چه چیزیچه کسیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهنکات

گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

شاید این سؤال برای شما پیش‌آمده که bisexual چیست؟ بایسکشوال یعنی چی ؟  بایسکشوال یا دوجنسگرایی یکی از انواع گرایش جنسی (دگرجنس گرایی، همجنسگرایی، دوجنسگرایی و هیچ جنس گرایی) است. در بای سکشوال یا همان دوجنسگرایی، همانطور که از اسمش پیدا است که فرد هم به جنس موافق و هم به جنس مخالف برای برقراری رابطه جنسی و عاطفی تمایل دارد.

این شرایط چالش‌های خاص خودش را دارد و در بیشتر موارد پذیرش آن برای فرد و اطرافیانش بسیار سخت است. افراد دوجنسگرا برای پذیرش گرایش جنسی خود مراحل مختلفی را طی می‌کنند و در این مسیر آن‌ها با مشکلات و احساسات خاصی درگیر می‌شوند. با سایت فارسی رو همراه باشید تا بیشتر درباره بایسکشوال بدانید.

بایسکشوال Bisexual چیست؟

بایسکشوال به انگلیسی به صورت Bisexual نوشته می شود. اما معنی بایسکشوال چیست؟ بایسکشوال یعنی چی و به چه کسانی می‌گویند؟ در تعریف بایسکشوال به انگلیسی، به افرادی گفته می‌شود که به هر دو جنس انسان گرایش جنسی و عاطفی دارند. سال 1824 کلمه بای سکشوال وارد فرهنگ لغت شد و  bisexual معنی این را داشت که یک فرد هم اندام جنسی زن و هم اندام جنسی مرد را دارد؛ ولی با گذشت زمان معنی بایسکشوال و مفهوم این کلمه خیلی تغییر کرد. اما به طور کلی bisexual معنی دوجنسگرایی را دارد.

بیشتر بخوانید: گرایش آسکشوال Asexual چیست؟ دلایل و 10 علائم بی جنسگرایی

بایسکشوال (Bisexual) یعنی چه

بین انسان‌ها افراد زیادی هستند که فقط گرایش به جنس مخالف ندارند و به‌ صورت همزمان به جنس‌های دیگر هم گرایش دارند. معنی بایسکشوال در معنای واقعی کلمه به یک نوع تمایل جنسی گفته می‌شود که در آن فرد به بیشتر از یک جنس تمایل دارد. برای افراد بایسکشوال bisexual، هم ‌جنس زن و هم ‌جنس مرد جاذبه جنسی دارند. افراد بای سکشوال یا افراد دوجنسگرا اصولاً چالش‌های زیادی دارند، چون پذیرفتن این نوع از گرایش جنسی برای اطرافیان آن‌ها خیلی مشکل است.

سلامت روان در افراد بایسکشوال

یکی از مسئله‌های عمده‌ای که در مورد رابطه با دوجنسگرایی به ذهن می‌رسد این سؤال است که آیا این وضعیت یک اختلال روانی است و باید آن را درمان کرد یا نه؟ پاسخ به این سؤال خیلی پیچیده خواهد بود. انجمن روانشناسی آمریکا گفته است که میل جنسی می‌تواند در یک نمودار بین همجنسگرایی مطلق تا دگر جنسگرایی مطلق قرار بگیرد؛ یعنی لزوما این نیست که یک نفر حتماً همجنسگرا باشد یا دگر جنس گرا.

امکان دارد این افراد بر اثر فشارهای جامعه آشفته شوند؛ همچنین عدم وجود آموزش‌های جنسی لازم باعث این شود که نوجوان یا جوان فکر کند که وضعیتش عادی نیست. آشفتگی‌های روانی و فشارهای جامعه و اطرافیان، منجر به مشکلات روانی و حتی اعتیاد به مواد مخدر می‌شود.

بیشتر افراد بایسکشوال که به دنبال مشاوره هستند و با مشکلاتی مثل: اضطراب، مشکل در روابط خصوصی، مشکل در کنار آمدن با شرایط کاری یا اجتماعی و… دست‌و پنجه نرم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: هویت جنسی چیست؟ انواع هویت جنسیتی چیست؟

دوجنسگرایی

انواع بایسکشوال ها

بایسکشوال‌ها چند نوع هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم و به توضیح هر یک از این‌ها می‌پردازیم:

بایسکشوال دورانی:

این دسته از افراد تمایلشان به جنس مخالف بیشتر از هم‌جنس خودشان است و در شرایط عادی به برقراری رابطه با جنس مخالف می‌روند ولی اگر در شرایطی قرار داشته باشند که نتوانند به جنس مخالف دسترسی پیدا کنند، با همجنس خود ارتباط جنسی و عاطفی برقرار می‌کنند. اغلب افراد بای سکشوال bisexual دوجنسگراهایی هستند که در زندان هستند.

بای سکشوال تفریحی:

این نوع دوجنسگرایی که از نام آن پیداست، فرد به ‌صورت تفریحی به هر دو جنس برای برقراری رابطه روی می‌آورد. این افراد بطور نرمال دگرجنس گرا هستند؛ ولی به خاطر مصرف مواد مخدر یا الکل به‌ صورت تفریحی باهم جنس خود نیز روابط جنسی و عاطفی برقرار می‌کنند.

بایسکشوال عاطفی:

افرادی شامل این دسته می‌شوند که در روابط عاطفی و عمیق خود بسیار متعهد هستند و برای آن‌ها فرقی ندارد فرد مقابلشان از جنس موافق و یا مخالف باشد. این دسته معمولاً در روابط جنسی محدودیت ندارند و با هر دو جنس مرد و زن ارتباط جنسی و عاطفی برقرار می‌کنند.

بایسکشوال متناوب:

این دسته از افراد وقتی در رابطه با یک جنس قرار می‌گیرند، پس از تمام شدن رابطه به سراغ رابطه جدید با یک فرد و حتی جنسیت جدید می‌روند.

بایسکشوال یکپارچه:

این دسته از افراد به ‌صورت همزمان می‌توانند با هر دو جنس ارتباط جنسی و عاطفی برقرار کنند؛ یعنی به ‌صورت همزمان، هم با یک زن و هم با یک مرد رابطه دارند.

بیشتر بخوانید: پنسکشوال چیست: همه چیز درباره پن سکشوالیتی (همه جنسگرایی)

نشانه های بایسکشوال بودن چیست؟

نشانه های افرادی که گرایش بای سکشوال دارند در زن‌ها و مردها متفاوت است؛ در ادامه به شرح این نشانه‌ها می‌پردازیم:

نشانه‌ها و علائم زنان بایسکشوال

 • یک نشانه در زنان bisexual، این است که این زنان بیشتر از رابطه واژینال به رابطه مقعدی علاقه دارند. مثلا ممکن است برای همسرتان تحریک از ناحیه مقعدی خیلی سریع‌تر و حتی لذت‌بخش‌تر اتفاق بی‌افتد.
 • یکی دیگر از نشانه‌های بایسکشوال زنان بررسی کردن مداوم زنان دیگر است؛ به صورتی که اگر خانمی بایسشکوال یا دو جنس گرا باشد، پیش شما از زنان دیگر بیشتر صحبت می‌کند و از آن‌ها تعریف می‌کند.
 • از دیگر نشانه‌های زن bisexual این است که علاوه بر تعریف از زنان دیگر در حضور شوهرشان، بیشتر توجه به جذابیت آن‌ها می‌کنند و همچنین باهم‌جنسان خود ارتباط نزدیک‌تر و بیشتری دارد.

نشانه‌ها و علائم مردان بایسکشوال

 • نشانه‌های bisexual در مردها به این صورت است که مردها در بیشتر موارد کمتر به جذابیت‌های زنانه توجه می‌کنند و بیشتر توجه آن‌ها به مشترکات بین زن و مرد است.
 • مردان بای سکشوال نسبت به ارتباط واژنی با همسرشان بی‌توجه و بی‌اهمیت هستند و این مردها مثل زنان بایسکشوال بیشتر رابطه از ناحیه مقعد را به رابطه واژینال ترجیح می‌دهند.
 • مردان بایسکشوال علاقه دارند فیلم‌های پورن همجنس را ببینید و به لمس کردن مردان گرایش دارند.

تعداد و درصد افراد بایسکشوال در جهان

نمی‌توان به‌ صورت قطعی پاسخی به این سؤال داد؛ چون از یک‌ طرف گرایش‌های مختلف جنسی در بسیاری از کشورهای دنیا هنوز آزاد نیست و در نتیجه سرشماری هم نمی‌شوند؛ از سوی دیگر بیشتر افرادی که بایسکشوال هستند خودشان اطلاعی از این گرایش ندارند.

بر اساس اعلام وب‌سایت UCLA، در حال حاضر حدود ۳.۵ درصد از افرادی که در کشور ایالات ‌متحده آمریکا هستند، دگرجنس‌گرا هستند؛ این درصد بدست‌ آمده، تقریباً معادل ۹ میلیون نفر است و از آن ‌جهت که بیش از نصف افراد دگرجنس گرا شامل بایسکشوال‌ها می‌شوند، می‌توان گفت که در حال حاضر فقط در کشور آمریکا، بیش از ۴.۵ میلیون نفر دوجنس‌گرا هستند.

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته بیش از ۵۰ درصد افرادی که بای سکشوال هستند، هنوز از گرایش خود اطلاع ندارند؛ به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود آمار افراد دوجنس‌گرا با افزایش مطالعات در زمینه علائم و نشانه‌های Bisexuality روزبه‌روز افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

نماد و پرچم بایسکشوال ها و تاریخچه آن

نماد و پرچم بایسکشوال

پرچم بایسکشوال را برای اولین بار فردی به نام مایکل پیج (Michael page) در سال 1998  طراحی کرد. مایکل پرچم جدیدی طراحی نمود، چون حس می‌کرد پرچم رنگین‌کمانی که برای افرادی با گرایش‌های مختلف است، ارتباطی به بایسکشوال ندارد. رنگ‌های نماد بایسکشوال ها به این صورت است که حدود 40 درصد بالای پرچم bisexual ها به رنگ صورتی، 20 درصد وسط آن به رنگ بنفش و 40 درصد پایین آن به رنگ آبی- سرمه‌ای است.

رنگ صورتی که بالای پرچم قرار دارد، به معنی گرایش جنسی به همجنس خود است و رنگ آبی که پایین پرچم است به معنی گرایش دگرجنس خواهی است. رنگ بنفش که وسط پرچم قرار دارد و از ترکیب دورنگ دیگر بدست آمده، به معنی گرایش به هر دو جنس است.

تفاوت بایسکشوال و ترنسسکشوال

همیشه این سؤال برای همه پیش میاید آیا ترنس‌ها با افرادی که گرایش به دوجنسگرایی دارند یکی هستند؟ فرق آن‌ها در چیست؟ در ادامه مطلب به تفاوت بایسکشوال و ترنس اشاره می‌کنیم:

 • افراد دوجنسه از نظر جسمی در دستگاه تناسلی خود اختلال دارند ولی افراد ترنس، از نظر جسمی این مشکل را ندارند و از یک جنس هستند.
 • افراد ترنس از نظر روانی تمایل به جنس مخالف دارند و خودشان را متعلق به جنسی که هستند نمی‌دانند.
 • به ‌صورت کلی افراد ترنس از نظر روانی از جنسیتی که خودشان هستند راضی نیستند ولی سعی می‌کنند پوشش و رفتارهای جنس مخالف را داشته باشند.
 • همجنس‌گراها روان و جسمشان باهم تناقض ندارد. برای مثال: پسری که همجنس گرا است از نظر روانی و جسمی به پسرها شبیه است، ولی به برقراری رابطه با همجنس خود علاقه دارند.
 • افراد همجنس گرا میلی به تغییر جنسیت ندارند.

بیشتر بخوانید: علت دوجنسه بودن چیست + علائم افراد دو جنسی (Intersex)

نظر ادیان درباره دوجنسگرایی

رابطه بین دین و همجنس‌گرایی با توجه به زمان و مکان تا حد زیادی می‌تواند متفاوت باشد. دین‌های یهودیت، مسیحیت و اسلام  به ‌صورت آشکارا با همجنس‌گرایی و دوجنسگرایی مخالفت کرده‌اند؛ ولی بعضی از فرقه‌های مسیحیت در مورد این موضوع نظرات متفاوتی دارند. در ادامه به نظرات چند دین در مورد همجنسگرایی و دوجنسگرایی می‌پردازیم:

 • مسیح: بیشتر مکتب‌های دین مسیحی همجنس‌گرایان را طرد نمی‌کنند، ولی درعین‌حال بر این نکته پافشاری می‌کنند که روابط همجنس‌خواهانه گناه است. ولی بعضی فرقه‌های دیگر همجنس‌گرایی را گناه نمی‌دانند. در عهد جدید در هیچ جا سخنی از مسیح که همجنس‌گرایی را منع کرده باشد نیامده‌است.
 • یهود: در آئین دین یهود، در مذهب ارتدکس رابطه جنسی بین دو همجنس قبول نیست؛ ولی در سه مذهب دیگر دین یهود یعنی اصلاح‌گرا، نوسازمان‌گرا و محافظه‌کار هم‌جنس‌گرایی به‌ عنوان یک شیوهٔ زندگی قابل‌قبول بوده است.
 • اسلام: دین اسلام برای افراد دو جنس گرا تا به امروز هیچ تصمیم خاصی نگرفته است؛ ولی از جهت این که دین اسلام همجنس‌گرایی را نمی‌پذیرد و به آن افراد جایگاهی نمی‌دهد، به‌احتمال خیلی زیاد برای افراد دو جنس گرا هم همین جایگاه را در نظر می‌گیرد.
 • بهایی: آیین بهائیت رابطه جنسی بین مردان را رد می‌کند و هرگونه آمیزش جنسی بین همجنس را تحریم کرده است. مجازات برای لواط و زنا در دین بهاییت از قبل تعیین‌شده نیست و تعیین کردن آن به بیت العدل سپرده‌ شده است؛ بهاءالله در توضیح برای ممنوعیت روابط همجنس‌گرایانه به این صورت بیان کرده است: هرقدر عشق و محبت بین دو همجنس شدید و خالص باشد، اگر به روابط جنسی منجر گردد خطا و نادرست است.
بایسکشوال های معروف

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

سلبریتی های بایسکشوال معروف جهان

در گذشته افراد به گرایشی که داشتند اقرار نمی‌کردند و در جهان با گذشت زمان و پذیرفته شدن افراد بایسکشوال و یا دو جنسگراها به ‌عنوان اینکه این یک گرایش جنسی است، افراد زیادی در سراسر جهان به بای سکشوال بودن خودشان اقرار کردند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری از افراد مشهوری که در جهان شناخته ‌شده هستند در لیست افرادی که اعلام کرده‌اند بایسکشوال هستند، قرار گرفته‌اند. از افراد مشهوری که رسماً بایسکشوال بوده‌اند و با توجه به گفتهٔ خودشان این موضوع اثبات‌ شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کینان لانسدیل: کینان یک بازیگر و کارگردان از استرالیا است که بایسکشوال بودنش را مثل بقیه افراد به‌طور رسمی اعلام کرد.
 • کریستن استوارت: کریستن جز بازیگرهای معروف امریکا است که بای سکشوال بودن خود را در مصاحبه‌ای در سال 2017 اینطور اعلام کرد که به‌هیچ‌وجه با این موضوع مشکل نداشته و به‌ راحتی با آن کنار آمده است.
 • جاش هاچرسون: او بازیگری است که بای سکشوال بودن خود را مثل کینان به‌طور رسمی اعلام نمود.
 • میشل رودریگز: او جز بازیگرهای معروف آمریکایی است که بایسکشوال بودن خود را به‌طور رسمی در سال 2015 اعلام کرد. این فرد اعتقاد دارد که باید در مورد ابن موضوع صادق باشد و به‌جای کلنجار رفتن با آن، حقیقت را بیان کند.
 • درو بریمور: او بازیگر و کارگردانی است که گرایش بایسکشوال دارد. این فرد اعتقاد دارد که این گرایش جنسی باید مثل یک مدل موی جدید یا لباس در جامعه شناخته شود و همه آن را بپذیرند.
 • مگان مولالی: او در سال 1999 به Advocate گفت: “من خود را دوجنس گرا می‌دانم و فلسفه من این است که همه به طور ذاتی هستند.”
 • جیسون مراز: او به بیلبورد گفت: “من تجربیاتی با مردان داشته‌ام، حتی زمانی که با زنی که همسرم شد قرار ملاقات داشتم. همسرم آن را اینگونه تعریف کرد. آن را “دو روح” می‌نامد، که بومیان آمریکایی به کسی می‌گویند که می‌تواند هم مرد و هم زن را دوست داشته باشد. من واقعاً این را دوست دارم.”
 • درو بریمور: او در سال 2003 به کنتاکت موزیک گفت: “آیا از نظر جنسی زنان را دوست دارم؟
 • دنیل نیومن: دنیل در توییتی نوشت: من دخترا رو دوست دارم و الان در یک رابطه باورنکردنی هستم. او به Metro UK گفت: مردم دوجنسیتی را به طرق مختلف تعریف می کنند. من شخصا آن را تعریف می‌کنم. به عنوان سلیقه و ترجیح.”
 • بیلی جو آرمسترانگ از گرین دی: او در سال 1995 به Advocate گفت: “فکر می‌کنم همیشه دوجنس‌گرا بوده‌ام. منظورم چیزی است که همیشه به آن علاقه داشته‌ام. فکر می‌کنم مردم دوجنس‌گرا به دنیا می‌آیند و فقط والدین و جامعه ما را به نوعی منحرف می‌کنند و یک تابو ایجاد می‌کنند. این در ذهن ما جا افتاده است که دوجنس گرا بودن بد است، در حالی که اصلاً بد نیست. این چیز بسیار زیبایی است.

بیشتر بخوانید: پانیک (panic) چیست؟ چگونه پانیک را درمان کنم؟

تست بایسکشوال Bisexual

تست‌های زیادی برای تشخیص بایسکشوالیتی افراد تعریف‌ شده است؛ ولی یک مورد از این تست‌ها که از دقیق‌ترین تست‌ها است و بسیار مورد استقبال روانشناسان در جهان قرار گرفته، توسط مایکل استورمز (Michael Storms) طراحی‌ شده است. مایکل یکی از روانشناسان مطرح در دنیا است که تست بایسکشوال او دارای 15 سؤال می‌شود؛ با پاسخ به آن‌ها می‌توان تا حد زیادی در مورد بایسکشوال بودن یا نبودن افراد اطمینان حاصل کرد.

تست بایسکشوال

آزمون دیگری هم برای اثبات bisexual بودن وجود دارد که توصیه می‌کنیم از این آزمون برای درک دقیق‌تر هویت جنسی خود استفاده کنید. تست COGIATI، یکی از تست‌های دقیق در این مورد است که می‌تواند با دقت زیاد به سؤالتان که آیا دوجنسگرا هستید یا خیر پاسخ بدهد.

درنهایت نیز می‌توان تست The Ultimate Sexuality Test، را معرفی کرد که پاسخی دقیق به بایسکشوال بودن یا نبودن شما می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه تشخیص دهیم که دوجنسه هستیم؟ 

سؤالات متداول

بایسکشوال کام اوت چیست؟

کام ‌اوت کردن به معنای بیرون آمدن است؛ ولی وقتی در مورد افراد بایسکشوال بکار برده می‌شود. منظور از آن بیرون آمدن از گنجه یا پستو است و درواقع به معنای آشکارسازی گرایش جنسی فرد است. این عبارت در ابتدا تنها فقط برای همجنسگرایان بود، ولی امروز در بین همهٔ گرایش‌های جنسی متداول است. تقریباً بیشتر کسانی که کام‌اوت می‌کنند، قبل از آن درگیر پروسه‌ای طولانی برای شناخت، کسب آگاهی و پذیرش خودشان بوده‌اند و پس‌ازآن به هر دلیلی تصمیم می‌گیرند که گرایش خود را برای شخص یا اشخاصی آشکار کنند.

از کجا بفهمیم بایسکشوال هستیم؟

به‌صورت کلی می‌شود گفت که اگر به برقراری ارتباط عاطفی و جنسی باهم جنس خودتان به‌اندازه جنس مخالف لذت می‌برید، به‌احتمال‌قوی گرایش دو جنس گرایی را در خود دارید. راه دیگری که برای شناسایی این گرایش استفاده می‌شود، انجام تست‌های مربوط به بایسکشوال است. پس اول در مورد این موضوع و علائم بایسکشوال تحقیق کرده و بعد به روانشناس برای انجام تست‌های مربوطه مراجعه نمایید.

سخن آخر

بایسکشوالیتی فقط یکی از گرایش‌های جنسی است و افراد بایسکشوال (Bisexual) شاید به خاطر آگاهی کم و یا بی‌اطلاعی از گرایششان دچار سردرگمی شوند و تصور کنند که مشکل بزرگی دارند و فقط آن‌ها هستند که این را تجربه می‌کنند. صحبت کردن در این مورد برای این افراد خیلی سخت است و آن‌ها نیاز به حمایت والدین و اطرافیان خود دارند؛ ولی با این حال خیلی از افراد دوجنسگرا بعد از مدتی تغییر گرایش داشته و تنها به یک جنس میل جنسی و عاطفی دارند.

هر گرایش جنسی می‌تواند فشار روانی زیاد و نگرانی را برای آن فرد و  اطرافیان او به وجود بیاورد؛ در این شرایط باید از یک فرد که تخصص دارد کمک بگیرید تا به شما کمک کند. بسیاری از افراد به خاطر خجالت کشیدن یا درون‌گرا بودن نمی‌توانند به روانشناس مراجعه نمایند و ما باید به‌ عنوان اطرافیان آن‌ها در این مورد به آن‌ها کمک کنیم که به‌ صورت تلفنی یا هر راه دیگر از متخصص کمک بگیرند.

توجه داشته باشید که نباید این افراد را قضاوت کرد، چون گرایش هرکسی با بقیه فرق دارد. حتماً برای تشخیص این گرایش‌ها باید به پزشک مراجعه نمود. اگر تجربه مشابه در این زمینه دارید و در اطراف خود مشکلاتی را در این افراد دیده‌اید با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا