مهارت های ارتباطیچطورچه چیزیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

معنی اکس چیست؟ چگونه اکس خود را برگردانیم یا فراموش کنیم؟

همه ما می‌­دانیم که خارج شدن از یک رابطه عاطفی تا چه اندازه می‌­تواند سخت و دردناک باشد، ضربه­‌ها وآسیب­‌های پایان دادن روابط عاطفی حتی می‌­تواند تا سال­‌های طولانی در روح و قلب ما ماندگار باشد. شاید در شبکه­‌های اجتماعی یا از اطرافیان خود کلمه اکس Ex را شنیده و ممکن است از خود پرسیده باشید که اکس یعنی چه و معنی کلمه اکس چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که به فردی که در گذشته با او رابطه عاطفی داشتیم ex می‌­گویند.

به طور دقیق­تر اگر بخواهیم منظور از اکس چیست را به صورت شفاف بیان کنیم، باید بگوییم که در زبان انگلیسی این اصطلاح با عنوان ex-friend شناخته می‌­شود. ex به معنای قبلی و friend به معنای دوست است، ترکیب این دو کلمه با یکدیگر دوست قبلی را به وجود می‌آورد. در واقع ex را به شخصی بسیار خاص می‌­گویند که می‌­تواند نامزد، دوست یا همسر قبلی شخصی که دیگر ارتباطی با او ندارد، باشد. برای مثال اگر می‌­پرسید معنی اکس فرند چیست، باید گفت اکس فرند به دوست سابق شما اطلاق می‌­شود.

معنی اصطلاح اکس در فضای مجازی چیست؟

اخیراً در شبکه­‌های اجتماعی و فضای مجازی به اصطلاحات جدیدی برخورد می‌­کنیم. یکی از اصطلاحاتی که در سوشال مدیا به فور به چشم می‌­خورد کلمه اکس Ex است. با دیدن این کلمه مطمئناً در گوگل سرچ کرده­اید معنی اکس در فضای مجازی چیست؟ در پاسخ به این سؤال شما باید بگوییم که این کلمه وایرال شده همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم به کسی گفته می‌­شود که در گذشته با او رابطه ­ای عاطفی داشته ایم.

کلمه اکس مخفف ex-friend  به معنی دوست قبلی  است. این واژه را معمولاً در صفحاتی که محتوای آن­‌ها به زندگی مشترک یا خاطرات دوران گذشته بر می‌­گردد، مشاهده می‌­شود. در برخی مواقع هم ممکن است این کلمه به اشتباه و به جای کلمه کراش به ­کار برده شود، اما باید بدانید که این دو کلمه تفاوت­‌های بسیاری با یک دیگر دارند و نمی‌­توان کراش را همان اکس دانست.

اصطلاح اکس در اینستاگرام

یکی از شبکه های اجتماعی محبوب در ایران که خیلی زود همه چیز در آن همه‌گیر می‌شود اینستاگرام است. افراد با اشترا‌ک گذاری پست و استوری از حالات مختلف خود، از اصطلاحات مختلفی استفاده می‌کنند.  شاید کلمه اکس را در پست و استوری‌های اینستاگرام زیاد شنیده باشید. همان طور که خواندید اکس همان پارتنر سابق رابطه عاطفی است. این اصطلاحات از زبان انگلیسی آمده است. بهتر است با مفهوم این کلمات آشنا باشید تا بهتر مطالب اینستاگرام را درک کنید.

اصطلاحات بسیاری در اینستاگرام وایرال می‌شود که هر کدام معنا و مفهمومی خاص دارد. کراش و اکس از جمله کلماتی هستند که برای روابط عاطفی به کار برده می‌شود. همان طور که گفتیم در ادامه به بررسی تفاوت کراش و اکس می‌پردازیم تا به طور کامل با مفهوم این دو کلمه آشنا شوید و با اطلاعات بیشتر در اینستاگرام چرخ بزنید.

اکس در اینستاگرام

اگر پدر و یا مادر هستید که نگران فرزندان‌تان هستید و می‌خواهید با اصطلاحات امروزی که جوان‌ها استفاده می‌کنند آشنا شوید به شما به عنوان یک والدین مسئول تبریک می‌گوییم. این روزها با وجود فضای مجازی به ویژه اینستاگرام گاهی می‌بینیم فرزندان از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که معنی و مفهوم آن را نمی‌فهمیم. برای اینکه بروز باشید و زبان فرزندان خود را به خوبی بفهمید حتماً اطلاعات خود را در موارد مختلف بالا ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اکس در اینستاگرام و کراش مطالب زیر را از دست ندهید.
حال که به طور کلی با مفهوم اکس چیست آشنا شده ­اید می‌­توانیم که فرق اکس و کراش را بررسی کنیم؛ بنابراین در صورت تمایل این مطلب از فارسیرو را تا انتها مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: معنی pronouns اینستاگرام + آموزش افزودن ضمیر در اینستاگرام

معنی کلمه ی اکس چیست

تفاوت اکس و کراش چیست؟

در بالا گفتیم که معنی اکس چیست و این اصطلاح در سوشال مدیا به چه معناست. حال می‌­خواهیم معنای کلمه کراش را بررسی کنیم. اصطلاح کراش همانند اکس یکی از اصطلاحات وایرال شده در اینستاگرام و به طور کلی سوشال مدیا است. کلمه کراش به معنی عدم بیان دوست داشتن عمیق یک فرد یا یک چیز بوده که در اصطلاح ادبی به دلبر به دست نیامده اطلاق می‌­شود.

کراش یعنی رنجی آمیخته با عشق و دوست داشتن، اینکه شما کسی را دوست داشته باشید که او هیچ علاقه­ای به شما ندارد. این کلمه توام با احساسات عمیق عاشقانه، یاس، افسردگی و گاهی ناامیدی از به دست آوردن معشوق است. کراش بیانگر احساساتی پاک و خالصانه است که در گذر زمان شدیدتر می‌­شود. به عبارت دقیق‌تر، کراش کسی است که شما هیچوقت با او ارتباط نداشته­اید اما صمیمانه او را دوست دارید، ولی اکس کسی است که زمانی با او در ارتباط بوده­اید و حالا ارتباط شما قطع شده است.

فرق اکس و پارتنر چیست؟

با خواندن مطالب فوق حال به خوبی می‌­دانید که اکس یعنی چه و فرق آن با کراش چیست، حال می‌­خواهیم کلمه انگلیسی دیگری که امروزه در اینترنت بسیار مشاهده می‌­شود را بررسی کنیم. کلمه انگلیسی partner به معنای همسر، شریک، سهیم، یار و در برخی مواقع هم دست است. برای مثال این کلمه زمانی در فرهنگ غربی به کاربرده می‌­شود که پسر و دختری با دیک دیگر وارد یک رابطه عاطفی شده و هدف از این رابطه عاطفی ازدواج است، همراه بودن این زوج را پارتنر می‌­گویند.

کلمه پارتنر با توجه به معنای که دارد با اصطلاح ex تفاوت دارد؛ چرا که کلمه ex قبلی گفته شده اما کلمه پارتنر را به معشوقه فعلی گفته می‌­شود. ex اصطلاحی است که با بغض، درد، رنج، فراق، دوری، ناامیدی، یاس و دلتنگی توام است و با اصطلاح پارتنر که سراسر شادی، عشق، شور و خوشحالی است تفاوت­‌های بسیاری دارد. کلمهex همراه می‌­تواند یاد­آور دوری و عذاب باشد در حالی که کلمه پارتنر معنای متفاوتی دارد و به نشانه­ای از دوستی و عشق است.

همچنین بخوانید: 4 روش دوست پسر گرفتن؛ چگونه دوست پسر پیدا کنیم؟

مفهوم اکس چیست

بیشتر بخوانید: ولنتاین چی بخرم؟ 40 ایده ناب برای کادو و باکس ولنتاین

فرق اکس با رل و پارتنر چیست؟

حال که گفتیم معنی اکس چیست و تفاوت آن با دو کلمه کراش و پارتنر را با یک دیگر بررسی کردیم، اما باز هم در زمینه روابط عاطفی اصطلاحاتی وجود دارد که از جمله آن­‌ها می‌توان به کلمه رل اشاره کرد. به نظر شما رل به چه معنا بوده و تفاوت اکس و رل چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که رل برگرفته از اصطلاح Relationship در زبان انگلیسی بوده و در زبان فارسی به معنای رابطه است.

در فضای مجازی به وفور از کلمه رل یا رل زدن استفاده می‌شود، همانطور که معنی کلمه اکس ex در فضای مجازی را بیان کردیم باید بگوییم در فضای مجازی به دختر و پسری که وارد رابطه­ای عاشقانه می‌­شوند رل می‌­گویند.
این کلمه هم مانند پارتنر با خوشی، عشق، اشتیاق، شور توام بوده و نشانه­ای از یاس و ناامیدی در آن یافت نشده به هیچ عنوان آمیخته با بغض و غم نیست. این کلمه معمولاً به لحن شاد بیان می‌­شود و مهم­ترین فرق اکس و رل هم همین است.

همچنین بخوانید: پیدا کردن دوست دختر: 10 راه جدید یافتن و گرفتن دوست دختر

آیا باید اکس (ex) خود را برگردانیم یا فراموش کنیم؟

حال که به خوبی با اصطلاح اکس چیست آشنا شده­اید ممکن است بپرسید چگونه می‌­توان خود را از غم و ناراحتی نجات داد؟ چگونه باید ex خود را برگردانیم؟ آیا برگرداندن ex کار درستی است یا اینکه باید آن را فراموش کنیم؟

در پاسخ به این سؤالات نمی‌توان پاسخ کلی بیان کرد، اظهار نظر در این مورد بسیار سخت بوده و جزئیات رابطه در آن تأثیر بسیاری دارد. همانطور که گفتیم کلمه اکس ex با بغض و ناراحتی، دوری و فراق و اشک توام است، اما نمی‌­توان گفت از سر گرفتن یک رابطه می‌­تواند راه حلی مناسب برای این امر باشد یا خیر؟
اما به هرحال باید گفت که چگونگی تمام شدن یک رابطه، حرف‌های پایانی، لحظات عاشقانه موجود در رابطه، میزان احساسات، مدت رابطه، لحن صحبت کردن، توجه به سمی بودن یا نبودن رابطه، داشتن تفاهم، هدف دار بودن یا نبودن رابطه تنها چند مورد از هزاران مورد است که برای برگرداندن ex یا فراموش کردن آن در نظر گرفت.
اما اگر مایلید که راه حل‌هایی برای برگرداندن یا فراموش کردن ex پیدا کنید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معنی کلمه اکس در فضای مجازی

3 راه برای اینکه چگونه اکس خود را برگردانیم

حال که فهمیدید معنای اکس چیست شاید بخواهید اکس خود را برگردانید، معمولاً بعد از تمام شدن یک رابطه عاطفی اطرافیان شما می‌­گویند که بهتر است آن فرد را فراموش کرده و روی آینده خود متمرکز شوید. اما به هر دلیلی ممکن است نخواهید این کار را انجام دهید یا آنکه فراموش کردن آن شخص برای شما بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد؛ از همین رو تصمیم گرفته­ایم در ادامه راه حل­‌هایی به منظور برگرداندن ex به شما عزیزان ارائه کنیم.

به رابطه خود زمان دهید

قبل از هر چیز باید به رابطه خود زمان داد و در طی آن زمان در مورد رابطه خودتان به خوبی فکر کنید. با دادن زمان به یک رابطه دو طرف می‌توانند اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت کرده و در مورد اینکه چرا می‌­خواهند ex آن­‌ها برگردد فکر کنند.

بهتر است که بدانید حتی برای برگرداندنex خود نباید خیلی عجله کنید؛ چرا  که ممکن است اشتباهات گذشته را مجدداً تکرار کنید. اما اینکه چه مدت زمان باید صبر کنید بیشتر به دلایل شما برای جدایی وابسته است.

برای مثال در صورتی که یک جر و بحث ساده با شریط عاطفی خود داشته‌اید ۴۸ ساعت مدت زمان مناسبی بوده در غیر این صورت به زمان بیشتری برای انجام یک گفت وگوی آرام خواهید داشت.

دلایل جدایی را بررسی کنید

مشکلات اصلی رابطه را بررسی کرده و به میزان نقشی که در تمام شدن رابطه داشته‌اند توجه کنید. فکر کنید کدامیک از مشکل­‌ها دست شما است و کدامیک قابل حل نیست. برخی مواقع ممکن است شرایط کاری طرفین باعث جدایی شود یا آنکه رابطه از نوع لانگ دیستنس باشد. در هر صورت با بررسی دلایل جدایی می‌­تواند در مورد شروع مجدد رابطه فکر کنید.

همچنین بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

باور داشته باشید که ارزشمند هستید

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، به شما اطمینان می‌­دهیم یکی از جذاب­ترین ویژگی هر فردی اعتماد به نفس اوست. پس برای برگرداندن ex خود اعتماد به نفستان را افزایش دهید و به او ثابت کنید شخصی‌ایده‌آل برای یک رابطه عاطفی هستید.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

چند راه برای این که چگونه اکس خود را فراموش کنیم

بعد از آنکه پاسخ سؤال معنی اکس چیست را به دست آوردید ممکن است از خود بپرسید چگونه می‌­توان ex خود را فراموش کرد، ما در ادامه چند راه حل برای این کار به شما معرفی می‌­کنیم.

پذیرش: اولین قدم برای فراموش کردن شریک عاطفی‌پذیر تمام شدن رابطه است.
پاکسازی: تمام یادگاری­‌ها، صفحه چت، تماس­‌ها، عکس­‌های معشوق گذشته خود را از بین ببرید، این مسأله گامی بزرگ برای فراموش کردن ex به شمار می‌­رود.
سر خود را شلوغ کنید: فعالیت­‌های مختلف انجام داده و سر خود را کاملاً شلوغ کنید، طوری که وقت فکر کردن به شریک عاطفی خود که در حال حاضر ex شما محسوب می‌­شود را نداشته باشید.
به گذشته برگردید: البته باید بدانید که برگشتن به گذشته به معنای مرور خاطرات فرد نیست، بلکه به معنای انجام کار‌هایی که در سال­‌های قبل و گذشته­‌های دور انجام می‌­دانند. برای مثال می‌­توانید گل و گیاه بکارید.
به فکر خود باشید: اینکه تا آخر عمر بخواهید زانوی غم بغل گرفته و به معشوق از دست رفته خود فکر کنید به هیچ عنوان کار عاقلانه ­ای نیست. پس بهتر است لباس‌های زیبای خود را بپوشید، ادکلن همیشگیان را بزنید و با دوستان یا خانواده خود به گردش بروید تا روحیه شما عوض شود.

چگونه اکس خود را برگردانیم

سوالات متداول

اکس بوی فرند چیست؟

دوست پسر قبلی را اکس بوی فرند می‌نامند.

اکس گرل فرند چیست؟

دوست دختر قبلی را اکس گرل فرند می‌نامند.

جمع‌بندی

در این مطالب سعی داشتیم بگوییم اکس یعنی چه، بهتر است در پایان به این مسأله اشاره کنیم که کلمه اکس از لغات انگلیسی به فرهنگ فارسی وارد شده و در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام رواج پیدا کرد. معنی کلمه اکس در اینستا تفاوتی به معنای اصلی ندارد، به طور کلی ex به فردی که در گذشته با او رابطه داشته­ایم گفته می‌­شود. با بررسی تفاوت­‌های این کلمه با کلماتی مانند رل، کراش و پارتنر به خوبی با معنای ex آشنا شده­اید.

امیدواریم که روابط شما هیچ­گاه از مرحله پارتنر یا رل به اکس ex تبدیل نشود و همواره برای روابط خود کلماتی شادی‌آور و توام با عشق استفاده کنید. اگر خدایی نکرده رابطه شما دچار مشکل شد و از پارتنر خود جدا شدید با کمک راه حل­‌های بالا می‌­توانید تصمیم بگیرید او را فراموش کرده یا برگردانید. از اینکه تا به اینجا همراه ما بودید صمیمانه از شما عزیزان سپاس‌گزاریم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا