چه چیزیچه کسیدانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانواده

گرایش جنسی چیست و انواع گرایش جنسی کدام است؟

انسان‌ها فارغ از این‌که زن باشند یا مرد، انواع گرایش‌های جنسی و عاطفی متفاوتی دارند. طبق مطالعات روان‌شناختی این گرایش‌ها نباید مورد سرزنش جامعه قرار بگیرند؛ زیرا یک امر اختیاری نبوده و کاملا درونی هستند؛ اما در بسیاری از جوامع و ادیان از زمان‌های دور تاکنون افراد دارای گرایشی غیر از گرایش به جنس مخالف همواره مورد سرزنش و حتی توبیخ بوده‌اند. حال باید دید گرایش جنسی به چه معناست. انواع گرایش جنسی مختلف در مرد و زن وجود دارد که هرکدام از این نوع گرایش‌ها دارای نام و تعریف خاصی است.

با ما در فارسی‌رو همراه باشید تا با انواع گرایش های جنسی و هویت های جنسی در دسته‌بندی ال جی بی تی و اینکه Queer و دگرباش جنسی چیست بیشتر آشنا شوید.

تفاوت بین جنس و جنسیت چیست؟

جنس و جنسیت دو مفهوم مستقل و متفاوت از هم هستند؛ با این‌حال بسیاری از مردم این دو مفهوم را یکی می‌پندارند. برای فهمیدن تفاوت آن دو باید به تعریف هرکدام آگاه باشیم.

جنس (Sex) هر شخص وابسته به وضعیت فیزیولوژی بدن هر شخص است. نوع اندام جنسی که هرشخص با آن متولد می‌شود بیانگر جنس فرد است. ویژگی‌های جنسی افراد بسته به نوع اندام جنسی آن‌ها و بر اساس کروموزوم‌ها، هورمون‌ها و اندام‌های جنسی درونی و بیرونی فرد و نوع تولیدمثل آن‌ها تعیین می‌شود.

جنسیت (Gender) مفهومی است که نقش جنسی شما را در جامعه مشخص می‌کند. انتظارات تعریف‌شده‌ای که جامعه از جنس زن و مرد دارد شامل نقش‌ها، افکار و عقاید و رفتارهای اجتماعی شماست که لزوما و کاملا به جنس شما بستگی ندارد. مثلا ممکن است کسی دارای اندام جنسی زنانه باشد اما هویت او شامل رفتارها، افکار و نقش‌های مردانه باشد؛ پس جنسیت شما همان نقش‌های جنسیتی شماست.

بیشتر بخوانید: پنسکشوال چیست: همه چیز درباره پن سکشوالیتی (همه جنسگرایی)

تفاوت بین جنس و جنسیت

معنی دگرباش چیست؟

دگرباش چیست یا به طور صحی تر دگر باش کیست؟ گروهی از افراد هستند که گرایش جنسی یا عاطفی آن‌ها منطبق بر گرایش‌های سنتی جنسی (گرایش مرد به زن یا زن به مرد) نیست. افراد با انواع گرایش جنسی به‌غیر از دگر‌جنس‌گرایی یا دارای ویژگی‌های جنسیتی به غیر از هم‌سوجنسی در دسته دگرباشان جنسی قرار می‌گیرند.

هم هویت جنسی و هم هویت جنسیتی (به تفاوت معنایی جنس و جنسیت دقت فرمایید) در تعیین این ویژگی نقش دارد. همان‌طور که می‌دانید افراد از نظر جنسی گرایش‌های متفاوتی دارند. این تفاوت‌ها باعث ایجاد دسته‌های مختلفی از هویت‌های جنسی می‌شوند؛ مثلا گرایش مرد به زن، مرد به مرد یا زن به زن و برعکس انواع مختلفی از گرایشات جنسی و عاطفی هستند.

از طرفی افراد در تعیین هویت جنسیتی خود نیز متفاوت هستند؛ به‎‌عنوان مثال زنی که با اندام جنسی زنانه متولد شده اما در رفتار و روحیات خود مثل پوشش، نوع صحبت‌کردن، سلیقه‌ها و … مانند جنسیت مرد عمل می‌کند. همه این افراد جزء دگرباشان ال جی بی تی محسوب می‌شوند.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

ال جی بی تی کیو پلاس (LGBTQ+) یعنی چه؟

جامعه lgbt چیست؟ معنی ال جی بی تی کیو پلاس یا همان LGBTTTQQIAA نوعی دسته‌بندی دگرباشان بر اساس گرایشات جنسی و جنسیتی آن‌ها و همچنین هویت جنسی و جنسیتی آن‌هاست و “پلاس” برای نشان دادن همه هویت‌های جنسیتی و گرایش‌های جنسی استفاده می‌شود که توسط پنج حرف اول دیگر پوشش داده نمی‌شوند. به عنوان مثال Two-Spirit، یک هویت پان بومی آمریکایی است. LGBTQ+ شامل همه موارد زیر است:

 • Lesbian، همجنسگرای زن: زنانی که تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی با زنان دیگر دارند.
ال جی بی تی کیو پلاس (LGBTQ+)
 • Gay، همجنسگرای مرد: مردان دارای این نوع گرایش جنسی تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی با مردان دیگر دارند.
 • Bisexual، هردوجنسگرا: افرادی که تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی به جنس زن و مرد دارند.
 • Transgender، تراجنسیتی: افرادی که معتقدند جنسیتشان متفاوت از ویژگی‌هایی است که جامعه بر اساس جنس آن‌ها تعریف کرده.
 • Transsexual، تراجنسی: افراد تراجنسیتی که مایل به تغییر در بدن خود برای دست‌یافتن به هویت جنسی مخالف خود هستند.
 • 2/Two-Spirit، Two-Spiritیک اصطلاح مدرن است که توسط برخی از بومیان جزیره لاک پشت (که به آن آمریکای شمالی نیز گفته می‌شود) برای توصیف افراد با تنوع جنسیتی در جوامع خود استفاده می‌شود، به‌ویژه افرادی در جوامع بومی که دارای روح و مرد در درون خود هستند.
 • Queer کوئیر: جنبشی که باعث شد مردم تقسیم‌بندی انواع گرایش جنسی را رد کنند.
 • Questioning، پرسشگر: کسی که از هویت جنسی و گرایش جنسی خود مطمئن نیست.
 • Intersex، دوجنسه: فردی که از بدو تولد دارای اندام جنسی زنانه-مردانه است.
 • Asexual، بی‌جنس‌گرا: فردی که به‌ هیچ نوع جنس و جنسیتی تمایل ندارد.
 • Alley افراد استریت یا هم‌سوجنس و غیرهمجنس‌گرایی که از دگرباشان ال جی بی تی حمایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علت و درمان مظلوم نمایی چیست + نحوه برخورد با آدم مظلوم نما

انواع گرایش جنسی

بیشتر بخوانید: گرایش استریت چیست: همه چیز درباره هتروسکشوال یا دگرجنسگرایی

کوییر Queer چیست؟

queerچیست؟ شاید برای شما هم سوال باشد که کوییر یعنی چه ؟ کوئیر در لغت به‌معنی عجیب و غریب است و یک اصطلاح کلی برای انواع دگرباش جنسی، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی است که دگرجنس‌گرا یا سیس‌جندر نیستند.

کوئیر در ابتدا به‌صورت تحقیرآمیز علیه کسانی که تمایلات همجنس‌گرایانه داشتند استفاده می‌شد، اما در اواخر دهه 1980، دانشمندان و فعالان دگرباش شروع به بازیابی این کلمه کردند. پس از آن کلمه کوئیر معنای متفاوتی پیدا کرد، از حالت تحقیرآمیز خارج شد و نوعی مقاومت قلمداد گردید.

این اصطلاح اکنون برای انتقال این مفهوم به‌کار می‌رود که افراد از نظر تمایلات جنسی نباید براساس طبقه‌بندی‌های ثابت و غالب طبقه‌بندی شوند و بر اساس آن تمامی هویت‌سازی‌‌های جنسی باید زیر سؤال بروند.

کسی که خود را کوئیر معرفی می‌کند در واقع هیچ باوری به هیچ‌گونه هویت ثابت (از جمله همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنسکشوال و غیره) ندارد و هویت جنسی، هویت جنسیتی، میل جنسی و میل جنسیتی افراد را فارغ از این طبقه‌بندی‌ها می‌بیند.

کوییر Queer

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

انواع گرایش های جنسی

افرادی از ال جی بی تی هستند که ممکن است مستقل از هویت جنسیتی خود به جنس مخالف، موافق یا هر دو جنس، انواع هویت جنسی و عاطفی داشته باشند. انواع گرایش‌ جنسی شامل موارد زیر است:

همجنسگرایی (Homosexual)

برخی از افراد همجنس‌گرایان را با ترنسجندرها یکی می‌دانند اما این دو باهم متفاوت هستند. همجنسگرا فردی است که تمایل جنسی و عاطفی به فردی از جنس خود داشته باشد؛ مثلا زنی که رفتارهایش نیز زنانه است (دارای جنسیت زن نیز هست) اما مایل است با فردی از جنس خود رابطه جنسی و عاشقانه داشته باشد. این فرد می‌تواند ترنسجندر هم باشد.

بیشتر بخوانید: همجنسگرایی چیست + همه چیز درباره همجنسگرایان یا هوموسکشوال ها (Homosexual)

دگرجنسگرایی (Heterosexual) | گرایش استریت چیست؟

heterosexual چیست؟ افراد دگرجنسگرا یا استریت دارای گرایش جنسی و یا عاطفی به جنس غیر از خود هستند؛ اگر زن باشند به مرد و اگر مرد باشند به زن. به این نوع گرایش جنسی،

گرایش استریت (Straight) نیز گفته می‌شود که معمول‌ترین نوع گرایش است. دگرجنس‌گرایی با هم‌سوجنسی متفاوت است زیرا دگرجنسگرایی یک نوع تمایل جنسی به حساب می‌آید؛ اما فرد هم‌سوجنس ممکن است تمایلات همجنس‌گرایانه داشته باشد.

هر دو جنسگرایی (Bisexual)

هردوجنس‌گراها یا بایسکشوال ها (Bisexuals) به افرادی از ال جی بی تی می‌گویند که از نظر جنسی یا عاطفی و حسی (یا هردو) هم به مردان و هم به زنان گرایش دارند.

هر جنسگرایی (Pansexual)

این افراد از نظر جنسی یا عاطفی تمایل به ایجاد رابطه با هرنوع جنس و جنسیتی دارند؛ اعم از زن، مرد، ترنس و … مثلا حالتی‌که در آن مردی هرجنسگرا به برقرای رابطه جنسی و عاطفی با زنی ترنس (جنس مردی با خصوصیات زنانه) تمایل داشته باشد. یعنی جنس طرف مقابل و همچنین هویت جنسیتی او برایش اهمیتی ندارد.

بیشتر بخوانید: گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

گرایش جنسی نسبت به خود (Autosexual)

autosexual چیست؟ همان‌طور که از نامش پیداست این افراد از نظر جنسی تنها به خود گرایش دارند و نسبت به گرایش جنسی غیر از خود خنثی هستند.

بی جنسگرا (ASEXUAL)

این افراد نیز در دسته دگرباشان جنسی قرار دارند و هیچ‌گونه تمایل جنسی و جنسیتی برای برقراری ارتباط در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. هیچ‌کدام از انواع گرایش جنسی در این افراد دیده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: گرایش آسکشوال Asexual چیست؟ دلایل و 10 علائم بی جنسگرایی

انواع گرایش های جنسی

انواع گرایش از نظر روابط عاطفی و عشقی

افراد با همه گرایش و هویت های جنسی می‌توانند روابط عاطفی مختلفی را تجربه کنند. این افراد از نظر روابط عاطفی انواع مختلفی از گرایش‌ها دارند. گرایش‌های مختلف عاطفی آن‌ها شامل موارد زیر است:

نیمه‌عاطفی (Demiromantic)

به این معنا که شخص برای داشتن رابطه عاطفی رمانتیک با فردی، در شروع رابطه باید از نظر فیزیکی و عاطفی احساسات قوی نسبت به فرد مقابل در خودش داشته باشد.

دو عاطفی (Biromantic)

این افراد گرایش عاطفی و احساسی نسبت به هر دو جنس را دارند.

چَندمِهری یا عشق چندنفره (Polyamory)

به نوعی رابطه عاطفی همزمان چندنفره گفته می شود و به معنای رابطه آزاد نیست.

بی‌عشق (Aromantic)

در صورت فقدان کشش و گرایش عاطفی با هرنوع جنس و جنسیتی در فرد، گرایش بی‌عشق یا آروماتیک خواهیم داشت.

کام اوت (come out) چیست؟

کام اوت در لغت به‌معنای بیرون آمدن است. این اصطلاح در مواردی که شما بخواهید از گرایشات جنسی و هویت جنسیتی خود با دیگران صحبت کنید به کار می‌رود. اگر شما از جامعه دگرباشان جنسی (ال جی بی تی) هستید و قصد کام اوت کردن دارید، باید احتیاطات لازم را انجام دهید. قبل از این‌ کار لازم است که همه عواقب آن را بسنجید. باید ببینید آیا مطرح کردن این موضوع با دیگران به امنیت شما لطمه‌ای وارد نمی‌کند؟

کام اوت نکردن هویت جنسیتی و تمایلات جنسیتی شما را تغییر نخواهد داد، اگر ضرورتی برای این کار نمی‌بینید و احساس خطر می‌کنید آن را مطرح نکنید. ممکن است لازم باشد که با یک فرد قابل اعتماد این کار را شروع کنید؛ مطمئن شوید که فرد مقابل شما دارای اطلاعات و جنبه کافی در این مورد باشد و اگر تصمیم قطعی برای کام اوت گرفته‌اید آرام آرام شروع به این کار کنید.

 

گرایشات جنسی و جنسیتی

بیشتر بخوانید: تقویت کیفیت و افزایش تعداد اسپرم + راه های افزایش سرعت اسپرم

ماه پراید چیست؟

ماه پراید یا ماه غرور افرادی با انواع گرایش جنسی وهویت جنسی شامل لزبین‌ها، همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسیتی‌ها و دگرباشان (ال جی بی تی کیو) در حال حاضر هر ساله در ماه ژوئن برای گرامیداشت قیام استون‌وال در سال 1969 در منهتن جشن رژه غرور دگرباشان جنسی گرفته می‌شود.

قیام استون وال نقطه عطفی برای جنبش آزادی هم‌جنس‌گرایان در ایالات متحده بود. در ایالات متحده، آخرین یکشنبه ماه ژوئن در ابتدا به عنوان “روز غرور هم‌جنس‌گرایان” جشن گرفته می‌شد، اما متفاوت و متغیر بود.

در شهرهای بزرگ سراسر کشور، جشن یک‌روزه به‌سرعت رشد کرد و مجموعه‌ای از رویدادهای یک ماهه را در بر گرفت. امروزه جشن‌ها شامل رژه‌ غرور دگرباشان جنسی، پیک‌نیک، مهمانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی، سمپوزیوم‌ها و کنسرت‌ها است و رویدادهای ماه غرور LGBTQ میلیون‌ها شرکت‌کننده را به‌همراه پرچم ال جی بی تی در سراسر جهان جذب می‌کند.

یادبودهایی در این ماه برای آن دسته از اعضای جامعه که به‌دلیل جنایات ناشی از نفرت یا اچ آی وی/ایدز گم شده‌اند برگزار می‌شود. در سال 1994، ائتلافی از سازمان های مبتنی بر آموزش در ایالات متحده ماه اکتبر را به عنوان ماه تاریخ LGBT نامگذاری کردند.

در سال 1995، قطعنامه‌ای که توسط مجمع عمومی انجمن آموزش ملی تصویب شد، ماه تاریخ دگرباشان جنسی را در فهرست ماه‌های یادبود گنجاند. روز ملی کام اوت (11 اکتبر) و همچنین اولین “رژه در واشنگتن” در سال 1979، در جامعه LGBTQ در طول ماه تاریخ LGBT گرامی داشته می‌شود.

ماه پراید دگرباشان

بیشتر بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

پرچم ال جی بی تی کیو پلاس

برای انواع گرایش های جنسی مختلف پرچم هایی متفاوتی وجود دارد. اما معروفترین پرچم جامعه دگرباشان مربوط به پرچم همجنسگرایان مرد (گی) است که به عنوان پرچم رنگین کمانی نیز شناخته می‌شود. در زیر تعدادی از پرچم های جامعه اقلیت جنسی را مشاهده می کنید.

پرچم دگرباشان جنسی

تست گرایش جنسی

گرایش جنسی هر فرد موضوعی کاملا شخصی است. شما برای آگاهی از نوع گرایش جنسی خود می‌توانید از تست‌های گرایش جنسی استفاده کنید. این تست نوعی آزمون است شامل مجموعه‌ای از سؤالات که نهایتا نوع گرایش جنسی شما را به‌صورت تقریبی مشخص می‌کند.

برخی از سایت‌ها به‌صورت رایگان و آنلاین این تست را در اختیار شما قرار می‌دهند. نتایج هیچ تستی صددرصد صحیح نیست اما تاحدودی می‌تواند جهت‌گیری گرایشات جنسی شما را برایتان مشخص کند.

در تست گرایش جنسیتی شما علاوه‌بر تشخیص نوع گرایش جنسی خود به میزان تمایلات جنسی خود نیز پی خواهید برد. برای انجام این تست‌ها به‌صورت آنلاین سایت‌های ایرانی و خارجی بسیاری وجود دارند که برخی از آن‌ها به تفسیر نتیجه آزمون می‌پردازند.

برای استفاده از این سایت‎‌ها کافی است یک جستجوی ساده به زبان فارسی یا انگلیسی در گوگل انجام دهید و یکی از سایت‌ها را انتخاب کرده و تست گرایش جنسی را شروع کنید.

تست گرایش جنسی

بیشتر بخوانید: بهترین درمان خانگی زود انزالی در مردان و زنان قطعی و سریع

سوالات متداول

آیا گرایش جنسی قابل تغییر است؟

گرایشات جنسی ما می‌توانند درطول زمان تغییر کنند، این تغییرات ممکن است اختیاری یا اجباری باشند.

آیا هویت جنسی قابل تغییر است؟

خیر، هویت جنسی از بدو تولد مشخص می‌شود و وابسته به نوع اندام‌های جنسی و تولید مثل افراد است.

چگونه گرایش جنسی خود را بشناسیم؟

از طریق انجام آزمون‌های آنلاین تشخیص گرایش جنسی تاحدودی می‌توان به شناخت نوع گرایش جنسی خود پرداخت.

نان باینری چیست؟

اصطلاح “نان باینری یا غیر باینری” برای افراد مختلف معنای مختلفی دارد. این کلمه، برای توصیف کسی استفاده می‌شود که هویت جنسیتی او صرفاً زن و مرد نیست.

گرایش جنسیت چیه؟

در نوعی از اقلیت جنسی افرادی هستند که بدون توجه به فیزیولویشان خود را زن یا مرد می‌دانند.

جمع‌بندی

انسان‌ها از نظر نوع جنس به زن، مرد و دوجنسه تقسیم می‌شوند. نوع جنس هر فردی از بدو تولد مشخص است و به ویژگی‌های فیزیکی و نحوه تولیدمثل بستگی دارد؛ اما جنسیت افراد بر اساس هویت و رفتارهای آنان طبق تعاریف جنسیتی تعیین می‌شود. جایی که فرد جنس زن ولی جنسیت مردانه دارد از نظر جنسیتی مرد محسوب می‌شود.

انواع مختلفی از هویت‌های جنسیتی و انواع گرایشات جنسی دگرباشانه وجود دارند که هرکدام در دسته‌ای از کوییر Queer قرار می‌گیرند. در مقاله حاضر شما با انواع گرایش جنسی در ال جی بی تی و اینکه دگرباش چیست آشنا شدید؛ اما افرادی هم هستند که هیچ‌گونه تمایل جنسی ندارند و بی‌جنس‌گرا یا آسکشوال نامیده می‌شوند که می‌توانند انواع مختلفی از گرایشات عاطفی را تجربه کنند.

فهمیدیم که کام اوت چیست و گفتیم که افراد دگرباش می‌توانند هرزمان که خواستند دیگران را از تمایلات جنسی خود آگاه کنند که به این کار اصطلاحا کام اوت کردن گفته می‌شود که انجام آن برای اقلیت های جنسی امری کاملا اختیاری است. ماه پراید یا ماه افتخار یا ماه غرور مجموعه‌ای از رویدادهای اجتماعی و فرهنگی برای دگرباشان جنسی است. برای تعیین نوع گرایش جنسی خود می‌توانید از سایت‌های تست ال جی بی تی رایگان به‌صورت آنلاین استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا