شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی چیست؟

اصطلاح رسانه های اجتماعی به یک فناوری مبتنی بر رایانه اشاره دارد که اشتراک گذاری ایده ها، افکار و اطلاعات را از طریق شبکه ها و جوامع مجازی تسهیل می کند. رسانه های اجتماعی مبتنی بر اینترنت هستند و به کاربران امکان ارتباط الکترونیکی سریع محتوا مانند اطلاعات شخصی، اسناد، فیلم ها و عکس ها را می دهند.

کاربران از طریق رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند از طریق نرم افزار یا برنامه های مبتنی بر وب با رسانه های اجتماعی درگیر می شوند. در حالی که رسانه های اجتماعی در همه جا در آمریکا و اروپا وجود دارند، کشورهای آسیایی مانند اندونزی در فهرست استفاده از رسانه های اجتماعی پیشرو هستند.

نکاتی درباره شبکه های اجتماعی

  • بیش از 4.5 میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی در سراسر جهان وجود دارد. بزرگترین شبکه های اجتماعی شامل فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و تیک تاک هستند. رسانه های اجتماعی معمولا دارای محتوای تولید شده توسط کاربر و پروفایل های شخصی سازی شده هستند.
  • پیش بینی می شود تا سال 2023 تعداد کاربران رسانه های اجتماعی در ایالات متحده به حدود 257 میلیون نفر افزایش یابد.

درک رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی به عنوان راهی برای تعامل با دوستان و خانواده ایجاد شدند، اما بعداً توسط مشاغلی که می خواستند از یک روش ارتباطی جدید محبوب برای دسترسی به مشتریان استفاده کنند، مورد استفاده قرار گرفت.

قدرت رسانه های اجتماعی توانایی برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات با هر کسی روی زمین یا با بسیاری از مردم به طور همزمان است. بیش از 3.8 میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی در سراسر جهان وجود دارد. رسانه‌های اجتماعی حوزه‌ای است که همیشه در حال تغییر و تحول است، با اپلیکیشن‌های جدیدی مانند TikTok و Clubhouse ظاهراً هر ساله منتشر می‌شوند و به صفوف شبکه‌های اجتماعی مستقر مانند فیس‌بوک، یوتیوب، توییتر و اینستاگرام می‌پیوندند، پیش بینی شده است تا سال 2023 یعنی امسال تعداد کاربران رسانه های اجتماعی در ایالات متحده به حدود 257 میلیون نفر افزایش یابد.

به گفته مرکز تحقیقات پیو، کاربران شبکه های اجتماعی معمولا جوان تر هستند. تقریبا 90 درصد از افراد بین 18 تا 29 سال حداقل از یک شکل از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. علاوه بر این، این کاربران تمایل دارند که تحصیلات بهتری داشته باشند و نسبتاً ثروتمند باشند یا سالانه بیش از 75000 دلار درآمد داشته باشند.

انواع رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی با توجه به انواع فعالیت‌های مبتنی بر فناوری تقسیم می شوند. این فعالیت‌ها شامل اشتراک‌گذاری عکس، وبلاگ‌نویسی، بازی‌های اجتماعی، شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری ویدئو، شبکه‌های تجاری، دنیای مجازی، نقد و بررسی و موارد دیگر است. حتی دولت ها و سیاستمداران از رسانه های اجتماعی برای تعامل با رای دهندگان استفاده می کنند. افراد از رسانه های اجتماعی برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده به طور گسترده استفاده می کنند. برخی از افراد از برنامه های مختلف رسانه های اجتماعی برای شبکه سازی فرصت های شغلی استفاده می کنند، افرادی را در سراسر جهان با علایق مشابه پیدا می کنند و افکار، رفتار، بینش و احساسات خود را به اشتراک می گذارند.

کسانی که در این فعالیت ها شرکت می کنند بخشی از یک شبکه اجتماعی مجازی هستند. برای مشاغل، رسانه های اجتماعی یک ابزار ضروری است. شرکت‌ها از این پلت‌فرم برای یافتن و تعامل با مشتریان، هدایت فروش از طریق تبلیغات، سنجش روند مصرف‌کننده و ارائه خدمات یا پشتیبانی به مشتریان استفاده می‌کنند.

نقش رسانه های اجتماعی در کمک به کسب و کارها قابل توجه است. این ارتباط با مشتریان را تسهیل می کند و امکان ادغام تعاملات اجتماعی در سایت های تجارت الکترونیک را فراهم می کند. توانایی آن در جمع آوری اطلاعات به تمرکز بر تلاش های بازاریابی و تحقیقات بازار کمک می کند. این به ترویج محصولات و خدمات کمک می کند، زیرا توزیع فروش و کوپن های هدفمند، به موقع و انحصاری را برای مشتریان احتمالی امکان پذیر می کند. علاوه بر این، رسانه های اجتماعی می توانند به ایجاد روابط با مشتری از طریق برنامه های مرتبط با رسانه های اجتماعی کمک کنند.

دکمه بازگشت به بالا