دیزاین و دکوراسیونآموزشتزیینات خانهچه چیزیدانستنی هانکات

فنگ شویی در خانه: اصول، قوانین، نکات و جهت های فنگشویی خانه (منزل)

فنگ شویی یک هنر باستانی چینی است که ساختمان‌ها، اشیاء و فضا را در یک محیط به گونه‌ای تنظیم می‌کند که هماهنگی و تعادل بین آن‌ها ایجاد شود. فنگ شویی به معنای «باد و آب» است. فنگ شویی خانه برای متعادل کردن یین و یانگ و بهبود جریان چی با چیدمان مبلمان و دکوراسیون، استفاده می‌شود. فنگ شویی در خانه امروزه همچنان محبوب است. چینی‌های باستان بر این باور بودند که ترتیب دادن چیزهایی برای ایجاد چی مثبت در فنگشویی خانه، سلامتی را تضمین می‌کند، روابط بین فردی را بهبود می‌بخشد و شانس و سعادت به همراه دارد. طی این مطلب از فارسی‌رو شما را با اصول، قوانین، نکات و جهت‌های فنگ شویی منزل آشنا خواهیم کرد.

فنگشویی خانه

فنگ شویی در خانه چیست؟

فنگ شویی به شما کمک می‌کند که چیدمان وسایل خود را با هماهنگی جریان انرژی انجام دهید .۵ عنصر زیر، عناصر اصلی فنگ ‌شویی در خانه هستند:

 • چوب: خلاقیت و رشد
 • آتش: رهبری و تسلط
 • فلز: تمرکز و نظم
 • زمین: قدرت و پایداری
 • آب: احساس و الهام

متعادل کردن این پنج عنصر توسط فنگ شویی خانه می‌تواند به رشد ویژگی‌های مربوط به آنها در زندگی شما کمک کند. بزرگترین پیشنهاد متخصص فنگشویی خانه، لورا سرانو این است که بی‌نظمی را در همه قسمت‌های خانه خود از بین ببرید. او می‌گوید: «مهم نیست که میلیونر هستید یا با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنید، دامی که همه در آن گرفتار می‌شوند شلوغی است.

به هم‌ریختگی فقط به زیبایی‌شناسی مربوط نمی‌شود؛ ثابت شده‌است که به‌هم‌ریختگی برای ذهن و نورون های مغز شما مضر است و ایجاد استرس می‌کند.» برای اجرای فنگ شویی در خانه، چیدمان را طوری انجام دهید که انگار افراد دیگری در آن زندگی می‌کنند. به اطراف خود نگاه کنید و از خود بپرسید: “آیا این خانه برای فرد بعدی که قرار است به اینجا بیاید آماده شده‌است؟”

همچنین بخوانید: فنگ شویی اتاق خواب: آموزش کامل قوانین فنگشویی اتاق خواب

فنگ شویی منزل

اصول فنگ شویی در چیدمان منزل

فنگ شویی منزل مجموعه‌ای از اصول است که به شما کمک می کند تا فضای زندگی خود را با آنچه که هست و آنچه که می‌خواهید هماهنگ کنید. در طی سالیان طولانی این شیوه چیدمان لوازم منزل و یا محل کار، پیشرفت های چشمگیری کرده است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که اصول فنگ شویی خانه چیست و چه کمکی به چیدمان منزل شما می‌کند. شما می‌توانید از روش‌های مختلف فنگ شویی برای بررسی و فعال نمودن انرژی‌ها در خانه خود کمک بگیرید. ما در اینجا به چند مورد از اصول فنگ شویی خانه ‌داری برای داشتن خانه‌ای سرشار از صلح و دوستی، سلامتی و خوشبختی و سعادت اشاره می کنیم:

 • فنگ شویی شخصی و عدد کوا
 • فنگ شویی کلی
 • روش مربع لوشو و یا نقشه باگوا
 • روش ۴۵ درجه به روش قطب نما و یا درب ورودی

و…

برای استفاده از این اصول می‌توانید از متخصصین این رشته بهره ببرید.

اصول فنگ شویی در چیدمان منزل

قوانین فنگ شویی در خانه

طبق قوانین فنگ شویی در خانه، راهروی ورودی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به ‌هیچ‌ عنوان نباید شلوغ و به‌هم ریخته باشد؛ وسایلی را که ضروری نیستند از آنجا بردارید و کفش‌ها را به‌صورت کاملا مرتب داخل جاکفشی قرار دهید. یکی از قوانین مهم فنگ شویی این است که نباید آینه روبروی درب ورودی باشد؛ زیرا انرژی‌های خوب و مثبتی که وارد خانه می‌شوند در برخورد با آینه منعکس می‌شوند و به بیرون می‌روند. از نظر فنگ شویی خانه انرژی حمام ناخوشایند و منفی است، برای جلوگیری از جریان داشتن این انرژی در خانه، وقتی از حمام استفاده نمی کنید درب آن را ببندید.

از تاثیر مثبت گل و گیاه در منزل خود حتما بهره ببرید و هرگز آن را نادیده نگیرید. اگر قسمتی از خانه دارای نشتی است، هرچه زودتر آن را ببندید زیرا نشتی‌ها نماد بدشانسی هستند و باعث می‌شوند انرژی مثبت و شادی خانه به بیرون از منزل نشت کند. طبقه همکف از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا انرژی آن روی کل خانه اثر می‌گذارد پس هرگز نباید نامرتب و به‌هم ریخته باشد. در فنگ شویی منزل سعی کنید طبقه همکف را همیشه تمیز نگه دارید.

همچنین بخوانید: نماد فنگ شویی چیست: نمادهای فنگ شویی حیوانات، عشق و سلامتی

فنگ شویی خانه چیست

آموزش نکات فنگ شویی خانه

فنگ شویی در خانه باعث سالم و منظم شدن خانه های ما می‌شود و از این طریق می‌تواند بر روحیه ما تأثیر بگذارد. طبق فنگ شویی در خانه باید موارد زیر اجرا شود:

 • بهداشت خانه: مرتب کردن کفش‌ها، قرار دادن ظرف آب در منزل برای جاری شدن انرژی آب، خودداری از قرار دادن لوازم شخصی مثل حوله، مسواک و… در محیط باز توالت یا حمام مربوط به فنگ شویی خانه می‌شود.
 • رنگ: یکی از نکات فنگ شویی در خانه این است که به هماهنگی رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون منزل توجه داشته باشید.
 • عناصر طبیعی: حتما از گل و گیاهان طبیعی در محیط خانه استفاده کنید.
 • قاب عکس: عکس‌های شاد خانوادگی را برروی دیوارهای خانه نصب کنید.
 • تلویزیون: یکی از اصول فنگ شویی در چیدمان منزل این است که تلویزیون را در اتاق خواب قرار ندهید.
 • آینه: قراردادن آینه بالای میز ناهار خوری سمبل برکت و نعمت است و می‌تواند مفید باشد. آینه را در مکان های مورد علاقه خود مخصوصا اتاق خواب قرار ندهید. در فنگشویی خانه آینه‌ها نباید سرویس بهداشتی یا آشپزخانه و اجاق گاز را نشان دهد. از نصب آینه روی سقف اتاق خودداری ‌‌كنيد. برای غنی‌کردن هر منطقه برای فنگ‌ شویی منزل می‌توانیم از نور خورشید یا نور مصنوعی، گیاه طبیعی و یا آینه استفاده کنیم. همچنین بر روی ستون‌ها می‌توان از آینه، پیچک و یا گلدان بلند، استفاده کرد تا ستون‌ها پوشیده شوند.
 • پاراوان: از پاراوان های تاشو برای جدا کردن میز کار از اتاق نشیمن استفاده کنید.
 • آب: یک منبع آب داخل منزل و در مکان مورد علاقه خود قرار دهید.
 • تنگ ماهی: نگهداری ماهی در تنگ آب شانس را در خانه بالا می برد. طبق قوانین فنگ شویی خانه نباید در جهت جنوب و محور خاک استفاده شود.
 • عناصر طبیعی: حتما از گل و گیاهان طبیعی در محیط خانه استفاده کنید.
 • لوازم فلزی: در انتخاب لوازم فلزی به دنبال کیفیت باشید. در صورت لزوم لوازم فلزی کهنه را تعویض کنید.
 • شومینه: در فنگ شویی خانه از قرار دادن شومینه در قسمت شمال خانه خودداری ‌‌كنيد.
 • مطالعه فرزندان: بهتر است که میز تحریر بچه‌ها پشت به دیوار باشد.
 • خواب: اگر می خواهید خوابی راحت داشته باشید سعی کنید تخت‌خواب شما به دیواری از جنس خاک تکیه داشته باشد.
 • اتاق: از شلوغی درون اتاق بپر هیزید.
 • لوازم خانه: لوازم خانه را از نوع راحت و قابل‌استفاده تهیه کنید.
 • هوای تازه: پنجره اتاق خواب خود را حداقل ٢٠ دقیقه باز بگذارید تا انرژی مثبت به داخل اتاق وارد شده و در آن جریان یابد.
 • زدودن گرد و خاک: زدودن گرد و خاک از وسایل و لوازم منزل نقش مهمی در جریان‌داشتن انرژی در محل زندگی شما دارد. در این حالت انرژی مثبت و موثر به راحتی در تمام نقاط خانه به جریان افتاده و در هر نقطه اثربخشی خاص خود را به همراه خواهد داشت.
 • استفاده به‌اندازه: در استفاده از قوانین فنگ شویی خانه افراط نکنید.

موارد یاد شده و بسیاری از موارد دیگر از نکاتی هستند که با اصول فنگ شویی در خانه هم‌خوانی دارند.

جهت یابی فنگ شویی در خانه

تعیین جهت های فنگ شویی در خانه دارای سبک‌های مختلفی است. آنچه مهم است انتخاب یکی از آنها و اجرای دستورات بر‌اساس قوانین همان سبک و جهت است. برخی از روش‌ها باهم قابل ادغام هستند و برخی دیگر را نمی‌توان توأمان به کار برد. اما روش های جهت‌یابی فنگ شویی را می‌توان به ۴ قسمت تقسیم کرد که عبارتند از :

 • روش قطب نما یا هشت جهتی
 • روش هشت خانه
 • روش ستاره
 • روش شکل در ورودی

مبنای اصلی در این روش در فنگ شویی منزل، شناخت انرژی جهات اصلی و فرعی جغرافیایی و‌‌ تاثیر آنها روی زمین و بنا است.

نکات فنگ شویی در خانه

مرکز خانه در فنگ شویی

نماد مرکز خانه در فنگ شویی زمین است و باید از عناصر زمین (خاک) و رنگ‌های قهوه‌ای، زرد، خاکی در این قسمت استفاده شود.

فنگ شویی شمال خانه

سمت شمال خانه به خاطر غلبه عنصر آب، ماهیتی سرد و آرام دارد. این قسمت برای فعالیت‌های معنوی، مدیتیشن (مراقبه)، تنهایی، سکوت و کارهایی که نیاز به خلاقیت و تمرکز دارند، مناسب است؛ در نتیجه قرار گرفتن اتاق خواب، اتاق عبادت یا کارگاه هنری و… در این قسمت از خانه، مطلوب است. در فنگ شویی خانه به این قسمت توجه ویژه‌ای می‌شود. نیروی کار و حرفه در این قسمت قرار می‌گیرد و عنصر آن، آب است. از آن‌جایی که آب مایه حیات است، هر جا آب هست ثروت‌های الهی نیز فراوان است.

تقویت نیروی این قسمت از فضا، برای بهبود وضعیت کار و شغل همه اعضای خانواده موثر است. برای تقویت این بخش از فضا از عناصر آب و فلز استفاده می‌شود؛ عناصری مانند آب‌نما، آکواریوم، تصویر آب یا آبشار، صدف و سنگ‌های دریا مناسب قسمت شمال خانه هستند. اشیایی مثل تلفن، کامپیوتر، دستگاه فکس هم باعث تقویت عنصر آب می‌شوند.

هم چنین بخوانید: فنگ شویی ثروت: اصول فنگشویی ثروت و پول از خانه تا محل کار

فنگ شویی شمال خانه

فنگ شویی جنوب خانه

انرژی چی در بخش جنوب خانه دارای ویژگی‌های مربوط به عنصر آتش، گرمی و حرارت، اعتبار، شهوت، شهرت، موفقیت، ثروت و محبوبیت است. جنوب دارای قدرت تحرک بسیار زیادی است و برای فعالیت‌هایی که نیازمند تحرک هستند مناسب است؛ مثل اتاق مهمانی و پذیرایی یا محل‌های ورزشی. انرژی چی در فنگ شویی خانه بخش جنوبی قدرت زیادی برای فعال کردن دانش و آگاهی دارد در‌نتیجه می‌توان در این قسمت، محلی برای مطالعه اختصاص داد. البته باید در نظر داشت که تقویت بیش از اندازه هم خوب نیست چرا که باعث بی‌قراری، خشم، بی‌حوصلگی و درگیری افراد ساکن خواهد شد.

اگر نور این قسمت زیاد باشد، لازم است با کمک پرده‌های ضخیم شدت نور را کاهش داد تا قدرت آتش و نیروی یانگ کمتر شود. برای تقویت این بخش می‌توان از آتش در فرم نور و چراغ، چوب در فرم گیاهان سبز، رنگ‌های قرمز با نارنجی و صورتی به صورت تابلو، فرش، رومیزی و یا ظروف شیشه‌ای و کریستال‌های قرمزرنگ و… استفاده نمایید.

فنگ شویی شرق خانه

شرق خانه محل حضور عنصر چوب است و انرژی چی در آن، شکلی فعال و متمرکز دارد. شرق فضا نشانه اهداف و آرزوها، شروع ایده‌های جدید و به تحقق درآوردن آن‌هاست. عنصر چوب معرف فصل بهار است، بهار زمانی است که گیاهان دوباره متولد می‌شوند همچنین خورشید از سمت شرق طلوع می‌کند و این خود اهمیت این قسمت را چند برابر می‌نماید. در فنگ شویی خانه یکی از بهترین قسمت‌ها برای قرار دادن عکس‌های خانوادگی، قسمت شرقی اتاق نشیمن است. سبز روشن مناسب‌ترین رنگ برای شرق فضاست و رشد، تازگی و برکت را نشان می‌دهد.

در این قسمت جنبه زندگی خانوادگی و سلامتی و رفاه آن غالب است. بهترین وسیله برای تقویت انرژی چی در این قسمت، گیاهان سبز هستند. می‌توان از دیگر عناصر چوب و عناصر آب برای تقویت آن استفاده کرد؛ مثل وسایل چوبی، مجسمه، قفسه یا مبلمان چوبی، آکواریوم، آب‌نما و… .

همچنین بخوانید: 12 گل و گیاه فنگ شویی: اهمیت گیاهان و گل فنگ شویی در خانه

فنگ شویی شرق خانه

فنگ شویی غرب خانه

در این بخش از خانه با عنصر فلز، دو تیپ انرژی مربوط به نیروی خلاقیت و فرزندان وجود دارد در نتیجه سلامت و جریان انرژی در این قسمت، نقش مهمی در بچه‌دار شدن، سلامت فرزندان و رفاه خانواده دارد. خلاقیت اثر زیادی در شغل و درآمد افراد دارد. در نتیجه بین این بخش و کسب‌و‌کار افراد ساکن در خانه، ارتباط عمیقی وجود دارد. عنصر این قسمت فلز است و برای تقویت انرژی آن می‌توان از اشکال مختلف فلزات مثل اشیا و مبلمان فلزی، تلویزیون، لپ‌تاپ، کامپیوتر، فکس، دستگاه‌های صوتی و تصویری، تلفن و… استفاده کرد. در‌صورتی‌که استفاده از این عناصر امکان‌پذیر نباشد، می‌توان از عناصر خاک/زمین مثل سفال، کریستال‌ها و سرامیک استفاده کرد.

سوالات متداول

چگونه خانه مان را فنگ شویی کنیم؟

بر اساس یکی از چهار روش قطب نما یا هشت جهتی، روش هشت خانه، روش ستاره و روش شکل در ورودی جهت‌یابی را انجام داده و از عناصر اصلی فنگ شویی (چوب، آتش، فلز، زمین، آب) طبق اصول فنگ‌شویی در این جهت‌ها استفاده می‌کنیم.

جمع‌بندی

فنگ شویی خانه و یا فنگ شویی آپارتمان برای متعادل کردن یین و یانگ و بهبود جریان چی با چیدمان مبلمان و دکوراسیون، استفاده می‌شود. در فنگشویی خانه چیدمان وسایل با ۵ عنصر طبیعی آب، زمین، فاز، آتش وچوب انجام می‌شود که بر جریان انرژی محیط اثر مثبت دارند. این موارد در پیاده‌سازی اصول فنگ شویی در خانه اهمیت دارند: بهداشت خانه، رنگ لوازم، عناصر طبیعی، قاب عکس، تلویزیون، آینه، پاراوان، آب، تنگ ماهی، لوازم فلزی، شومینه، مطالعه فرزندان، خواب، اتاق، لوازم خانه، هوای تازه، زدودن گردوخاک، دوری از افراط و تفریط و …. روش‌های جهت‌یابی خانه در فنگ شویی منزل شامل روش‌های قطب‌نما، هشت‌خانه، ستاره و شکل در ورودی می‌شود.

در مرحله بعد چیدمان منزل با عناصر پنج‌گانه طبیعی و  رعایت اصول فنگ شویی (بر اساس روش جهت‌یابی انتخاب شده) انجام می‌گردد. تیم فارسی‌رو مشتاقانه منتظر دیدگاه‌ها و پیشنهادهای شما خوانندگان عزیز درباره مقاله حاضر، است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا