مهارت های ارتباطیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتنکات

زبان بدن دست ها: 14 معنی حرکات دست در زبان بدن

زبان بدن دست ها چیست؟ مهم‌ترین عامل ارتباط ما با دیگر انسان‌ها زبان است. زبان با در اختیار گرفتن لغات، به انتقال مفاهیم کمک کرده و باعث ایجاد توانایی ارتباط با دیگران می‌شود. نوع ارتباط گرفتن شما با دیگران، به نوع استفاده شما از زبان بستگی دارد. بنابراین باید نحوه استفاده از آن  را بلد باشید تا هم خودتان استفاده کنید و هم منظور دیگران را خوب درک کنید. علاوه بر ارتباطات کلامی و زبانی که با مساعدت واژه‌ها پدید می‌آید، نوعی از زبان بدون نیاز به کلام و واژه‌ها و اغلب به صورت غیر ارادی و ناخودآگاه وجود دارد که می‌تواند بسیاری از ناگفته‌ها را اظهار کند.

زبان بدن در بسیاری از شرایط مسائلی را بیان می‌کند که واژه‌ها از اعلام آن‌ها امتناع می‌ورزند. مهم‌ترین اندامی که در تفسیر زبان بدن به ما کمک می‌کند، دست است. دست‌ها بیش از دیگر اندام‌ها در بیان احساسات و شرایط درونی دخیل هستند؛ بنابراین زبان بدن دست نکته مهمی در تفسیر حرکات فرد مقابل است. در این مقاله از فارسی رو به بررسی زبان بدن دست ها، نقش دست در زبان بدن و همچنین زبان بدن دست دادن، خواهیم پرداخت.

زبان بدن دست چیست؟

زمانی که در حال برقراری ارتباط با دیگران هستید، مغز به طور خودکار حالت‌های مختلف چهره و بدن شما را تنظیم می‌کند. به این ترتیب مفاهیم مختلف علاوه بر کلام، از زبان بدن شما نیز منتقل می‌شوند. در گفت‌وگو با افراد مختلف، دانستن زبان بدن می‌تواند معادل ذهن‌خوانی عمل کرده و به شما در فهمیدن احساسات درونی افراد کمک کند. دست‌ها بیشتر از سایر اندام‌ها درگیر زبان بدن می‌شوند، بنابراین دانستن زبان بدن حرکت دست ها کاربردی‌تر است. حتماً تا حالا به حرکات دست‌ها توجه کرده‌اید. گاهی بدون حرکت دست‌ها انتقال مفهوم کلام سخت می‌شود. برای آشنا شدن با زبان بدن دست ها و نقش دست در زبان بدن با ما همراه باشید.

زبان بدن دست ها

زبان بدن دست ها در حالات و حرکات مختلف

حالت‌های مختلف دست‌ها می‌توانند مفاهیم گوناگونی را به اطرافیانتان منتقل کنند. با دانستن این مفاهیم علاوه بر فهمیدن احوالات فرد مقابل، می‌توانید افعال و حرکات خودتان را نیز کنترل کنید تا شاید بتوانید برخی از احساسات درونی‌تان را مخفی نگه دارید. با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعاتی در باره زبان بدن دست ها کسب کنید.

زبان بدن دست ها پشت کمر

زبان بدن دست ها پشت کمر می‌تواند نشان‌دهنده اعتماد به نفس بالا باشد. زمانی که بالا تنه را در معرض دید قرار می‌دهید و از حفاظی به نام دست برای آن استفاده نمی‌کنید، حس بی‌پروایی و قدرت را به دیگران القا می‌کنید. با وجود این که توصیه می‌شود دست‌ها در معرض دید باشند، اما این حالت قرارگیری دست چندان بد به نظر نمی‌رسد. زبان بدن دست پشت کمر را می‌توانید در خانواده‌های سلطنتی بیشتر ببینید.

زبان بدن دست ها در جیب

زبان بدن دست‌ ها در جیب اگر از روی عادت انجام شود، معنای خاصی ندارد؛ اما اگر ضمیر ناخودآگاهتان هنگام قرار گرفتن در شرایطی خاص، به شما فرمان دهد که دست‌هایتان را در جیب‌هایتان فرو ببرید، می‌توان نشان از تردید و بی‌میلی باشد. زبان بدن دست در جیب به این معناست که از شرایط پیش آمده راضی نیستید و چیزی شما را آزرده کرده است. اگر با زبان بدن دو دست در جیب آشنایی داشته باشید، می‌دانید که در مواجهه با چنین حرکتی باید ابتدا اعتماد و علاقه شخص مقابلتان را جلب کنید.

همچنین بخوانید: زبان بدن پاها: 12 حرکت پا در زبان بدن که حتما باید بدانید

دست در زبان بدن

زبان بدن دست ها روی هم

زبان بدن دست ها روی هم می‌تواند اشاره به گارد بسته شما داشته باشد. به این معنا که از موضع خود پایین نخواهید آمد. قرار دادن دست ها روی هم می‌تواند نشان از قدرت و استواری عقیده شما داشته باشد. زمانی که می‌خواهید پاسخ پیشنهادی را بیان کنید، زبان بدن دست روی دست به این معناست که اصرار بر شما اثر گذار نخواهد بود. زبان بدن دست راست روی دست چپ نشان از برتری منطق شما بر احساسات قلبتان دارد.

زبان بدن دست به سینه ایستادن

دست به سینه ایستادن یا نشستن، پوزیشن رایجی است که خیلی از افراد بر حسب عادت به خود می‌گیرند و همیشه هم نمی‌توان آن را با معیارهای زبان بدن سنجید. زبان بدن دست به سینه ایستادن نشان‌دهنده این است که شما از مسئله‌ای آزرده‌خاطر شده‌اید و به همین علت نمی‌خواهید با دیگران بجوشید. دست به سینه ایستادن نمادی از آزردگی و ناراحتی بوده و در اکثر مواقع این حس را به اطرافیانتان القا می‌کند که مسئله‌ای خاطر شما را مکدر کرده است.

زبان بدن دست دادن

زبان بدن دست جلوی دهان

زمانی که دستتان را جلوی دهانتان می‌گیرید، در واقع به کمک ذهنتان می‌روید تا کنترل شما را در دست بگیرد و از بیان کردن بعضی مسائل جلوگیری کند. زمانی که می‌خواهید حرفی را مثل یک راز نگه دارید تا از دهانتان بیرون نپرد، دستتان را جلوی دهانتان می‌گیرید. گاهی اوقات زبان بدن دست جلوی دهان می‌تواند نشان‌دهنده اندکی اضطراب در وجود شما باشد. در موقعیت‌هایی برای تعدیل این شرایط به صورت ناخودآگاه سرفه کوچکی نیز می‌کنید.

زبان بدن دست زدن به گوش

زبان بدن دست زدن به گوش، خاراندن گوش و یا کشیدن نرمه گوش در موقعیت‌های مختلفی اتفاق می‌افتد‌. زمانی که در حال گوش دادن به حرف‌های شخصی هستید و می‌فهمید حرف‌های او با حقیقت مغایرت دارد، ممکن است ناخودآگاه گوشتان را لمس کنید. این به آن معناست که متوجه دروغ شده‌اید و از این شرایط راضی نیستید. در مقابل، زمانی که دروغ می‌گویید نیز اتفاق مشابهی می‌افتد. ذهن شما به دلیل دوگانگی میان واقعیت و گفته‌های شما، پریشان می‌شود و شما این اضطراب را با خاراندن و یا مالیدن نرمه گوش بروز می‌دهید.

زبان بدن دست به چانه

در بررسی این مورد، زبان بدن دست زیر چانه گذاشتن و زبان بدن دست روی چانه و مواردی از این دست مطرح است. زبان بدن دست به چانه بودن برای شما نیز احتمالاً یادآور فکر کردن و تعمق است. کشیدن دست به چانه زمانی اتفاق می‌افتد که در حال فکر کردن به مسئله‌ای مهم هستید و یا می‌خواهید تصمیم بگیرید.

اگر به حرکات بازیکنان شطرنج و یا معامله‌گران توجه کرده باشید، اغلب با این واکنش مواجه می‌شوید. هرگاه نیاز به تصمیم‌گیری دارند دستی به چانه می‌کشند و می‌توانید زبان بدن دست زیر چانه را در آن‌ها مشاهده کنید. این حرکت بعد از اعلام نظر و اتخاذ تصمیم متوقف می‌شود. جالب است بدانید اگر این حرکت با نگاه از پایین به بالا همراه باشد، نشان‌دهنده ارزیابی و تفکر است؛ اما اگر سر به سمت عقب متمایل شده و نگاه از بالا به پایین باشد، می‌تواند به معنای تردید و سوءظن تلقی شود.

زبان بدن دو دست زیر چانه می‌تواند به معنای گوش دادن به سخنان شما باشد، گاهی هم نمادی از بی‌حوصلگی است. زبان بدن دست روی چانه می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌ها، احساسات درونی شما را آشکار کند.

همچنین بخوانید: زبان بدن صورت: 7 حالت زبان بدن چهره که حتما باید بدانید

زبان بدن دو دست زیر چانه

زبان بدن دست به کمر

دست به کمر ایستادن در افراد پرکار و فعال بیشتر دیده می‌شود. زبان بدن دست به کمر ایستادن نشان‌دهنده آماده به کار بودن است. زمانی که آمادگی لازم برای انجام کاری را داشته باشید و یا بخواهید برای شروع کاری اقدام کنید، ناخودآگاه دست به کمر می‌ایستید. این زبان بدن دست ها می‌تواند به معنای قدرت و تحکم نیز باشد. زمانی که دست به کمر می‌ایستید، قاطعیت بیشتری در رفتار و حرکات شما دیده می‌شود.

زبان بدن دست پشت سر

زبان بدن دست پشت سر، زمانی که دست‌ها را به هم قلاب کرده باشید، نشان‌دهنده قدرت و اعتماد به نفس شماست. در این ژست کمی بزرگ‌تر از حالت معمولی به نظر می‌آیید؛ به همین دلیل حس قدرت در شما افزایش می‌یابد. ورزشکاران تناسب اندام بعضاً برای ژست گرفتن به همین شکل دست‌ها را پشت سر قلاب می‌کنند تا قدرت بیشتری را با زبان بدن به نمایش بگذارند.

زبان بدن دست روی سر

زبان بدن دست روی سر غالباً به معنای انتظار و سر رفتن حوصله است. اگر در صحبت با شما کسی دستش را روی سرش گذاشت، خوب است که کلام را کوتاه کنید؛ چرا که به نظر می‌رسد برخی از افراد جمع، حوصله ادامه صحبت را نداشته باشند. همچنین این حالت می‌تواند نشان‌دهنده تلاش برای حفظ خونسردی در موقعیت‌های ناراحت‌کننده باشد. زبان بدن دست روی سر بیشتر بر این مورد تأکید دارد. زمانی که بخواهید خشم و غم درونتان را تسکین دهید، دست روی صورتتان می‌کشید.

زبان بدن دست روی دست

زبان بدن انگشتان دست

حرکت انگشتان دست تأثیر زیادی در شکل‌گیری زبان بدن دارد. دست در زبان بدن بسیار مهم است و انگشتان زبان بدن دست‌ها را تکمیل می‌کنند؛ بنابراین لازم است اطلاعاتی راجع به زبان بدن انگشتان دست نیز داشته باشید. انگشت‌ها با قرارگیری در حالت‌های مختلف می‌توانند مفاهیم گوناگون را منتقل کنند.

برای مثال زمانی که با انگشت به طرف مقابل اشاره می‌کنید، در واقع سعی دارید قاطع به نظر برسید و این حرکت دست در زبان بدن، نشانه تحکم بوده و رفتاری تهاجمی و خشمگینانه تلقی می‌شود. قرار دادن انگشتان دست به گونه‌ای که نوک انگشتان به هم بچسبند و حالتی شبیه به مناره درست کنند، در زبان بدن دست ها نشان از اعتماد به خود است. بازیکنان شطرنج زمانی که راهی برای حل کردن چالش‌ها پیدا می‌کنند، دست‌هایشان را به این حالت قرار می‌دهند.

حرکات دست در زبان بدن

حرکات دست در زبان بدن از اهمیت بالایی برخوردارند. حرکات دست‌ها می‌توانند مفاهیم متعددی را منتقل کنند و برای آن که بتوانید بدون نیاز به حرف زدن شخص روبه‌رویتان به این مفاهیم پی ببرید، لازم است اطلاعاتی درباره آن‌ها داشته باشید. حرکات دست در زبان بدن، زمانی که دو دست را به سمت یکدیگر برده و انگشت‌ها را در هم قفل می‌کنید، به معنای اتحاد دو نیروی مختلف است. برای نشان‌دادن انسجام، وحدت و یکپارچگی بیشتر می‌توانید دست‌ها را باهم مشت کنید. حالت دست‌ها در زبان بدن می‌تواند گویای خیلی چیزها باشد.

مثلاً زمانی که دست‌هایتان را به شکل یک ساطور تکان می‌دهید، اگر با چاشنی خشم همراه باشد، به این معناست که  تصمیم خود را گرفته‌اید و به هیچ وجه قصد تغییر دادن آن را ندارید. اگر این حرکت با لطافت بیشتری انجام شود، می‌تواند در یک بحث منطقی نشان‌دهنده جدا کردن دو موضوع از هم باشد.

زبان بدن دست دادن

انواع دست دادن به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود و هر یک از آن‌ها نشان‌دهنده مسائل خاصی در رفتار شما هستند. برای مثال: در زبان بدن هنگام دست دادن، اگر کف دستتان را به سمت پایین نگه دارید، در واقع طرف مقابلتان را مجبور می‌کنید کف دستش را به سمت بالا گرفته و ضعف خودش را قبول کند. بنابراین توصیه می‌شود برای از بین بردن تفاوت طبقاتی و حفظ ارزش و احترام فرد مقابل، دستتان را عمودی به سمت او پیش ببرید.

زمانی که مقابل مافوق و مدیرتان قرار دارید، برای بیان ارادت و احترام، کف دستتان را به سمت بالا بگیرید. در دست دادن مسائل متعددی چون میزان فشار دست، دست دادن با بازوی صاف، دست دادن با نوک انگشتان و مسائلی از این دست نیز مطرح است. حالت دست در زبان بدن می‌تواند احساسات متفاوتی را از جانب شما به شخصی که برای اولین بار می‌بینید، منتقل کند. در ادامه زبان بدن دست ها با عکس به شما نشان داده شده‌اند.

زبان بدن هنگام دست دادن

پایین آوردن دست در زبان بدن

پایین آوردن دست در زبان بدن در حالی که کف دستتان را رو به پایین گرفته باشید، نشان‌دهنده اعتماد به نفس شماست.  این حرکت نشان می‌دهد که شما کارتان را بلدید و هیچ شکی در این باره وجود ندارد. گاهی این حرکت در زبان بدن، به معنای سخت‌گیری و عدم انعطاف نیز هست. این حالت دست ها در زبان بدن، بیان‌گر حس قدرت و سلطه‌جویی است که می‌تواند به فرد مقابلتان نشان‌دهد شما تصمیمتان را گرفته‌اید و هیچ‌کس نمی‌تواند نظر شما را عوض کند.

سوالات متداول

در زبان بدن منظور از پایین آوردن دست چیست؟

پایین آوردن دست گاهی نشانه خستگی و تسلیم شدن است؛ اما گاهی نیز می‌تواند نشان از قدرت و اعتماد به نفس شما باشد. همه چیز بستگی به حالت دقیق دست‌ها در این موقعیت دارد.

کف دست باز نشانه ی چیست؟

کف دست باز همواره نمادی از صداقت و تسلیم بودن است. زمانی که افراد می‌خواهند سوگند یاد کنند، اغلب کف دست خود را بالا می‌گیرند و این برای نشان دادن صداقت است.

دست مشت شده نشانه چیست؟

دست مشت شده نشان‌دهنده عزم راسخ است. زمانی که دست‌هایتان را مشت می‌کنید، در زبان بدن دست‌ ها به قدرت و استوار بودن معنا می‌شود. اگر انگشت شستتان را زیر انگشت‌های دیگر پنهان کنید، احساس ناراحتی پوشیده شده با خشمتان نمایان می‌شود و دیگران می‌فهمند که شما سعی در پنهان کردن ضعف خود دارید.

حالت دست در زبان بدن

جمع‌بندی

مهم نیست چقدر برای پنهان کردن افکار و احساسات درونتان تلاش کنید؛ زبان بدن شما می‌تواند به آنی همه تلاش‌های شما را نقش بر آب کند. زبان بدن ورای کلامی که از دهان شما خارج می‌شود عمل کرده و به ‌گونه‌ای که انگار به واقعیت نزدیک‌تر است، برای مخاطب شما باورپذیرتر جلوه می‌کند. شاید به این دلیل که زبان بدن از ضمیر ناخودآگاه شما منشأ می‌گیرد. در بسیاری از موقعیت‌های مهم و حساس، مانند مسابقات و رقابت‌ها یا انجام معاملات و مذاکرات، افراد از دانش زبان بدن بهره می‌گیرند تا بتوانند وضعیت شخص مقابل را ارزیابی کنند.

این اطلاعات به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتر و درست‌تری در جهت پیروزی بگیرند. در زندگی روزمره و ارتباطاتتان با افراد نیز می‌توانید از مفاهیم زبان بدن استفاده کرده و به ناگفته‌ها پی ببرید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با زبان بدن دست و نقش دست در زبان بدن آشنا کنیم. اگر اطلاعات بیشتری درباره زبان بدن دست دادن دارید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا