مهارت های ارتباطیآموزشچطوردانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که باید به چه صورت باز کردن سر حرف با دیگران را شروع کنید؟ به نظر شما چندتا از رابطه‌هایی که در اطرافتان مشاهده می‌کنید با شروع صحبت درمورد یک موضوع کاملا ساده شکل گرفته؟ چگونه سر صحبت را با نامزد خود باز کنیم؟ روش شروع صحبت با دختر چگونه است؟ شروع صحبت در چت چطور باشد بهتر است؟ چطوری سر صحبت رو باز کنیم؟ شروع صحبت برای مخ زدن. تمامی این‌ها سوالاتی هستند که ذهن اکثر افراد را درگیر کرده‌ است.

حتما تصور شما هم از سر صحبت را باز كردن همان صحبت‌های خسته‌کننده در مورد آب و هوا یا برخورد به یک نفر در آسانسور و صحبت‌های این چنینی است. بسیاری از شما شاید از این روش باز کردن سر صحبت خوشتان نیاید. برخی از افراد هستند که به راحتی می‌توانند شروع حرف را با دیگران انجام دهند. آن‌ها در هر شرایط و محیطی که قرار بگیرند حرف کم نمی‌آورند. همیشه برای صحبت کردن موضوعی دارند که با آن صحبت را شروع کنند.

از نظر برخی دیگر از افراد، اگر به آن‌ها بگویید که سر صحبت باز کن، ممکن است خودشان را فردی وراج و پر حرف تصور کنند که همه سعی دارند از آن‌ها فرار کنند. حتی اگر بخواهند با کسی صحبت کنند برای این که نکند فرد مقابل فکر کن که پر حرف است، از حرف زدن اجتناب می‌کند. در این مقاله از وبسایت فارسی رو، قصد داریم توضیح دهیم که چگونه سر صحبت باز کنیم. همچنین باز کردن سر صحبت در چت را هم بررسی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

چگونه سر حرف را باز کنیم؟

فرایند باز کردن سر صحبت، برای اولین بار در سال 1923 توسط انسان‌شناس هلندی به نام برانیسلاو مالیناوسکی (Bronislaw Malinowski)، مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفت. در اولین قدم، باز کردن سر صحبت را به این صورت تعریف کرد: «شروع صحبت یعنی؛ اظهار نظر‌های بدون هدف درمورد علایق و انزجارها، همچنین توضیح و شرح اتفاقات و وقایع بی‌ربط و نظر دادن درمورد همه چیز.»

یا به عبارت دیگر «شروع حرف با هدف رد و بدل کردن اطلاعات مختلف درمورد تمامی مسائل برای معاشرت کردن با سایرین.»

شاید آغاز صحبت برای شما کار سختی باشد. از طرفی ممکن است این کار برای شما بسیار راحت و خوشایند باشد. در هر صورت، این یک مهارتی است که با تمرین کردن می‌توانید آن را به خوبی یاد گرفته و در آن پیشرفت کنید.

همچنین بخوانید: افراد سمی چه کسانی هستند: ویژگی و نحوه برخورد با آدم سمی

باز کردن سر حرف

شما برای تقویت و آموزش این مهارت، دو راه مهم را باید طی کنید که در زیر آن‌ها را به طور کامل توضیح می‌دهیم:

آماده کردن خودتان

همیشه کمی تمرین کردن برای هدفی که دارید، برای شما منافع زیادی را به همراه دارد. زمانی که شما برای باز کردن سر حرف چندتا موضوع آماده در ذهن داشته باشید، به تقویت این توانایی در خودتان در یک جمع کمک می‌کنید.

شروع به حرف زدن کنید

زمانی که احساس کردید برای صحبت کردن در یک جمع آماده هستید، بدون ترس جلو بروید و شروع به حرف زدن کنید. برای این کار می‌توانید شروع حرف را در یک جمعی که از قبل مشغول صحبت کردن هستند آغاز کنید.

سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه سر صحبت را باز کنیم؟ در وهله اول برای شروع گوش به زنگ فرصت باشید. یعنی برای یافتن فرصت مناسب، با دقت به صحبت‌های دیگران گوش کنید. برای مثال اگر یک نفر درمورد کتابی که شما دارید صحبت کرد شما این فرصت را غنیمت شمرده و با او آماده شروع حرف زدن شوید.

اگر در این میان استرس داشیتد یا عصبی بودید، از تکنیک‌های مختلف برای آرام کردن خودتان مانند تنفس عمیق و تمرکز. این دو روش برای کاهش استرس بسیار مفید هستند. زمانی شما ریلکس شوید، اعتماد‌به‌نفس شما جلوی دیگران بیشتر شده و می‌توانید طبیعی‌تر جلوه کنید.

زمانی که آرام شدید و اعتماد‌به‌نفستان برگشت، قادرید بیشتر و راحت‌تر باز کردن سر صحبت را شروع کنید. زمانی که این مهارت را آموختید، می‌توانید در کنار شرکت در مکالمات، گفتگو را در یک جمع هداید کرده و کشش بدهید.

همچنین بخوانید: نکات مهم و سوالات جلسه اول خواستگاری؛ از مکان برگزاری تا سوال های مهم

10 روش باز کردن سر صحبت و حرف

تا حالا برای شما پیش‌آمده که با یک نفر آشنا شوید و پس از سلام کردن دیگر نتوانید مکالمه را ادامه دهید؟ در این زمان یک سکوت ناخوشایند حاکم می‌شود که فضا را برای هر دوی شما سنگین و غیرقابل تحمل می‌کند. در این لحظه مدام از خود می­پرسید که چگونه سر صحبت را باز کنیم.

در این میان هرکدام از افراد برای یافتن موضوعی برای صحبت کردن در حال تلاش هستند. اگر شما نتوانید به خوبی سر صحبت را با فرد مقابلتان باز کنید، یک فرصت مناسب را برای آشنایی از دست خواهید داد. در ادامه به توضیح و بررسی 10 راه برای باز کردن سر حرف می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: رابطه لانگ دیستنس چیست: فواید و معایب رابطه از راه دور

شروع حرف زدن

تعریف کردن و طراحی سوالاتی مرتبط درمورد موضع مطرح شده

اولین راه این است که از یک ویژگی یا وجودی چیزی در شخص مقابل تعریف کنیم. و در ادامه یک سوال مرتبط درمورد آن موضوع از شخص بپرسید. معنی تعریف و تمجید را می‌دانید؟ درواقع تعریف و تمجید زمانی استفاده می‌شود که شما نمی‌دانید به دیگران چه چیزی بگویید. همه ما دلمان می‌خواهد اولین جملات و کلمه‌هایمان برای طرف مقابلمان جذاب باشد و او را به خودمان جذب کنیم. با این کار درواقع می‌خواهیم او از ما خوشش بیاید.

برای رسیدن به این هدف باید یک نکته مثبت در او پیدا کنیم و به صورت دوستانه از او تعریف و تمجید کنیم. زمانی که او به سوال شما پاسخ داد، کافی است که نشان دهید به صحبت‌های او علاقه دارید. همیشه ابراز علاقه به صحبت‌های طرف مقابل برای پیشبرد گفتگو ضروری و مهم است. سوالات زیر را می‌توانید از افراد بپرسید:

  • چه لباس زیبایی دارید. از کجا خریدی؟
  • چقدر در پذیرش مسئولیت‌های مختلف عملکرد خوبی دارید. همیشه اینطور رفتار می‌کنید؟
  • چه ساعت قشنگی. مارک ساعت شما چیه؟

از قبیل سوالات. همیشه پرسیدن این سوالات برای افراد جذاب بوده و روی رفتار آن‌ها با شما تاثیر بالایی می‌گذارد.

همچنین بخوانید: 7 روش بازگشت معشوق: بهترین راه برای برگرداندن عشقم

پرسیدن سوال درمورد ظاهر یا لوازمی که همراه خود دارد.

دومین راه برای این که بدانیم چگونه سر حرف باز کنیم، این است که به ظاهر افراد دقت کنید. به نوع لباسی که به تن دارد یا لوازمی که همراه خود دارد دقت کرده و درمورد آن‌ها سوال کنید. برای مثال برخی چیز‌های خاص مانند کتاب، روزنامه، لوازم ورزشی، لباس فرمی که مربوط به یک اداره یا شرکت خاصی است، خالکوبی، سگ و… باشد. در ابتدا باید یک تماس چشمی با آن وسیله برقرار کنید و سپس درمورد آن سوال بپرسید.

برای مثال اگر کسی یک دوربین عکاسی همراه خود دارد، می‌توان سوالات زیر را در این زمینه از او پرسید:

  • از عکس‌هایش راضی است؟
  • دوربین او حرفه‌ای است یا غیرحرفه‌ای؟
  • چند وقت است مشغول عکاسی هستید؟

سوال پرسیدن در رابطه با دکوراسیون

اگر با یک نفر در محل کار یا یک خانه قرار دارید یا به او برخورد می‌کنید، بهترین سوال برای بازکردن سر صحبت، سوال پرسیدن درمورد دکوراسیون داخلی آن محل است. برای مثال صحبت درمورد یک گلدان، یک قاب عکس که روی دیوار است، یک مجسمه و موارد این‌چنینی می‌توانند برای صحبت در این زمینه بسیار مفید باشند.

صحبت کردن درمورد مکان و شرایط حال حاضر

مورد بعدی در این زمینه که چگونه سر حرف رو باز کنیم، طرح کردن سوال درمورد مکانی است که در آن حضور داریم. می‌توانیم درمورد آن مکان اطلاعات مختلفی بدست آورده و اقدام به مطرح کردن آن اطلاعات کنیم. برای این کار لازم است ابتدا تمامی نقاط محلی که در آن حضور داریم را به طور دقیق و کامل زیر نظر بگیریم. سپس ارتباطی که بین ما و محیط وجود دارد را کشف کنیم. زمانی که بتوانیم علت حضورمان در آن مکان را پیدا کنیم، می‌شود علت حضور دیگران را هم کشف کرد.

چنین روندی، موضوعات مختلفی را برای باز کردن سر صحبت در اختیار ما قرار می‌دهد. فقط کافی است که موقعیت حاضر را کاملا در نظر گرفته تا بتوانیم به راحتی موضوعی را پیدا کنیم که بتوان به کمک آن باز کردن سر حرف را شروع کرد. زمانی که برای پیداکردن روشی برای این که بدانیم چطور سر حرف را باز کنیم، روی این افکار تمرکز کنیم، اعتماد‌به نفسمان بالا رفته و در نتیجه به دست‌پاچگی کمتری دچار می‌شویم. نکته قابل توجهی که برای شروع صحبت کردن وجود دارد که باید به آن دقت کرد این است که به کسی نگویید من شما را نمی‌شناسم. بهتر است بگویید قبلا شما را جایی ندیده‌ام؟

همچنین بخوانید: مراقبت از عشق چگونه است: ۱۳ راز نگهداری از عشق در رابطه

شروع صحبت کردن

انجام رفتار‌های حمایت‌گرایانه و احترام گذاشتن به دیگران برای زمانی که نمی‌دانیم چگونه سر صحبت باز کنیم.

ابتدا به این نکته دقت کنید که الزاما هر گفتگویی نمی‌تواند به طور قطعی زندگی شما را تغییر دهد. خوش اخلاقی در شروع صحبت با دیگران، تاثیر بالاتر و مثبتی نسبت به بذله‌گویی دارد و حال و هوای خاصی به چهره شما می‌بخشد.

نظر دادن به جای سوال پرسیدن‌های زیاد

چگونه سر حرف را باز کنیم؟ یکی دیگر از مواردی که برای باز کردن سر حرف باید به آن دقت کرد این است که؛ به جای پرسیدن سوال‌های زیاد و بی‌مورد، بیشتر سعی کنید نظرات خودتان را بیان کنید. زمانی که ما درمورد خودمان صحبت کنیم، طرف مقابل فشار و اجباری برای حرف زدن در خود نمی‌بیند و همین امیر باعث می‌شود که راحت‌تر بتواند با ما ارتباط برقرار کند.

دربرخود با افراد غریبه از علایق خودتان مایه بگذارید.

یک روش دیگر در برخورد با این سوال که چگونه سر صحبت را باز کنیم؟ این است که زمانی که شما با یک غریبه برخورد می‌کنید و قصد باز کردن سر صحبت را دارید، باید درمورد مواردی که واقعا به آن علاقه دارید صحبت کنید.

همچنین بخوانید: معنی اکس چیست؟ چگونه اکس خود را برگردانیم یا فراموش کنیم؟

چطوری سر حرف را باز کنیم؟ با محدود نکردن خود به یک موضوع خاص

اکثر ما این تصور را داریم که اگر درمورد یک موضوع خاص مثلا ماشین صحبت می‌کنیم، دیگر حق تغییر دادن موضوع را نداریم. این یک باور و تصور غلط در زمینه شروع حرف با دیگران است. اتفاقا شما باید با انتخاب‌های مختلف، زمینه برا برای ادامه دادن گفتگو آماده کنید.

همچنین بخوانید: زبان بدن پاها: 12 حرکت پا در زبان بدن که حتما باید بدانید

استفاده از زبان بدن

بیشتر انتقال پیام‌ها از طریف زبان بدن انجام می‌گیرد. شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد اما 70 درصد پیام‌ها از همین طریق به فرد مقابل منتقل می‌شود. اغلب افراد پیام‌هایی که از این طریق به آن‌ها منتل می‌شود را بیشتر قبول دارند و اعتماد بیشتری می‌کنند.

همچنین بخوانید: زبان بدن دست ها: 14 معنی حرکات دست در زبان بدن

دوستانه رفتار کردن با غریبه‌ها

چگونه سر صحبت را باز کنیم آن هم با افراد غریبه؟ بیشتر افراد در برخورد با غریبه‌ها خجالتی هستند و مقدمه‌چینی زیادی در زمینه صحبت کردن انجام می‌دهند. این کار موجب کاهش سطح انرژی می‌شود. بهتر است در برخورد با دیگران طوری رفتار کنید که انگار آن‌ها را از قبل می‌شناسید.

همچنین بخوانید: 4 روش دوست پسر گرفتن؛ چگونه دوست پسر پیدا کنیم؟

باز كردن سر صحبت در چت با دختر و پسر

چگونه سر صحبت را در مجازی باز کنیم ؟ باز کردن سر حرف در فضای مجازی از مشکلاتی است که اکثر دختر‌ها و پسر‌ها با این موضوع درگیر هستند. برقرای یک مکالمه خوب در قرار‌های حضوری هم سخت و دشوار است حالا تصور کنید بخواهید این کار را در فضای مجازی انجام دهید. قانون اول برای پیدا کردن راهی برای راحت‌تر کردن سر صحبت در چت و بازکردن سر صحبت در چت، سوال پرسیدن است. زمانی که شما سوالات زیادی بپرسید به خودی‌خود مکالمه شما و طرف مقابلتان طولانی‌تر می‌شود. چرا که هر سوال یک جواب هم به دنبال دارد.

چگونه سر صحبت را با دختر باز کنیم ؟ شروع صحبت با یک دختر در چت در نگاه اول سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد. یکی دیگر از مواردی که در زمینه شروع صحبت با یک دختر تاثیر بالایی دارد، شوخ‌طبعی است. اکثر خانم‌ها از افراد شوخ خوششان می‌آید. البته باید توجه کنید که در این مورد حد و مرز‌ها را رعایت کنید و زیاده‌روی نکنید.

چگونه سر صحبت را با یک پسر باز کنیم ؟ برای شروع صحبت با یک پسر بهتر است درمورد کار و مسافرت بیشتر صحبت کنید. پسر‌ها صحبت کردن درمورد سفر و مکان‌هایی که تا به حال رفته‌اند را دوست دارند. همچنین صحبت درمورد فیلم‌های مختلف و بازیگران هم برای باز کردن سر صحبت با پسران یکی از روش‌های کاربردی در زمینه شروع صحبت با پسر است.

همچنین بخوانید: پیدا کردن دوست دختر: 10 راه جدید یافتن و گرفتن دوست دختر

باز کردن سر صحبت

شروع صحبت عاشقانه

چگونه سر صحبت را با نامزد خود باز کنیم ؟ و یا چگونه سر صحبت را با کراش خود باز کنیم ؟ شروع صحبت عاشقانه همیشه یکی از پر استرس‌ترین کار‌ها برای افراد بوده و هست. همیشه صحبت کردن با فردی که دوستش دارید هیجان‌انگیز و حتی به دلیل استرس بالا، کاری اعصاب خرد‌کن است. در اولین مرحله برای این کار باید خونسردی و آرامش خودتان را حفظ کنید. مانند یک فرد کاملا حرفه ای با نامزدتان صحبت کنید و او را تحت تاثیر صحبت‌های خود قرار دهید. برای نشان دادن اعتماد‌به‌نفس خود، در پیام دادن یا شروع صحبت پیش‌قدم شوید. زمانی که شما شروع‌کننده حرف باشید، می‌توانید مسیر و موضوع گفتگو را در دست بگیرید.

همچنین بخوانید: 7 علت سکوت زن: ساکت بودن زنان در رابطه نشانه چیست؟

اکثر افراد می‌پرسند که سر صحبت را چگونه باز کنیم؟ و یا چگونه سر صحبت را با کراش خود باز کنیم؟ یک روش ساده دیگر برای باز کردن سر حرف با شخصی که به او علاقه دارید این است که؛ به خاطرات و کار‌هایی که به صورت مشترک انجام داده‌اید اشاره کنید. به صورت دوپهلو و با شیطنت از نامزدتان تعریف کنید و با سوال‌های غیرمنتظره او را غافلگیر کنید. این هم یکی دیگر از مواردی است که می‌توانید از آن برای شروع صحبت با طرف مقابلتان استفاده کنید.

همچنین بخوانید: 8 علت سکوت مردان: ساکت بودن مرد در رابطه نشانه چیست؟

چگونه سر صحبت را در دایرکت باز کنیم

چگونه سر صحبت را در دایرکت باز کنیم ؟ در دایرکت اینستاگرام چگونه سر صحبت را باز کنیم؟ به نظر من یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای صحبت کردن، اینستاگرام است. شما می‌توانید با ریپلایی کردن استوری شخص مقابل و صحبت کردن در این زمینه به راحتی ساعت‌ها گفتگو داشته باشید.همچنین می‌توانید مدتی علایق و سلیقه طرف مقابلتان را زیر نظر بگیرید. سپس متناسب با سلیقه او برایش در دایرکت پست ارسال کنید. همین کار باعث می‌شود که او هم متقابلا تمایل خودش را برای صحبت کردن با شما نشان دهد.

برای کش‌دار کردن صحبت همیشه از سوالات چطور‌دار استفاده کنید. سوالاتی که با این سبک شروع می‌شوند، به طرف مقابل شما حس مسئولیت را منتقل می‌کنند. از پرسیدن سوالات شخصی خودداری کنید. پرسیدن برخی از سوالات حالت ریسک بالا را دارد. پس سعی کنید وارد حریم خصوصی افراد نشوید. به جای آن درمورد علایق و سبک تفکر شخص مقابلتان صحبت کنید. با این کار ارزش خودتان را هم پیش او بالا برده‌اید. این هم پاسخ به این سوال که چگونه سر صحبت را در دایرکت باز کنیم.

همچنین بخوانید: معنی کراش یعنی چی؟ چگونه کراش را جذب کنیم و Crush باشیم؟

سوالات متداول

چگونه سر صحبت باز کنیم؟

با استفاده از توجه به علایق و سلیقه طرف مقابلتان. با سوالات متفاوت که بتوان آن‌ها را ادامه داد و به شکل یک داستان پیش‌برد.

شروع صحبت با یک دختر چگونه است؟

برای شروع صحبت با یک دختر باید سعی کند در درجه اول احترام را رعایت کرده و در کنار آن کمی شوخ باشید.

شروع صحبت با پسر چگونه باید باشد؟

پسران بیشتر دوست‌دارند درمورد فیلم، سفر، کار و ورزش با آن‌ها صحبت کنید. همچنین تعریف و تمجید را هم بسیار می‌پسندند.

چگونه سر صحبت را با نامزد خود باز کنیم؟

شما می‌توانید با صحبت کرد درمورد خاطرات و کار‌های مشترکی که با هم انجام داده‌اید صحبت کنید.

جمع بندی

مهارت این که چگونه سر صحبت را باز کنیم از مهارت‌هایی است که در وجود همه افراد به شکل ذاتی وجود ندارد. ممکن است اکثر افراد به دلایل مختلف مانند عدم اعتماد‌به‌نفس، استرس زیاد و خجالتی بودن نتوانند به خوبی با دیگران صحبت کنند. زمانی که شما شروع به صحبت کردن با دیگران می‌کنید، ابتدا ممکن است ندانید از چه جملات و کلمه‌هایی استفاده کنید. همین مشکل باعث عدم برقراری ارتباط شما با دیگران می‌شود.

حتما برای شما هم این مشکل پیش‌آمده که قصد صحبت کردن با دیگران را داشته باشید اما نتوانستید به خوبی از پس این کار بر بیایید. باز کردن سر حرف و شروع صحبت را می‌توانید به راحتی با انجام برخی از راهکار‌ها انجام دهید. در قدم اول باید بتوانید خونسردی خودتان را حفظ کرده و با آرامش با شخص صحبت کنید. امروز در این مقاله از وبسایت فارسی رو، درمورد این که چگونه سر صحبت باز کنیم؟ به طور مفصل صحبت کردیم. همچنین باز کردن سر حرف با دختر در چت و نحوه باز کردن سر صحبت با دختر را هم بررسی کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا