مهارت های ارتباطیتعهد و خیانتدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتزوج و خانوادهنکات

مراقبت از عشق چگونه است: 19 راز نگهداری از عشق در رابطه

آیا رابطه نیاز به مراقبت دارد؟ همه این حق را دارند که دوست داشته شوند و همچنین کسی را دوست داشته باشند. همه می‌خواهند احساس کنند که بخش مهمی از زندگی کسی هستند و کسی در زندگیشان به آن‌ها بیش از هر چیزی اهمیت می‌‌دهد. روانشناسان این نیازها و نظریه را نیاز «عشق و تعلق» می‌دانند و معتقدند برآورده کردن این نیاز یکی از کلیدهای سلامت روان و رشد شخصیت یک فرد است. هنگامی که یک فرد عشق زندگی خود را پیدا می‌کند مطمئنا تمام فکر و ذکرش مراقبت از عشق است و می داند عشق مراقبت میخواد، عشق نگهداری میخواد.

بودن در کنار عشق زندگی و نیمه گمشده، یکی از با ارزش‌ترین چیزهایی است که ممکن است در زندگی هر کسی پیش نیاید؛ از این رو در صورت پیدا کردن عشق زندگی خود حتما نگهداری از عشق را فراموش نکنید. محافظت از عشق و رابطه مهم‌ترین کار برای پایدار ماندن عشق است و نباید آن را نادیده گرفت. حال که می دانیم عشق نیاز به مراقبت دارد این سوال به میان می‌آید که مراقبت از عشق چگونه است و راه‌های نگهداری عشق کدام هستند؟

برای یافتن پاسخ این سوالات تا انتهای این مقاله با فارسی رو همراه باشید. در این مقاله به طور کامل قصد داریم یک متن درباره محافظت از عشق را شرح دهیم و شما را در پایدار نگه‌داشتن عشق و رابطتان یاری نماییم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

عشق و مراقبت از عشق به چه معنا است؟

عشق نگهداری میخواد! بله، عشق آن عنصر غیرقابل توضیحی است که همه ما به دنبال آن هستیم. گنجاندن این احساس الهی در زندگی باعث آرامش، شادی شده و به زندگی معنی و مفهوم دیگری می‌دهد. حال زمان‌هایی پیش می‌آید که وقتی به شخص مورد علاقه خود نگاه می‌کنیم، با خود می‌گوییم ای کاش این عشق ابدی باشد و  بتوانیم آن را همینطور که هست نگاه داریم. اینجا است که اهمیت نگهداری عشق مشخص می‌شود.

قبل از این‌که به راه‌های نگهداری از عشق بپردازیم، بیایید ببینیم واقعا مراقبت از عشق به چه معناست؟ این که می‌گوییم از یک عشق و یا یک رابطه نگهداری کنیم یعنی چه؟

همچنین بخوانید: 4 فرق عشق و دوست داشتن : دوست داشتن با عشق چه تفاوتی دارد؟

محافظت و نگهداری در لغت به معنای مصون نگه‌داشتن از هر گونه آسیبی است. حال اگر این نگهداری با انگیزه عشق باشد به معنای محافظت شخص مقابل از تمام خطرات بیرونی، خطرات درونی و آسیب‌ها و حوادث است. وقتی می‌گوییم از رابطه یا عشق خود نگهداری کنید، به این معنی است که اجازه ندهید هیچگونه آسیبی از جانب خود ما یا بقیه افراد به رابطه وارد شود.

عشق مانند یک گیاه کوچک است که با نگهداری و مراقبت ما رشد کرده و به کمال می‌رسد؛ با این مثال می‌توانید نتیجه بگیرید که عشق و رابطه نیاز به مراقبت دارد. می‌توانید با نگهداری از رابطه خود آن را دوام بخشید و تا ابد در کنار شخص مورد علاقتتان زندگی شادی را داشته باشید. در ادامه این متن در مورد مراقبت از عشق صحبت خواهیم کرد و ۱۳ روش را به شما می‌شناسانیم. این ۱۳ روش عبارتند از:

همچنین بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

مراقبت از عشق چگونه است

۱۳ روش نگه داری و مراقبت از عشق در رابطه

وقتی بحث رابطه و عشق به میان می‌آید، مهم است که خود را برای هر چیزی آماده کنید و ریسک‌پذیر باشید. این ریسک‌پذیری بخش بسیار مهمی از انسان‌بودن است؛ از این رو در رابطه نیاز است به گونه‌ای خود ساخته باشید که با کوچک‌ترین مسئله‌ای به هم نریزید و خود را برای هرچیزی آماده کنید.

علاوه بر این مورد موارد بسیار زیاد دیگری وجود دارند که به مراقبت از عشق کمک می‌کنند. در ادامه به ۱۳ مورد اشاره می‌کنیم، سعی کنید تمام آن‌ها را به خاطر بسپارید و در رابطه خود اجرا کنید. این موارد از این قرارند:

برای مراقببت از عشق آهسته پیش بروید

اگر در اوایل رابطه هستید و شناخت درستی از شخص مقابلتان ندارید، نیازی نیست نگران باشید؛ برای نگهداری از عشق خود کافی است عجله‌ای برای پیش بردن رابطتان نداشته باشید. آهسته پیش بردن کارها به معنای گذراندن زمان خوب و زیبا با کسی قبل از رسیدن به نقاط عطف مهم در رابطه است. اگر آهسته پیش بروید مطمئن باشید اعتماد شریک زندگی خود را به دست آورده و به او اطمینان می‌دهید ادامه رابطه با شما آسیبی به او نمی‌رساند.

همچنین بخوانید: پیدا کردن دوست دختر: 10 راه جدید یافتن و گرفتن دوست دختر

به حریم شخصی هم احترام بگذارید

همیشه در رابطه خود مرزها را حفظ کنید. هر کسی در رابطه خود خط قرمز‌ها و حریمی دارد که فقط و فقط متعلق به خود اوست؛ بنابراین شما نباید تحت هیچ شرایطی از این خط مرزها عبور کنید. در صورتی که به حریم شخصی عشقتان را به طور کامل احترام بگذارید و در زمانی که به شما اجازه می‌دهد به آن پای می‌گذارید، به او احساس امنیت می‌دهد و در کنار شما آرامش می‌یابد.

با خود و نقطه ضعف‌هایتان صادق باشید

برای نگهداری از عشق و ایجاد اعتماد از رابطه باید اول با خودتان به طور کامل رو راست باشید و نقطه ضعف‌های خود را به طور کامل بشناسید. آیا بیرون رفتن با چند تن از دوستانتان باعث می‌شود شما به فکر انجام کارهایی بیوفتید که ممکن است عشقتان را آزرده کند؟ با خود رو راست باشید، اگر پاسختان به این سوال مثبت است پس آن را انجام ندهید!

شما باید به خودتان بگویید که چه عادات منفی بالقوه‌ای دارید و آن‌ها را کنترل کنید، در غیر این صورت ممکن است به اشتباهی تبدیل شوند که پشیمانی در پی داشته باشند. این اشتباهات به تدریج جمع شده و اعتماد و رابطتان را از بین می‌برند.

همچنین بخوانید: 4 روش دوست پسر گرفتن؛ چگونه دوست پسر پیدا کنیم؟

نگهداری از عشق

معنای زندگی خود را پیدا کنید

در مواقعی که فکر می‌کنید هیچ چیز درست پیش نمی‌رود، به جای ناامیدشدن معنی و مفهوم رابطه خود را پیدا کنید. پیدا کردن معنی زندگی مشترک به این معنی است که ابتدا خود را بشناسید و بدانید که دوست دارید این رابطه به چه هدفی برسد؛ برای این کار بهترین راه تجربه کردن و درس گرفتن از اشتباهات است. زوجین در کنار هم هدف خود را تعیین می‌کنند و با هم به قدم‌برداشتن در راه رسیدن به آن هدف و همچنین پایدارماندن رابطه و عشقشان کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تابلو آرزوها چیست: آموزش ایده هایی برای ساخت تابلو کائنات

بیش از حد راز نگهدار نباشید

درست است که پیش‌تر گفتیم هر کس به حریم شخصی نیاز دارد و ما نباید به حریم شخصی شریک زندگی خود تجاوز کنیم؛ اما توجه داشته باشید این به معنی این نیست که هیچ‌چیز را با هم درمیان نگذارید و زندگیتان را مملو از رازهای نگفته کنید. صادق‌بودن با شریک زندگی به اندازه صادق‌بودن با خودتان مهم است.

احساسات خود را بیان کنید

اگر خندیدنش را دوست دارید، اگر از گریه کردنش احساس رنج می‌کنید یا اگر از بعضی از کارهای او عصبانی می‌شوید، به او بگویید. تمام احساسات خود را در رابطه بیان کنید. بگذارید همسرتان به طور کامل با قلب شما آشنا شود.

علاوه بر این‌ها، روزی چند بار به او بگویید دوستش دارید. این کار روی همسرتان تاثیر فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند به دوام رابطه شما کمک کند. این‌ که همسرتان فکر کند برای شما بیش از هر چیزی اهمیت دارد مهم‌ترین چیز در رابطه است. می‌توانید کلمه «دوستت دارم» را مانند دعای محافظت از عشق بدانید که با گفتن مکرر آن رابطه خود را حفظ می‌کنید؛ علاوه بر مواردی که گفته شد می‌توانید با آموختن متن مراقبت از عشق، شعر مراقبت از عشق و یا جملات مراقبت از عشق و گفتن آن به همسرتان به ابراز احساسات و علاقه خود کمک کنید.

برای نگهداری عشق شنونده خوبی باشید

در رابطه لازم است مدام به همسر خود گوش دهید. هر دوی شما باید به طور مداوم باهم صحبت کنید و گوش شنوای همدیگر باشید. اگر فکر می‌کنید رابطه شما مانند روز‌های اول نیست یا این سوال مدام در ذهنتان است که ‌چگونه با عشقم خوب رفتار کنم، باید کمی به گذشته برگردید و ببینید چه کاری قبلا می‌کردید که اکنون به این روز افتاده‌اید. مطمئنا صحبت با همسرتان و گوش فرادادن به صحبتهایش می‌تواند کمک به سزایی در پیدا کردن مشکل رابطه شما بکند.

همچنین بخوانید: 7 علت سکوت زن: ساکت بودن زنان در رابطه نشانه چیست؟

همچنین بخوانید: 8 علت سکوت مردان: ساکت بودن مرد در رابطه نشانه چیست؟

نگهداری عشق

نشاط و شادی داشته باشید

با همسر خود صحبت کنید و به او اطمینان دهید که برای شادبودن و نشاط‌داشتن به هیچ عنوان به بهانه نیازی ندارید. گاهی انجام‌دادن کارهای ساده می‌تواند به برگرداندن و حفظ نشاط در رابطه کمک کند؛ به عنوان مثال گل‌خریدن برای همسرتان، بازی‌کردن با یکدیگر، فیلم‌دیدن در کنار هم و یا قدم‌زدن‌های طولانی در سطح شهر همه و همه کارهای ساده‌ای است که تاثیر شگرفی در نگهداری از عشق شما دارد.

به یاد داشته باشید که هیچ‌کس بی عیب و نقص نیست

همه ما انسان هستیم و نقص‌هایی داریم، هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که کاملا بی نقص است. همسر شما هم یک انسان است و نقص‌ها و کمبودهایی را به دوش می‌کشد؛ پس او را همانطور که هست بپزیرید. ممکن است روزهای اول رابطه به نظرتان او موجودی کامل و عالی باشد؛ اما پس از ورود به رابطه متوجه شدید که اینطور نیست!

پیشنهاد ما به شما این است که توجه به این نقص‌ها را کنار بگذارید و به خود اطمینان دهید این شخص همان کسی است که من سال‌ها پیش به عاشق او شدم؛ بنابراین از کمبودها چشم‌پوشی کنید و زیبایی‌های او را ببینید.

از قضاوت‌های بی‌جا بپرهیزید

مطمئن شوید که اگر همسر شما درباره گذشته و یا اشتباهاتی که انجام داده صحبت کرد، شما بدون اینکه او را قضاوت کنید، با جان و دل به حرف‌هایش گوش خواهید داد. ذهن و قلب خود را باز کنید و قضاوت‌های بی‌موردی که به ذهنتان خطور می‌کند را رها کنید. همانطور که گفتیم هرکسی ممکن است اشتباه کند و هیچ‌کس عالی و بی نقص نیست!

بیشتر بخوانید: رابطه لانگ دیستنس چیست: فواید و معایب رابطه از راه دور

محافظت از عشق

برای نگهداری از عشق راحت ببخشید

در صورت بروز اشتباهاتی که امکان چشم‌پوشی و بخشیدن را دارند، همسر خود را به سادگی ببخشید و سپس آن مسئله را فراموش کنید. یکی از مهم‌ترین راه‌های مراقبت از عشق بخشیدن بی قید و شرط است. به یاد داشته باشید که نگهداری عشق فداکاری میخواد و هر دو طرف نیاز دارند گاهی اشتباهات همدیگر را نادیده بگیرند.

بیش از حد از هم دور نمانید

برخی به دلایل مختلف سعی می‌کنند با دوری کردن از عشق و همسرشان او را بیشتر به خود علاقمند کنند یا اینکه سعی می‌کنند با این کار به او بفهمانند که از دستش دلخور هستند. اشتباه‌ترین کار ممکن در رابطه دور ماندن طولانی مدت از همسرتان است؛ چرا که این کار رفته رفته رابطه را سرد می‌کند و به جاهایی می‌رساند که هیچ چیزی نمی‌تواند آن را درست کند. تاثیر دوری در عشق بسیار مخرب است؛ پس اگر مشکلی دارید آن را با شریک زندگیتان مطرح کنید و با هم در صدد حل‌کردن آن برآیید.

لازم به ذکر است که گاهی به خاطر شرایط کاری زوجین مجبور هستند زمانی را دور از هم زندگی کنند. در این موارد سعی کنید مدام این سوال را از خود بپرسید که خوشحال کردن عشقم از راه دور چگونه خواهد بود؛ بر این مبنا از راه‌های مختلف سعی کنید به همسرتان بفهمانید از راه دور نیز به یادش هستید و دوستش دارید.

برای مراقبت از عشق خود عذرخواهی کنید

اگر اشتباهی مرتکب شده‌اید، به راحتی عذرخواهی کنید. این کار در اکثر روابط نادیده گرفته می‌شود؛ اما تاثیر بسیار زیادی در مراقبت از عشق زیبای شما دارد. به این فکر نکنید که عذرخواستن شما را کوچک می‌کند یا غرورتان را جریحه‌دار می‌کند، همچین چیز‌هایی در قانون رابطه های دوتایی وجود ندارد؛ پس اشتباه خود را بپذیرید و برای آن عذر بخواهید.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

رابطه نیاز به مراقبت دارد

بیشتر بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

با مراقبت از عشق رابطه خود را قبل از نابودی نجات دهید

با وجود مشکلات گوناگون در زندگی مشترک امکان دارد نسبت به رابطه خود توجه کمتری داشته باشید. باید بدانید که با بی تفاوتی و تلمبار کردن مشکلات ممکن است رابطه شما را نابود کند و دیگر کاری از دست شما برنیاید. پس قبل از اینکه رابطه شما از بین برود حتما از عشق خود مراقبت کنید و به زنگ خطرها توجه کنید. سعی کنید به موقع مشکلات را برطرف کنید. 

برای مراقبت از عشق روابط جنسی را جدی بگیرید

به همسر خود و نیازهایش توجه کنید و زمان، انرژی و توجه لازم را برای او صرف کنید. به شریک زندگیتان عشق بورزید و او را حمایت کنید. زمانی که به نیازها و خواسته های همسر خود توجه کنید گام بزرگی برای مراقبت از عشق خود برداشته اید. هیچ فردی نیست که عشق و محبت ببیند و چند برابرش را پس ندهد. محبت و عشق ورزیدن و روابط جنسی سالم زندگی شما را زنده نگه می دارد. همان طور که می دانید یک بخش از زندگی روابط جنسی سالم است. ممکن است به مرور زمان کیفیت روابط جنسی کم شود و این موضوع تاثیر مخربی بر زندگی افراد دارد. پس یکی از کارهای مهمی که برای مراقبت و نگه داری عشق تان باید انجام دهید حفظ کیفیت روابط جنسی خود است. اگر در این زمینه دچار مشکل هستید حتما از مشاوران کمک بگیرید. 

مراقبت از عشق با تحسین و تایید طرف مقابل

تحسین کردن همسر خود تاثیر بسیار خوبی بر رابطه شما می گذارد. همسر خود را به خاطر ویژگی ها و کارهایی که انجام می دهد تحسین کنید. این کار دو مزیت دارد. یک اینکه به دنبال خوبی های طرف مقابل خود خواهید گشت و خوبی های او به چشمتان می آید و باعث می شود او را بیشتر دوست داشته باشید.  دوم اینکه به طرف مقابل نشان می دهید که قدردان هستید و باعث می شود او چندین برابر شما را دوست داشته باشد. همه افراد نیاز به تایید و تحسین دارند. سعی کنید همسرتان را درک کنید و با تایید کارهایش او را دلگرم کنید. 

مراقبت از عشق با داشتن عشق بی قید و شرط

زمانی زندگی شما سرشاز از عشق می شود که بی قید و شرط عاشق باشید. البته که کار راحتی نیست. شما باید طرف مقابل خود را با تمام عیب ها و ایرادهایی که دارد دوست داشته باشید. واقعیت این است که برای بقای زندگی مشترک باید خیلی چیزها را نبینید. نمی گوییم به راحتی از هر خطایی رد شوید اما برای عشق ورزیدن نباید قید و شرط داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: چگونه شاد زندگی کنیم؟

نگه داری از رابطه با ایجاد سرگرمی های دو نفره

دانشمندان می گویند زوج هایی که با هم بازی می کنند و سرگرمی های مشترک دارند به هم نزدیک ترند و سخت از هم دل می کنند. با سرگرمی های دو نفره سعی کنید از دنیای جدی فاصله بگیرید و باعث نشاط در زندگی خود شوید. شوخ طبعی و شادی باعث می سود عشقتان زنده بماند. 

مراقبت از رابطه با دوری از بحث های مخرب

وجود بحث و دعوا در هر رابطه ای طبیعی است. اما اینکه شما چطور بحث و دعوا کنید بسیار مهم است. برای اینکه ناراحتی ها رفع شود نباید سکوت کنید البته هیاهو کردن هم درست نیست. هرگز با یک اشتباه تمام مشکلات گذشته را پیش نکشید و برای اشتباهی که گذشت او را بارها توبیخ نکنید. هر زمان که مشکلی پیش آمد فقط درمورد همان موضوع بحث کنید. بحث و دعوا را به جنجال تبدیل نکنید و نگذارید اینا به خارج از خانه درز پیدا کند. در هنگام دعوا حرمت ها را حفظ کنید و همه چیز را زیر سوال نبرید. اینگونه از عشق خود مراقبت کنید. 

معایب و عوارض نداشتن فرزند یا زندگی بدون بچه

مهم‌ترین راه‌های نگهداری عشق را بیان کردیم و به طور کامل درباره آن‌ها توضیح دادیم، حال یک مورد پیش می‌آید که ممکن است در رابطه‌ها منجر به خلل و شکاف‌های بسیاری شود و آن هم نداشتن فرزند است. فرزند داشتن یکی از شیرین‌ترین اتفاقاتی بوده که ممکن است در زندگی هر کسی رخ دهد.

برخی از زوج‌ها به دلایل مختلفی همچون ادامه تحصیل، ترس از مسئولیت و پیشرفت شغلی ممکن است از داشتن فرزند چشم‌پوشی کنند؛ اما این‌ها دلایل مناسبی برای محروم‌کردن خود از داشتن این نعمت الهی نیست.

نداشتن فرزند ممکن است منجر به بی‌انگیزگی، از دست دادن شور و نشاط زندگی، از دست دادن فرصت‌ برای یادگیری و تجربه شود. فرزند به شما تجربه حس مادری و پدری را می‌بخشد که یکی از زیباترین حس‌های دنیا است.

بیشتر بخوانید: هویت جنسی چیست؟ انواع هویت جنسیتی چیست؟

سوالات متداول

چگونه یک رابطه دوستی را حفظ کنیم؟

از شکست نترسید و آهسته پیش بروید.

نگهداری عشق فداکاری میخواد؟

البته که می‌خواهد، عشق مانند گلی است که در صورت عدم نگهداری از بین خواهد رفت.

چگونه حال عشقمان را خوب کنیم؟

با خریدن هدیه و یا گل بدون هیچ مناسبتی و همچنین رعایت مواردی که در این محتوا گفته شد حال عشق خود را خوب کنید.

چگونه با عشقم خوب رفتار کنم؟

با ابراز علاقه کردن و احترام به او می‌توانید رفتار خوب خود را نشان دهید.

جمع‌بندی

همه می دانیم رابطه نیاز به مراقبت دارد ، عشق مراقبت میخواهد این مقاله را می‌توان به عنوان یک متن محافظت یا مراقبت از عشق در نظر بگیرید. خیلی از افراد هستند که به دنبال نگهداری از عشق و رابطه خود هستند. به شما اطمینان می‌دهیم اگر تمام مواردی که درباره نگهداری عشق در این مقاله بیان شده است را رعایت کنید، رابطتان دوام پیدا خواهد کرد و به هیچ متن نگه داری عشق دیگری نیاز نخواهید داشت. همیشه به یاد داشته باشید که رابطه نیاز به مراقبت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا