، که نشان می‌دهد که کمبود وزن ممکن است برای سلامتی شما بدتر از چاقی باشد . همچنین BMI پایین در آینده ممکن است با افزایش خطرات سلامتی همراه باشد. کمبود وزن می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی شما را مختل کند، خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، منجر به پوکی استخوان و شکستگی شود و باعث مشکلات باروری شود. 

علل کمبود وزن

چندین بیماری وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش وزن ناسالم شود، از جمله:

  • اختلالات خوردن: این بیماری شامل بی اشتهایی عصبی می‌شود که یک اختلال جدی سلامت روان است که مانع از بالا بردن وزن می‌شود. 
  • مشکلات تیروئید: داشتن تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می‌تواند متابولیسم را افزایش داده و باعث کاهش وزن ناسالم شود.
  • بیماری سلیاک: شدیدترین شکل عدم تحمل گلوتن. به طور کلی، بروز بیماری سلیاک در قرن 20 و 21 افزایش یافته است.
  • دیابت: داشتن دیابت کنترل نشده (عمدتاً نوع 1) می تواند منجر به کاهش وزن شدید شود. 
  • سرطان: سرطان می‌تواند باعث شود بدن در حالت هیپرکاتابولیک قرار گیرد که منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود. این می‌تواند باعث کاهش وزن زیادی شود، اما شدت و کاهش وزن می‌تواند به نوع سرطان و سن فرد بستگی داشته باشد. 
  • عفونت‌ها: برخی عفونت‌ها می‌توانند باعث کاهش وزن شدید فرد شوند. این بیماری می‌تواند شامل انگل، سل و عفونت HIV باشد.

اگر کمبود وزن دارید، حتماً با مراجعه به یک پزشک از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید. 

در مقالات این بخش نکات خوبی را برای افزایش وزن در اختیار شما قرار داده‌ایم. اگر قصد زیاد کردن وزن خود را دارید مطالب این بخش را از دست ندهید.

دکمه بازگشت به بالا