چه چیزیدانستنی هاراهنماروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

سبک زندگی مینیمالیستی؛ روش، اصول و فواید زندگی مینیمال

اصطلاح مینیمالیسم در ابتدا برگرفته از جنبشی در هنر بود که در آن هنرمندان بر سادگی آثار تاکید داشتند. باگذشت زمان این سبک در تمام بخش‌های زندگی، از هنر گرفته تا معماری، طراحی لباس، دکوراسیون خانه و… رواج پیدا کرد؛ اما سبک زندگی مینیمال یعنی چه؟ به زبان ساده زندگی مینیمال سبکی است که سادگی در آن جایگزین تجملات و شلوغی گردد. سبک زندگی مینیمال امروزه بسیار محبوب و پرطرفدار است؛ زیرا علاوه بر زیبایی، فواید بسیاری نیز به دنبال دارد. اگر به دنبال داشتن سبک زندگی مینیمالیستی هستید،

باید بدانید که این سبک اصول و روش‌های خاص خودش را دارد. برای شناخت دقیق این سبک، اصول، روش‌ها و فواید آن با سایت فارسی رو همراه باشید. قبل از هر چیز اگر قصد اصلاح و تغییر سبک زندگی خود را دارید، ابتدا از راه‌های اصلاح سبک زندگی اطلاعات کامل کسب کنید.

سبک زندگی مینیمالیستی

سبک زندگی مینیمالیسم چیست؟

برای داشتن زندگی مینیمال شما باید در ابتدا این قدرت را داشته باشید که ذهنتان را از اضطراب رها کنید. بسیاری از افراد روزانه با حجم زیادی از فشارهای روانی برای خرید و انباشت وسایل غیرضروری زندگی روبه‌رو هستند. برخلاف تصور، زندگی مینیمالیسم مخالفتی با خرید و پیشرفت ندارد؛ بلکه این سبک به شما یاد می‌دهد هر چیز اضافه را کنار گذاشته و فقط به آرامش و آسایش خود و به آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد فکر کنید. مینیمالیسم یعنی آزادی از دارایی‌های بی‌اندازه و دوری از تعلقات مدرنی که شما را از اهداف مثبت و موثر زندگی دور کرده است.

بسیاری از افراد با فکر کردن به زندگی خود متوجه خواهند شد که میزان زیادی از فکر، زمان و دارایی خود را صرف اموری می‌کنند که نه تنها به آسایش آن‌ها کمک نکرده، بلکه روزبه‌روز بر میزان فشار و استرس آن‌ها می‌افزاید. در این سبک شما آزادی را یاد گرفته و تلاش خواهید کرد حتی در رفتار اجتماعی خود ثبات داشته باشید.

به‌طور کلی می‌توان گفت تعریف ساده زندگی مینیمال این است که شما از تعلقات گوناگون رهاشده و به یک زندگی به سبک مینیمال آرام، ساده و به‌دوراز شلوغی‌های ذهن و محیط اطراف بپیوندید. مینیمال همان حسی است که شما در مواجهه با یک زندگی روستایی و یا حتی دیدن یک فیلم با این موضوع با آن روبه‌رو می‌شوید.

حالا که معنی زندگی مینیمال را دانستیم، به سراغ آن می‌رویم که چگونه سبک مینیمال در زندگی داشته باشیم و فواید مینیمالیسم در زندگی چیست؟

ذهن مینیمال

برای داشتن سبک زندگی مینیمال ابتدا باید ذهنی مینیمال داشته باشید. در سبک مینیمالیست هدف کم کردن موارد مختلف برای به وجود آوردن حس آرامش و شادی بیشتر در زندگی است. در مطالب مختلف در مورد سبک و ذهن مینیمال گفته‌اند با پاکسازی و نظم بخشیدن یا مرتب کردن وسایل یک محیط می‌توانید استرس و تشویش را کم کنید. پس با داشتن محیطی منظم‌تر و ساده‌تر به آرامش و کاهش استرس خود کمک بسیاری می‌کنید. سبک زندگی مینیمالیست درواقع خود یک تفکر است. داشتن ذهن مینیمال می‌تواند به شما در کسب آرامش بیشتر کمک کند.

ذهن حداقلی به کم کردن چیزهای غیرضروری اشاره دارد تا با نظم و سادگی بیشتر به آرامش برسیم. در این قسمت شما را به طور کامل با سبک زندگی مینیمال که همان تفکر مینیمال است که منجر به سبک زندگی می‌شود، آشنا می‌کنیم‌. با ما همراه باشید. 

روش های زندگی یک مینیمالیست؛ چگونه مینیمال زندگی کنیم؟

تصور رایج در ارتباط با سبک زندگی مینیمال این است که فرد کمترین تعداد لباس، ابزار و وسایل را داشته باشد. اگرچه این تصور تا حدودی می‌تواند درست باشد اما سبک زندگی مینیمال در ابتدا باید در ذهن و اندیشه شما ایجاد شود و افکار مینیمال داشته باشید. برای آنکه مینیمال زندگی کنید باید ابتدا ارزش‌های زندگی خود را مشخص کرده و ذهنتان را بر همان ارزش‌ها متمرکز کنید.

مهم‌ترین روش برای رسیدن به این سبک، محدود کردن حوزه‌ی فعالیت‌های شما است. راه دیگر برای رسیدن به این سبک، استقامت و تمرکز شما بر روی این اهداف است؛ یعنی شما باید یاد بگیرید در برابر آنچه شمارا از اهدافتان دور می‌کند نه بگویید.

در روش زندگی مینیمال شما باید هر چیز اضاف را حذف کرده به‌طوری که حتی زندگی مجازی محدود و مشخصی داشته باشی. برای مثال اپلیکیشن‌های گوشی خود را به حداقل برسانید و با این کار ذهن خود را از هر چیز اضافه‌ای رها کنید.

در زندگی مینیمال شما باید دایره‌ی دوستان و روابط خود را نیز محدود و مشخص کنید و از گذراندن وقت با افرادی که شمارا از اهدافتان دور می‌کنند خودداری کنید؛ با این کار شما وقت خود را برای بودن در کنار عزیزانتان چند برابر خواهید کرد. در نهایت سعی کنید در ظاهر لباس پوشیدن و وسایل زندگی خود نیز اصول گفته‌شده را رعایت کنید و به این طریق مینیمال زندگی کنید. در زیر مراحل داشتن یک زندگی مینیمال را برای شما آورده ایم:

بنویسید که چرا می خواهید زندگی مینیمال داشته باشید؟ 

برای شروع یک مسیر جدید ابتدا باید مشخص کنید که چرا می خواهید آن مسیر را انتخاب کنید. پس باید بنویسید چرا می خواهید زندگی مینیمال دلشته باشید. 

آیا همیشه از کمبود وقت برای بودن در کنار خانواده ناراحت هستید؟ شب ها اضطراب زیادی دارید؟ همیشه احساس می کنید دورتان از وسایل زیاد شلوغ است و کمبود جا دارید؟ همه این دلایل را بنویسید. زمانی که دلایل را بنویسید هر وقت احساس کردید کار سخت است و نمی توانید ادامه دهید خواندن این دلایل می تواند به شما در ادامه دادن مسیر کمک کند. 

لوازم تکراری خود را جمع کنید

وسایل خانه خود را برانداز کنید. آیا از یک وسیله بیش از یکی دارید؟ مثلا از یک کتاب دو نسخه دارید. یا برای چای خشک دو ظرف دارید؟ با خودتان فکر کنید آیا به هر دوی آن ها نیاز دارید؟ اگر نیاز ندارید وسایل تکراری را جمع کنید و در یک جعبه بگذارید و در نهایت آن ها را بفروشید و یا به کسی دهید. 

یک ناحیه بدون درهم ریختگی ایجاد کنید!

یک قسمت از خانه را به یک ناحیه بدون درهم ریختگی تبدیل کنید. در این ناحیه تنها وسایلی را قرار دهید که لازم و ضروری است. به مرور زمان این ناحیه بدون درهم ریختگی را بیشتر کنید تا در نهایت یک خانه مینیمال داشته باشید. 

سفرهای مینیمال را تجربه کنید! 

برای داشتن یک سفر مینیمال کمتر از همیشه با خود وسیله ببرید. به طور مثال برای یک سفر 4 روزه به اندازه یک سفر 2 روزه وسایل ببرید. سبک سفر کردن را تجربه کنید و از آن لذت ببرید. 

از شر لباس های اضافی خود خلاص شوید! 

برای بسیاری از افراد خلوت کردن کمد لباس و خلاصی از لباس های اضافی کار بسیار سختی است. خیلی از ما بیش از حد نیاز لباس داریم. برای اینکار یک قانون برای خود مشخص کنید. به طور مثال بگویید هر لباسی که بیش از یک سال است که آن را نپوشیدید کنار بگذارید. لباس های اضافی را بیرون بدهید یا دور بریزید. 

ساده غذا بخورید

همش به دنبال غذاهای جدید نباشید و وعده های روزانه خود را ساده تر کنید.

پس انداز را فراموش نکنید

مقداری را برای خود هدف قرار دهید و با کم کردن هزینه هایتان این میزان را پس انداز کنید. عددی که مشخص می کنید مسلما برای هر کسی متناسب با شرایط زندگی و درآمد خود متفاوت است. این کار یکی از مراحل داشتن یک زندگی مینیمال است. 

 

بیشتر بخوانید: سبک زندگی فعال چیست؟ فواید، راه ها و موانع داشتن زندگی فعال

روش های زندگی یک مینیمالیست

اصول زندگی مینیمال Minimal

برای داشتن یک زندگی مینیمال ابتدا باید با اصول اساسی این سبک آشنا شوید و سپس برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. این اصول به شما آموزش می‌دهند که برای داشتن سبک زندگی مینیمال چگونه گام بردارید. شاید بتوان برای این سبک زندگی اصول مختلفی نام برد؛ ما در ادامه این اصول را از نگاه محقق و نویسنده‌ای به نام جاشوا بکر بیان خواهیم کرد که سال‌هاست این سبک زندگی را انتخاب کرده است.

متقاعد شدن:

جاشوا بِکر اصل اول را متقاعدشدن می‌داند و معتقد است گام اول این است که شما خودتان را متقاعد کنید زندگی مینیمالیسم بهره‌وری شمارا از زندگی افزایش خواهد داد. او معتقد است سادگی بیشتر زمان و دارایی‌های شمارا افزایش خواهد داد.

شروع کردن:

شما پس از گذراندن بخش اول و متقاعد کردن ذهن خود در رابطه با فواید این سبک حالا باید برای تغییر شروع کنید. این نویسنده توصیه می‌کند شروع را از یک نقطه کوچک آغاز کرده و به خلوت کردن و ساده کردن آن بپردازید. پس از مدتی شما طعم این سادگی و عدم شلوغی را با تمام وجود خواهید چشید.

متوقف کردن مصرف‌گرایی:

پس ازآن‌که شروع به ساده کردن زندگی و حذف اضافات کردید؛ حالا به یک برنامه درست برای خرج کردن، خرید کردن و مصرف‌گرایی نیاز دارید تا دوباره به روند گذشته بازنگردید.

پشتکار و استقامت:

ساده گرایی و استفاده از سبک زندگی سالم نیازمند پشتکار و استقامت است. شما باید بتوانید این سبک را در همه جای زندگی خود حتی خرید اسباب‌بازی برای بچه‌های خود به‌کار گیرید.

اشتراک‌گذاری شادی ناشی از این سبک زندگی:

جاشوا بکر معتقد است که افراد باید فواید زندگی مینیمال خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و آن‌ها را از مزایای این سبک زندگی آگاه کنند. این کار سبب می‌شود افراد زیادی در ارتباط با این زندگی و مزایای ناشی از آن آگاه گردند.

استفاده از سادگی در همه‌جا:

این نویسنده معتقد است که سادگی در همه جای زندگی کاربرد داشته و قابل‌استفاده است؛ به‌طوری که به شما اجازه می‌دهد حتی فکر آزادتر و انتخاب‌های آگاهانه‌تری داشته باشید. کاربرد آن به شکلی است که به شما یاد خواهد داد بر اصول و اهداف مهم زندگی خود تاکید کنید و هر چیز اضاف را ترک کنید.

در حال حاضر زندگی همه‌ی افراد دارای میزان زیادی از وسایل و افکار اضافه و بی‌استفاده است که سال‌ها در خانه خاک می‌خورند و هیچ کاربردی ندارند. این سبک فواید زیادی به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها داشتن زندگی اخلاق مدار و مقابله با مصرف‌گرایی است.

بیشتر بخوانید: برنامه افراد موفق | عادت و روتین روزانه انسانهای موفق و ثروتمند جهان

فواید زندگی مینیمال

در دنیایی که همه‌ی افراد درگیر مصرف‌گرایی، تملکات مادی، خریدهای نامحدود و قرض و بدهی هستند، داشتن روش زندگی مینیمال فواید زیادی به همراه خواهد داشت. این سبک شمارا از تعلقات بیهوده رها کرده و ذهن شمارا بر اهداف مهم متمرکز خواهد کرد. در این سبک شما با مزایا و فواید بسیاری روبه‌رو خواهید شد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • رها کردن آنچه لازم ندارید و تمرکز بر آنچه واقعا موردنیاز شما است.
  • داشتن فضای بیش‌تر در خانه برای لوازم ضروری و مفید.
  • رها شدن از حس وحشتناک از دست دادن متعلقات خود و تجربه‌ی حس آزادی به‌دوراز حرص، طمع، وسواس و کار بیش‌ازحد
  • تمرکز و گذراندن وقت برای امور موردنیاز و موردعلاقه خود. شما دیگر مجبور به گذران وقت زیادی در انباری یا سرگرم شدن با ابزارهای بی‌استفاده نیستید؛ بلکه این امکان برای شما فراهم است که وقت اضاف خود را صرف کارهای موردعلاقه خود؛ مثل مطالعه، ورزش، سفر و… کنید.
  • تمرکز کمتر بر داشتن دارایی و تلاش برای کسب اموال زیاد. انسان همواره به دنبال کسب پول بیشتر و از آن طریق رسیدن به آرامش است؛ اما تجربه نشان داده است که دستیابی به پول حرص و طمع انسان را دوچندان می‌کند. شما در این سبک از این حس آزاردهنده و حرص‌خوردن‌های بی‌پایان رها خواهید شد و آرامش را با تمام وجود تجربه می‌کنید.
  • داشتن آرامش ذهنی از دیگر فواید این سبک است؛ زیرا افراد هرچه دارایی و وابستگی کمتری داشته باشند ذهن رها و آرام‌تری دارند. تلاش بی‌حدواندازه برای رسیدن به دارایی، استرس از دست دادن آن‌ها را نیز به همراه دارد؛ بنابراین هرچه زندگی ساده‌تری داشته باشید ذهن آرا‌م‌تری خواهید داشت.
  • داشتن ترس کمتر در زندگی، کار و حتی روابط دوستانه. با نگاه به زندگی آدم‌های ساده‌زیست متوجه خواهید شد که ترس آن‌ها از نرسیدن، نداشتن و از دست دادن بسیارکم است.
  • داشتن اعتماد‌به‌نفس بیشتر در تمام بخش‌های زندگی. در زندگی مینیمال شما متمرکز بر خود و اهداف خود هستید و تاکید شما بر موارد بیهوده به حداقل ممکن می‌رسد و همین امر اعتمادبه‌نفس شمارا بالا می‌برد.

همچنین بخوانید: سبک زندگی سالم چیست | راهکارهای لایف استایل سالم و شاد

فواید زندگی مینیمال

 

زندگی مینیمال در ایران

شاید شما هم جزء آن افرادی باشید که سبک زندگی مینیمال را شنیده‌اید و در مورد آن مطالعاتی داشته‌اید. هرکس زندگی مینیمال را بشناسد حتما می‌داند که دارای اصول و قوانینی است که برای رسیدن به آن باید این اصول رعایت شوند. آنچه مهم است این است که آیا ممکن است اصول زندگی مینیمال در تمام دنیا و در زندگی همه‌ی افراد به یک شکل اجرا گردند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت امکان این امر وجود ندارد و اصول مینیمال غیرقابل تغییر نیستند؛ بلکه شما باید با توجه به زندگی خود آن‌ها را رعایت کنید.

در زندگی ایرانی داشتن خانه‌های چوبی و صرف‌نظر کردن از مصالح سنگ و سرامیک سخت است. همچنین در ایران فصول و آب‌و‌هوای مختلفی وجود دارد و همین امر لوازم و امکانات مختلفی را می‌طلبد؛ بنابراین صرف‌نظر کردن از آن‌ها نه تنها آرامش شما را به همراه ندارد بلکه ذهن شمارا مدام درگیر ترس از اذیت شدن می‌کند.

در مناطق سردسیر نداشتن موکت و فرش امکان‌پذیر نیست؛ همان‌طور که نبود وسایل سرمایشی در مناطق گرمسیر غیرقابل‌تصور است. در فرهنگ ایرانی زندگی خانوادگی و ارتباطات فامیلی جایگاه ویژه‌ای دارد و همین امر سبب می‌شود که افراد در خانه‌های خود لوازم موردنیاز برای آشپزی و پذیرایی را داشته باشند.

از آنجا که فلسفه زندگی مینیمال کمتر داشتن و لذت بردن از زندگی است؛ در موارد گفته‌شده کمتر داشتن فقط زجر کشیدن و حرص خوردن را به دنبال دارد. مطالب گفته‌شده به معنای این نیست که سبک زندگی مینیمالیستی در ایران غیرممکن باشد؛ بلکه باید اصول و قواعد این سبک را طبق فرهنگ خود پیاده کنید.

در مهمانی‌های ایرانی پخت چندین مدل غذا خلاف این سبک است. تلاش برای داشتن لباس‌های غیرتکراری، پیش‌ رفتن با مد روز، تغییر مدام دکوراسیون خانه، برگزاری جشن‌های تجملاتی و بسیاری از موارد دیگر در فرهنگ ایرانی قابل‌حذف شدن هستند. با حذف موارد گفته‌شده ذهن خود را از تعلقات و چارچوب‌های بی‌معنا رها کرده و بر اهداف مهم زندگی متمرکز شوید.

زندگی مینیمال در ایران

زندگی مینیمال ژاپنی

ازجمله کشورهایی که سبک زندگی مینی مالیستی در آن رواج چشم‌گیری پیداکرده، کشور ژاپن است. مردم این کشور سالها است که در خانه‌های کوچک با حداقل وسایل زندگی می‌کنند. آن‌ها معتقد هستند این کار زمان آن‌ها را بیشتر کرده و می‌توانند به‌کارهای مفید بیش‌تری بپردازند. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند روش زندگی مینیمال به آن‌ها اجازه می‌دهد زمان کم‌تری را صرف تمیز کردن خانه، شستن لباس، مرتب کردن وسایل کار و کارهایی ازاین‌دست کنند. بسیاری از افراد در ژاپن معتقد هستند که این سبک زندگی از تفکرات بودایی شکل‌گرفته و در مذهب بودایی به آن‌ها آموزش داده‌شده است.

بیشتر بخوانید: سبک زندگی فعال چیست ؟ 

علاوه بر موارد گفته‌شده، ژاپن یک کشور زلزله‌خیز است و داشتن دارایی بیش‌تر به معنای از دست دادن‌های بیش‌تر است. این سبک تا آنجایی رواج پیداکرده است که سبک زندگی مینیمال ژاپنی ها امروزه طرفداران معروف و بسیار افراطی دارد. آن‌ها در خانه‌ای یک خوابه با تعداد لوازم و لباس‌های انگشت‌شماری زندگی می‌کنند. نکته جالب این است که این سبک زندگی مینیمالیستی در ژاپن، مردم این کشور را بیش‌ازپیش فعال کرده و به آن‌ها فرصت مطالعه، تفریح و پیشرفت را داده است.

زندگی مینیمال ژاپنی

بیشتر بخوانید: من میخوام شاد باشم چیکار کنم؟ 5 روش برای خوشحالی همیشگی

سوالات متداول

مینیمال هایی برای زندگی یعنی چه؟

مینیمال هایی برای زندگی چیست؟ همان‌طور که گفته شد مینیمال مربوط به یک بخش یا حوزه‌ی خاصی از زندگی نیست و شما باید آن را در تمام بخش‌های زندگی خود از فکر و اندیشه گرفته تا وسایل، دارایی، کار، محدوده دوستان و… به‌کار بگیرید. مینیمال‌هایی برای زندگی به این معنا است که شما اصول مینیمال و ساده‌ گرایی را در همه‌ی بخش‌های زندگی خود موردتوجه قرار دهید.

جمع بندی

در دنیای امروز زندگی‌های مدرن و تلاش‌های بی‌پایان؛ نگرانی‌ها و استرس‌های زیادی را به دنبال داشته است. همین نگرانی‌ها سبب رواج سبک جدیدی از زندگی به نام زندگی به سبک مینیمال شده که اگرچه قدمت آن به سال‌های بسیار دورتری می‌رسد؛ اما در حال حاضر بسیار موردتوجه و فراگیر است. در سبک زندگی مینیمال افراد به دنبال ساده‌ گرایی و تاکید بر اهداف مهم خود هستند. حذف همین اضافات آرامش روحی و ذهنی افراد را به دنبال دارد و زندگی مینیمالیسم را بیش از همیشه جذاب کرده است.

افراد زیادی در سراسر دنیا به دنبال شناخت اصول و قواعد این سبک زندگی هستند تا با رعایت آن‌ها بتوانند از فواید بی‌شمار این سبک بهره‌مند شوند. ما در این مقاله به این سبک زندگی با تمام اصول، قواعد و فواید آن پرداختیم و سعی کردیم نحوه‌ی اجرای آن را در زندگی‌های ایرانی شرح دهیم. اگر شما هم در این رابطه تجربه یا سوالی دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید. به نظر شما مهمترین فایده زندگی مینیمال چیست؟

سبک مینیمال در زندگی و اجرای آن در تمام بخش‌های زندگی سبب شده افراد در این زمینه سوال‌های مختلفی داشته باشند. ما در ادامه به پرتکرارترین آن‌ها پاسخ‌خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا