مهارت های ارتباطیآموزشاختلالات شخصیتچه چیزیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

افراد سمی چه کسانی هستند: ویژگی و نحوه برخورد با آدم سمی

آدم های سمی در زندگی همیشه از منطق و قانون سرپیچی می‌کنند. برخی از آن‌ها از تأثیر منفی که بر اطرافیان خود می‌گذارند بی‌خبرند و برخی دیگر از ایجاد هرج‌و‌مرج و فشار‌دادن دکمه‌های دیگران لذت می‌برند. یادگیری نحوه برخورد با افراد مختلف بسیار مهم است. افراد سمی هرگز ارزش تلف‌کردن وقت و انرژی شما را ندارند. آدم سمی پیچیده است، دائم در حال نزاع و از همه بدتر ایجاد تنش و استرس است. در این مقاله از فارسی‌رو پیرامون افراد سمی و تأثیر آن‌ها در زندگی ما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا درباره ویژگی‌های آدم‌های سمی زندگی و نحوه برخورد با آن‌ها توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

افراد سمی چه کسانی هستند؟

افرادی را سمی می‌گویند که نسبت به دیگران رفتاری ناخوشایند و بدخواهانه دارند. این افراد به صورت پنهانی یا آشکارا منفعت‌طلب، خودشیفته، نیازمند یا کنترل‌گر هستند. این رفتارها ممکن است از احساس عزت نفس پایین و شرایط نامطلوب سلامت روانی مانند اختلال شخصیت خودشیفته (NPD)، آسیب‌های دوران کودکی یا سایر مسائل شخصی ریشه‌دار نشأت گرفته باشند. بسیاری از اوقات کاملا دوستانه و با نیت خیرخواهی وارد رابطه با شما می‌شوند. هنگامی که آن‌ها را دیدید باید شناسایی کرده و از خود در مقابل آن‌ها محافظت کنید.

فرد سمی در هر جایی ممکن است حضور داشته باشد؛ محیط کار، دانشگاه، دایره دوستان و حتی خانواده. آدم سمی شما را دیوانه می کند؛ زیرا رفتار او بسیار غیرمنطقی است. در مورد او اشتباه نکنید و در دام او نیفتید. رفتار او واقعاً بر خلاف عقل است؛ پس به خودتان اجازه ندهید که از نظر احساسی نسبت به او واکنش نشان دهید و با او در ارتباط باشید.

آدم های سمی

چرا جذب انسان های سمی می شویم؟

ما آن‌چه را که فکر می‌کنیم شایسته آن هستیم جذب می‌کنیم و آن را می‌پذیریم؛ آن‌چه که اغلب در اوایل کودکی خود را سزاوار آن می‌دانستیم. به تاریخچه روابط خود نگاهی بیندازید و الگوها را مشخص کنید. به محض تولد برای زنده ‌ماندن به اطرافیان خود می‌پیوندیم و در طول سال‌های اولیه زندگی‌مان دلبستگی ما با مراقبان اولیه خود شکل می‌گیرد. بسته به نوعی از دلبستگی که با مراقبان اولیه در ما تشکیل می‌شود، الگوهای دلبستگی ما در بزرگسالی نیز با دیگران همان‌گونه خواهد بود.

اغلب این الگوهایی که ما از کودکی ایجاد کرده‌ایم تا بزرگسالی ادامه دارد؛ با این تفاوت که در زمان حال با دیگران اتفاق می‌افتد نه مراقبان اصلی ما؛ در نتیجه اگر افراد سمی یا افرادی که از نظر عاطفی وضعیت مطلوبی ندارند و به اصلاح نیاز دارند را به سمت خود جذب می‌کنید، احتمالاً شما این الگوها را به صورت ناخودآگاه بازسازی می‌کنید.

ما در گذشته زندگی می‌کنیم؛ اما گذشته مرده است. اگر ما به روشی که تاکنون زندگی کرده‌ایم زندگی را ادامه دهیم، آینده همان گذشته خواهد بود. روی خودتان کار کنید‌، امروز خود را تغییر دهید تا آینده‌تان متفاوت باشد.

 

گوردیف

چگونه فرد سمی را بشناسیم؛ ویژگی ها و مشخصات افراد سمی

چندین نشانه برای تشخیص این وجود دارد که شما با فردی سر و کار دارید که رفتارهای او سمی است. مهم‌ترین نشانه های افراد سمی شامل موارد زیر است.

1. شایعه سازی و بدگویی از دیگران

“ذهن‌های بزرگ درباره ایده‌ها بحث می‌کنند، ذهن‌های متوسط ​​درباره رویدادها بحث می‌کنند و ذهن‌های کوچک درباره افراد”. – النور روزولت

یکی از ویژگی های افراد سمی غیبت ‌کردن است. غیبت ‌کنندگان از بیان بدبختی‌های دیگران لذت می‌برند. ممکن است در ابتدا دیدن کارها و زندگی دیگران سرگرم ‌کننده باشد؛ اما با گذشت زمان خسته ‌کننده شده، به شما حس بد می‌دهد و به دیگران آسیب می‌رساند. نکات مثبت و چیزهای زیادی برای یادگیری از افراد جالب وجود دارد. صحبت در مورد بدبختی دیگران وقت تلف‌کردن است و آدم سمی عادت به این کار دارد.

2. دمدمی مزاج بودن آدم های سمی

برخی افراد مطلقاً هیچ کنترلی بر احساسات خود ندارند. ممکن است به شما حمله کنند و احساسات خود را به شما نشان دهند و گمان می‌کنند باعث ناراحتی آن‌ها شما هستید. عدم کنترل آنها بر احساساتشان باعث می‌شود شما نسبت به آن‌ها احساس بدی داشته باشید. هنگامی که تحت فشار هستند با پرخاشگری از شما به عنوان توالت عاطفی خود استفاده می‌کنند و باید به هر قیمتی از آن‌ها اجتناب کرد.

3. قربانی بودن

شناسایی افراد قربانی سخت است؛ زیرا شما در ابتدا با شنیدن مشکلاتشان با آنان همدلی می‌کنید. با گذشت زمان متوجه می‌شوید که نیازهای آن‌ها همیشگی است و تمامی ندارد. قربانیان به طور فعال هر گونه مسئولیت شخصی را از خود سلب کرده و سختی‌ها را فرصتی برای یادگیری و رشد نمی‌دانند بلکه به عنوان یک رنج بزرگ از آن‌ها یاد می‌کنند. یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید: “درد اجتناب ناپذیر است؛ اما رنج اختیاری است.” این کاملاً مسمومیت قربانی را نشان می‌دهد که هر بار رنج را انتخاب می‌کند.

بیشتر بخوانید: علت و درمان مظلوم نمایی چیست + نحوه برخورد با آدم مظلوم نما

افراد سمی

4. خودشیفته بودن

افراد خود‌شیفته فاصله زیادی بین خود و دیگران قائلند و از این طریق شما را تحقیر می‌کنند. معمولاً به راحتی می‌توانید خودشیفتگی فردی که با آن در حال معاشرت هستید را تشخیص دهید؛ زیرا سریعا در کنار آن‌ها احساس تنهایی می‌کنید. علت این است که تا آنجا که به آن‌ها مربوط می‌شود هیچ ارتباطی واقعی بین آن‌ها و دیگران وجود ندارد. شما فقط ابزاری برای ایجاد عزت نفس آن‌ها هستید.

5. حسود بودن آدم های سمی

برای آدم سمی از نوع حسود همیشه مرغ همسایه غاز است. حتی وقتی برای آدم های سمی اتفاق بزرگی می‌افتد هیچ رضایتی به دست نمی‌آورند. آن‌ها ثروت خود را با ثروت دیگران می‌سنجند در حالی که باید از درون راضی و خشنود باشند. گذراندن زمان زیاد در کنار افراد حسود خطرناک است؛ زیرا آن‎ها روی شما تأثیر می‌گذارند و به شما می آموزند که دستاوردهای خود را بی‌اهمیت جلوه دهید.

6. منفعت ‌‌طلبی آدم سمی

فرد سمی ممکن است سودجو و منفعت ‌طلب باشد. منفعت ‌طلبان زمان و انرژی زندگی شما را در زیر نمای دوستی و محبت ظاهری نسبت به شما از بین می‌برند. برخورد کردن با آن‌ها ممکن است دشوار باشد؛ زیرا آن‌ها مانند یک دوست با شما رفتار می‌کنند. آن‌ها دقیقا می‌دانند که شما چه چیزی را دوست دارید، چه چیزی شما را خوشحال می‌کند و چه چیزی شما را می‌خنداند و از این اطلاعات به عنوان کارهای پنهان خود استفاده می‌کنند. منفعت ‌طلبان همیشه چیزی از شما می‌خواهند و اگر به روابط خود با آدم های سمی نگاه کنید، همیشه در حال گرفتن از شما هستند بدون اینکه چیزی از جانب آن‌ها به شما برسد.

