مهارت های ارتباطیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتنکات

زبان بدن پاها: 12 حرکت پا در زبان بدن که حتما باید بدانید

اگر زبان بدن پاها را بدانیم به‌ راحتی می‌توانیم به علایق درونی افراد در روابط پی ببریم. معمولا افراد در روابط خود تمرکزشان را روی کلمات و حالات صورت طرف مقابل می‌گذارند و از دیدن سایر اندام‌ها و زبان بدن آن‌ها، مخصوصا پاها غافل می‌شوند. از طرفی شما در هنگام رابطه با دیگران می‌توانید حالات چهره خود را از فرد مقابل پنهان کنید؛ اما از پنهان‌ کردن زبان پاها به دلیل دور بودن از مغز، غافل می‌شوید. این مقاله از فارسی‌رو استفاده از پاها در زبان بدن را تشریح می‌کند و معنی موقعیت‌های مختلف پا یا به اصطلاح زبان بدن پا در حین گفتگوی افراد را توضیح می‌دهد.

زبان بدن پاها چیست؟

موقعیت پاهای افراد در روابط، جهت قرارگرفتن آن‌ها و حرکات پا در زبان بدن چه در حین نشستن و چه در حالت ایستاده سیگنال‌هایی به ما می‌دهد که هر کدام از این احساسات معنی خاصی دارد؛ به این سیگنال‌ها زبان بدن پا می‌گوییم. بسیاری از اوقات افراد از طریق پای خود علائمی را به‌ صورت ناخودآگاه از خود نشان می‌دهند که خودشان اطلاعی از نمایان‌ شدن آن ندارند؛ به عنوان مثال: فردی که از درون تنشی دارد، از طریق حرکت ‌دادن پاها قصد تخلیه تنش خود را دارد؛ اما معمولا این کار را به‌ صورت ناخودآگاه انجام می‌دهد.

حالت‌های مختلف پا معانی مختلفی دارد و کسی که به این معانی آگاه است یک قدم از افراد دیگری که با آن‌ها صحبت می‌کند جلوتر خواهد بود. این موضوع در کودکان که صداقت بیشتری در رفتار خود دارند بیشتر مشهود است؛ کودکی که پای خود را برزمین می‌کوبد، ممکن است خشمگین باشد و یا اصرار بر خواسته خود داشته باشد.

چرا باید زبان بدن پا را بشناسیم و چه مزیتی در برقراری ارتباط دارد؟

درک احساسات دیگران به ما در برقراری روابط اجتماعی بهتر کمک شایانی خواهد کرد. از طریق شناختن زبان بدن پا به رازهای زیادی درباره علایق درونی افراد می‌توان پی برد؛ علاوه بر این شناختن سیگنال‌های غیرکلامی زبان بدن پاها، به ما کمک می‌کند که بتوانیم رفتار خود را بهتر کنترل کنیم یا به علایق درونی خود در رابطه تاکید بیشتری از طریق زبان بدن پاها داشته باشیم. این زبان واقعی‌ترین زبان بدن ما است و شما از طریق پاها در زبان بدن به راحتی می‌توانید به احساس فرد یا افراد مقابل خود در گفتگوها پی ببرید.

پاها می‌توانند به شما بگویند که شخص مقابل شما به کجا می‌خواهد برود؛ به کدام فرد در گفتگو علاقه بیشتری نشان می‌دهد؛ آیا حس برتری نسبت به دیگران دارد یا دارای اعتماد به نفس پایینی است؛ در چه درجه‌ای از هیجان است و بسیاری از موارد دیگر. توصیه می‌شود با این زبان بیشتر آشنا شوید تا بتوانید به نیات درونی افراد در هنگام گفتگو بیشتر آگاه شوید.

همچنین بخوانید: زبان بدن صورت: 7 حالت زبان بدن چهره که حتما باید بدانید

زبان بدن پاها

انواع حرکت پا در زبان بدن

هشیار باشید که وقتی فردی در حین صحبت‌ کردن با شما پای خود را به سمتی حرکت می‌دهد، تیزبینانه به زبان بدن پای او دقت کرده و به هدف او پی ببرید. در این قسمت حرکت پاها در جهات مختلف را برای شما شرح می‌دهیم تا با معنای آن‌ها آشنا شوید و بتوانید به تفسیر زبان بدن پای افراد بپردازید.

زبان بدن یک پا به جلو

اگر به دونفر که در حال گفتگو با یکدیگر هستند نگاهی بیندازید، از روی جهت پای آن‌ها می‌توانید بفهمید که کدام به دیگری توجه و علاقه نشان می‌دهد. فردی که یک پای خود را جلوتر قرار داده و با پای خود به سمت فرد دیگر اشاره می‌کند مشتاق صحبت با فرد مقابل است. حرکت جهت پای جلو به هرسمت باشد، فرد در درون تمایل به آن جهت یا قصد حرکت به آن سمت دارد. بنابراین در حالت یک پا به جلو شما باید به جهت پای جلویی فرد دقت کنید تا به زبان بدن پای او پی ببرید.

زبان بدن انگشتان پا رو به بالا

وقتی فردی انگشتان پاهای خود را از روی زمین بلند می‌کند و آن‌ها را به سمت بالا می‌گیرد، به این معنی است که روحیه او خوب است یا در حال فکر کردن یا شنیدن چیزهای مثبتی است؛ به ‌عنوان مثال فردی در حال صحبت ‌کردن با تلفن ناگهان انگشتان پایش را به سمت بالا نشانه می‌گیرد؛ این حرکت نشان می‌دهد فرد خبر خوبی شنیده و از شنیدن آن خوشحال شده است یا اینکه از این مکالمه احساس رضایت و خرسندی دارد.

زبان بدن پا به شکل V

قرارگرفتن پاها در زبان بدن به حالت V، نشان‌دهنده تمایل افراد به ادامه تعامل است. پای V شکل به نوعی بیانگر آغوش باز فرد مقابل برای ادامه ارتباط با شما است.

بیشتر بخوانید: فاش کردن زبان بدن پسران که نشان می‌ دهد به شما علاقه دارند!!

پاها در زبان بدن

زبان بدن کفش آویزان از پا در حالت نشسته

این حالت اغلب نشانه جلب توجه است. فردی که کفش خود را از پایش آویزان می‌کند قصد جلب توجه شما را دارد و هرچه به شما نزدیکتر باشد این احتمال بیشتر است.

زبان بدن پای اشاره‌گر

اگر فردی در حین گفتگو جهت پای خود را تغییر داد، باید به سمتی که پای او اشاره می‌کند توجه کنید؛ زیرا او توجه به آن سمت را دارد. اگر پا به فردی اشاره می‌کند نشان از توجه و علاقه به گفتگو با فرد مورد نظر است و اگر پایش به سمت در اشاره می‌کند، نشانه تمایل او به خروج از محدوده گفتگو است.

زبان بدن پاهای متقاطع یا ضربدری

وقتی فردی به طور ناگهانی پاهای خود را روی هم می‌گذارد به این معنی است که فرد احساس ناراحتی یا حالت دفاعی دارد. در این حالت پاها معمولاً ممکن است به سمت شخصی باشد که با او راحت‌تر است؛ بنابراین حتی زمانی که روی پاها روی هم قرار می‌گیرند حواستان به جهت‌گیری پاها باشد. متقاطع ‌بودن پاها روی هم گاهی حس خوبی به ما می‌دهد و می‌تواند نشانه آرامش باشد؛ به خصوص اگر پاها کشیده باشند.

زبان بدن پاهای غالب

پاهای روی میز نشان‌دهنده حالت ریاست است؛ احساس خوب، فرماندهی، کنترل و بی‌توجهی به آداب و رسوم همگی در این حالت نمایان می‌شود و بستگی به شرایط جمع مورد نظر دارد. بالا گذاشتن پاها حرکت قدرتمندانه‌ای است و مخصوصا در رؤسا یا رهبران گروهی از بچه‌های نوجوان دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: زبان بدن دست ها: 14 معنی حرکات دست در زبان بدن

حرکات پا در زبان بدن

زبان بدن قفل مچ پا

قفل مچ پا حالتی است که در آن پاها روی هم قرار می‌گیرند و به عقب کشیده می‌شوند. این حالت در هنگام نشستن انجام می‌شود. با این حرکت فرد در جای خود روی صندلی قفل و محکم می‌نشیند. این‌کار نوعی عقب‌نشینی پنهانی است و اگر مچ پاها محکم به هم چسبیده باشد نشانه اضطراب است. قفل مچ پا نشانه پنهان‌ کردن حقایق و کاهش اعتماد به نفس است و اگر فرد مقابل تکنیک‌های پرسشگری را بلد باشد، می‌تواند قفل مچ پای فرد را شکسته و حقایق را از زبان او بیرون بکشد.

مطالعات نشان می‌دهد 89 درصد افرادی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، در حالت انتظار پاهای خود را قفل می‌کنند و این موضوع نشانه ترس و اضطراب است. مورد دیگر قفل ‌شدن مچ پاها در زبان بدن زمانی اتفاق می‌افتد که فردی در هنگام خرید مردد باشد و حالتی است شبیه به گازگرفتن لب و نشان‌دهنده تردید.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

زبان بدن تکان دادن انگشتان پا

دراین حالت زبان بدن پا به این موضوع اشاره می‌کند که شما شاد و دارای انرژی مازاد هستید؛ زیرا انرژی اضافی به پاهای افراد منتقل می‌شود. تکان‌دادن انگشتان پا آن‌ها را تقویت و باعث کاهش آسیب آن می‌شود. اگر این حالت در شما به وجود آمد، نگران نباشید و به حرکت پاهای خود ادامه دهید.

زبان بدن پا روی پا انداختن

زبان بدن پا رو پا انداختن حالت تدافعی فرد را نشان می‌دهد و نشانه مثبتی نیست. فردی که پایش را روی پای دیگر می‌اندازد گویی قصد پنهان‌ کردن چیزی را دارد و با این کار قصد دارد به‌گونه‌ای از خود در برابر فرد مقابل محافظت کند. این حالت گاهی هم می‌تواند نشانه نیاز فرد به دستشویی رفتن باشد.

زبان بدن کف پا

اگر کف پا محکم به زمین کوبیده شود، یا نشان از خشم دارد و یا اینکه فرد می‌خواهد شادی خود را نمایان کند. حالت جهش از طریق کف پا برای فرد بالغ یا کودک احتمالا به معنی شاد بودن و رضایت از موضوعی است.

زبان بدن لرزش پا

زبان بدن لرزش پا معمولا نشانه استرس و اضطراب است. تکان دادن پا به حالت لگد زدن به این معنی است که شما به صورت ناخودآگاه در حال لگدزدن به موضوع آزاردهنده‌ای در درون خود هستید و آن را دوست ندارید. هرچقدر تکان‌ها بیشتر باشد اضطراب و تنش بیشتر است. لرزش آرام نیز نشانه تخلیه استرس درونی شما است.

بیشتر بخوانید: نشانه های علاقه پسر به دختر که نمی دانستید!

زبان بدن پا ها

ضربه زدن پا به زمین

در مکان هایی که افراد منتظر هستند شاید زیاد دیده باشید که فرد پاهای خود را به صورت آهسته به زمین ضربه می زند. در موقعیت های مختلف مانند سر جلسه امتحان، یا زمانی که در انتظار شنیدن نتیجه چیزی هستیم. این حرکت پا به طور کلی نشان دهنده کم طاقت بودن، طاقت نداشتن و یا عصبی بودن فرد است. 

در صورتی که طرف مقابل شما در هنگام صحبت با شما این زبان بدن را دارد ممکن است بیانگر لین باشد که یا تمایلی به صحبت با شما را ندارد و یا آنقدر سرش شلوغ است که نمی تواند به حرف های شما گوش دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

زبان بدن پاهای باز

در این قسمت زبان بدن پاهای باز در حالت ایستاده و نشسته را مورد بررسی قرار می دهیم. پاهای باز در حالت ایستاده مبنای ثابتی را فراهم می کنند. یکی از حالت های راحت و عادی ایستادن، با پاهای باز به عرض شانه است. در صورتی که پاها از عرض شانه کمی بازتر شوند نشان دهنده این است که فرد اعتماد به نفس بالایی دارد و آن عرصه را میدان خود می داند.

یک حالت بازتر و وسیع تر باعث می شود بدن بزرگتر دیده شود که این حالت نشان دهنده قدرت و برتری است. به بیان دیگر زمانی که فضای بیشتری را اشغال می کند سلطه بیشتر را نشان می دهد. یک حالت پایدار و استوار می تواند یک موقعیت آگاهانه باشد و نشان می دهد که بدن آماده حمله طرف مقابل است. 

از طرفی حالتی که پاها باز است اندام های تناسلی را نشان می دهد و همچنین آسیب پذیر می کند. اگر مردی در مقابل زن این حالت را داشت یک نشانه جنسی است و اگر مردی در مقابل مرد دیگری این حالت را داشت نشانه قدرت است. 

زمانی که یک پا جلو و پای دیگر عقب است می تواند یک حالت پایدار دو چندان را برای یک حمله احتمالی از روبرو ایجاد کند. 

اما در حالت نشسته داشتن پاهای کمی باز نشان دهنده یک موقعیت آرام است و بیان می کند که فرد راحت است. شاید فرد یک پا یا هر دو پا را تا حد امکان به اطراف باز کند در این صورت زاویه تشکیل دهنده پاها با بدن را جنسی می کند. اگر فرد نگران این موضوع باشد، با دست هایش اندام های تناسلی اش را پوشش می دهد. 

بیشتر بخوانبد: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

زبان بدن پاهای بسته

اگر فردی به صورتی ایستاده که پاهایش جفت است و یا کمتر از عرض شانه باز است نشان دهنده اضطراب است. زیرا پاها را به عنوان یک هدف کوچک نشان می دهد و بخشی از اندام تناسلی خود را حفظ می کند. یک حالت ایستاده کاملا بسته به گونه ای است که زانوها از داخل به هم می خورند.

اگر فرد به اطراف مایل شود، به حلو خم شود و یا باسن خود را به عقب دهد، نشان دهنده این است که فرد تمایل زیادی به حفاظت داشته باشد. لازم به ذکر است که حالت بسته در زمان هایی که فرد احساس سرما دارد نیز ایجاد می شود. نشستن به صورت بسته به این صورت است که زانوها آرام به هم نزدیک می شوند و یا به شدت به هم فشرده می شود. این حالت نشان دهنده میزان اضطراب فرد است. 

سوالات متداول

زبان بدن پا چند درصد ارتباط است؟

بسیاری از افراد به نقل از آلبرت محرابیان، محقق حوزه زبان بدن می‌گویند که 55% روابط ما از طریق زبان بدن است که زبان بدن پا را نیز شامل می‌شود؛ اما این برداشت از کتاب او به نام پیام‌های خاموش کامل و صحیح نیست و ایشان توضیحات بسیار ارزشمندی را درباره زبان بدن در کتاب معروف خود مطرح کرده‌اند که برای فهمیدن آن‌ها باید کل کتاب مطالعه شود.

چگونه زبان بدن پا را بخوانیم؟

از طریق موقعیت‌های مختلف پا می‌توانیم زبان بدن پای آن‌ها را معنی کنیم. جهتی که پا به آن اشاره می‌کند، نحوه قرارگیری موقعیت پا نسبت به هم و نسبت به بدن در حالت‌های ایستاده یا نشسته معانی مختلفی دارد که در متن مقاله توضیح داده شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره زبان بدن پاها سخن گفتیم؛ اینکه حرکات پاها در زبان بدن به چه معناست و چرا دانستن آن مهم است. روابط اجتماعی نیاز به دانش احساسات دارد؛ پاها و حالت‌های گوناگون آن در روابط، کمک بسیار بزرگی برای ما در شناخت احساسات انسان‌ها است. هرچقدر احساسات مختلف انسان‌ها را بیشتر و بهتر بشناسیم مهارت بیشتری در روابط خود کسب می‌کنیم و یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت احساسات دیگران حرکات پاهای آن‌هاست. در بیان حالات و حرکات پا در حین مکالمه گفتیم که اگر جهت اشاره پا تغییر کند، فرد تمایل بیشتر به فرد مورد اشاره و یا قصد حرکت به آن سمت را دارد.

حالت پای V شکل به معنی تمایل به ادامه رابطه و گفتگوی بیشتر با شماست. تکان‌های پا از خفیف تا شدید نشانه تنش و اضطراب است و ناراحتی فرد را نشان می‌دهد. زبان بدن انداختن پا روی هم منفی است و در این حالت احتمالا فرد قصد پنهان‌کردن چیزی را دارد و در مکالمه راحت نیست. حرکات مثبت و منفی دیگری را از پاها در زبان بدن به همراه معنی آن‌ها برایتان نام بردیم. برای فهمیدن زبان بدن پا در حین گفتگو وتعامل باید نسبت به حرکات و تغییر حالات پاها هشیار باشید زیرا ممکن است فرد قصد پنهان‌کردن آن را داشته باشد.

سخن آخر اینکه اگر نظر یا پیشنهادی درباره مقاله حاضر دارید، لطفا ما را از دیدگاه‌های ارزشمند خود آگاه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا