کنترل وزن

کنترل وزن 

تناسب اندام و داشتن وزن ایده‌آل بزرگ‌ترین دغدغه امروز هر فردی است‌. داشتن وزن ایده‌آل علاوه بر اینکه به زیبایی ظاهر شما کمک می‌کند برای سلامتی شما نیز بسیار اهمیت دارد. برخی افراد که دچار اضافه وزن و یا کمبود وزن هستن زمانی که رژیم می‌گیرند و به وزن ایده‌آل خود می‌رسند همیشه نگران این هستند که نکند دوباره وزن قبلی برگردد و تمام تلاش‌هایی که کردن بیهوده باشد. کنترل وزن در این مرحله بسیار اهمیت پیدا می‌کند. در این قسمت مطالب مفیدی را در مورد کنترل وزن برای شما آورده‌ایم تا انتها همراه ما باشید. 

دلایل برگشت وزن 

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود وزنی را که کم کرده‌اید دوباره برگردد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • داشتن رژیم‌های غذایی با محدودیت زیاد: برخی از افراد رژیم‌های غذایی محدود کننده‌اید را برای کاهش وزن اتخاذ می‌کنند. با محدود کردن شدید دریافت کالری امکان دارد متابولیسم شما کند شود و عملکرد هورمون‌های تنظیم کننده اشتها را تغییر دهد و در نهایت وزن شما دوباره به حالت قبل برگردد.
  • نداشتن عادت‌های پایدار : توجه داشته باشید که با انتخاب یک رژیم غذایی سالم می‌توانید آن را به یک عادت تبدیل کنید تا به راحتی بتوانید وزن خود را کنترل کنید و از برگشت وزن جلوگیری کنید. 
  • طرز فکر غلط: به دنبال راه حل سریع نباشید. داشتن یک راه حل طولانی و پایدار خیلی بهتر از رژیم‌هایی با نتیجه سریع و برگشت پذیر است. 

راه های کنترل وزن 

برای کنترل وزن راه‌های بسیاری وجود دارد که در این قسمت به چند تای آن اشاره می‌کنیم: 

۱. ورزش کردن را فراموش نکنید

ورزش منظم نقش موثری در کنترل وزن دارد. تحقیقات نشان داده است که ۳۰ دقیقه ورزش روزانه به کنترل وزن شما بسیار کمک می‌کند. ورزش کردن و تغییر رژیم غذایی به یک رژیم سالم به کنترل وزن شما کمک شایانی می‌کند. 

۲. هر روز صبحانه بخورید

شاید برخی افراد که وزن خود را کاهش داده‌اند تصور کنند که اگر صبحانه نخورند وزنشان ثابت می‌ماند. اما اصلاً این طور نیست. افرادی که هر روز صبحانه می‌خورند، عادت‌های سالم‌تری دارند و فیبر و ریز مغذی‌های بیشتری را دریافت می‌کنند از این رو راحت‌تر می‌توانند وزن خود را کنترل کنند. 

۳. وزن خود را منظم اندازه بگیرید. 

برای اینکه متوجه شوید وزن‌تان به خوبی کنترل شده است و روش مناسبی را برای کنترل وزن در نظر گرفته‌اید حتماً باید به طور منظم وزن خود را اندازه‌گیری کنید. اینکار باعث می‌شود از پیشرفت خود آگاه شوید و در طول روز کالری کم‌تری مصرف کنید. اینکه چند وقت یکبار وزن خود را اندازه‌گیری کنید به خودتان بستگی دارد. برخی از افراد تمایل دارند هفته‌ای یک یا دو بار خود را وزن کنند و برخی دیگر روزانه خود را وزن کرده تا بهتر از روند کنترل وزن خود مطلع شوند. 

۴. پروتئین زیاد مصرف کنید.

مصرف پروتئین باعث کاهش اشتها و افزایش احساس سیری می‌شود. پس برای اینکه کالری کمتری در طول روز مصرف کنید توصیه می‌کنیم از پروتئین‌ها استفاده کنید. پروتیین سطح هورمون‌های خاصی در بدن را بیشتر می‌کند که باعث ایجاد سیری و کنترل وزن می‌شود. همچنین برای تجزیه پروتیین‌ها نیاز به صرف انرژی زیادی است، از این رو با مصرف پروتیین می‌توانید میزان کالری‌ای که در طول روز می‌سوزانید را افزایش دهید. 

۵. به برنامه خود پایبند باشید

برای موفقیت و کسب نتیجه دلخواه باید مداومت و پشتکار داشته باشید. شما در صورتی می‌توانید موفق شوید که در تمام طول هفته به برنامه خود پایبند باشید. برخی از افراد در آخر هر هفته برنامه غذایی خود را فراموش می‌کنند که اینکار باعث می‌شود تمام تلاش‌های شما در طول هفته بی‌ثمر شود. از طرفی زمانی که به طور مداوم از یک برنامه غذایی پیروی کنید این موضوع به یک عادت برای شما تبدیل می‌شود و بهتر می‌توانید وزن خود را کنترل کنید.

دکمه بازگشت به بالا