7. دمنتور یا Dementor

در سری “هری پاتر” جی کی رولینگ، دمنتورها موجودات شیطانی هستند که روح افراد را از بدنشان بیرون می‌کشند و آن‌ها را صرفاً به عنوان پوسته‌های انسان رها می‌کنند. هرگاه دمنتور وارد اتاق می‌شود هوا تاریک می شود، مردم سرد می‌شوند و بدترین خاطرات خود را به یاد می‌آورند. رولینگ می‌گوید که مفهوم دمنتور را بر اساس افراد بسیار منفی ابداع کرده است. آن دسته از افرادی که توانایی ورود به اتاق را دارند و فوراً زندگی را از آن بیرون می‌کشند. دمنتورها با تحمیل منفی‌نگری و بدبینی خود بر هر کسی که با آن روبرو می‌شود زندگی را از اتاق بیرون می‌کشند.

نقطه نظرات آنها همیشه نیمه خالی لیوان است و می‌توانند ترس و نگرانی را حتی در بدترین موقعیت‌ها تزریق کنند. مطالعه‌ای در دانشگاه نوتردام نشان داد که دانشجویانی که به هم‌اتاقی‌هایی منصوب می‌شوند که منفی فکر می‌کنند، به مراتب بیشتر در معرض افکار منفی و حتی افسردگی هستند.

بیشتر بخوانید: والدین سمی: خصوصیات و نحوه برخورد با پدر و مادر سمی

آدم سمی

8. بدجنسی کردن

عده‌ای از افراد سمی بد نیت هستند و از درد و بدبختی دیگران رضایت عمیق می‌گیرند. آن‌ها یا قصد دارند به شما صدمه بزنند یا به شما احساس بدی بدهند یا این که چیزی از شما بگیرند؛ در غیر این صورت هیچ علاقه‌ای به شما ندارند. تنها خوبی در مورد این نوع این است که می‌توانید به سرعت اهداف آن‌ها را شناسایی نموده و خیلی سریع آن‌ها را از زندگی خود خارج کنید.

9. قضاوت‌ کردن

یک ویژگی افراد سمی قضاوت‌ کردن است. افراد قضاوت ‌کننده دائما در حال نظر دادن هستند. آن‌ها همیشه راهی برای تغییر نظر و عقیده شما درباره چیزی که شما به آن علاقه دارید می‌یابند و باعث می‌شوند شما نسبت به آن احساس خیلی بدی پیدا کنید. افراد قضاوت ‌کننده به جای قدردانی و یادگیری از افرادی که با آن‌ها متفاوت هستند آن‌ها را قضاوت می‌کنند. آن‌ها میل شما را برای تبدیل‌ شدن به فردی پرشور نابود می‌کنند؛ بنابراین بهتر است آنها را کنار بگذارید و خودتان باشید.

10. تکبر فرد سمی

افراد متکبر نیز وقت شما را تلف می‌کنند؛ زیرا هر کاری را که شما انجام می‌دهید به عنوان یک چالش شخصی می‌بینند. تکبر اعتماد به نفس کاذب و نوعی پوشش برای ناامنی‌های بزرگ است. یک مطالعه در دانشگاه آکرون نشان داد که تکبر با تعداد زیادی از مشکلات در محل کار مرتبط است. افراد متکبر نسبت به افراد معمولی عملکرد کمتری دارند؛ ناسازگارتر هستند و مشکلات شناختی بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

فرد سمی

افراد تحقیر کننده

حتما شما هم با افرادی برخوردید که دائما تحقیر می کنند. این افراد به خاطر اعتماد به نفس پایینی که همیشه در تلاشند پنهانش کنند به شدت عیب جو هستند. با هر فردی که مواجه می شوند می خواهند عیبی را در او پیدا کنند و او را تحقیر کنند. آن ها خیلی دوست دارند دیگران مخصولا غریبه ها را ریشخند کنند. تصور کنید با آن ها در مکان عمومی ای نشسته اید، آن ها مدام در مورد افرادی که رد می شوند حرفی منفی میزنند. مثلا می گویند “وای اون چقدر زشت است!”. بدانید که این افراد پشت سر شما هم حرف هایی براز گفتن دارند. این افراد حتی در تعریف هایشان هم عبارات منفی وجود دارد. مثلا میگویند” چقدر مانتوت قشنگه با این مانتو اصلا چاق به نظر نمیای”. شما هرگز از این افراد تعریف بدون نقص نخواهید شنید. زیرا این افراد در هر صفحه سفیدی یک لک سیاه پیدا می کنند.  این افراد دیگران را کوچک می کنند تا خود را بزرگ تر کنند. 

افراد وراج

افرادی هستند که بی وقفه حرف می زنند. این ها به حرف زدن اعتیاد پیدا کرده اند به گونه ای که ساکت کردنشان بسیار سخت است. برخی از این افراد تمام حرف هایشان بی سروته و بی ارزش است. این افراد در مورد هر موضوعی حرف می زنند و گاهی حرف هایشان اصلی ربطی به هم ندارد. موضوع صحبت های این افراد می تواند زندگی خودشان، خانواده، اقوام و حتی غریبه ها باشد. تمام وقت شما را می گیرند تا حرف های بی ارزش خود را بزنند. انقدر وراج هستند که حتی متوجه چهره بی علاقه شما برای شنیدن صحبت هایشان نمی شوند. افراد وراج آنقدر خودخواه هستند که اصلا به حق دیگران در صحبت کردن اهمیت نمی دهند. اصلا به شما اجازه صحبت کردن نمی دهند. آن ها فقط می خواهند شما به حرف هایشان گوش دهید. 

افراد اهل غیبت

کمتر پیش می آید کسی اصلا غیبت نکند. اما برخی افراد بیش از حد غیبت می کنند و تمام ذهنشان شده زندگی دیگران و غیبت کردن درمورد آن ها. این افراد دوست دارند درباره دیگران اکاذیب نشر دهند. آن ها معمولا فضول هستند و دلخوشی شان تعریف درمورد مشکلات و بدبختی های دیگران است. آن ها با هیجان و آب و تاب برای شما تعریف می کنند که چطور فلانی به همسرش خیانت کرده است. این افراد زندگی ای خالی از محتوا دارند و با غیبت کردن می خواهند مورد پذیرش دیگران قرار گیرند و احساس کنند مهم هستند. آن ها فکر می کنند با این حرف ها در دل بقیه جا باز می کنند. این افراد دنبال زیرورو کردن زندگی دیگران هستند و درمورد زندگی خود کمتر چیزی را بروز می دهند و فقط در مورد زندگی شخصی خود حفظ اسرار می کنند. 

این افراد بسیار متظاهر هستند و خیلی حرفه ای اعتماد شما را جلب می کنند تا اسرار زندگیتان را برایشان بازگو کنید. اگر با همچین افرادی مواجه شدید این را بدانید که « هر که عیب دگران نزد تو آورد و شمرد/ تو بدان عیب تو نزد دگران برد و شمرد.» و محتاط عمل کنید. 

افراد همیشه عصبانی

افراد همیشه عصبانی همیشه آماده جنگ و جر و بحث و دعوا هستند. این افراد حتی اگر در مورد موضوعی با شما موافق بودند باز هم از در مخالفت وارد می شوند. آن ها دچار کمبود اعتماد به نفس هستند و وجود حس سردرگمی در آن ها باعث شده است برای اینکه احساس مهم بودن بکنند دیگران را تحریک می کنند و شروع به بحث و جدل می کنند. هر کسی و هر موضوعی خیلی راحت آن ها را خشمگین می کند. در برخی موارد به دیگران تعرض می کنند. آن ها در بیشتر مواقع بی دلیل ناراحت و بد اخلاق هستند حتی اگر شما کاری را درست و مطابق با میلشان انجام داده باشید. این افراد معمولا به دیگران احترام نمی گذارند و سرکش هستند. آن ها معمولا زندگی سختی داشته اند و معتقدند که روزگار با آن ها خوب تا نکرده است و به آن ها نارو زده است. درست است که همیشه سعی دارند خودشان را قهرمان و شجاع نشان دهند اما در پس این صورتک بسیار حساس هستند. 

افراد دورو 

یکی از سمی ترین افراد، افراد دورو هستند این افراد لبخند بر لب دارند و خنجر به دست. این افراد بسیار خطرناک هستند. هیچ چیز سخت تر از آن نیست که بفهمید کسی که به او بسیار اعتماد داشته اید به شما خیانت کرده است. افراد دورو و خندان از راه دوستی وارد می شوند درحالی که می خواهند برای شما توطئه درست کنند. این افراد مثل آفتاب پرست هستند که نفرت و حسد خود را پنهان می کنند. شما هیچ وقت نمی فهمید در ذهن این افراد چه می گذرد. تا می توانید از این مارهای خوش خط و خال دوری کنید. 

نحوه برخورد با آدم های سمی

اگر تشخیص داده‌اید که با رفتارهای سمی و آدم سمی سر و کار دارید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید تأثیر این رفتارها را بر سلامت و رفاه روانی خود کاهش دهید.

1. حد و مرزها را تعیین کنید؛ حتی اگر احساس گناه ایجاد کند.

هنگام برخورد با رفتار نادرست فرد سمی که از جانب یک فرد سمی سر می‌زند، دانستن این که کجای رابطه باید مرز بکشید بسیار مهم است. باید احساس گناه را در خود از بین برده و عزم خود را برای تعیین مرزهای مناسب و پایبندی به آن‌ها جزم کنید؛ به عنوان مثال اگر سمی ‌بودن از جانب والدین شما است، مرزبندی با آن‌ها ممکن است به شما احساس گناه بدهد؛ حتی اگر انجام این کار به نفع شما باشد. تردید در تعیین مرزها نیز ممکن است ناشی از ترس از واکنش فرد باشد؛ به خصوص اگر معمولاً از طغیان عصبانیت برای گرفتن نتیجه مطلوب یک موقعیت استفاده می‌کند.

2. با فرد سمی در مورد رفتارهایشان صحبت کنید.

گاهی اوقات فردی که رفتار سمی از خود نشان می‌دهد ممکن است نداند آن‌چه انجام می‌دهد یا می‌گوید به شما آسیب می‌رساند. اگر این‌طور است، گفتگوی صمیمانه‌ای در مورد احساس خود به رفتار او در نظر بگیرید. برخی از افراد ممکن است یک اختلال شخصیتی زمینه‌ای یا وضعیت نامناسب سلامت روانی داشته باشند که ارتباط موثر را به چالش بکشد؛ در این صورت تشویق آن‌ها به صحبت با یک متخصص سلامت روان در مورد نگرانی‌های شما سودمندتر است.

3. تلاش نکنید که مسائل را حل کنید.

معمولا در هنگام بروز مشکلات شما میل زیادی برای کمک به فرد سمی دارید. این امر زمانی بیشتر صادق است که احساس می‌کنید برای برطرف ‌شدن وضعیت، توصیه‌های خوبی می تواند کمک کننده باشد. یک روش برخورد با افراد سمی این است که خود را مسئول حل مشکلات آن‌ها ندانید. تلاش برای کمک ‌کردن ممکن است تبدیل به چرخه خسته ‌کننده گوش ‌دادن و مشاوره، بدون هیچ راه‌ حلی شود. آگاه باشید و خود را در این چرخه معیوب گرفتار نکنید.

همچنین بخوانید: بهترین راه های تغییر و اصلاح سبک زندگی (لایف استایل)

آدمهای سمی را از زندگیتان حذف کنید

 

4. از افراد سمی دوری کنید.

اگر این رابطه استرس و آسیب زیادی به شما وارد می‌کند، بهتر است روابط خود را قطع کنید؛ اما اگر شما با افراد سمی در سازمان یا افراد سمی در خانواده در ارتباطید، تمام تلاش خود را برای اجتناب از آن‌ها انجام دهید و فقط در صورت لزوم با آن‌ها برخورد داشته باشید.

5. خود را مقصر ندانید.

احساسات منفی مانند خشم، گناه یا اضطرابی که ممکن است در ارتباط با فرد سمی تجربه کنید مال شما نیست. این احساسات متعلق به شخصی است که آنها را به شما فرافکنی می‌کند تا نیازهای برآورده‌ نشده‌ خود را برآورده کند.

چرا باید آدمهای سمی را از زندگیتان حذف کنید؟

بارها گفته شده است که شما محصول پنج نفری هستید که بیشترین زمان را با آن‌ها می‌گذرانید. حتی اگر یکی از آن پنج نفر سمی باشد، به زودی متوجه خواهید شد که چقدر می‌تواند شما را عقب نگه دارد. تحقیقات اخیر از دانشگاه فردریش شیلر در آلمان نشان می‌دهد که افراد سمی در زندگی چقدر مضر هستند.

وجود افراد سمی در محیط کار مسئله‌ای است که شما هر روز با آن مواجهید؛ بنابراین حتما باید در جهت پذیرش و برخورد با آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. آن‌ها دریافتند که قرار‌ گرفتن در معرض محرک‌هایی که باعث ایجاد احساسات منفی قوی می‌شوند (همان نوع مواجهه با افراد سمی) باعث می‌شود مغز افراد شرکت ‌کننده در آزمون پاسخ استرس زیادی داشته باشد.

این گونه افراد خواه با منفی‌گرایی، ظلم، سندروم قربانی یا فقط دیوانگی ساده، مغز شما را به حالتی پر استرس سوق می‌دهند که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. مطالعات طولانی ‌مدت نشان داده‌اند که استرس می‌تواند تأثیر منفی و پایداری بر مغز داشته باشد. حتی قرار‌ گرفتن در معرض چند روز استرس اثربخشی نورون‌های هیپوکامپ (ناحیه مهم مغز که مسئول استدلال و حافظه است) را به خطر می‌اندازد. استرس در طول هفته‌ها باعث آسیب برگشت‌پذیر به سلول‌های مغز می‌شود و ماه‌ها استرس می‌تواند آن‌ها را برای همیشه از بین ببرد. افراد سمی فقط شما را بدبخت نمی‌کنند، بلکه واقعاً به مغز شما آسیب می‌رسانند.

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

ویژگی افراد سمی

سوالات متداول

آدم های سمی به بیان ساده چه کسانی هستند؟

آدم های سمی افرادی با رفتارهای ناخوشایند همراه با بدخواهی دارند و حضور آن‌ها در کنار شما مشکلاتی را ایجاد می‌کند. آن‌ها با رفتارهای نادرست به صورت ناخودآگاه سعی در ایجاد استرس و ناامنی در شما دارند.

خصوصیات افراد سمی چیست؟

افراد منفی هستند که برخی از آن‌ها دارای اختلالات شخصیتی و وضعیت نامناسب روانی هستند. ده مورد از ویژگی‌های آن‌ها به طور مفصل در متن توضیح داده شده است.

جمع‌بندی

در مقاله حاضر درباره آدم سمی بحث و گفتگو کردیم. توانستیم مشخصات افراد سمی و تأثیر آن‌ها در زندگی ما را بشناسیم و نحوه برخورد با آن‌ها را یاد گرفتیم. آدم های سمی همان افرادی هستند که رفتارهای سمی را ازخود نشان می‌دهند. رفتارهای سمی نیز به رفتارهای بدخواهانه و مشکل‌آفرین گفته می‌شود.

وقتی شما با یک فرد سمی در ارتباط هستید ممکن است به شدت مورد قضاوت قرار بگیرید، تحقیر شوید، مورد سوء‌استفاده قرار بگیرید، وارد بازی‌های منفی شوید، مورد حسادت قرار بگیرید، با افراد دمدمی‌مزاج سر و کار داشته باشید و بسیاری از موارد دیگر. در نهایت موضوعی که بسیار اهمیت دارد این است که این آدم های سمی را در محیط کار، دوستان، خانواده و … شناسایی کرده و تا جایی که ممکن است از زندگی خود حذف کنید یا لااقل رابطه خود را با آن‌ها محدود کرده و برای آن‌ها حد و مرز تعیین نمایید.

حذف افراد سمی از زندگی امری ضروری است. نتیجه معاشرت با آدم های سمی زندگی تأثیر آن‌ها روی شما و ایجاد استرس و اضطراب در درون شما است و در طولانی‌مدت سلول‌های مربوط به حافظه و استدلال در مغز شما از بین خواهد رفت. قطع رابطه با افراد سمی زندگی کاری است که شما برای مراقبت از خود انجام می‌دهید. اگر تاکنون با افراد سمي در رابطه بوده‌اید، لطفا در قسمت نظرات تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا