مهاجرت

هزینه تحصیل در آمریکا چقدر است؟

آمریکا یکی از آرمانی‌ترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان از سراسر دنیاست. این کشور با داشتن دانشگاه‌هایی با کیفیت آموزشی بسیار خوب و احتمال بالای یافتن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل، رویای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت است.

با‌ این‌حال، یکی از نگرانی‌های مهم در مسیر ادامه تحصیل در آمریکا، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است. در ادامه اگر نیازمند اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تحصیل در امریکا هستید به این صفحه مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

دانشگاه‌های آمریکا به 2 دسته دانشگاه‌های خصوصی و دانشگاه‌های دولتی تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی هزینه‌های هر یک می‌پردازیم.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا

همانطور که از نام‌گذاری گروه دانشگاه‌های خصوصی مشخص است، هزینه تحصیل در آن‌ها بسیار بالاست. این مبلغ برای هر رشته، مقطع و دانشگاه متفاوت است. به‌طور متوسط، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از 25 تا 50 هزار دلار و مقطع کارشناسی ارشد 22 تا 55 هزار دلار در سال است. تعداد کم دانشجویان در هر کلاس، رده بالای دانشگاه در رده‌بندی جهانی و حضور استادان مطرح، از دلایل دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آمریکاست.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آمریکا

اگر به دنبال تحصیل ارزان‌‌قیمت‌تر در کشور آمریکا هستید، دانشگاه‌های دولتی پیشنهاد ما به شما هستند. مبلغ هزینه دانشگاه‌های دولتی برای ساکنان ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده و سایر افراد متفاوت است.  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه‌ها، برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور میانگین 10 هزار تا 35 هزار دلار و در مقطع کارشناسی ارشد 20 هزار تا 35 هزار دلار در سال است.

بهتر است بدانید که هزینه تحصیل در آمریکا به سطح آکادمیک دانشگاهی که آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنید، وابستگی بسیار زیادی دارد. برای مثال، با اینکه دانشگاه میشیگان در دسته دانشگاه‌های دولتی آمریکا قرار دارد، هزینه یک سال تحصیل در آن برای دانشجویان بین‌المللی حدود 45 هزار دلار است. این مبلغ همراه با هزینه‌های زندگی و اجاره خوابگاه به 70 هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه درخواست پذیرش در دانشگاه های آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا با اضافه ‌شدن درخواست پذیرش (Application Fee) بالاتر می‌رود؛ اما نگران نباشید. راه‌هایی برای پرداخت ‌نکردن این مبلغ وجود دارند. هزینه درخواست پذیرش در دانشگاه‌های کشور آمریکا، حدود 40 تا 150 دلار برای هر دانشگاه است. در واقع اگر شما برای درخواست ادامه تحصیل در 10 دانشگاه اقدام کنید، حدود 1500 دلار باید پرداخت کنید.

برخی دانشگاه‌ها امکان پرداخت ‌نکردن این مبلغ را برای تعدادی از دانشجویان فراهم می‌کنند. با برقراری ارتباط مستقیم با دانشگاه، می‌توانید از شرایط دانشگاه مقصد در این مورد اطلاع پیدا کنید. اگر موفق به دریافت کمک‌هزینه از یک دانشگاه شده باشید، ممکن است این دانشگاه، مبلغ هزینه درخواست را از کمک‌هزینه تحصیلی شما کم کند و نیازی به پرداخت مستقیم آن نداشته باشید.

دریافت بورسیه از دانشگاه‌های آمریکا

برخلاف سایر کشورها، تعداد کمی از دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا تمام مبلغ شهریه دانشگاه را پرداخت می‌کنند. طبق آمار سال 2016، 85 درصد از دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا از بورسیه تحصیلی استفاده کرده‌اند.

معمولا دانشگاه‌های بسیار مطرح و معتبر، مقدار بورسیه بیشتری را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. برای مثال، دانشگاه MIT که در جایگاه اول سطح علمی در میان دانشگاه‌های آمریکا و جهان قرار دارد، به 58 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی، بورسیه اختصاص داده است. 60 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی، 98 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و 99 درصد از دانشجویان مقطع دکتری، موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه Caltech شده‌اند.

با اینکه برخی دانشگاه‌ها فقط شهروندان آمریکایی را بورسیه می‌کنند، دانشگاه‌های معتبر بسیاری نیز هر سال مبلغ بالایی را به بورسیه دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهند. دانشگاه پنسیلوانیا هر سال بیشتر از 9 میلیون دلار به بورسیه دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی اختصاص می‌دهد. دانشگاه هاروارد در سال 2018، مبلغ 64 هزار دلار به‌ازای یک سال به 954 دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی پرداخت کرده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا و شرایط دریافت آن با مشاوران موسسه مهاجرتی مای آرمان در ارتباط باشید.

شرایط کار دانشجویی در آمریکا

هزینه بالای زندگی در آمریکا، دانشجویان را به فکر یافتن کارهای پاره‌وقت در زمان تحصیل می‌اندازد. مقدار مجاز کار دانشجویی در آمریکا نیز مانند بیشتر کشورها، 20 ساعت در هفته است. البته در صورتی که کلاس‌های ترم پایان یافته باشد، هر دانشجو می‌تواند 40 ساعت در هفته کار کند. توصیه می‌شود پیش از اقدام برای کار کردن در زمان دانشجویی، با مسئولان آموزش دانشگاه مقصد مشورت کنید؛ زیرا شرایط هر دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها در این مورد متفاوت است.

شرایط کار دانشجویی در امریکا

هزینه زندگی دانشجویی در امریکا

همانطور که گفته شد، آمریکا در دسته کشورهای گران‌قیمت برای مهاجرت است. هزینه‌های زندگی برای یک دانشجوی بین‌المللی در آمریکا، شامل هزینه محل اقامت، خوراک، پوشاک، وسایل کمک‌آموزشی، سفر و حضور در مراکز تفریحی است. مبلغ این هزینه کاملا به سبک زندگی و شهر مقصد شما بستگی دارد؛ اما به‌طور متوسط، 10 تا 18 هزار دلار در سال است. به‌عبارتی، شما برای زندگی در آمریکا، بدون در ‌نظرگیری مقدار شهریه دانشگاه، به حدود 1000 تا 1500 دلار در ماه نیاز پیدا می‌کنید. مثال‌هایی از متوسط هزینه‌های زندگی در یک ماه:

  • خرید خوراکی: 150 تا 180 دلار
  • هزینه‌های تلفن همراه: 50 تا 80 دلار
  • هزینه اینترنت: 15 تا 30 دلار
  • وعده‌های غذایی بیرون از خانه: 75 تا 100 دلار

هزینه اجاره خانه در شهرهای مختلف متفاوت است؛ اما به‌طور متوسط، این عدد بین 700 تا 900 دلار در ماه است. به همین علت است که برای کاهش هزینه تحصیل در آمریکا، همخانه ‌شدن با دانشجویان دیگر پیشنهاد می‌شود.

سخن پایانی

هزینه تحصیل در آمریکا بالاست؛ اما این موضوع، ادامه تحصیل در این کشور را غیر ممکن نمی‌کند. دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور، کار دانشجویی و پیدا‌ کردن محل مناسب برای اقامت، می‌تواند هزینه‌های ادامه تحصیل در این کشور را به‌طور چشمگیری کاهش دهد.

اگر رویای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آمریکا را دارید و مراحل دریافت پذیرش و بورسیه، شما را نگران و اندکی ناامید کرده است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از فراموش کردن رویای خود، با مشاوران موسسه مهاجرتی مای آرمان تماس بگیرید. شما می‌توانید پاسخ سوالات و ابهامات خود در مورد مهاجرت تحصیلی به این کشور را از مشاوران باتجربه موسسه مهاجرتی مای آرمان دریافت کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا