روابط زناشویی و جنسیچه چیزیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزوج و خانواده

فانتزی جنسی: انواع خیال پردازی و فانتزی های زناشویی

4.1
(8)

خیال‌پردازی همواره راه نجات بشر از زندگی ملال‌آور او بوده است. دنیای خیال به انسان این فرصت را می‌دهد تا جایی دور از روزمرگی‌هایش زندگی کند و هر آن‌چه در دنیای حقیقی به آن دست پیدا نمی‌کند، در دنیای خیال داشته باشد. خیال‌پردازی در هر زمینه‌ای اتفاق می‌افتد. از تصویرسازی آینده  گرفته تا پیش‌بینی وقایع روز بعد و کارهایی که دوست داریم انجام دهیم، همگی در دنیای خیال می‌گنجند. گاهی نیز ذهنمان شیطنت می‌کند و خیال‌پردازی‌ها رنگ اروتیک به خود می‌گیرند. در این صورت با فانتزی جنسی مواجه هستیم که یکی از انواع خیال‌پردازی‌های متداول است.

شاید شما هم فانتزی های جنسی را در سر داشته باشید. گاهی ممکن است آن‌ها را پس بزنید و از ذهنتان برانید یا حس خوبی به آن‌ها نداشته باشید. به هر صورت آن‌ها تمایلات واقعی و حقیقی شما هستند. گاهی ممکن است تمایلات دردسرسازی را در خودتان بیابید و گاهی نه، فانتزی‌هایتان عاشقانه و آرام باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با خیال پردازی جنسی آشنا کرده و بگوییم فانتزی جنسی چیست. تا انتهای مطلب با فارسیرو همراه باشید.

فانتزی جنسی

خیال پردازی جنسی چیست؟

خیال پردازی جنسی یا فانتزی جنسی در واقع هر تصویر ذهنی‌ای است که برای فرد از نظر جنسی و شهوانی تحریک‌کننده باشد. این خیالات و تصویرسازی‌های اروتیک  اغلب با هدف افزایش احساسات جنسی صورت می‌گیرند و می‌توانند بازه گسترده‌ای از تصاویر را شامل شوند. از یک تصویر کوتاه که ناخودآگاه و هنگام انجام فعالیت‌های روزمره‌تان در ذهنتان نقش می‌بندد، تا داستان‌های جنسی طولانی که قبل از خواب در ذهنتان ورق می‌خورد. همه این موارد بخشی از فانتزی های جنسی هستند که گاهاً می‌توانند فقط برای گذران اوقات شکل بگیرند.

جالب است بدانید تقریباً 90 درصد جمعیت بزرگسالان اعلام می‌کنند که فانتزی جنسی دارند و گاهی در سر خیال های جنسی می‌پرورانند. چنین افکاری  ممکن است از گذشته منشأ بگیرند؛ به عبارتی چیزی در گذشته اتفاق افتاده که باعث می‌شود فرد درباره مسئله خاصی خیال پردازی جنسی داشته باشد. هم‌چنین می‌تواند بر آینده اثر داشته باشد؛ یعنی فانتزی های جنسی یک فرد، بر رابطه جنسی او در حال حاضر یا در آینده اثرگذار است. نکته‌ای که وجود دارد این است؛ گاهی  فانتزی های جنسی به حقیقت می‌پیوندند و گاهی در محدوده خیال باقی  می‌مانند. بسیاری از افراد دوست ندارند فانتزی زناشویی خود را اجرا کنند.

البته، مغز از یک مکانیزم پیروی می‌کند؛ آن هم این است که تمام چیزهایی را که نمی‌تواند در واقعیت به آن دست یابد، در ذهن تصویرسازی می‌کند. برخی از افراد با چیزهایی برانگیخته می‌شوند که در جامعه عجیب و غیرمعمول قلمداد شده و ممکن است آن‌ها را به دردسر بیندازد. به همین دلیل برای لذت بردن نسبی از آن‌ها، فانتزی جنسی می‌سازند.

جالب است بدانید فانتزی های زناشویی می‌توانند تأثیرات بسیار مثبتی بر کیفیت رابطه جنسی داشته باشند. برای مثال داشتن خیال پردازی جنسی حین رابطه، به طولانی شدن مدت زمان رابطه جنسی و ارگاسم می‌انجامد که همین مسئله می‌تواند نشان از افزایش کیفیت رابطه جنسی باشد. در مقابل، افرادی که بنا به دلایلی چون احساس گناه فانتزی های جنسی ندارند، با مشکلاتی در عملکرد جنسی طبیعی مواجه می‌شوند و رابطه جنسی مطلوبی نخواهند داشت.

همچنین بخوانید: میک لاو چیست: فواید، انواع و مراحل Make love (عشق بازی)

فانتزی زناشویی

نکته جالبی که درباره فانتزی های جنسی بین زنان و مردان وجود دارد این است که زنان راحت‌تر تشخیص می‌دهند که چه فانتزی زناشویی‌ای آن‌ها را کمتر تحریک می‌کند. در واقع آن‌ها بر مواردی که آن‌ها را تحریک نمی‌کند،  تسلط دارند. در مقابل، مردان کاملاً می‌دانند که با چه خیال پردازی های جنسی‌ای کاملاً برانگیخته شده و به اوج لذت می‌رسند. البته واضح است  که نمی‌توان موارد گفته شده را به همه افراد تعمیم داد؛ چرا که نمونه آزمایش شده قطعاً بسیار کوچک‌تر از جمعیت کل است و این مسئله در هر جامعه‌ای با توجه به فرهنگ و تابوهای آن جامعه متفاوت است.

تحقیقات درباره سن آغاز خیال پردازی جنسی نشان داده است که افراد از سنین نوجوانی شروع به ساختن فانتزی های جنسی می‌کنند. در بسیاری از جوامع داشتن رابطه جنسی یک تابو و ضد ارزش تلقی می‌شود؛ به همین دلیل همه فعالیت جنسی‌شان به فانتزی جنسی محدود می‌شود. البته در چنین جوامعی افراد از بیان داشتن فانتزی زناشویی نیز شرم دارند و غالباً آن را بیان نمی‌کنند. افرادی که گرایشات خاص دارند مانند همجنسگرایان نیز از ابراز گرایش خود می‌ترسند و به همین دلیل خیال پردازی جنسی، جای رابطه جنسی را می‌گیرد.

اگر بخواهیم راجع به منشأ شکل‌گیری فانزی جنسی صحبت کنیم، باید بگوییم که برررسی‌ها از جهت جامعه‌شناسی زیستی نشان می‌دهد که این مسائل، ریشه بیولوژیکی دارند و کالاً مرتبط با سیستم بدن و مکانیزم‌های ذهن هستند. از طرفی بیان می‌شود که جامعه و جمعی که فرد در آن تربیت می‌شود، نقش مهمی در شکل‌گیری انواع فانتزی جنسی در آن‌ها دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت مجموعه‌ای از عوامل در کنار هم بر نوع و شدت خیال پردازی جنسی مؤثرند.

فواید فانتزی جنسی چیست؟

فانتزی های جنسی را می‌توان در دو دسته سالم و آسیب‌زا طبقه‌بندی کرد. بعضی از فانتزی های جنسی در دسته فانتزی های جنسی سالم قرار می‌گیرند. به این معنا که همه چیز را با شریک زندگی‌تان تصویر سازی می‌کنید و چیزی خارج از عرف در ذهنتان نمی‌گذرد. هر آن چه می‌بینید و خیال می‌کنید، زندگی واقعی خودتان است؛ منتها رمانتیک‌تر و جذاب‌تر. چنین فانتزی‌هایی می‌توانند تأثیرات مثبت به‌سزایی بر رابطه‌تان داشته باشند. وقتی خیال‌پردازی‌ها حس بهتری از شریک زندگی‌تان را به شما منتقل کنند، باعث استحکام رابطه و پیوند عاطفی قوی‌تر میان شما می‌شوند.

اجرای فانتزی‌های جنسی و ایجاد تنوع در رابطه خصوصاً برای آقایان منجر به افزایش تحریک جنسی و برانگیختگی می‌شود. در صورت مواجهه با فانتزی‌های غیر معمول شریک جنسی‌تان سعی کنید با ملایمت رفتار کنید و برای بیان نظر منفی خود از خشونت کمک نگیرید. کمک گرفتن از یک روانشناس نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی برای کنترل مسائل این چنینی باشد.

فانتزی های جنسی

معایب فانتزی های جنسی چیست؟

گاهی فانتزی های جنسی از حالت طبیعی خارج شده و به فرم آسیب‌زا تبدیل می‌شوند. چنین فانتزی‌هایی نه تنها باعث بهبود رابطه نمی‌شوند، بلکه با اثرات منفی خود رابطه‌تان را خراب می‌کنند. اگر تمایلات غیر طبیعی در فانتزی های جنسی وجود دارند و تمایل به اجرا کردن آن‌ها دارید، بهتر است از یک روانشناس برای کنترل کردن این احساسات کمک بگیرید. گاهی تبدیل این فانتزی‌ها به واقعیت، به شما و همسرتان آسیب می‌زند.

انواع فانتزی زناشویی

تحقیقاتی درباره انواع فانتزی جنسی انجام شده که نشان می‌دهد برخی از فانتزی های جنسی در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردارند. آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

خیال پردازی جنسی

فانتزی جنسی رابطه با چند شریک جنسی

یکی از متداول‎‌ترین فانتزی های جنسی که در بین مردم شایع است، فانتزی داشتن رابطه با چند شریک جنسی به طور همزمان یا به عبارت عامیانه «سکس گروهی» است. این مسئله در سال‌های اخیر در جوامع غربی رواج زیادی پیدا کرده و به نظر می‌رسد رفته‌رفته به یک مسئله عادی تبدیل خواهد شد. در صورتی که مضرات آن برای حریم خانواده و تخریب رابطه بین زوجین بدیهی است. اگر زیاد راجه به این نوع رابطه فانتزی می‌سازید بهتر است سعی کنید آن را از ذهنتان دور کرده و یا با یک روانشناس صحبت کنید.

فانتزی جنسی رابطه خشن

یکی دیگر از رایج‌ترین فانتزی‌ها، داشتن رابطه جنسی خشن است. بسیاری از افراد دارای تمایلات سادیسمی یا مازوخیسمی هستند و علاقه به تسلط یا اسارت در آن‌ها دیده می‌شود. چنین رفتارهایی از نظر جامعه تابو محسوب می‌شوند؛ اما اگر قصد اجرایی کردن آن را دارید، حتماً مطمئن شوید شریک جنسی‌تان با این مسئله مشکلی ندارد و تمایلات او درست مقابل تمایلات شماست و می‌توانید یکدیگر را تکمیل کنید. سعی کنید تعادل را برقرار کنید. زیاده‌روی در هر مسئله‌ای آسیب‌زا است و می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

فانتزی جنسی چیست

تنوع در رابطه جنسی و ماجراجویی

بسیاری از افراد به برقراری رابطه جنسی در محیط‌های عمومی علاقه دارند. به خصوص وقتی که مدت‌ها از رابطه یک زوج می‌گذرد، آن‌ها تمایل دارند تا محیط‌های جدیدی را برای برقراری رابطه تجربه کنند. در این افراد ترشح هورمون آدرنالین که در اثر هیجان‌زدگی اتفاق می‌افتد، باعث برانگیختگی می‌شود. پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از مکان‌ها عمومی برای کسب تجربه‌های جدید، از مکان‌هایی چون هتل‌ها استفاده کنید. این شرایط خصوصاً اگر با یک سفر چند روزه همراه باشد، حس خوبی را به شما منتقل می‌کند.

انجام کارهای غیرمعمول و خلاف عرف

برخی از افراد به انجام کارهای غیرعرف و غیر معمول تمایل نشان می‌دهند. برای مثال به دیدن رابطه جنسی دیگران به صورت پنهانی علاقه دارند یا از نمایش دادن رابطه جنسی خودشان لذت می‌برند. برخی دیگر به شرکت در مهمانی‌های جنسی علاقمندند. چنین تمایلاتی نیاز به درمان دارند و باید تحت نظر روانشناس و روان‌پزشک، چنین خواسته‌هایی را از بین ببرند.

فانتزی‌ های جنسی عاشقانه

این فانتزی های جنسی که اغلب فانتزی‌های بدی نیستند، در بسیاری از افراد وجود دارند. این فانتزی‌ها می‌توانند به بهتر شدن روابط کمک کنند و مهر و محبت میان زوجین را افزایش دهند.

همچنین بخوانید: انواع ازدواج ها: 20 نوع از ازدواج های مختلف در جهان

انواع فانتزی جنسی

فانتزی جنسی مردان

فانتزی های جنسی را به طور کلی نمی‌توان بر اساس جنسیت طبقه‌بندی کرد؛ اما ممکن است برخی از انواع فانتزی جنسی در یک جنسیت، طرفداران بیشتری داشته باشد. برای مثال مردان اغلب تمایل به تسلط بر شریک جنسی‌شان را دارند. این مسئله به آن‌ها حس قدرت داده و باعث می‌شود از رابطه جنسی‌شان لذت بیشتری ببرند.

از طرفی برخی موارد در روابط جنسی معمولی برای مردان بسیار جالب توجه است برای مثال لباس خواب زنان در برانگیختگی مردان بسیار مؤثر است؛ بنابراین به آن چه می‌پوشید توجه کنید. از طرفی مردان علاقه دارند به بدن شریک جنسی‌شان نگاه کنند. این مسئله می‌تواند باعث شود بیشتر از رابطه جنسی‌شان لذت ببرند. در حالی که ممکن است به عنوان یک زن فکر کنید اندام جذابی ندارید، این مسئله هیچ اهمیتی برای همسرتان ندارد. او از تماشا کردن شما لذت می‌برد.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب رابطه جنسی:17 تعبیر خواب نزدیکی با محرم و نامحرم

فانتزی جنسی مردان

فانتزی جنسی زنان

در زنان نیز بعضی از مسائل به عنوان فانتزی جنسی مطرح می‌شوند. خیال‌پردازی‌هایی که ممکن است به واقعیت بپیوندند یا هرگز عملی نشوند؛ اما در هر صورت برای زنان جذاب هستند. برای مثال برخی از زنان دوست دارند تحت سلطه دیگری قرار بگیرند و توسط شریکشان کنترل شوند. از طرفی برخی دیگر از زنان ترجی می‌دهند شریک جنسی‌َان را تحت سلطه خود داشته باشند و از این طریق تحریک می‌شوند. برخی از بانوان تمایلات مازوخیسمی دارند و از حس درد در رابطه لذت می‎‌برند. قرار گرفتن تحت رابطه دهانی نیز برای برخی بانوان بسیار جذاب است.

سوالات متداول

آیا فانتزی جنسی اختلال روانی محسوب می‌شود؟

فانتزی جنسی اگر که از نوع سالم آن باشد، نه تنها اختلال روانی محسوب نمی‌شود، بلکه تأثیرات مثبت متعددی نیز بر رابطه جنسی دارد و می‌تواند به بهبود وضعیت رابطه منجر شود.

آیا فانتزی زناشویی تأثیری در روابط عاشقانه دارد؟

فانتزی جنسی چه مثبت باشد و چه منفی، تأثیرات گوناگونی بر رابطه عاشقانه دارد. اگر فانتزی‌های عاشقانه داشته باشد، رابطه خود را بهبود می‎‌بخشید؛ اما فانتزی‌های سمی رابطه شما را خراب می‌کنند.

فانتزی جنسی زنان

جمع‌بندی

فانتزی های جنسی بخشی از تفکرات افراد را تشکیل می‌دهند و این مسئله امری طبیعی است. چه در رابطه با کسی باشید و چه نه، گاهی در معرض هجوم خیال پردازی های جنسی قرار می‌گیرید. خیلی وقت‌ها این سوال مطرح می‌شود که آیا خیال پردازی جنسی نوعی اختلال روانی است؟ آیا فانتزی های جنسی نشان از خوی بد و ناسالم افراد دارند؟ آیا داشتن فانتزی زناشویی افراد را نسبت به رابطه‌شان دلسرد می‌کند؟ نکته اصلی اینجاست که نمی‌توان به طور کلی راجع به همه انواع فانتزی های جنسی یک نظر واحد را اعلام کرد. فانتزی‌ها انواع گوناگونی دارند که باید به هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه پرداخت.

این مسئله چندان مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته و عمده اطلاعات در دسترس، مربوط به تحقیقات انجام شده بر نمونه‌های کوچک از اقشار خاص هستند. بنابراین برای دست‌یابی به نتایج بهتر، لازم است متخصصین این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهند. در هر صورت، در این مقاله به بررسی فانتزی جنسی و انواع آن پرداختیم. حالا می‌دانید فانتزی جنسی چیست و از فواید فانتزی جنسی و معایب فانتزی جنسی مطلعید. از اطلاعات این مقاله می‌توانید برای کنترل فانتزی‌های خود و بهبود رابطه‌تان استفاده کنید. اگر اطلاعات بیشتری درباره فانتزی جنسی زنان و فانتزی جنسی مردان دارید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 4.1 / 5. تعداد 8

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا