روانشناسی فردیچه چیزیچه کسیدانستنی هاروابط زناشویی و جنسیروانشناسی و خانوادهزوج و خانوادهنکات

گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

افراد با گرایش‌ها و جنسیت‌های متفاوتی متولد می‌شوند. یعنی علاوه بر زن و مرد بودن، جنسیت‌های دیگری نیز برای افراد تعریف می‌شود. هم‌چنین آن‌ها می‌توانند گرایشی غیر از گرایش متداول و معمول داتشته باشند. این قضیه تا چندین سال پیش، هنوز پذیرفته شده نبود؛ البته که هنوز هم در بسیاری از کشورها پذیرفته شده نیست. در هر صورت، بدیهی است که افراد صرفاً در موارد متداول طبقه‌بندی نمی‌شوند. از میان انواع گرایش‌ها، متداول‌ترین آن‌ها گرایش استریت است. گرایش hetero در واقع همان گرایش به جنس مخالف است که در ادامه این مقاله قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم.

برای آن که انواع گرایش های جنسی خاص را بشناسیم و آن‌ها را درک کنیم، پیش از هرچیز لازم است با معمولی‌ترین و طبیعی‌ترین گرایش آشنا شویم. اگر اسم گرایش استریت و دگرجنسگرا به گوشتان خورده باشد، حتماً با پرسش «معنای گرایش استریت چیست» و «heterosexual چیست» مواجه شده‌اید. در ادامه این مقاله شما را با معنی دگرجنسگرا چیست و هتروسکشوال چیست، آشنا می‌کنیم. برای آن که بفهمید هتروسکشوال یعنی چه، با سایت فارسیرو همراه باشید.

بیشتر بخوانید: گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

دگر جنسگرا یا Heterosexual چیست؟

گرایش heterosexual یعنی چه؟ دگرجنسگرایی یا هتروسکشوال که نام‌های دیگر گرایش استریت هستند، طبیعی‌ترین و متداول‌ترین گرایش جنسی است که در میان افراد دیده می‌شود. اغلب افرادی که در طول روز می‌بینید گرایش استریت دارند. آیا می‌دانید معنی استریت چیست؟ آیا با معنی دگرجنسگرا و تعریف دگرجنسگرایی آشنا هستید؟

دگرجنسگرایی به معنای کشش جنسی بین دو ناهمجنس است. به همین علت این گرایش گاهاً ناهمجنس‌خواهی نیز تعبیر می‌شود. افرادی که به فردی از جنس مخالف کشش جنسی دارند، هتروسکشوال heterosexual و دارای گرایش استریت معرفی می‌شوند. گرایش مرد به زن و زن به مرد، بدیهی‌ترین نوع گرایش است که از ابتدای زندگی با دیدن والدین در ذهنمان شکل می‌گیرد.

گرایش استریت در کنار همجنسگرایی و دوجنسگرایی، سه گرایش اصلی در میان مردم را شکل می‌دهد که اغلب افراد را شامل می‌شوند. گرایش‌های دیگری نیز از هر یک  از این‌ها مشتق می‌شوند تا بتوانند افراد را بهتر و دقیق‌تر توصیف کنند. اگرچه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خودشان را زیر پرچم هیچ دسته‌ای قرار ندهند؛ چرا که برچسب زدن و تفکیک انسان‌ها را درست نمی‌دانند و معتقدند همه ما انسانیم و چیزی جز این نباید برایمان مهم باشد.

بیشتر بخوانید: فانتزی جنسی: انواع خیال پردازی و فانتزی های زناشویی

در بررسی واژه دگرجنسگرایی، نتایج عجیب و جالبی به دست آمده است. در ادایل قرن 19  میلادی، دگر جنسگرایی به عنوان کلمه‌ای با بار معنایی منفی در نظر گرفته می‌شد. تعریفی که از کلمه دگرجنسگرا ارائه شده بود، این بود:« میل انحرافی یا غیرعادی به جنس مخالف». این وضعیت تا مدت‌ها بعد ادامه داشت؛ به گونه‌ای که در اوایل قرن 20 نیز تعریفی از گرایش استریت ارائه شد که به این صورت بود:« اشتیاق جنسی ناسالم به فردی از جنس مخالف». نهایتاً در سال 1934 پس  از سال‌ها تلاش، واژه هتروسکشوال heterosexual به معنی رایج امروزی خود، یعنی تمایلات عادی عامه مردم، تبدیل شد.

گرایش استریت چیست

اگر بخواهیم گرایش استریت را در میان مردم سرتاسر دنیا بررسی کنیم، چیزی بین 90 تا 98 درصد مردم دنیا تنها با جنس مخالف رابطه داشته‌اند. البته این آمار چندان دقیق نیست اما می‌توان حدود بازه آن را تخمین زد. جالب این که طبق آمار منتشر شده، از بین 90 تا 98 درصد افرادی که فقط با جنس مخالف خود ارتباط داشته‌اند، بین 79 تا 84 درصد فقط  به جنس مخالف گرایش داشته و هتروسکشوال یا استریت به حساب می‌آیند. این موضوع به این معناست که درصد قابل توجهی از افراد، جرئت آشکارسازی، پذیرفتن و اعلام گرایش جنسی خود را ندارند.

حتماً راجع به نظریه ادیان مختلف درباره همجنسگرایی چیزهایی می‌دانید و درباره گناه شمردن آن شنیده‌اید. شاید برایتان جالب باشد که در برخی ادیان، دگرجنسگرایی گناه شمرده شده و حتی ازدواج را نیز نقض کرده و آن را گناه می‌شمارند. از جمله این افراد می‌توان شیکرها را نام برد.

بیشتر بخوانید: بهترین درمان خانگی زود انزالی در مردان و زنان قطعی و سریع

نماد و پرچم دگرجنسگرایان

پرچم دگر جنسگرایی و نماد هتروسکشوال ها نیز پرچمی متشکل از رنگ‌های سیاه و سفید است که ممکن است کمتر از سایر پرچم‌ها شناخته شده باشد. در واقع رنگ‌های به کار رفته در پرچم‌ها غالباً نمادی از تفاوت‌هاست. دگر جنسگرا بودن که به عنوان گرایش پایه در نظر گرفته می‌شود، با رنگ سیاه و سفید نشان داده شده است.

هتروسکشوال heterosexual چیست

دلایل هتروسکشوال Heterosexual بودن

تا به این جا حتماً با معنی دگر جنسگرا و معنی دگرجنسگرایان آشنا شده‌‌اید. تا کنون مطالعات زیادی درباره دلایل هتروسکشوال hetrosexual بودن انجام شده؛ اما به نظر می‌رسد هنوز دلیل خاصی برای این پدیده کشف نشده است. در واقع هنوز نمی‌دانیم گرایش‌های جنسی بر چه اساسی شکل می‌گیرند. بسیاری از رفتارها حاصل برهم‌کنش ژن‌ها و عوامل محیطی‌اند و مجموع این‌ها در کنار هم، رفتار نهایی را شکل می‌دهد. درباره گرایش جنسی نیز به نظر می‌رسد همین‌طور باشد. تغییرات هورمون‌ها در کنار ژنتیک و عوامل محیطی، گرایش جنسی افراد را تعیین می‌کنند.

البته گفته می‌شود گرایش جنسی غالباً در طول زندگی ثابت است و به ندرت پیش می‌آید که گرایش جنسی کسی تغییر کند. اگر به جنسیت جدیدی جذب می‌شوید، احتمالاً این گرایش در شما وجود داشته و فقط تا الان کشف نشده باقی مانده است. همین فرضیه باعث شده تا عده‌ای بر این باور باشند که اغلب افراد حداقل دوجنسگرا هستند؛ اما بنا به دلایلی، ممکن است هرگز با بعد همجنسگرای وجودشان آشنا نشوند و یا آن را انکار کنند.

چیزی که بدیهی است، این است که در اکثر جاهای دنیا افراد با تصور این که تنها یک گرایش وجود دارد بزرگ می‌شوند. در نتیجه بسیاری از افراد با وجود فهمیدن احساسات ضد و نقیض در وجودشان، آن‌ها را انکار می‌کنند؛ چون این مسئله را امری غیرطبیعی دانسته و گاهاً خود را گناهکار می‌دانند. این موارد در کنار هم باعث می‌شوند اغلب افراد گرایش استریت داشته باشند یا حداقل متوجه گرایشات دیگر در وجودشان نشوند.

دین، فرهنگ، خانواده و جامعه از عواملی هستند که در درک افراد از گرایش جنسی‌شان مؤثرند. وقتی دین همنجنسگرایی را نقض کند، پیروان آن هرگز همجنسگرا بودن خود را نمی‌پذیرند و تا آخر عمر خود را دارای گرایش استریت معرفی می‌کنند.

همچنین بخوانید: گرایش آسکشوال Asexual چیست؟ دلایل و 10 علائم بی جنسگرایی

معنی دگرجنسگرا چیست

نشانه ها و علائم دگرجنسگرا بودن

حالا که دانستید ماهیت و مفهوم گرایش استریت چیست و با معنی کلمه هتروسکشال آشنا شدید، به سراغ بررسی نشانه‌ها و علائم دگرجنسگرا بودن می‌رویم.

با در نظر گرفتن وضعیت فعلی، همه افراد دگرجنسگرا هستند؛ مگر خلاف آن اثبات شود. رایج‌ترین گرایش که همسو با طبیعت بوده و منجر به بقای نسل می‌شود، گرایش استریت است و بقای بشر تا به امروز، به سبب زاد و ولد با دو والد از جنس‌های مخالف بوده است. بنابراین همه افراد در ابتدای تولد، به صورت پیشفرض استریت یا heterosexual هستند.

در دوران نوجوانی، میل به شناخت خود و درک واقعیت‌های وجودی بیشتر می‌شود؛ در نتیجه فرد به دنبال آن است که رازهای وجودش را کشف کند. در خلال این کند و کاوها، بعضی از افراد به گرایش جنسی خاصی پی می‌برند؛ اما هم‌چنان اکثریت گرایش استریت دارند. بنابراین گرایش استریت نشانه و علامت غیر معمولی ندارد. اگر همواره به جنس مخالف گرایش جنسی  دارید، با دیدن و تصور اندام‌های جنسی جنس مخالف برانگیخته می‌شوید، علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی با همجنس نشان نمی‌دهید و ورای باورهای ذهنی‌تان از این کار لذت نمی‌برید، شما هتروسکشوال hetrosexual هستید. اگر نشانه‌هایی مبنی بر گرایشات دیگر مثل گرایش به همجنس در خود کشف کردید، جای آن است تا به گرایش استریت خود شک کنید.

بیشتر بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

تفاوت سیسجندر و استریت چیست؟

اگر چه سیسجندر و استریت هر دو متداول‌ترین‌های دسته خود در میان مردم هستند، اما کاملا دو مفهوم مجزا را بیان می‌کنند. کلمه «سیسجندر»، همان طور که از بخش «جندر» آن مشخص است، درباره جنسیت صحبت می‌کند؛ اما استریت، یک گرایش جنسی است. در واقع جنسیت و گرایش هیچ ارتباطی با هم ندارند.

افراد ممکن است به صورت فیزیکی، مؤنث یا مذکر متولد شوند؛ اما پس از شناخت خود، هویت جنسیتی‌شان را چیز دیگری بیابند. در چنین شرایطی گرایش با توجه به هویت جنسیتی که فرد از خودش بیان می‌کند مشخص می‌شود. سیسجندر کسی است که هویت جنسیتی‌اش با جنسیتی که در بدو تولد و به عبارتی در شناسنامه به او نسبت داده شده، همسو است. فرد سیسجندر اگر در شناسنامه مرد تعریف شده، خودش نیز خود را به عنوان یک مرد شناخته و معرفی می‌کند. اغلب افراد در سرتاسر دنیا سیسجندر به حساب می‌آیند و بقیه جنسیت‌ها، در دسته اقلیت‌های جنسیتی طبقه‌بندی می‌شوند.

از طرف دیگر، استریت به کسی گفته می‌شود که گرایش جنسی به جنس مخالف دارد و از متداول‌ترین گرایش جنسی پیروی می‌کند. ممکن است یک نفر ترنس‌جندر بوده و یا جنسیت غیرباینری داشته باشد، اما از نظر گرایشی، استریت باشد. در مقابل، ممکن است یک فرد سیسجندر، استریت نباشد. این، تفاوت سیسجندر و استریت است.

همچنین بخوانید: دوجنسه کیست | علت، علائم و ویژگی های افراد بین جنسی (Intersex)

تفاوت استریت با دیگر گرایش های جنسی

هتروسکشوال معنی دگرجنسگرا دارد و کاملاً متداول و پذیرفته‌شده است. افرادی که گرایش استریت دارند به راحتی در همه جای دنیا زندگی می‌کنند و هرگز بابت گرایش جنسی‌شان مؤاخذه نمی‌شوند. در هیچ جای دنیا کسی را به خاطر استریت بودن محکوم نمی‌کنند و او مجبور به توضیح درباره گرایشش نیست. در صورتی که موارد گفته شده برای سایر گرایش‌های جنسی اتفاق می‌افتد. هیچ وقت از شما معنی کلمه هتروسکشوال را نخواهند پرسید؛ اما اگر خود را هوموسکشوال معرفی کنید، ممکن است مورد سوال و جواب قرار بگیرید. گرایش استریت رایج‌ترین و بی‌دردسرترین گرایش جنسی است که می‌توانید داشته باشید.

معنی دگر جنسگرا چیست

تفاوت بین دگرجنس گرا، همجنس گرا و سایر جنسیت‌ها چیست؟

در حالی که دگرجنس گرایی رایج‌ترین هویت جنسی است، اما تنها یکی از، بسیاری از جهت گیری‌های جنسی ممکن و رایج است. علاوه بر دگرجنس گرایی، که افرادی را توصیف می‌کند که از نظر جنسی یا عاشقانه جذب جنس مخالف هستند، ممکن است اصطلاحات زیر را بشنوید که در تمام کشورها هستند:

  • همجنس گرا، جذب همجنس خود
  • دوجنسی، جذب بیش از یک جنس
  • غیرجنسی، بدون کشش جنسی به هیچ جنسی
  • ارومنتیک، بدون جذابیت عاشقانه برای هیچ جنسی
  • چندجنسی، جذب افراد با جنسیت‌های مختلف
  • غیرمنعطف، جذب اولیه برای افراد جنس مخالف و جاذبه گاه به گاه برای افراد همجنس
  • هم‌انعطاف‌پذیر، جذب اولیه برای افراد همجنس و جذابیت گاه به گاه برای افراد جنس مخالف

این‌ها تنها تعدادی از اصطلاحات بسیار مورد استفاده برای توصیف هویت‌های جنسی مختلف هستند. با وجود تعداد زیادی از افرادی که به عنوان دگرجنسگرا شناخته می‌شوند، مهم است که به گرایش جنسی هر فرد و گرایشی که انتخاب می‌کند احترام بگذاریم. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است عمدتاً به عنوان دگرجنسگرا معرفی شوند، اما هویت جنسی آن‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند. برخی دیگر ممکن است از آنجایی که جامعه حکم می‌کند، دگرجنس گرا معرفی شوند، اما ممکن است روابط عاشقانه یا عاطفی با اعضای همجنس برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: میک لاو چیست: فواید، انواع و مراحل Make love (عشق بازی)

گرایش استریت

دگرجنس گرایی تنها جهت گیری جنسی است؟!!

برخی افراد اعتقاد مذهبی دارند که دگرجنسگرایی تنها گرایش جنسی قابل قبول است. گاهی اوقات، این باور به «راه‌حل‌هایی» مانند تبدیل‌درمانی منجر می‌شود، که در آن افراد با گرایش‌های جنسی متفاوت، مشاوره‌هایی را دریافت می‌کنند که به منظور «اصلاح» همجنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و سایر جهت‌گیری‌ها طراحی شده است. این عمل برای سلامت روان شرکت کنندگان بسیار مضر است و در بسیاری از نقاط در سراسر ایالات متحده غیرقانونی شده است. به طور کلی افراد دگرجنس گرا گاهی در طول زندگی خود با سایر جنبه‌های جنسی همذات پنداری می‌کنند. این یک تجربه رایج است. بسیاری از محققان معتقدند تمایلات جنسی یک طیف است و این جهت گیری می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

تست گرایش استریت

همان طور که بالاتر گفته شد، همه افراد ذاتاً استریت در نظر گرفته می‌شوند؛ مگر خلاف آن ثابت شود. تست‌های زیادی برای تشخیص هوموسکشوال بودن وجود دارند؛ اما تست گرایش استریت وجود ندارد چون همه افراد استریت به حساب می‌آیند تا زمانی که گرایشی غیر از این را اثبات کنند. اگر از داشتن رابطه جنسی با جنس مخالف لذت می‌برید و از سوی دیگر، رابطه جنسی با همجنس برایتان جالب نیست، برای اثبات هتروسکشوال بودن شما کافیست. البته در این میان باید جنسی‌های دیگر مانند بیناجنسیتی و تراجنسیتی را نیز در نظر بگیرید. علاقمندی به رابطه با این جنسیت‌ها، گرایش شما را تغییر خواهد داد.

بیشتر بخوانید: آموزش روش استارت استاپ برای جلوگیری از زود انزالی

سوالات متداول

آیا من استریت هستم؟

اگ به داشتن رابطه جنسی با جنس مخالف تمایل دارید و از رابطه جنسی با هم‌جنس لذت نمی‌برید، احتمالاً شما استریت هستید.

چگونه استریت شویم؟

گرایشات جنسی غالباً ذاتی هستند و قابلیت تغییر ندارند؛ بنابراین اگر واقعا گرایش خاصی دارید، بعید به نظر می‌رسد بتوانید آن را تغییر دهید.

جمع‌بندی

این روزها گرایشات جنسی خاص بیش از پیش شناخته می‌شوند و تلاش برای معرفی آن‌ها به جهانیان، پرقدرت ادامه دارد. سال‌های سال اقلیت‌های گرایشی و جنسیتی با شرایط سخت و دشوار دست و پنجه نرم کرده‌اند و حالا بعد از مدت‌ها، فرصتی برای شناساندن خود به دنیا پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد در سال‌های اخیر، این موضوع را پذیرفته‌اند و با دید بازتری به قضیه نگاه می‌کنند. شما چطور؟ آیا به عنوان یک استریت، زمینه پذیرش گرایشات خاص را دارید؟

برای آن که آمادگی لازم را برای پذیرفتن داشته باشید، اول باید با گرایش استریت یا گرایش پایه آشنا شوید. در این مقاله به سوال «گرایش استریت چیست» و« heterosexual چیست» پاسخ دادیم. همچنین ترجمه دگرجنسگرا را به شما گفتیم. حالا می‌دانید هتروسکشوال چیه و دگرجنسگرا یعنی چی. اگر اطلاعات بیشتری درباره خانواده دگرجنسگراها دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: رابطه لانگ دیستنس چیست: فواید و معایب رابطه از راه دور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا