دانستنی هاچه چیزیچه کسیروانشناسی فردیروانشناسی و خانواده

علت دوجنسه بودن چیست + علائم افراد دو جنسی (Intersex)

همان طور که می دانید انواع گرایش جنسی متفاوت است. یکی از حالاتی که برخی از افراد از همان دوران جنینی و بدو تولد با آن روبرو می­شوند، وجود تغییرات و تفاوت­هایی در ناحیه تناسلی است که با تعریف رایج مرد و زن تطابق ندارد. در واقع دوجنسه به کسی گفته می­شود که هر دو آلت تناسلی را در ناحیه تناسلی خود دارند که ممکن است هر دو آلت کامل بوده یا یکی از آن­ها به حالت ناقص باشد.

خوب است همه ما بدانیم که افراد دو جنسه منحرف جنسی نیستند و هیچ تفاوتی با ما ندارند؛ فقط برخی از ویژگی­های جسمانی آن­ها متفاوت است و باید از توهین و نگاه تحقیرآمیز داشتن به آن­ها دست برداریم.

اگر برای شما سوال است که دوجنسه بودن یعنی چی ، در این مطلب از فارسی رو تصمیم داریم شما را با بیناجنسی (intersex) یا افراد بین جنسی و ویژگی­های آن­ها و اینکه ناحیه تناسلی دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود، آشنا کنیم تا بتوانیم به درک بیشتری از این افراد رسیده، و همه با هم برای زندگی مصالحت آمیز در کنار یکدیگر تلاش کنیم. همراه ما باشید. 

دوجنسه کیست

 

دو جنسه بودن چیست؟ انسان دو جنسه یعنی چه؟

دوجنسه چیست؟ این عبارت یک اصطلاح است که برای نشان دادن تفاوت ­های جسمانی در برخی از افراد به کار می­رود که این تفاوت­ها با تعاریف دقیق مرد و زن تطابق کامل ندارند.

به عبارت بهتر، معنی intersex با دو جنسه بودن، وجود تغییرات جسمانی در برخی از انسان­هاست که این تغییرات موجب شده ­اند تا اندام تناسلی فرد نسبت به حالت معمولی تفاوت داشته و چیزی بین تعریف دقیق مرد و زن باشد؛ یعنی دوجنسه­ ها هر دو اندام و آلت تناسلی را با هم دارند.

تفاوت­ های جسمانی و ویژگی­ های افراد بیناجنس می­تواند به ­صورت کروموزومی، هورمونی یا آناتومیک بوده و درجه آن هم در هر فرد متفاوت باشد. معمولا این تفاوت­ها از همان بدو تولد یا در سونوگرافی­های قبل تولد قابل تشخیص هستند، اما گاهی اوقات هم در زمان بلوغ خود را نشان خواهند داد.

توجه داشته باشید که افراد مرد و زن دو جنسه از نظر پزشکی هیچ مشکل و اختلالی ندارند و کاملا سالم هستند، اما درصد کوچکی از آن­ها هم با اختلال پزشکی مواجه بوده و حتی امکان به خطر افتادن جانشان وجود دارد.

نکته مهم دیگر که باید در خصوص دو جنسی بودن بدانید این است که این افراد با ترنس سکشوال­ها فرق دارند و نباید آن­ها را با هم اشتباه بگیرید. در واقع افراد تراجنسیتی یا ترنسکشوال، از نظر جسمانی و ظاهری هیچ تفاوتی با افراد دیگر ندارند، اما هویت جنسی آن­ها با هویت جسمی که با آن متولد شده­اند فرق دارد؛ یعنی ممکن است فردی از نظر جسمانی کاملا مرد باشد، اما از نظر روانی خود را زن بداند.

این درحالی است که دوجنسه ­ها بیشتر از نظر جسمانی با دیگران تفاوت دارند تا از نظر روانی. حال متوجه شدید دوجنسه بودن چگونه است ؟ در بخش­های بعدی اطلاعات بیشتری در این خصوص به شما ارائه خواهیم داد.

همچنین بخوانید: گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

دو جنسه بودن (بین جنسی) چیست؟

 

دلیل دوجنسه بودن چیست؟

حال که با ویژگی­های کلی دو جنسی بودن آشنا شدید، ممکن است بپرسید علت دوجنسه بودن چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم دوجنسیتی بودن ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید و عوامل زیادی وجود دارند که می­توانند روی به وجود آمدن این تفاوت تأثیر داشته باشند.

برای مثال عوامل ژنتیکی و وراثت اصلی­ترین دلایل به­ وجود آمدن تغییرات غیرعادی در وضعیت جسمی فرد هستند. همچنین وجود اختلال در ساختمان­ها و عملکرد قسمت­های خاصی از مغز، مثل بخش هیپوتالاموس هم ممکن است در بروز بیناجنسی موثر باشد.

برخی از بیماری­ها و مشکلاتی که می­توانند باعث بروز اختلال دوجنسی شوند عبارتند از:

 • سندرم کلاین فلتر: در این سندرم کروموزوم­های فرد از حالت عادی بیشتر بوده و همین موضوع به تغییراتی در قسمت تناسلی منجر خواهد شد. برای مثال ممکن است بیضه­های فرد از حالت عادی کوچکتر باشد.
 • موزاییسم: موزایسم یک بیماری است که در صورت ابتلا به آن، سلول­های جنسی فرد با افراد معمولی تفاوت­هایی خواهد داشت.
 • وجود کروموزوم­های XY و XX به شکل ترکیب شده در فرد

بیشتر بخوانید: گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

دلیل دوجنسه شدن بچه و نوزاد چیست؟

اگر بخواهیم به صورت کامل­تر به شما بگوییم دلیل دوجنسه بودن چیست و چرا یک جنین با این تفاوت به دنیا می­آید، باید عوامل ژنتیکی به وجود آورنده این مشکل را بررسی کنیم. انسان­ها به صورت طبعیی 46 کروموزوم یا 23 جفت کروموزوم در بدن خود دارند و جفت این کروموزوم­ها است که جنسیت هر انسان را مشخص می ­کند.

افراد مونث دو کروموزوم ایکس در بدن خود دارند (44+ xx) ، و افراد مذکر دارای یک کروموزوم x و یک کروموزوم y هستند  (44 + xy). یعنی هر زن از 44 کروموزوم عادی و دو کروموزوم x و هر مرد از 44 کروموزوم عادی و دو کروموزوم XY برخوردار است.

کوروموزوم y تعیین کننده هورمون­های مردانه است و باعث به وجود آمدن بیضه و آلت تناسلی می­شود. اگر این کروموزوم وجود نداشته باشد، جنسیت جنین به دختر تغییر کرده و اندام­هایی مثل تخمدان و اندام جنسی زنانه شکل می­گیرند.

در صورتی که ساختار کروموزوم ها به صورت XX بوده اما جنین به جای دختر از هورمون­های مردانه هم در بدن خود برخوردار باشد، اینترسکس بودن به وجود می­آید. همچنین اگر جنین پسر بوده اما هورمون­های مردانه را نداشته باشد هم حالت بینا جنسی به وجود خواهد آمد.

شاید بپرسید که معمولا ناحیه تناسلی دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود؟ در جواب این سوال باید گفت اکثرا در سنین جنینی و لحظه تولد قابل تشخیص است.

افراد دو جنسه

 

علائم و ویژگی های افراد دوجنسه چیست؟

علائم دوجنسه بودن چیست؟ افراد دوجنسه ویژگی­ های جسمانی و روحی خاصی دارند که آن­ها را با دیگران متفاوت کرده است. اصلی­‌ترین تفاوت آن‌­ها هم مربوط به ناحیه تناسلی است که معمولا هر دو آلت زنانه و مردانه را با هم دارند. برخی از ویژگی های این افراد از نظر جسمانی و ناحیه تناسلی به صورت زیر است:

 • آلت تناسلی مردانه کوچک­تر از حد معمول
 • عدم وجود دهانه واژن
 • عدم وجود مجاری ادرار در نوک آلت تناسلی مردانه
 • وجود کلیتوریس بلندتر از حالت معمولی
 • بسته بودن لب­های واژن یا شباهت آن­ها به کیسه بیضه مردانه
 • وجود کیسه بیضه خالی
 • و…

بیشتر بخوانید: پنسکشوال چیست: همه چیز درباره پن سکشوالیتی (همه جنسگرایی)

آگاهی اوقات هم ممکن است آناتومی جسمانی افراد دو جنسی از بیرون کاملا عادی بوده، اما اندام­های داخلی آن­ها متفاوت با اندام خارجی باشد. مثلا فرد دارای آلت تناسلی زنانه بوده ولی رحم نداشته باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که دو جنسه بودن یک بیماری نیست و به همین دلیل درمان خاصی هم برای آن وجود ندارد. اما اگر این تفاوت باعث بروز مشکلاتی برای فرد شود، باید برای درمان آن از طریق عمل جراحی اقدام کرد.

برای مثال اگر فردی دارای رحم بوده ولی دهانه واژن او بسته باشد، با رسیدن به سن بلوغ عادت ماهیانه را تجربه می­کند، اما امکان خروج خون از بدن او وجود نداشته و به همین دلیل دچار دردهای وحشتناک خواهد شد. حتی در این صورت هم به جراحی انجام شده، جراحی دهانه رحم گفته می­شود و درمان دو جنسیتی محسوب نخواهد شد.

برخی از افرادی که جنسیت خود را به مرد یا زن نزدیک­تر بدانند، در صورت امکان تمایل به انجام عمل جراحی خواهند داشت. در این حالت در صورت تشخیص پزشک و امکان­پذیر بودن عمل، آلت تناسلی ضعیف­تر برداشته شده و آلت دیگر را از طریق تزریق هورمون­های خاص تقویت خواهند کرد.

افراد دو جنسه به دلیل تفاوت­هایی که با دیگران دارند و ویژگی­های خاصشان، بسیار منزوی و گوشه­گیر هستند و نمی­توانند به­راحتی به هر جمعی وارد شوند. در بسیاری جوامع بین جنسی بودن نوعی تابلو به شمار می­رود، در حالی که این افراد هیچ دخالتی در این تفاوت خود نداشته ­اند.

دوجنسه­ ها به هیچ عنوان افراد هنجارشکن یا ضد اجتماع نیستند و هیچ انحراف جنسی ندارند. پس بهتر است این دیدگاه را از بین برده و با حمایت بیشتر از افراد دو جنسه، زندگی در اجتماع را برای آن­ها راحت­تر کنیم.

علائم دوجنسه بودن

 

تست تشخیص دوجنسه بودن

در حال حاضر چیزی به اسم تست تشخیص دوجنسه بودن وجود ندارد و تست­هایی که روان­شناسان یا برخی سایت­ها ارائه می­دهند، برای تشخیص ترنسکشوال بودن است. در واقع به­ راحتی می­توان از علائم دو جنسه بودن، این تفاوت را در بدن و ظاهر فرد تشخیص داد.

بیشتر بخوانید: انواع گرایش جنسی و هویت جنسی چیست و دگرباش کیست؟

 

مشکلات افراد دو جنسه

در جامعه امروز که اکثر افراد دگرجنسگرا هستند سخت، افراد با گرایش های دیگر را به ویژه در ایران می پذیرند. از این رو افراد دو جنسه دچار مشکلاتی خواهند شد. اولین مشکلی که این افراد با آن مواجه هستند برخورد بد خانواده و طرد شدن از طرف آن ها است.

برخی خانواده های ناآگاه این افراد را منحرف جنسی می دانند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد از گفتن گرایش جنسی خود پرهیز می کنند.

یکی دیگر از مشکلات افراد دو جنسه در طول زندگی این است که معمولا از اضطراب و افسردگی رنج می برند. شاید تصور کنید این افراد با جراحی به زندگی عادی بازمی گردند اما این طور نیست زیرا پس از جراحی نیز باید با جنسیتی جدید در جامعه حاضر شوند که مشکلات خاص خود را دارد.

حتما توجه داشته باشید که این افراد بیش از هر چیز نیاز به همدلی و درک دارند و باید حمایت شوند. توصیه می کنیم اگر دو جنسه هستید برای مقابله با مشکلات خود حتما به یک روانشناس و سکس تراپ مراجعه کنید.

آیا افراد دوجنسه قابل درمان هستند؟

برای درمان افراد دو جنسه باید از طریق هورمون درمانی و یا جراحی اقدام شود. توجه به روان این افراد بسیار اهمیت دارد و باید در آن ها حس امنیت ایجاد شود تا دچار اضطراب و افسردگی نشوند.

بیشتر بخوانید: گرایش آسکشوال Asexual چیست؟ دلایل و 10 علائم بی جنسگرایی

تفاوت همجنسگرایان (Homosexual)  با دوجنسه ها (Intersex) چیست؟

اختلال بین جنسی با همجنس­گرایی فرق دارد و نباید دوجنسه­ ها را همجنس­گرا دانست. همجنس­گرایی یک نوع تمایل و گرایش جنسی است و هیچ ارتباطی با وضعیت جسمانی و ظاهری فرد ندارد. به عبارت ساده­تر، همجنس­گرایی به تمایل دو زن یا دو مرد به یکدیگر گفته می­شود؛ اما دوجنسیتی حالتی است که فرد از نظر جسمانی ویژگی­هایی از مرد و زن را با هم داشته باشد.

در گذشته همجنس­گرایان را به عنوان افراد منحرف جنسی می­شناختند و همجنس­گرایی را یک اصطلاح تحقیرآمیز می­دانستند. حتی این گرایش را به عنوان یک بیماری روانی حساب کرده بودند و بسیاری از افراد با این گرایش را به روانشناس معرفی می­کردند. اما امروزه وضعیت جامعه بهتر شده و افراد سعی در پذیرش تفاوت­های همجنس­گرایان، ترنسکشوال­ها و افراد دوجنسه دارند.

همجنس­گرایی و دوجنسیتی بودن هیچکدام یک مشکل یا بیماری یا اختلال روانی و شخصیتی به شمار نمی­روند. بنابراین همه این افراد با تفاوت­هایی که دارند باید در جامعه پذیرفته شده و از حقوق اجتماعی مشابه افراد دیگر برخوردار باشند.

ویژگی های افراد دوجنسه

 

حکم ازدواج با دوجنسه چیست؟

در اصطلاحات فقی به افراد بین جنسی «خنثی» گفته می­شود. در خصوص ازدواج با این افراد، باید ابتدا مشخص شود که فرد دوجنسه علائم مرد بودن را دارد یا علائم زن بودن. در صورتی که فرد علائم مرد بودن را داشته باشد،

برای مثال آلت تناسلی مردانه او کامل­تر بوده و از نظر جسمانی هم به مردان شبیه باشد، می­تواند با یک زن ازدواج کند. اما اگر فرد با وجود داشتن اندام مردانه ویژگی­هایی مثل داشتن سینه، عادت ماهانه و… را داشته باشد، حکم زن را داشته و باید با یک مرد ازدواج نماید.

علاوه بر این موارد، از نظر اجرای احکام فقهی و دینی هم اگر فرد علائم مرد بودن را در خود داشته باشد باید تمام اعمال دینی مربوط به زنان را به جا آورد و برعکس.

چنان­چه فرد از هر نظر بیناجنسی (intersex) باشد، یعنی نتوان گفت طبق علائمی که دارد مرد است یا زن، باید براساس فتوای علما برای درمان خود اقدام کرده و جنسیت خود را به هر حالتی که امکان­پذیرتر بود تغییر دهد. این کار با عمل­های جراحی مختلف امکان پذیر است و تا زمانی که این عمل­ها انجام نشده، فرد از نظر دینی حق ازدواج نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: ماساژ چیست | انواع ماساژ و فواید آن ها برای بدن

بیناجنسی (intersex) اینترسکس

 

تفاوت ترنس با دوجنسی چیست؟

تفاوت اصلی این است که جوامع ترنس اساساً حول محور هویت و نمایش جنسی سازماندهی می‌شوند در حالی که جوامع همجنس گرا، لزبین و دوجنسه عمدتاً حول محور هویت و یا جهت‌گیری جنسی سازماندهی شده‌اند. برخی از افرادی که خود را ترنس می‌شناسند، خود را همجنس‌گرا، لزبین، دوجنسه یا گرایش‌های جنسی دیگر می‌دانند.

دو جنسه یا اینترسکس: همانطور که در بالا گفته شد فرد بین جنسی به شخصی گفته می شود که از ابتدای تولد دارای اندام های جنسی منتسب به مردانه و زنانه به صورت همزمان است.

ترنس با فراجنسیتی: فردی که حس هویت شخصی یا جنسیتش با جنسیتی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده مطابقت ندارد. یا با کلیشه‌های جنسیتی مطابقت ندارد. به عبارتی ترنس‌ها دارای گرایش جنسی متفاوتی دارند و به هویت جنسی‌شان وابسته نیست.

به طور کلی می‌توان گفت دو جنسه‌ ها افرادی هستند که هر دو جنس را دوست دارند… ترنس به فردی اطلاق می‌شود که یک جنسیت به دنیا آمده است اما به برعکس آن تمایل دارد. آن‌ها جنسیت خود را تغییر داده‌اند، حتی اگر هنوز از نظر جسمی تغییر نکرده نباشند. برخی از ترنس‌ها با عمل جراحی از نظر جسمی نیز خودشان را با توجه به گرایشی که دارند تغیییر می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

تفاوت ترنس با دوجنسی

سوالات متداول

ناحیه تناسلی دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود؟

دوجنسه بودن جنین نیز از لحظه تولد در بیشتر وقت ها به دلیل ظاهر متفاوت آناتومی ناحیه تناسلی قابل تشخیص است؛ اما ممکن است این وضعیت تا دوره بلوغ آشکار نشود و زمانی که بدن فرد هورمون بیشتری تولید می کند عدم تطابق با جنسیت اصلی او رخ دهد.

چرا انسان دوجنسه می شود؟

دوجنسه بودن دلایل مختلفی دارد که رایج­ترین آن، اختلال در کروموزم­ها است.

آیا دوجنسه بودن جنین در سونوگرافی مشخص می شود؟

در اکثر موارد می­توان ازطریق سونوگرافی این موضوع را تشخیص داد، اما گاهی اوقات هم تشخیص این موضوع تا چند سال بعد از تولد طول می­کشد.

دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود؟

معمولا دوجنسه بودن از همان زمان تولد یا پیش از تولد قابل تشخیص است.

آیا دوجنسه ها باردار میشوند؟

اکثر دوجنسه ­ها نابارور هستند، اما به­طورکلی این موضوع به شرایط فرد بستگی داشته و غیرممکن نیست.

نام دیگر دوجنسه چیست؟

بیناجنس، intersex، هرمافرودیسم، ابهام جنسی و… از نام­های دیگر این تفاوت جسمانی هستند.

آیا مایکل جکسون دوجنسه بود؟

خیر هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد و این موضوع هم یکی از صدها شایعه درخصوص این هنرمند است.

دوجنسه بودن شهره لرستانی واقعیت دارد؟

خیر باید گفت که دوجنسه بودن شهره لرستانی واقعیت نداشته و ایشان از افراد ترنس بوده که تفاوت بسیاری با افراد دو جنسه دارند. ترنس یا تَراجِنسی افرادی هستند که هویت جنسیتی آن‌ها با جنسیت انتساب دادخ شده ان ها در هنگام تولدشان همخوانی ندارد. اکنون شهره لرستانی با نام مازیار لرستانی تغییر جنسیت داده اند.

 

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی در خصوص افراد دو جنسه به شما ارائه داده و شما را با دلایل و علائم دوجنسه بودن نوزاد آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید، افراد بیناجنسی (intersex) عادی هستند که فقط از نظر برخی ویژگی­های جسمانی تفاوت­هایی با افراد دیگر دارند.

هدف از این مقاله این بود که ما بتوانیم به شناخت بیشتری از این افراد دست پیدا کرده و سعی کنیم آن­ها را درک نماییم. فراموش نکنید که این افراد از به حمایت مالی و عاطفی زیادی نیاز دارند و به­هیچ­عنوان نباید نگاه تحقیرآمیزی به آن­ها داشته باشیم.

اگر شما یک پدر و مادر هستید که فرزند دو جنسه دارید، او را همان­طور که هست بپذیرید و دوست داشته باشید و سعی نکنید هویت جنسی مورد نظر خود را به او تحمیل نمایید.

اگر در میان دوستان و آشنایان خود چنین افرادی را می­شناسید، بدون ترحم و دلسوزی یا بدون اینکه بین او با دیگران فرق بگذارید با او رفتار کنید تا این دسته از افراد خود را جدای از افراد دیگر ندانند. در این صورت است که همه ما می­توانیم بدون بدون احساس برتری نسبت به دیگران، بدون دل شکستن و بدون قهر و کینه در کنار یکدیگر زندگی کنیم.

در پایان، شما می­توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات سایت با ما درمیان بگذارید. خوشحال می­شویم نظر شما عزیزان را هم در خصوص این موضوع بدانیم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما من ۱۶ سالمه وتا الان تقریبا هیچ کدوم از مواردی که اشاره کردید بهش نداشتم
  من تا الان موهای صورتم اصلا در نیومده ولی جاهای دیگه بدنم مثل زیربغل زیر ناف و پاهام دراومده نوک سینه هامم به اندازه یه نخود رشد کرده چیزی که میترسم ازش اینکه
  هی ذهنم درگیر اینکه نکنه من ترنس باشم یا …
  تروخدا کمکم کنید چون خیلی میترسم الان من دوساله هرجا میرم با ماسک میرم تا نبینن که من سبیل ندارم لطفا جوابمو بدید😭

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا