روانشناسی فردیچه چیزیچه کسیدانستنی هاروابط زناشویی و جنسیروانشناسی و خانوادهنکات

گرایش آسکشوال Asexual چیست؟ دلایل و 10 علائم بی جنسگرایی

آسکشوال یا بی جنسگرایی، به افرادی می‌گویند که تمایلی به داشتن رابطه جنسی ندارند. یکی از نیر‌و‌های زندگی که برای تمامی مردم جذاب است، تمایل دو نفر برای داشتن رابطه جنسی است. طیفی از افراد وجود دارند که در گروه ( انواع گرایش جنسی LGBT) تقسیم‌ بندی می‌شوند. اینگونه افراد تمایل جنسی را تجربه نمی‌کنند. بر اساس یک مطالعه که در سال 2004 میلادی انجام شده، تقریبا حدود 1 درصد از جمعیت بیجنسگرا هستند. بی جنس‌گرایی خودش یک گرایش جنسی است که به دلیل عدم تمایل به هر جنس دیگری در فرد وجود دارد.

جذابیت جنسی برای این افراد هیچ معنا و مفهومی ندارد. آن‌ها بدون میل جنسی به زندگی خودشان ادامه می‌دهند. البته کمک گرفتن از مشاوران جنسی برای تشخیص این مورد بسیار مهم است. فردی که به این عنوان شناسایی می‌شود، مانند دیگران نیاز‌های عاطفی دارد. می‌تواند عاشقانه ازدواج کند و در روابط عادی شرکت کند. حتی این افراد می‌توانند انتخاب جنسی هم داشته باشند. تنها موردی که آن‌ها حس نمی‌کنند، حس نیاز جنسی است.

امروز در این مقاله از وبسایت فارسیرو هدف ما بررسی گرایش آسکشوال Asexual برای شما عزیزان است. ابتدا در مورد این که آسکشوال چیست صحبت می‌کنیم و در ادامه به توضیح و بررسی علائم آسکشوال بودن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

آنچه در ادامه می‌خوانید

بی جنس گرایی یا گرایش آسکشوال چیست؟

بی جنس گرایی یا همان آسکشوال، خود یک گرایش جنسی محسوب می‌شود. درست مانند همجنسگرایی. این موضوع مربوط به احساسی است که فرد دارد نه آن عملی که انجام می‌دهد. تصور اشتباهی که در این مورد وجود دارد این است که افراد فکر می‌کنند این دسته از مردم هیچ گرایش و احساسی ندارند.

اما در واقع آسکشوال ها می‌توانند دوست یابی کنند، عشق ورزیدن، ازدواج، داشتن فرزند و… هیچ‌کدام از این موارد به هیچ عنوان با بی جنسگرایی در تضاد نیست. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که یک فرد این کار‌ها را انجام دهد که هیچ نیازی به گرایش‌های جنسی ندارد.

عبارت بعضی‌ها انجام می‌دهند، بعضی‌ها انجام نمی‌دهند را می‌توان در پاسخ به تمامی سوالاتی که در مورد این افراد وجود دارد به کار برد. آيا افراد آسکشوال سر قرار‌های عاشقانه می‌روند؟ برخی می‌روند برخی نمی‌روند. آیا این افراد عاشق می‌شوند؟ بعضی از آن‌ها عاشق می‌شوند و بعضی دیگر خیر عاشق نمی‌شوند.

آیا در گرایش آسکشوال Asexual  خود ارضایی انجام می‌شود؟ بعضی انجام می‌دهند و بعضی انجام نمی‌دهند. در واقع همه ما افرادی هستیم که با توجه به احساسات و شخصیتی که داریم بعضی از کار‌ها را انجام می‌دهیم  و برخی دیگر را نه. نمی‌توان در مورد همه موارد برای همه یک تصمیم گرفت و یک نظر کلی ارائه داد.

تصورات اشتباه درباره بیجنسگرایی

بعضی از تصورات اشتباه در مورد معنی کلمه آسکشوال وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • بی جنس گرایی یک هویت جنسی محسوب نمی‌شود. (ممکن است در برخی موارد مانند ترنس‌ها وجود داشته باشد.)
  • این موضوع یک اختلال نیست. (اگرچه ممکن است در یک شرایط فیزیکی یا روحی آسیب دیده‌ باشد.)
  • از همه مهم‌تر این مسئله یک انتخاب نیست.
  • هرچند ممکن است برخی از هورمون‌ها در این مورد برهم خورده باشد، اما این مسئله بر اثر عدم تعادل هورمون‌ها نیست.
  • بیماری نیست.
  • این افراد به ویروس، باکتری، تومور یا بیماری خاصی مبتلا نیستند. بعضی افراد کشش جنسی را دارند و برخی دیگر این کشش را ندارند.

تا اینجای مقاله درمورد این که معنی آسکشوال چیست صحبت کردیم. در ادامه به بررسی نشانه های آسکشوال بودن و دلایل آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

دلایل آسکشوال بودن

به نظر شما دلایل آسکشوال بودن چیست؟ همانطور که در ابتدای مقاله هم در کنار توضیح Asexual چیست اشاره شد، این یک مسئله خدادای است و خود فرد در انتخاب آن هیچ نقش و دخالتی ندارد. پس نمی‌توان برای آن دلیل و برهانی یافت. دقیقا مانند افرادی که به گرایش‌های جنسی دیگر رغبت دارند و هیچ کدام از آن‌ها در این انتخاب نقشی نداشته‌اند. تمامی این افراد سالم هستند و هیچگونه بیماری ندارند فقط علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند.

شما باید این مسئله را درک کنید که یک فرد آسکشوال هم می‌تواند با دیگران صمیمی باشد. دوست‌یابی همیشه ملزم به برقراری روابط جنسی نیست و افراد می‌توانند در موارد دیگر هم با هم دوست باشند و روابط عمیق و سازنده‌ای داشته باشند.

این که یک شخصی که بی جنسگرایی را در زندگی شخصی اش تجربه می کند می‌تواند رابطه و فعالیت جنسی داشته باشد یا نه یک مسئله کاملا شخصی است که خود فرد باید در این زمینه تصمیم گیری کند.

نشانه ها و علائم آسکشوال بودن

شما برای این که بدانید Asexual چیست و آیا شما یک آسکشوال هستید یا نه باید برخی از علائم آسکشوال بودن را بررسی کنید در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

دیگران از نظر شما جذاب ‌هستند اما نظر شما را جلب نمی‌کنند.

در این زمینه افراد از نظر شما خوب هستند و شما از آن‌ها خوشتان می‌آید، اما نمی‌توانید جذب آن‌ها شوید. شما می‌توانید خصوصیات دیگران را تحسین کنید اما جذب ویژگی خاصی در شخص نمی‌شوید.

بوسه و بغل کردن برای شما خوشایند است اما محبت جسمی شما را زیاد نمی‌کند.

برخی از افراد بی جنس گرا از لمس کردن دیگران لذت می‌برند. مانند سایر مردم از آغوش و بوسیدن دیگران حس خوبی به آن‌ها دست می‌دهد. بی جنسگرایی به معنی مخالفت با محبت نیست، فقط آن‌ها فراتر از این حس را نمی­خواهند.

جذب افراد نمی‌شوید.

شما در مورد برقراری رابطه نسبت به سایر دوستانتان وسواس بیشتری دارید. شما معمولا جذب افرادی می‌شوید که به آن‌ها اعتماد کامل دارید.

نمی‌توانید صحبت‌های دوستانتان در مورد روابطشان را گوش دهید.

از آن‌جایی که شما علاقه‌ای به رابطه جنسی ندارید، نمی‌توانید شکایت دوستانتان در مورد خشک بودن رابطه‌شان را درک کنید و این یک امر کاملا طبیعی است.

همچنین بخوانید: گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

تحمل دیدن صحنه‌های جنسی را ندارید.

شما نمی‌توانید هنگام تماشای فیلم، صحنه‌های جنسی آن را نگاه کنید. شما ترجیح می‌دهید دیگر رفتار‌های زوج‌ها را در بیرون از بستر جنسی‌شان تماشا کنید. اشتیاق شما به دیدن مکالمات بیشتر است.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

هدف اصلی شما مجرد ماندن است.

یکی دیگر از علائم آسکشوال بودن، ازدواج نکردن است. شما بدون داشتن رابطه احساس بهتری دارید و اهمیت بیشتری به خانواده و دوستان خود می‌دهید.

در طول روز به رابطه جنسی فکر نمی کنید.

شما به این موضوع که دیگران چقدر به روابط جنسی اهمیت می‌دهند فکر نمی‌کنید. شما تفکرات بسیار زیادی دارید اما رابطه جنسی یکی از تفکرات شما نیست.

برای شخصیت افراد ارزش بیشتری قائل هستید تا ظاهرشان.

آسکشوال بودن یعنی این که شما وقتی یک فرد جدید را ملاقات می‌کنید، تمرکزتان روی شخصیت و نحوه برخوردش است و نه ظاهر او. شما می‌توانید از نظر عاطفی با کسی دوست شوید اما نمی‌خواهید به رابطه جسمی و جنسی ختم شود.

بیشتر بخوانید : اندازه نرمال آلت تناسلی مردان چقدر است

به راحتی می‌توانید بقیه عمرتان را بدون رابطه ادامه دهید.

شما هیچ علاقه‌ای به داشتن رابطه جنسی ندارید. این به معنی دوری کردن صد در صدی شما از این موضوع نیست. خیلی از افراد هستند که زمانی که ازدواج می‌کنند برای رفع نیاز جنسی شریک زندگی‌شان رابطه برقرار می‌کنند اما به ندرت.

تفاوت شما با سایر افراد.

شناسایی این افراد دشوار است چون در رسانه‌ها و در مکالمات روزانه بین افراد اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود. با این حال شما نباید از این گرایش خود شرمنده باشید و باید با آن دوست باشید.

تا اینجای مقاله متوجه شدیم که آسکشوال چیست و دلایل و نشانه های آن کدام است. در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که این موضوع یک بیماری محسوب می‌شود یا خیر.

بیشتر بخوانید: ​پانیک (panic) چیست؟ چگونه پانیک را درمان کنم؟

سلامت روان در افراد آسکشوال: آیا آسکشوال بیماری است؟

آسکشوال بودن یک بیماری نیست. درواقع چیزی به نام بیماری آسکشوال به هیچ عنوان وجود ندارد. بی جنسگرایی در حقیقت یک بخش از طیف گسترده و پیچیده‌ای از رفتار‌ها و جهت‌گیری‌ها است و یک بیماری روانی محسوب نمی‌شود.

نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد این است که باید میان ترس از رابطه جنسی یا ترس از صمیمیت، تفاوت قائل شد. هرچند که برخی از افراد ادعا دارند که این عدم جنسیت ناشی از ضربه یا سواستفاده جنسی است، اما هیچ مدرکی در این زمینه برای اثبات این ادعا‌ها وجود ندارد.

اگر با یک فرد غیر جنسی شریک هستید، باید با او صحبت بیشتری داشته باشید و در مورد احساسات و نگاه‌های او بیشتر اطلاعات بدست آورید. شاید در اولین نگاه افراد آسکشوال غیرعادی به نظر برسند و تصور کنید که برقراری ارتباط با آن‌ها سخت و غیرممکن است، اما در اصل اینطور نیست. اگر شما تمایل به برقراری ارتباط با دیگران و درک نیاز های یکدیگر داشته ‌باشید، می‌توانید به راحتی ابهامات را از بین ببرید و نیاز‌های دو طرف را برآورده کنید.

راه های تعامل و درمان آسکشوالیتی چیست؟

حالا که با مفهوم گرایش آسکشوال چیست آشنا شدید باید بدانید که این موضوع یک بیماری نیست و فردی که تمایل به بی جنسگرایی دارد یک فرد بیمار نیست. یکی از راه‌های درمان آسکشوال مراجعه به مشاوران جنسی است. اما به صورت کلی برای کمک به روند بهبود می‌توان کار‌های زیر را انجام داد.

درک کردن نظرات و تفکران شریکتان

اگر با یک فرد آسکشوال ازدواج کرده‌اید باید بعضی موارد را در برقرار کردن ارتباط با این شخص رعایت کنید. اولین نکته سعی در درک کردن شخص است؛ باید بتوانید در مورد انتظارات و مرز‌های رابطه خود با یکدیگر صحبت کنید. این کار ممکن است زمانبر و طولانی باشد اما ارزش آن را دارد، چون در نهایت نتیجه خوبی می‌دهد.

زمانی که شما در مورد این مسائل با شریکتان صحبت می‌کنید می‌توانید رابطه خودتان را نجات دهید، اما زمانی که سکوت کنید خودتان را برای شکست باید آماده کنید.

شناسایی نیاز همسرتان

زمانی که شما متوجه شدید که آسکشوال یعنی چه و اگر ازدواج آسکشوال دارید باید یک زمانی را برای صحبت در مورد نیاز‌های همسرتان اختصاص دهید. زمانی که روی نحوه برخوردتان با شخصی که بی جنسگرایی دارد تمرکز کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها غالباً تمایل خیلی کمتری نسبت به سایرین در برقراری روابط جنسی دارند.

هرگز این موضوع را شخصی نکنید

اولین نکته‌ای که زمان بررسی بی جنسگرایی چیست مطرح کردیم این بود که فرد آسکشوال به خواست خود و بنا به دلایل خاصی به این گرایش سوق داده نشده، بلکه این یک امر کاملا خدادادی و ذاتی است. پس شما هرگز نباید در این زمینه خودتان را سرزنش کنید و تصور کنید که این امر به دلیل انجام کار خاصی از سمت شما است.

شما باید زمانی که به این مسئله پی بردید، شروع کنید به درک کردن این مسئله که شریک زندگی شما در مورد غیرجنسی بودن چه احساسی دارد؛ چون این موردی نیست که به دلیل سوتفاهم ایجاد شده باشد.

بیشتر بخوانید: رابطه لانگ دیستنس چیست: فواید و معایب رابطه از راه دور

هرگز برای تغییر شخص تلاش نکنید

یکی دیگر از مواردی که به روند درمان در زمینه بحث گرایش آسکشوال Asexual کمک می‌کند این است که شما زمانی که متوجه وجود این مورد در شریک زندگی‌تان شدید، هرگز تلاشی برای تغییر وی نکنید.

چون زمانی که شما از او بخواهید که خودش را عوض کند یا حتی از او بپرسید که چگونه به این نقطه رسیده ‌است، به او توهین کرده‌اید. دقیقا مثل زمانی که شما به یک غذا یا یک عکس و رنگ علاقه‌مند باشید و دیگران شما را از این بابت سرزنش کنند و به شما بگویند که باید حتما این را ترک کنید. در این هنگام چه حسی به شما دست می‌دهد؟

بیشتر بخوانید: بهترین درمان خانگی زود انزالی در مردان و زنان قطعی و سریع

تحمیل نکردن رابطه جنسی

نکته مهم دیگری که در مورد گرایش آسکشوال Asexual وجود دارد این است که هرگز شما نباید همسر خودتان را مجبور به انجام رابطه جنسی کنید. از مهم‌ترین جنبه‌های رمزگشایی در زمینه برخورد با شریکتان این است که حتما قبل از درخواست رابطه جنسی، به نوع بیان درخواست و عواقب آن به خوبی فکر کنید. این هم یکی دیگر از مواردی است که حتما باید با یک‌دیگر توافق کنید.

همانطور که درمورد بی جنسگرا چیست گفته شد، این افراد تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند و زمانی که شما برای این کار آن‌ها را مجبور می‌کنید، آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهید؛ این همان موضوعی است که فرد فکر می‌کند شما درکش نمی‌کنید.

در مورد اهداف رابطه خود صحبت کنید

اگر همسرتان آسکشوال است و شما می‌خواهید بچه‌دار شوید، باید ابتدا در مورد این موضوع با او صحبت کنید و یک تصمیم مشترک بگیرید. اول باید بدانید که او هم با شما در این زمینه هم نظر است یا نه. همیشه و در تمامی زمینه‌ها تحت فشار قرار دادن افراد برای انجام کاری که تمایلی به انجام آن ندارند آزار‌دهنده است و باعث آسیب زدن به فرد در درجه اول و در درجه دوم بی اعتمادی وی نسبت به شما می‌شود.

این هم یکی دیگر از مواردی است که شما باید برای حل آن با یکدیگر مشورت لازم را از طریق درست داشته باشید. همیشه اینگونه نیست که شما باید در برابر نیاز‌هایتان کوتاه بیایید. برخی از افراد هم هستند که در بسیاری از زمینه‌ها به نیاز‌های شما توجه می‌کنند. فقط باید نحوه بیان و صحبت کردن را به درستی پیش ببرید.

بیشتر بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

 

پرچم آسکشوال ها و روز جهانی بی جنسگرایی

واژه آسکشوال به معنی افرادی است که فاقد میل جنسی هستند. این افراد به هیچ جنس یا هویتی گرایش ندارند. البته نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که معنی این واژه با افرادی که خودشان با میل درونی از رابطه جنسی دوری می‌کنند، کاملا متفاوت است.

در سال 2010 پرچم هیچ جنس گرایان با الگو برداری از لوگوی شبکه‌ای با عنوان Asexual، که در زمینه آگاهی و اطلاع رسانی در رابطه با این موضوع فعالیت می‌کند، طراحی شد. رنگ سیاهی که در پرچم آسکشوال ها وجود دارد به معنی میل به هیچ جنس گرایی است.

وجود رنگ خاکستری در پرچم آسکشوال هم به معنی افرادی است که به ندرت به سمت رابطه جنسی گرایش دارند. این رنگ علاوه بر این که نماد نیمه جنس گرا‌ها است که تمایلات جنسی کمی دارند است، به معنی وجود روابط دوستانه و عاطفی این افراد در برخی چهارچوب‌های خاص هم است.

همچنین در ماه اکتبر که از سال 2010 میلادی به عنوان هفته و روز جهانی آسکشوال در نظر گرفته شد، برای حمایت از افرادی است که هیچ گرایشی در این زمینه‌ها ندارند. (البته این تاریخ ممکن است تا نوامبر هم ادامه داشته باشد.)

همچنین بخوانید: دوجنسه کیست | علت، علائم و ویژگی های افراد بین جنسی (Intersex)

تست گرایش آسکشوال Asexual چیست؟

برای تشخیص این مورد که شما آسکشوال یا نه، باید تست آسکشوال بودن را انجام دهید. البته هیچ تست و آزمایش قطعی برای مشخص شدن این موضوع وجود ندارد و ممکن است به دلیل برخی از تمایلات و تفکرات شخصی که دارید جواب تست شما مثبت باشد.

اما باز هم می‌توانید برای اطلاع در این زمینه از تست‌های معتبری که توسط پزشکان و دانشگاه‌های معتبر در سرار جهان معرفی می‌شوند استفاده کنید. همانطور که قبلا هم اشاره شد، بی جنسگرایی یک بیماری نیست و فقط یکی از گرایش‌های جنسی است. پس شما نباید از بروز این مسئله احساس بدی داشته باشید. ضمنان تمامی تست بی جنسگرایی که گفته‌شد، نمی­توانند به شما جواب قطعی و درست را بدهند. شما فقط با انجام تست تشخیص آسکشوال تا حدودی با ویژگی‌ها و خصوصیات این افراد آشنا می‌شوید. در نهایت نتیجه را خودتان باید بدست آورید چون هیچ کسی بهتر از خودتان شما و خصوصیاتتان را نمی‌شناسد.

بیشتر بخوانید: هویت جنسی چیست؟ انواع هویت جنسیتی چیست؟

سوالات متداول

آیا من آسکشوال هستم؟

برای پی بردن به این مسئله علاوه بر مراجعه به یک پزشک یا مشاور می‌توانید از تست‌های مربوط به این افراد هم استفاده کنید. اما بدانید اولین نفری که می‌تواند شما را راهنمایی کند خودتان هستید.

چگونه آسکشوال شویم؟

موضوع بی جنسگرایی بحثی نیست که افراد در انتخاب آن نقش یا دخالتی داشته باشند و یک مسئله کاملا خدادادی و ذاتی است مانند سایر گرایشان جنسی.

جمع بندی

همه روابطی که در بین تمامی انسان‌ها وجود دارد به کمی از دست دادن و بدست آوردن نیاز دارد. افراد آسکشوال هم از این قاعده جدا نیستند. شما حتما می توانید راهی برای بهبود خودتان پیدا کنید. اولین کاری که باید در این زمینه انجام دهید این است که دست از سرزنش خود بردارید؛ چرا که شما در گرایش بی جنسگرایی یا گرایش آسکشوال Asexual  هیچ نقش و دخالتی نداشته‌اید و این موضوع هم عیب و نقص شما نیست. آسکشوال های معروف زیادی در دنیا وجود دارند که به خودشان افتخار می‌کنند.

همچنین اگر شما با فردی که چنین ویژگی را دارد در ارتباط هستید خواه به عنوان یک دوست یا همسر و شریک زندگی، باید بتوانید روی این مسئله به خوبی تمرکز کنید. تمامی جوانب را بسجنید و تلاشتان را برای نزدیک شدن بیشتر (در صورت تمایل فرد) به او داشته باشید.  شما می‌توانید با این افراد یک رابطه کاملا سالم و دوستانه داشته‌باشید بدون نگرانی از خراب شدن رابطه‌تان.

ما در این مقاله از وبسایت فارسی رو به بررسی این که آسکشوال چیست و بررسی تمامی جنبه‌های این مسئله پرداختیم و همه چیز درباره آسکشوال را بیان کردیم. همچنین علائم آسکشوال بودن را هم توضیح دادیم. اگر شما هم در این زمینه مهم تجربه یا اطلاعاتی دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: علت و درمان مظلوم نمایی چیست + نحوه برخورد با آدم مظلوم نما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا