اختلالات و مشکلات جنسیاختلالات شخصیتچه چیزیچه کسیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهسایر اختلالات فردینکات

ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

ترنس یعنی چه ؟ از زمانی که خداوند انسان را خلق کرده، برای انسان‌ها جنسیت تعیین کرده و باعث آرامش‌یافتن آن‌ها در کنار هم شده است. وقتی بحث جنسیت به میان می‌آید، دو واژه به ذهن همه ما خطور می‌کند و آن هم زن یا مرد بودن است.‌‌ در این بین، بین انسان‌های روی زمین، افرادی هم وجود دارند که از این قاعده مستثنی هستند و دارای آن جنسیت مونث و مذکری که برای همه ما تعریف شده نیستند. به این افراد ترنس می‌گویند.

احتمالا همه ما این واژه را شنیده‌ایم و شاید برخی از ما هم به طور روزانه با افراد تراجنسی یا ترنسکشوال Transsexual برخورد و تعامل داشته باشیم؛ اما آیا واقعا  می‌دانیم واژه ترنسکشوال چیست؟ و یا اینکه می‌دانیم این افراد در واقع چه ویژگی‌هایی دارند که به این نام خوانده می‌‌شوند؟

اگر این سوال‌ها در ذهن شما هم به وجود آمده است، برای یافتن پاسخ آن‌ها تا پایان این مقاله همراه فارسی رو باشید؛ چرا که قرار است به طور کامل درباره این افراد و ویژگی‌هایشان صحبت کنیم.

ترنسکشوال چیست؟

به طور کلی ترنسکشوال اصطلاحی برای توصیف فردی است که دارای هویت جنسی متفاوتی با جنسیتی است که پزشک در بدو تولد به آنها اختصاص داده است؛ با این حال، بسیاری از مردم این اصطلاح را توهین‌آمیز و قدیمی می‌دانند، در عوض ترجیح می دهند از عبارت ترنسجندر استفاده کنند.

اصطلاح ترنسجندر برای افراد مختلف می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. تعدادی لقب و نام دیگر نیز وجود دارد که افراد تراجنسیتی از آن‌ها برای توصیف جنسیت خود استفاده می‌کنند. این می‌تواند در ابتدا گیج کننده باشد، ممکن است شما به درستی تفاوت ترنسجندر و ترنسکشوال را ندانید؛ اما نگران نباشید در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

ترنسجندر و ترنسکشوال هر دو به هویت جنسیتی اشاره می کنند، ولی این دو اصطلاح می‌توانند معانی متمایزی داشته باشند. در بیشتر موارد، یک زن تراجنسی، زنی است که در بدو تولد به عنوان مرد تعیین جنسیت شده؛ اما خود را به عنوان یک زن معرفی می‌کند. برخی از زنان تراجنسی ممکن است از اصطلاح AMAB (منصوب مرد در بدو تولد) در توصیف هویت خود استفاده کنند.

زن ترنس ممکن است اقداماتی را برای تغییر جنسیت خود نیز انجام دهد، اما این مراحل لزوماً شامل جراحی یا تغییرات فیزیکی نیستند. او ممکن است لباس زنانه بپوشد، خود را زن معرفی کند یا از نامی زنانه استفاده کند. به طور کلی برای سوال ترنس یعنی چه باید بگوییم زنان و مردان ترنس، زنی که به عنوان مرد شناخته شده و مردی که به عنوان زن شناخته شده است، ممکن است با این دو واژه میانه خوبی نداشته باشند و آن را به عنوان یک توهین تلقی کنند.

ترنسکشوال چیست؟

یک فرد تراجنسی کسی است که می‌خواهد از نظر فیزیکی شبیه جنسیتی بشود که از لحاظ ذهنی و روانی بیشتر با آن مطابقت دارد. تغییر جنسیت این افراد اغلب شامل مصرف هورمون‌هایی برای سرکوب ویژگی‌های فیزیکی جنسیت تعیین ‌شده از بدو تولد است. در واقع خصوصیات افراد ترنس باید به سمت آن جنسیتی کشیده شود که به آن تمایل بیشتری دارند.

بسیاری از زنان ترنسکشوال در ایالات متحده مکمل‌های هورمونی مصرف می‌کنند که می‌تواند رشد سینه‌ها را تقویت کند، صدا آن‌ها را تغییر دهد و از راه‌های دیگر به رسیدن به آن ظاهر زنانه کمک کند. یک فرد تراجنسی حتی ممکن است، برای کاهش ویژگی‌ها و خصوصیات ترنس بودن تحت عمل جراحی تغییر جنسیت نیز قرار گیرد. در این نوع عمل‌ها ویژگی های آناتومیک جنسیت تعیین شده در بدو تولد، به صورت فیزیکی تغییر می‌کند یا به طور کامل حذف می شود.

اگر بخواهیم واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم، چیزی به نام “عمل تغییر جنسیت یا عمل ترنس” وجود ندارد. یک فرد می‌تواند جراحی‌های زیبایی را برای تغییر ظاهر فیزیکی خود انجام دهد تا با آن ویژگی‌های مرسومی که مرتبط با جنسیتی است که با آن شناسایی می شود، مطابقت داشته باشد؛ اما هر کسی بدون توجه به هویت جنسی خود می‌تواند این عمل‌ها را انجام دهد. این جراحی‌ها محدود به افراد ترنسکشوال نمی‌شود.

نام‌های دیگری که با آن‌ها ترنسکشوال‌ها را خطاب می‌کنند

همانطور که گفتیم ممکن است برخی از افراد واژه‌های ترنسکشوال و ترنسجندر را نوعی توهین بدانند. اکنون که شما در حال تحقیق درباره این افراد هستید ممکن است با این واژگان نیز برخورد کنید. این کلمات از این قرار است:

 • گستره جنسیتی
 • عامل
 • Mtf
 • ضمایر
 • حقوق تراجنسیتی‌ها
 • بیان جنسیت
 • آئروماتیک
 • ترانسوستیت
 • نئو ضمیرها
 • ترانس
 • جراحی تعویض
 • جهت گیری جنسی
 • دو روحیه
 • سیسجندر
 • نقش جنسیت
 • پان جنسی
 • LGBTQIA
 • جندرکویر
 • جنسیت ناسازگار
 • غیرجنسی
 • زن به نر
 • نارسایی جنسیتی
 • غیر باینری
 • هورمون درمانی یا هورمون درمانی
 • هویت جنسیتی
انواع ترنسکشوال‌ها و افراد ترنس

انواع ترنسکشوال‌ها و افراد ترنس

تا اینجا به طور کامل متوجه شدید ترنس چیست، حال بیایید با انواع آن آشنا شویم. به طور کلی دو نوع وجود دارد؛ ترنس ام تو اف و ترنس اف تو ام.

ترنس ام تو اف چیست؟

علائم ترنس اف تو ام چیست؟ برای این که به طور کامل متوجه شویم که ترنسکشوال ام تو اف یعنی چه، باید به تعریفی که قبلا از این افراد دادیم برگردیم. در واقع ترنس ام تو اف (MTF) در واقع یعنی مرد به زن (male to female). این افراد به صورت مرد و مذکر به دنیا می‌آیند؛ اما در واقع از درون زن هستند. طرز فکر، اخلاقیات و تمام ویژگی‌های درونی آن‌ها شبیه زن‌ها است فقط ظاهر مردانه دارند. به این افراد ترنس زن به مرد نیز می‌گویند.

این افراد ، ممکن است بعدها دست به عمل جراحی بزند؛ ولی این کار، یعنی تغییر جنسیت از مرد به زن، به هیچ عنوان کار راحتی نبوده و نیاز به صبر و پرداخت هزینه زیادی دارد این که عمل ترنسکشوال چیست را بعدها مفصلا توضیح خواهیم داد.

ترنس اف تو ام یعنی چه؟

هر چند با دانستن این که ترنس ام تو اف چیست و علائم ترنس اف تو ام چیست تا حدودی مفهوم اصطلاح بعدی را نیز می‌توانید حدس بزنید. این فرد مونث به دنیا می‌آید؛ اما در واقع یک مرد است. فرد FTM را می‌توان به عنوان مرد ترنس نیز نامید. فردی که ترنس زن به مرد بوده با همان هویت جنسیتی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده است، نمی‌تواند کنار بیاید.

یک فرد FTM ممکن است جراحی انتخاب کند، که اصطلاحی برای ماستکتومی است که در آن بافت پستان برداشته می‌شود. فردی که قصد دارد از زن به مرد تغییر جنسیت، ممکن است هورمون تستوسترون را برای بم‌کردن صدای خود، متعادل‌کردن چربی بدن، عضله‌سازی و رشد موهای صورت مصرف کند.

عکس ترنس ام تو اف

علت ترنسکشوال بودن چیست؟

در طول سال‌ها علت‌های زیادی برای تشخیص ترنس بودن افراد و همچنین دلایلی که موجب بروز این عارضه می‌شوند، ‌مطرح شده است. همانطور که قبلاً طی مطالعاتی که روی ژن‌ها انجام شده، مدت‌ها است که از دانشمندان می‌دانند، ژن‌ها هویت جنسیتی را تعیین نمی‌کنند و پیگیری‌های اخیر در جراحی‌های جنسی نوزادان نشان می‌دهد که سازگاری «اندام تناسلی و تربیت» نیز هویت جنسی را مشخص نمی‌کند.

نتایج علمی کنونی، پاسخی برای این سوال که کودکان چگونه تراجنسی میشوند ارائه کرده و منشا عصبی زیست‌شناختی را برای ترنس‌ بودن افراد اینگونه تعریف می‌کند؛ به نظر می‌رسد چیزی در طی رشد، درون رحم، سیستم عصبی مرکزی (CNS) کودک ترنس اتفاق می‌افتد، به طوری که بدن کودک بین احساسات و ادراک تراجنسی خود، بین جنسیت مرد و زن، سردرگم باقی می‌ماند.

ما هنوز به طور قطع نمی دانیم که چه چیزی باعث این پیشرفت عصبی می‌شود و تحقیقات بیشتری باید انجام شود. در گذشته روانشناسان و پزشکان، این مشکل را یک بیماری تلقی می‌کردند و مدام در فکر کشف این موضوع بودند که بیماری ترنس چیست؛ اما امروزه با توجه به مطالعات انجام شده در مراکز پزشکی، دانشمندان این نظریه را رد کردند، هر چند هنوز همه چیز درباره این موضوع مشخص نشده است.

خصوصیت افراد ترنس چیست؟

طبیعت عاشق تنوع است؛ اما جامعه انسان‌ها از آن متنفر است. مردم فکر می‌کنند، فرد تراجنسی به دلیل این که با بقیه کمی تفاوت دارد باید دارای خصوصیات عجیب و غریبی نیز باشد. مردم مدام از خود می‌پرسند که ترنس ها چگونه افرادی هستند؟ یا وقتی با یک فرد Transsexual روبرو شدیم چگونه رفتار کنیم و چگونه آن‌ها را مورد خطاب قرار دهیم.

جواب ساده است. این افراد هم مانند بقیه افراد خصوصیات انسانی خاص خود را دارند و نباید با آن‌ها جوری رفتار شود که انگار از سیاره‌ دیگری آمده‌اند. آن‌ها را با نامی که برای خود برگزیده‌اند، خطاب کنید. سعی کنید قبل از این‌ که به دنبال علائم ترنس بودن مرد یا علائم ترنس بودن زن در فردی باشید، او را یک انسان ببینید.

به دنبال خصوصیات خاص و ویژگی‌های عجیب در این افراد نباشید؛ زیرا این کار آن‌ها را آزرده خاطر خواهد کرد. با آن‌ها مانند یک انسان واقعی رفتار کنید، چرا که آن‌ها هم مانند ما بخشی از این جامعه هستند و شایسته احترام و توجه‌اند.

خصوصیت افراد ترنس چیست؟

علائم افراد ترنس یا تراجنسی ها

برخی از افراد ممکن است سال‌ها با این موضوع درگیر باشند که آیا ما تراجنسی هستیم یا نه؟ یا این که چگونه بفهمیم ترنس هستیم؟ همچنین ممکن است مدام از خود بپرسند چه کسانی ترنس هستند و ویژگی‌های درونی آن‌ها چیست. در ادامه ما چند راه به معرفی خواهیم کرد که با آن‌ها می‌توانیم به این سوال که «چگونه بفهمیم ترنس هستیم» پاسخ دهیم.

از خود سوالات درستی بپرسید

این قدم اول برای فهمیدن و پاسخ‌دادن به سوال «چگونه بفهمم ترنس هستم» است. اگر راجع به جنسیت خود شک دارید لزوما به معنی تراجنسیتی‌بودن شما نیست و فهمیدن این موضوع نیاز به دقت و توجه بسیاری دارد.

اگر با جنسیت تعیین شده خود احساس راحتی می کنید، اما متوجه می‌شوید که با سایر افراد هم جنس خود رفتاری غیرقابل قبول دارید، لزوماً به این معنی نیست که شما تراجنسیتی هستید. شما فقط می‌توانید یک مرد زنانه یا یک زن مردانه باشید.

به خواسته‌های دوران کودکی خود فکر کنید

بسیاری از افراد از کودکی با جنسیتی که برایشان تعیین شده مشکل داشته‌اند؛ ولی از سوی والدین مدام سرکوب شدند. علائم خاصی وجود دارد که نشان می‌دهد شما از کودکی فردی ترنس بوده‌اید. این علائم عبارتند از:

 • از کودکی اصرار داشته‌اید که شما آن جنسیتی که والدینتان می گویند، نیستید.
 • فکر می‌کردید که به جنسیت دیگری غیر از جنسیتی که به شما اختصاص داده شده است، تغییر خواهید کرد.
 • در طول بازی‌های تخیلی، خود را به عنوان یک جنسیت دیگر انتخاب می‌کردید.
 • لباس پوشیدن یا تمایل به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف خود را داشته‌اید.
 • اولویت برای دوستی با افراد جنس مخالف.
 • میل شدید به شرکت در فعالیت های گروهی، بازی‌ها و سرگرمی‌های معمول جنس مخالف.
 • ردکردن اسباب بازی‌هایی که با جنسیت تعیین شده شما مطابقت دارند.
 • از آناتومی بدن و اندام تناسلی خود بیزار بوده‌اید.

از خود بپرسید که آیا نقش اجتماعی خود را می‌شناسید؟

بسیاری از تراجنسیتی‌ها با نقشی که از آن‌ها در جامعه خواسته می‌شود، احساس بیگانگی می‌کنند. از خود بپرسید که آیا نسبت به کارهایی که از شما خواسته می‌شود با سایر افراد همجنستان انجام دهید، احساس بیگانگی می‌کنید؟ وقتی از شما خواسته می‌شود کاری معمولی که مربوط به جنسیت فعلی شما است انجام دهید؛ به عنوان مثال به عنوان یک زن برقصید یا به عنوان یک مرد با دخترها قرار بگذارید، آیا احساس می‌کنید که در جا و مکان اشتباهی قرار گرفته‌اید؟

 • اگر احساس می‌کنید در جای اشتباهی قرار گرفته‌اید، اگر فکر کنید که این زندگی و جایگاه دیگران است، نه مال شما؛ می‌توانید انتخاب کنید که این جایگاه را به طور کامل فراموش کنید و فقط به زندگی خودتان، هر چه که برای شما معنی دارد، ادامه دهید.
 • به احساس خود وقتی با گروهی از افراد از جنس تعیین شده خود هستید، توجه کنید. اگر احساس متفاوتی دارید، یا دوست دارید یکی از آن‌ها باشید؛ اما واقعاً نیستید، ممکن است یک ترنس باشید.
علائم افراد ترنس یا تراجنسی ها

توجه کنید که نام و ضمایری که شما را با آن‌ها خطاب می‌کنند، چه احساسی در شما ایجاد می کند

در مورد احساسی که وقتی می‌شنوید کسی شما را با ضمیر خاصی، خانم یا آقا، صدا می‌کند، به خوبی فکر کنید. اگر احساس می‌کنید اشتباه مورد خطاب قرار گرفته‌اید و احساس انزجار می‌کنید، شاید باید آن را تغییر دهید.

به یک روانشناس خوب مراجعه کنید

در صورتی که پاسختان به سوالات مطرح شده بالا مثبت بود، برای اطمینان بیشتر به یک روانشناس مجرب و خبره مراجعه کنید. وقتی مشکلات خود را با او در میان گذاشتید، مطمئنا از شما آزمون‌هایی تحت عناوین تست ترنس بودن زنان و مردان خواهد گرفت؛ تا اطمینان حاصل کند احساس شما نسبت به جنسیتی که دارید، درست است.

توجه داشته باشید که تنها توجه به موارد بالا برای دادن پاسخ درست به سوال «چطور بفهمیم ترنس هستیم» نیست؛ بلکه شما باید با آگاهی کامل و مراجعه به روانشناسان متعدد و پزشکان، همچنین با دادن تست‌ها و آزمایشات فراوان به این نکته پی ببرید.

درمان ترنس چیست؟

برخی از مردم فکر می‌‌کنند که ترنس و تراجنسی ‌بودن افراد نوعی بیماری است و نیاز به درمان دارد؛ اما آیا این نظریه درست است؟ واقعا درمان ترنس چیست؟

درواقع Transsexual بودن یک بیماری نیست، بلکه یک اختلال است که در نوزادی در بدن یک انسان به وجود می‌آید و هیچ‌گونه درمانی نیز برای آن وجود ندارد. پس اگر فکر می‌کنید یک تراجنسی هستید و از خود بیزارید، سعی کنید همانطور که هستید خود را بپذیرید. درست است که در جامعه افراد Transsexual در اقلیت هستند؛ اما هر اقلیتی، هر چقدر هم که دارای تعداد کمی باشد، حق زندگی و شادبودن را دارد.

تفاوت ترنسجندر و ترنسکشوال Transsexual

این دو واژه تقریبا یکسان هستند و در جامعه به یک صورت استفاده می‌شوند. هرچند گاهی ممکن است افراد این دو واژه را متفاوت از هم تلقی کنند؛ اما در کل یکسان هستند.

تفاوت ترنسجندر و ترنسکشوال Transsexual

تفاوت ترنس با دوجنسی

برخی فکر می‌کنند تفاوت ترنس با دوجنسه بودن چندان حائز اهمیت نیست و هر دو یکسان هستند. این باور غلطی است؛ زیرا این افراد دارای بدنی کاملا زن یا کاملا مرد است و فقط خلقیات و ویژگی‌های ذهنی اوست که او را از جنسیتی که دارد بیزار می‌کند. درحالی که دوجنسی دارای ویژگی‌های فیزیکی و روحی هر دو جنس، زن و مرد، در بدن خود است.

تفاوت ترنس و همجنسگرا

تفاوت ترنس و همجنسگرا یا هوموسکشوال نیز بسیار فاحش است. ممکن است برخی از همجنسگرایان فکر کنند ترنس هستند و یا به این فکر بیوفتند که چگونه ترنس شویم! و یا برعکس، برخی از ترنس‌ها فکر می‌کنند که همجنسگرا هستند.

این دو ممکن است به هم شبیه باشند؛ اما از اساس با هم تفاوت دارند. یک مرد تراجنسیتی می‌گوید که جنس مخالف است اما همجنسگرایان با فیزیک خود مشکلی ندارند و ممکن است از لحاظ رفتاری کاملا با رفتارهای منتسب به جنسیت متولد شده با آن مطابقت داشته باشند.. به همین دلیل است که مردان و زنان همجنسگرا به سمت مردان و زنان هم جنس خود جذب می‌شوند، در حالی که مردان تراجنسیتی مانند زنان لباس می پوشند؛ زیرا احساس می کنند زنانی هستند که در بدن مردان به دام افتاده‌اند.

تفاوت ترنس و بایسکشوال

تفاوت ترنس و بایسکشوال  نیز در این است که بایسکشوال فردی است که به سمت چند جنسیت جذب می‌شود و از نظر جنسی هم زنان را دوست دارد و هم مردان؛ اما ترنس در واقع مرد یا زنی است که در بدن جنس مخالف زندگی می‌کند.

ترنس‌ها در جامعه

در این‌جای مقاله می‌خواهیم نقش ترنس‌ها را در جامعه به شما نشان دهیم. امروزه عده‌ زیادی از افراد در سراسر دنیا از این قشر حمایت می‌کنند؛ حتی نشانه‌های حمایتی همچون پرچم ترنس ها، ازدواج با ترنس ها، ایموجی پرچم ترنس ها در واتساپ و… نیز وجود دارد که همه نشان‌دهنده این هستند که جامعه این افراد را کاملا پذیرفته است.

برخی از ترنسکشوال های معروف به این فرهنگ‌سازی کمک کرده‌اند و ترنسکشوال در ایران نیز با تلاش بازیگران ترنس ایرانی امروز جایگاه بهتری نسبت به گذشته دارد. در ادامه عکس ترنس ها و عکس پرچم ترنس ها را خواهید دید. 🏳‍⚧ این ایموجی، ایموجی پرچم ترنس ها است. پرچم سفید و علامت تراجنسیتی در کنار هم.

ترنس‌ها در جامعه

سوالات متداول

چگونه بفهمیم ترنس هستیم؟

علایمی بسیاری دارد که در این مقاله کاملا بررسی شد اما بهترین راه مراجعه به پزشک است.

آیا ترنس ها پریود میشوند؟

از آن‌جایی که بدن یک زن را دارند، بله پریود می‌شوند.‌

بهترین کشور برای ترنس ها کجاست؟

امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته ترنس‌ها را پذیرفته‌اند.

جمع بندی

افراد ترنس و تراجنسی جز اقلیت جامعه ما هستند؛ از این رو وظیفه ما است که از آن‌ها تا جایی که می‌توانیم حمایت کنیم. با دانستن خصوصیات ترنس بودن می‌توانیم آن‌ها را بهتر بشناسیم و در تعامل با آن‌ها بهتر رفتار کنیم. به نظر شما چگونه می توان جامعه را برای افراد ترنس و اقلیت های جنسی ایمن کرد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا