چه چیزیچه کسیروانشناسی فردیروانشناسی و خانواده

هویت جنسی چیست؟ انواع هویت جنسیتی چیست؟

هویت جنسی به این است که شما چگونه خود را از نظر جنسی می بینید و بیان می کنید. مثلا چه کسی را دوست دارید، می خواهید با چه کسانی بیرون بروید و همچنین می خواهید با چه کسانی تجربیات جنسی داشته باشید. راه های زیادی وجود دارد که افراد تمایلات جنسی خود را توصیف می کنند. در استرالیا، تصور می شود که تا 11٪ از مردم ممکن است خود را “دگرجنسگرا” تصور نکنند. در این مطلب از فارسیرو به سوال هویت جنسی چیست پاسخ می دهیم. همچنین می گوییم چگونه بفهمید هویت جنسی شما چیست. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این بخش همراه ما باشید. 

انواع هویت جنسیتی 

هویت جنسیتی به‌معنای برداشت شخصی هر فرد در رابطه با جنسیت (ویژگی‌‌های رفتاری و شخصیتی زنانگی و مردانگی) خود است. انواع مختلفی از هویت جنسیتی وجود دارد که در این بخش به توضیح مختصری درباره آن‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: گرایش جنسی چیست و انواع گرایش جنسی کدام است؟

سیسجندر(Cisgender)

هم‌سوجنسی یا سیسجندر به فردی اطلاق می‌شود که روحیات و ویژگی‌های جنسیتی‌اش مطابق با جنس او از زمان تولد باشد؛ به‌عنوان مثال زنی که از بدو تولد جنس زن داشته و رفتارها، ویژگی‌های اجتماعی و روحیاتش نیز زنانه باشد. در هم‌سوجنسی ویژگی‌های جسمانی و فیزیولوژیکی فرد با هویت جنسیتی او هم‌سو است.

بِیناجنسی (Intersex)

دوجنسه، بیناجنس یا Intersex، به افرادی از دسته ال جی بی تی گفته می شود که از بدو تولد دارای ویژگی‌های بیولوژیکی و یا اندام تناسلی هر دو جنس هستند. در این افراد برخی اندام‌ها و ویژگی‌های یک جنس غلبه دارد اما ممکن است بقیه اندام‌ها و ویژگی‌های جسمی متعلق به جنس دیگر را نیز داشته باشند.

هویت جنسیتی

تَراجنسیتی (Transgender)

در دسته‌بندی انواع گرایش جنسی، ترنسجندر (تراجنسیتی) به افرادی گفته می‌شود که رفتار جنسی‌ متفاوت با جنس خود (زن یا مرد بودن) از خود نشان می‌دهند و دارای تناقض جسمی و روانی هستند؛ مثلا جنس مردی که تاحدی تمایل به عشوه یا آرایش و پوشش زنانه دارد ترنسجندر است. این خصلت از دوران جنینی در این‌گونه افراد ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت دوجنسه بودن چیست + علائم افراد دو جنسی (Intersex)

تراجنسی یا ترنسکشوال (Transsexual)

افراد ترنسکشوال‌‌‌ (تراجنسی‌) افراد خاصی از دسته افراد تراجنسیتی‌ (ترنسجندر) هستند. به حدی بین ویژگی‌های جنسیتی و جنس فیزیولوژیکی خود دارای تناقض هستند ‌که تمایل به انجام تغییرات دائمی در بدن خود از طریق هورمون‌درمانی یا جراحی تطبیق جنسیت دارند.

چگونه بفهمم هویت جنسی ما چیست؟

بیشتر مردم از سنین پایین می دانند که می خواهند با چه کسانی رابطه داشته باشند. برای دیگران، ممکن است تا بزرگسالی یا بیشتر طول بکشد تا جنسیت خود را درک کنند. اما به یاد داشته باشید، تمایلات جنسی یک انتخاب نیست! برای هر کسی متفاوت است و بخشی طبیعی از شخصیت اوست.

هر کس حق دارد احساس راحتی کند و همان طور که هست پذیرفته شود. طبیعی است که در مورد اینکه آیا دگرجنسگرا، همجنسگرا، لزبین، دوجنسه، غیرجنسی یا دگرباش هستید، احساس سردرگمی یا کنجکاوی کنید. بسیاری از مردم نیز چنین احساسی دارند.

فقط به این دلیل که اکنون تمایلات جنسی خود را به یک شکل تعریف می کنید، به این معنی نیست که نمی توانید بعداً نظر خود را تغییر دهید. این به این معنی نیست که شما «گیج» هستید یا درست انتخاب نکردید، بلکه فقط به این معنی است که شما هنوز دارید در مورد اینکه چه کسی هستید و چه جاذبه‌ها و روابطی برای شما مناسب است، یاد می‌گیرید. تمایلات جنسی شما می تواند در تمام طول زندگی شما یکسان باشد یا ممکن است زمانی که بیشتر در مورد خود می آموزید، خود را متفاوت تعریف کنید.

بیشتر بخوانید: پنسکشوال چیست: همه چیز درباره پن سکشوالیتی (همه جنسگرایی)

درک خود زمان می برد، بنابراین طبیعی است که در مواقعی در مورد تمایلات جنسی خود مطمئن نباشید. اما به خاطر داشته باشید: دوست داشتن، افکار جنسی یا تجربه جنسی با کسی که جنس یا جنسیت متفاوتی با افرادی دارد که معمولاً به آنها علاقه دارید، به طور خودکار به این معنی نیست که شما همجنسگرا، لزبین، دوجنسه یا دگرباش هستید.

لازم نیست با کسی قرار ملاقات داشته باشید یا تجربه جنسی داشته باشید تا بدانید که دگرجنسگرا، همجنس‌گرا، لزبین، دوجنس‌گرا یا دگرباش هستید. ممکن است این کارها را انجام دهید و هنوز در مورد تمایلات جنسی خود مطمئن نباشید. شما ممکن است هیچ علاقه جنسی به کسی نداشته باشید. این هم طبیعی است. 

انواع هویت جنسیتی

بیشتر بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

برای برخی افراد، فهمیدن اینکه جذب فردی همجنس یا غیر همجنس شده‌اند، می‌تواند چالش‌برانگیز، گیج‌کننده و از نظر احساسی دشوار باشد. این احساسات معمولاً به دلیل ترس و نگرانی است که مبادا روابطی که دارند توسط اطرافیانشان پذیرفته نشود.

برای اکثر مردم، درک تمایلات جنسی و خودشان بودن معمولاً تسکین دهنده، آزاد کننده و هیجان انگیز است! هر کس حق دارد خودش باشد بدون نیاز به توضیح این موضوع برای کسی. احساس فشار برای پنهان کردن اینکه چه کسی هستید می تواند واقعاً استرس زا باشد و در طول زمان بر سلامت ذهنی و جسمی فرد تأثیر بگذارد. 

برای درک هویت جنسی خود چه کاری می توانم انجام دهم؟ 

اگر به دنبال ایده هایی برای کمک به درک جنسی خود هستید پیشنهاد می کنیم موارد زیر را انجام دهید:

  1. درباره نحوه حضور در جامعه LGBTIQA+ بیشتر بدانید. مقالات اینترنتی، کتاب‌ها، داستان‌های تخیلی، وبلاگ‌ها، موسیقی، نمایش‌ها و بازی‌های ویدیویی ای که درباره تجربیات آنهاست را بررسی کنید.

 

  1. داشتن افکار، تخیلات یا تجربیات جنسی با افراد همجنس یا غیر همجنس مشکلی ندارد. توجه به اینکه اینها چه احساسی در شما ایجاد می کنند ممکن است به شما کمک کند تا هویت جنسی خود را درک کنید.

بیشتر بخوانید: گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

  1. برخی از افراد می توانند متوجه شوند که درک جنسی خود گیج کننده و استرس زا است. اگر احساسات دشواری برای شما ایجاد شد، ممکن است صحبت با یک فرد مطمئن یا حرفه ای مفید باشد.

 

  1. با افراد LGBTIQA+ که می شناسید و به آنها اعتماد دارید، در مورد آنچه به آنها کمک کرد تا جنسیت خود را درک کنند صحبت کنید. برخی افراد همچنین صحبت با افراد LGBTIQA+ در جوامع پشتیبانی آنلاین را مفید می دانند.

 

  1. ممکن است برای شما مفید باشد که درباره رویدادهای محلی در جوامع LGBTIQA+ برای افراد هم سن شما اطلاعاتی کسب کنید. اگر نمی خواهید تمایلات جنسی خود را به اشتراک بگذارید، خوب است که به عنوان یک «متحد» همراه شوید.

 

  1. اگر به پشتیبانی حرفه ای بیشتری نیاز دارید، با یک سرویس LGBTIQA+ یا خدمات پشتیبانی که با افراد این جامعه کار می کند تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آنجا مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

وظیفه ما در برابر افراد با هویت های جنسی مختلف

تشویق و حمایت شما می تواند دنیای متفاوتی را برای دوست یا عزیزی که هویت جنسی خود را کشف می کند ایجاد کند. مردم به طور طبیعی دارای تنوع باورنکردنی از هویت های جنسیتی، بیان تمایلات جنسی و جهت گیری های عاشقانه هستند.

با این حال، در بسیاری از نقاط به ویژه ایران، مردم اغلب بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسی خود با تبعیض و حتی خشونت مواجه می شوند. برای جوانانی که هویت جنسی خود را بررسی می کنند، گفتن به والدین خود اغلب بزرگترین مانع است. از طرف دیگر، جلب پذیرش و حمایت از سوی افرادی که به آنها اهمیت می‌دهند، می‌تواند منبع تسکین و قدرت زیادی باشد.

هویت جنسی

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

کلام آخر

رابطه جنسی بخشی طبیعی و سالم از زندگی هر انسانی است و از موارد مختلفی تشکیل شده است. یکی از این موارد در مورد جنسیت ما و احساس ما نسبت به مرد، زن یا احتمالاً هیچکدام از اینها است. یکی دیگر در مورد هویت جنسی ما است.

هر یک از ما در مورد تمایلات جنسی خود احساس متفاوتی داریم و ممکن است آن را به روش های مختلفی بیان کنیم. این مهم است که با یکدیگر آن گونه رفتار کنیم که دوست داریم با ما رفتار شود. همه ما افراد مختلف را جذاب می دانیم. بیشتر مردم از دوران بلوغ تا اوایل نوجوانی خود، نسبت به افرادی که جذب آن‌ها می‌شوند، مطمئن‌تر می‌شوند.

اگر جوانان به افراد جنس مخالف، همجنس یا هر دو علاقه داشته باشند، یا مطمئن نباشند و به دنبال این باشند که به طور دقیق متوجه شوند به چه کسی علاقه دارند، یک امر طبیعی است. 

برخی از افراد از سنین پایین به شدت از تمایلات جنسی خود مطمئن هستند و گرایش و هویت جنسی خود را می یابند، اما اگر کسی مطمئن نباشد گرایش و هویت جنسی خود چیست و یا ممکن است در طول زمان نیز تغییر کند، غیر عادی نیست.

در این مطلب نکاتی را در مورد هویت جنسی افراد بیان کردیم. امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد و به سوالات و ابهامات شما پاسخ داده باشیم. ممنون که تا انتها همراه ما بودید. راستی شما هویت جنسی خود را پیدا کرده اید؟ چه چالش هایی در این زمینه دارید؟ 

منبع: kidshelpline

سوالات متداول

چگونه هویت جنسی را درک کنیم؟

تمایلات جنسی شما با افرادی که با آنها رابطه جنسی برقرار می کنید تعریف نمی شود. بلکه در مورد احساس شما و نحوه شناسایی خود است. نکته مهم این است که شما انتخاب کنید با چه هویتی احساس راحتی می کنید یا اصلاً هیچ گرایشی را انتخاب نکنید. ممکن است مانند بسیاری دیگر متوجه شوید که تمایلات خود در طول زمان تغییر می کند.

اهمیت هویت جنسی چیست؟

تمایلات جنسی شما در هویت شما نقش اساسی دارد و ناتوانی در بیان آن به احساس ارزشمندی و سلامت روان شما آسیب می رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا