روانشناسی فردیاختلالات و مشکلات جنسیچه چیزیچه کسیدانستنی هاروانشناسی و خانواده

چگونه تشخیص دهیم که دوجنسه هستیم؟ 

به دنبال تست تشخیص دوجنسه بودن هستید؟ همان طور که می دانید گرایش های جنسی مختلفی وجود دارد. دوجنسه بودن یکی از گرایش های جنسی است که برخی از افراد با آن مواجه هستند. اما چگونه می توان دو جنسه بودن را تشخیص داد؟ در این مطلب از فارسیرو تست تشخیص دو جنسه بودن را برای شما آورده ایم.

تشخیص جنسیت در خواب

همه چیز با رویای جنسی شروع شد. یک رویا که دارای یک اتفاق جنسیتی است که معمولاً با آن دلخور نیستید. به گفته لوری لوونبرگ، تحلیلگر معتبر رویا، یک رویای جنسی به تنهایی دلیل کافی نیست تا در مورد تمایلات جنسی خود تصمیم بگیرید.
او می‌گوید: «تنها وقتی یک رویای جنسی ممکن است به شما در شناخت گرایش جنسی خود کمک کند، این است که قبل از دیدن رویا، تمایلات جنسی خود را زیر سؤال می‌بردید.» در غیر این صورت، رویای جنسی در واقع نشان دهنده یک میل فیزیکی یا جنسی نیست، بلکه یک نیاز روانی است.
لوونبرگ می‌گوید: در حالی که هر جنسیتی با هر جنسیتی می‌تواند انرژی زنانه یا مردانه داشته باشد، “در روان‌شناسی رویا، حضور یک زن در خواب جنسی نشان می‌دهد که شما انرژی زنانه بیشتری می‌خواهید.” به معنای پرورش، حساسیت یا خلاقیت بیشتر.
او می‌گوید: «و حضور یک مرد در خواب جنسی نشان می‌دهد که شما به دنبال انرژی مردانه‌تر هستید. به معنای قاطعیت، اقتدار یا پرخاشگری بیشتر. اگر قبلاً در زندگی بیداری، تمایلات جنسی خود را زیر سؤال نبرده اید، لوونبرگ پیشنهاد می کند که بفهمید برای رفع این نیاز پرانرژی چه کاری می توانید انجام دهید.

آیا آزمون یا تست تشخیص دوجنسه بودن وجود دارد؟

تست تشخیص دو جنسه بودن وجود دارد؟ نکته ای که در مورد دو جنسیتی وجود دارد این است: برای واجد شرایط بودن، مجبور نیستید کادرهای خاصی را علامت بزنید یا به مجموعه ای از سؤالات پاسخ دهید. بنابراین، هیچ آزمونی نمی تواند به شما بگوید که آیا شما دوجنسه هستید یا خیر.
(و هر آزمونی که ادعا می کند می تواند تمایلات جنسی شما را بیان کند، مشکوک است!). پس من چگونه باید بفهمم که آیا من دو جنسه هستم؟
تشخیص دوجنسه بودن
رابین اوکس، فعال دوجنسه برای تشخیص دوجنسه بودن ، می‌گوید: «فقط شما می‌توانید تعیین کنید که آیا برچسب دوجنس‌گرا به بهترین وجه برای شما مناسب است یا خیر».
شیری آیزنر، فعال دوجنس‌گرا، نویسنده کتاب « یادداشت‌هایی برای یک انقلاب»، پیشنهاد می‌کند سؤالات زیر را از خود بپرسید تا بفهمید آیا دوجنس‌گرا هستید یا خیر:
 • برای تشخیص دوجنسه بودن از خود بپرسید آیا اصطلاح دوجنسه به من احساس راحتی می دهد؟
 • برای تشخیص دوجنسه بودن از خود بپرسید آیا اصطلاح دوجنسه به من حس ماجراجویی می دهد؟
 • برای تشخیص دوجنسه بودن از خود بپرسید آیا فکر کردن به دوجنسه بودن برای من سرگرم کننده است؟
 • آیا فکر دوجنسه بودن من را خوشحال می کند؟
 • آیا به من احساس خوبی نسبت به خودم می دهد؟
 • آیا اصطلاح دوجنس گرایی به من احساس چالش می دهد؟
 • آیا به من جامعه می دهد؟ یا پشتیبانی؟
 • برای تشخیص دوجنسه بودن از خود بپرسید آیا چیز دیگری که دنبال آن هستم به من می دهد؟

اگر پاسخ شما به هر یک از موارد بالا مثبت است، احتمالا دوجنسه هستید.

بیشتر بخوانید: گرایش بایسکشوال چیست: نشانه‌ها و نماد دوجنسگرایی (Bisexuality)

تعریف دقیق دو جنسه چیست؟

برای تشخیص دوجنسه بودن بهتر است با تعریف آن آنا باشید. تعریفی که بیشتر پذیرفته شده از دوجنسه بودن:
«کسی که دوجنس‌گرا است، به خودی خود این پتانسیل را تصدیق می‌کند که – از نظر عاشقانه، عاطفی و/یا جنسی – به افراد بیش از یک جنسیت جذب می‌شود، نه لزوماً در یک زمان، به یک روش یا به همان میزان.
دوجنس‌گرا می‌تواند به جذب جنسیت‌های مشابه و متفاوت از جنس خود اشاره کند.
افرادی که خود را دوجنس‌گرا می‌دانند، نیازی به داشتن تجربه جنسی یا عاشقانه یکسان یا سطوح یکسانی از جذابیت با افرادی از جنس‌های مختلف ندارند، یا اصلاً تجربه‌ای ندارند. جذب و خودشناسی جهت گیری را تعیین می کند.
ونیت مهتا، فعال دوجنس‌گرا، می‌گوید:  «هر کسی که هنوز این ایده را مطرح می‌کند که دوجنس‌گرایی دوجنسیتی را تقویت می‌کند، بی‌اطلاع، نادان است و به جامعه دوجنس‌گرا گوش نداده است.
دوجنسه بودن چگونه به نظر می رسد؟
مهتا می‌گوید: «دوجنس‌گرایی ظاهری ندارد. یک بار دیگر برای تاکید: دوجنس گرایی ظاهری *ن*دارد.
او می‌گوید: «مردم از هر سنی، از هر جنسیت، همه نژادها، همه قومیت‌ها، همه فرهنگ‌ها و سبک‌های لباس پوشیدن دوجنس‌گرا هستند.

آیا چیزی وجود دارد که باعث دوجنس گرایی شود؟

این سوال که چه چیزی باعث می‌شود کسی به هر جنسیتی تبدیل شود، مطمئناً سوال جالبی است. آیا این طبیعت انسان است؟ یا پرورش دادن؟ یا ترکیبی از این دو؟ یا چیز دیگری کاملا؟ مشکل اینجاست که این سوال فقط در مورد موضوعات جنسی که *دگرجنس گرا نیستند* پرسیده می شود.
اوچس می گوید: «[این سؤال] ریشه در دگرجنس گرایی دارد. زیرا فرض می‌کند که دگرجنس‌گرایی، تمایلات جنسی پیش‌فرض است و این تمایل فقط طبیعی است، و همه جنسیت‌های دیگر باید اشتباه باشد.»
او می گوید: با هر کسی که دوجنسه است مشکلی پیش نیامد.
آیزنر می گوید: «دوجنس گرایی هیچ مشکلی ندارد.

این برای سلامت جنسی و باروری من چه تاثیری دارد؟

گرایش جنسی شما به تنهایی هیچ تاثیری بر خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) یا بارداری ناخواسته ندارد. این جنسیتی است که دارید. اینکه با چه کسی رابطه جنسی دارید، و اقدامات احتیاطی که در طول رابطه جنسی انجام می دهید (یا نمی دهید)، این ها بر خطراتی انتقال STI یا حاملگی ناخواسته تأثیر دارد.

آیا باید این موضوع به دیگران بگویم؟

جواب منفی است! راشل رایت، کارشناسی ارشد، LMFT، روان درمانگر، درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز، و کارشناس روابط جنسی، می گوید: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که فرض می شود همه افراد دگرجنسگرا هستند مگر اینکه خلاف آن ذکر شود.
رایت اضافه می‌کند که این می‌تواند باعث شود افراد احساس کنند که اگر دگرجنس‌گرا نیستند، باید به دیگران بگویید. اما این درست نیست!
او می‌گوید: «میزان جنسی شما متعلق به شماست که هر وقت می‌خواهید، اگر می‌خواهید، با کسی که دوست دارید به اشتراک بگذارید.» بنابراین اگر هرگز نمی خواهید به کسی بگویید، این حق شماست!
اگر به دنبال فردی امن هستید که از گرایش خود با او بگویید، به نظر می رسد، کسی که متحد جامعه LGBTQIA+ باشد، فرد خوبی است که باید به سراغش برویم.
نشانه هایی که یک فرد متحد است اغلب عبارتند از:
 • آنها ضمایر خود را در امضای ایمیل خود به اشتراک می گذارند.
 • آنها به طور منظم به سازمان های دگرباش و افراد دگرباش حمایت مالی مستقیم ارائه می کنند.
 • آنها اعضای جامعه LGBTQIA+ را هم به صورت آنلاین و هم آفلاین دنبال می کنند
 • آنها دیدگاه های سیاسی و اجتماعی دارند که به نفع جامعه LGBTQIA+ است.
آیزنر می‌گوید: «همچنین می‌توانید با پرسش در مورد موضوعات مرتبط (اما به اندازه کافی مبهم)، مانند شخصیت‌های تلویزیونی یا رویدادهای خبری، احساس دیگران در مورد دوجنس‌گرایی را بسنجید.
تشخیص دوجنسه بودن

عدم اشتراک گذاری چه پیامدهایی می تواند داشته باشد؟

به گفته رایت، درازمدت، عدم به اشتراک گذاشتن تمایلات (دوجنسیتی) خود با مردم می تواند اثرات منفی بر سلامت روان داشته باشد.
او می‌گوید: «بیرون نرفتن می‌تواند باعث چیزی به نام ناهماهنگی شناختی شود، این ناراحتی زمانی رخ می‌دهد که ما در ذهنمان چه کسی هستیم و برای دنیای بیرونی که هستیم متفاوت است»
ناهماهنگی شناختی می تواند باعث انواع مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی شود.
رایت توضیح می دهد: “پنهان کردن چیزی باعث می شود مغز ما فکر کند چیزی برای پنهان کردن وجود دارد، که می تواند باعث شرمساری شود.”

چگونه می توانم به کسی بگویم؟

مهتا می‌گوید: «شاید احساس کنید که باید یک سخنرانی طولانی آماده کنید، اما اینطور نیست.
زبانی که برای بیان گرایش خود استفاده می کنید ممکن است بر اساس اینکه با دوست، معلم، والدین، شریک یا شریک احتمالی صحبت می کنید متفاوت باشد.
نحوه انجام آن می تواند به سادگی هر یک از موارد زیر باشد:
 • “فقط می خواستم به شما بگویم که من دوجنسه هستم.”
 • آخرین باری که در مورد تمایلات جنسی خود صحبت کردیم، به شما گفتم که لزبین هستم، اما اخیراً بیشتر در مورد دوجنسیتی یاد گرفتم و اکنون با این اصطلاح احساس راحتی بیشتری می کنم.
 • من یک سخنرانی طولانی و بزرگ آماده نکرده ام، اما فقط می خواستم به شما بگویم که دوجنس گرا هستم.
 • “اوه! قبل از اینکه تلفن را قطع کنید، فقط می خواستم به شما بگویم که من دوجنسه بوده ام.»

بیشتر بخوانید: ترنس چیست: علت، خصوصیات و علائم ترنسکشوال و تراجنسی ها

از کجا می توانم پشتیبانی پیدا کنم؟

رایت می‌گوید: «ارتباط با یک مربی دوجنس‌گرا یا همتای دوجنس‌گرا می‌تواند به شما کمک کند احساس کنید که در هویت خود مورد حمایت قرار گرفته‌اید. برای آن، او توصیه می کند به رسانه های اجتماعی روی آورید.
برای مهتا، توییتر بهترین بستر برای یافتن پشتیبانی بود.
او می‌گوید: «توئیتر و افرادی که در آنجا ملاقات کرده‌ام نقش بزرگی در کمک به من در تأیید هویت دوجنس‌گرایانه‌ام داشته‌اند. برای شما، آن انجمن آنلاین ممکن است در Tik Tok، Instagram یا YouTube باشد.
اگر افزایش احساس استرس، غم و اندوه، خواب آلودگی یا هر نشانه دیگری از اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنید، رایت توصیه می کند به دنبال یک درمانگر باشید.
او می‌گوید: «یک درمانگر متخصص برای دگرباشان درک عمیق‌تری از فرآیند دوجنس‌گرایی خواهد داشت، و همچنین درک عمیق‌تری از روش‌هایی که دوجنس‌گرایی درونی شده و تک‌جنس‌گرایی روی زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد، خواهد داشت.

کلام پایانی

شما ممکن است دوجنسه باشید، ممکن است نه. تنها کسی که می تواند این را تشخیص دهد شما هستید! هنگامی که مشخص کردید تمایلات جنسی شما چیست و چه برچسبی برای شما مناسب است، می توانید تصمیم بگیرید که آن بخش از خود را با چه کسی به اشتراک می گذارید و چه زمانی به اشتراک می گذارید؟ شما شایسته تجلیل هستید.
در این مطلب تست تشخیص دوجنسه بودن را بیان کردیم. امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد و به شما در شناخت بیشتر دوجنسه بودن کمک کرده باشیم.
منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا