طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی به طراحی فضای داخل هر محیط مربوط می‌شود‌‌. این حرفه مانند معماری کلی ساختمان دربردارنده تمام بخش‌های سازه، مصالح، تاسیسات، رنگ، دکوراسیون و … می‌باشد با این تفاوت که برای فضای داخل استفاده می‌شود‌. به عبارتی طراحی داخلی را می‌‌توان چگونگی چیدمان فضاها و اجزا متغیر تعریف کرد. به طور کلی یک معمار داخلی اول باید طراحی داخلی را متناسب با نیازها و سلیقه شما انجام دهد. در این قسمت شما را ببشتر با طراحی داخلی آشنا می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات طراحی داخلی را که در این بخش آورده‌ایم مطالعه کنید. 

تفاوت طراحی داخلی و دیزاین دکوراسیون داخلی 

برخی از افراد تصور می‌کنند طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی یک مفهوم هستند. اما باید بگوییم که این دو مورد کاملا مجزا هستند. به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی اول از هر چیز به زیبایی شناختی توجه دارد و طراحان این مهارت را در اولویت کار خود قرار می‌دهند. طراحی داخلی نیاز به دانش و مهارت آکادمیک دارد در صورتی که طراحان دکوراسیون چندان نیازی به آن ندارند، آن‌ها می‌توانند در دوره‌های این حوزه شرکت کنند و مهارت خود را افزایش دهند. 

طراحی داخلی با مواردی چون جانمایی و برنامه‌ریزی فضاها، پوشش‌ها، عایق‌ها وکفپوش‌ها، درب و پنجره، ورودی ها و هر چیزی که جزئی از یک سازه است، سر و کار دارند. همچنین طراحان داخلی با مهندس ناظر، مدیر پروژه، کنترل پروژه و بقیه کارکنان در یک پروژه ساخت سروکار دارد. در صورتی که یک طراح دکوراسیون با صنایع مبلمان و سرویس خواب، پرده، فرش و دیگر صنایعی که به تجهیزات خانه مربوط می‌شود سروکار دارد. توجه داشته باشید که کار طراح دکوراسیون بعد از اتمام کار طراح داخلی تازه شروع می‌شود. 

می‌توان گفت دکوراسیون داخلی فراتر از یک چیدمان ساده و سریع فضا است بلکه الگوی استفاده از آن را برای مصرف‌کننده تعیین می‌کند.‌ طراحی داخلی پتانسیل‌ها و محدودیت‌های فضا و همچنین چگونگی استفاده از آن را به ما معرفی می‌کند. بعد از این مرحله وقت چیدمان اجزا می‌رسد. 

اهمیت طراحی داخلی برای هر اتاق 

طراحی داخلی در هر ساختمانی اهمیت دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای هر اتاق طراحی داخلی مخصوص خودش را داشته باشید. شاید بپرسید چرا؟ در زیر به سوال شما پاسخ داده‌ایم: 

هر اتاق باید با توجه به موارد استفاده‌ای که دارد طراحی شود. 

اجزایی که در اتاق استفاده می‌شود باید اشتیاق و شادمانی را در فرد ایجاد کند تا حال خوبی به فرد منتقل کرده و باعث بی‌حوصلگی او نشود. 

توازن و هارمونی بین اجزاء و عناصر موجود در اتاق ایجاد شود‌. این موارد یکی از عوامل مهم در طراحی داخلی اتاق می‌باشد که به زیبایی آن نیز کمک می‌کند. 

اهمیت رنگ در طراحی داخلی

به طور کلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله در طراحی داخلی انتخاب رنگ مناسب است‌. اما چگونه الگوی رنگی مناسبی را برای اتاق خود پیدا کنیم؟ برای اینکه به یک الگوی رنگی مناسب و استاندارد دست پیدا کنید باید به سوالات زیر پاسخ دهید.

  1. ابتدا باید از خود بپرسید که در این اتاق قرار است چه فعالیتی انجام دهید؟ این اتاق برای کار است و یا اتاق خواب می‌باشد؟ پاسخ این سوال بسیار به شما کمک می‌کند. 
  2. به طور طبیعی چه رنگ‌هایی در لین محیط وجود دارد؟ 
  3. میزان روشنایی مورد نیاز این فضا چقدر است؟ 
  4. می‌خواهید این محیط چه حسی را القا کند؟ پویا و شادیا ساکت و آرام؟ معمولاً اتاق خواب باید حس ساکت و آرامی را منتقل کند. 
  5. فضای اتاق شما کوچک یا بزرگ است؟ و می‌خواهید اتاق‌تان کوچک جلوه کند یا بزرگ؟

بعد از پاسخ به همه این سوالات به راحتی می‌توانید الگوی رنگی مناسب را پیدا کنید. 

کلام آخر 

طراحی داخلی یکی از حرفه‌های جذاب و پرکاربرد است که نقش بسیاری در طراحی مناسب و کاربردی محیط دارند. اگر به دنبال آموزش طراحی داخلی هستید می‌توانید مقاله طراحی داخلی را که در این بخش آورده‌ایم را مطالعه کنید تا اطلاعات مفیدی را کسب کنید. ممنون که تا انتهای این بخش همراه ما بودید.

دکمه بازگشت به بالا