آموزشچطوردانستنی هاروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

بهترین راه های تغییر و اصلاح سبک زندگی (لایف استایل)

3.2
(10)

سبک زندگی هر شخص شامل مجموعه‌ای از عادت‌هاست که در کنار هم چیده شده و روی زندگی شما اثر می‌گذارند. هر عادت کوچکی که شما در زندگی خود ایجاد کنید در درازمدت تبدیل به یک نتیجه بزرگ در زندگی شما می‌شود. این عادت‌ها بی‌شمارند؛ اما انتخاب آن‌ها کاملا به خود شما بستگی دارد. ویلیام گلسر می‌گوید: “نیازهای اساسی انسان شامل ۵ مورد بقا، عشق و تعلق خاطر، قدرت، آزادی و تفریح است.”

هرکس براساس این ۵ نیاز عادت‌های زندگی خود و افرادی که با آن‌ها در ارتباط است را کاملا آزادانه می‌تواند انتخاب کند و با تغییر این عادت‌ها موفق به اصلاح و تغییر سبک زندگی خواهد شد. در این مقاله از فارسی‌رو درباره روش‌های تغییر در سبک زندگی صحبت خواهیم کرد. شرط اصلی تغییر شیوه زندگی تصمیم شما برای تغییر است. در ادامه مفصل به شرح این موضوعات خواهیم پرداخت.

راه های تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی یعنی چه؟

درست است که برخی عوامل در زندگی ما جبری است؛ اما اگر به زندگی افراد موفق با دقت بنگرید خواهید دید که آن‌ها نیز از دل جبر به موفقیت رسیده‌اند. افراد موفق مانند بذرهای گلی هستند که در خیابان زیر پای عابران افتاده و به‌دنبال راهی برای رشد از زیر این کفش به زیر کفشی دیگر می‌روند و درنهایت به درزهای کف‌پوش پیاده‌رو می‌رسند و با اولین باران شروع به رشد و جوانه‌زدن می‌کنند.

اولین گام اصلاح سبک زندگی این است که موضوع جبر را از فکر خود بیرون کنید و بدانید که شرایط غیرقابل کنترل در زندگی همه انسان‌ها وجود دارد. اگر سبک زندگی خود را تغییر دهید، به خودتان کمک کرده‌اید تا از درون احساس شادی و شعف داشته باشید و این ممکن نیست مگر این‌که عادت‌های جدیدی هرچند کوچک در زندگی خود ایجاد کنید.

علاوه‌ بر آن عادت‎‌های نادرست خود را، آن‌ها که حس بدبختی را در شما ایجاد کرده‌اند، کنار بگذارید. البته باید بگویم که هدف از تغییر سبک زندگی رسیدن به موفقیت نیست؛ نتیجه اصلی تغییر لایف استایل شما رسیدن به حس خوب و احساس شادی درونی خواهد بود.

تغییر در سبک زندگی یعنی چه؟

۷ راه موثر تغییر در سبک زندگی یا لایف استایل

روشهای اصلاح سبک زندگی بسیارند. این ۷ قدم از راه های تغییر سبک زندگی را دنبال کنید تا انرژی خود را افزایش دهید و زندگی شادتر، سالم تر و پربارتری داشته باشید:

1. غذای سالم و مقوی بخورید.

یکی از ۵ نیاز اساسی ما که در مقدمه عنوان کردیم قوی بودن است. همه ما می‌دانیم که غذای سالم عنصر اصلی تندرستی است؛ اما معمولا افراد گمان می‌کنند که تغذیه سالم را در درجه اول باید به‌عنوان ابزاری برای کاهش وزن در مسیر اصلاح سبک زندگی درنظر بگیرند. این موضوع کاملا غلط است. طبق دستورالعمل‌های غذایی آمریکا در سال ۲۰۱۵، ما برای دریافت انرژی کافی روزانه به یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، لبنیات کم‌چرب و غلات کامل نیاز داریم.

بشقاب غذای خود را در وعده اصلی به ۴ قسمت تقسیم کنید. یک قسمت از ۴ قسمت بشقاب خود را به پروتئین، یک قسمت به کربوهیدرات و دو قسمت به سبزیجات اختصاص دهید. از خوردن نترسید، در حد تعادل و با اشتیاق غذا میل کنید. در این روش تغییر سبک زندگی انواع غذاها را از همه گروه‌های غذایی مصرف کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی را برای جذب انرژی مورد نیاز روزانه خود دریافت کنید.

میوه‌ها و سبزیجات تازه یا یخ‌زده، به‌ویژه سبزیجات تیره و پر از مواد مغذی، کاهو و کلم بروکلی و همچنین سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج و سیب‌زمینی شیرین را انتخاب کنید. انواع مختلف ماهی‌، حبوبات و گوشت قرمز را برای دریافت پروتئین سالم مصرف کنید. سعی کنید روزانه ۳ وعده غلات کامل، نان، برنج یا پاستا بخورید. اگر روش تغذیه سالم را در پیش بگیرید پس از مدتی خواهید دید که به وزن متعادل رسیده‌اید؛ چرا که دریافت به‌اندازه تمامی مواد ضروری بدن در طولانی‌مدت باعث تنظیم اشتهای شما خواهد شد.

همچنین بخوایند: سبک زندگی سالم چیست | راهکارهای لایف استایل سالم و شاد

2. هفت تا هشت ساعت در طول شب بخوابید.

محرومیت از خواب تهدیدی برای سلامتی شما است و بر خلق و خو، انگیزه و سطح انرژی شما تأثیر منفی می‌گذارد. اولویت‌بندی خواب یکی از بهترین کارها برای شروع یک روز موفق همراه با مقدار زیادی انرژی در مسیر ایجاد تغییر در سبک زندگی است.

3. در روابط خود با افراد دیگر تجدیدنظر کنید.

برای تغییر سبک زندگی خود هرروز زمانی را به گذراندن با افراد خوبی که از بودن در کنار آنها لذت می برید اختصاص دهید. برقراری ارتباط با افرادی که با شما علایق مشابهی دارند هیجان و انرژی شما را افزایش می‌دهد و این روش کمکی است برای اصلاح سبک زندگی شما. افرادی که دیدگاه‌های منفی دارند، همیشه درحال غرزدن هستند یا انتخاب‌های ضعیفی در زندگی دارند، فقط انرژی شما را تخلیه می‌کنند. نیاز به عشق و تعلق خاطر را از طریق روابط خوب برآورده کنید و به خودتان احساس شادی هدیه کنید.

4. از دنبال کردن بیش ازحد اخبار بپرهیزید.

متأسفانه، در اغلب موارد اخبار مملو از داستان‌هایی پر از رنج است. این داستان‌ها می‌توانند دیدگاه شما را نسبت به جهان منحرف کنند و باعث شوند به جای دیدن خوبی‌هایی که شما را احاطه کرده، روی بدترین ترس‌هایتان تمرکز کنید. درست است که نمی‌توان به‌طور کلی از اخبار حوادث اجتناب کرد، اما سعی کنید تا جایی که می‌توانید، به‌ویژه در زمان‌هایی که حال خوشی ندارید، قرار‌گرفتن در معرض اخبار را به حداقل برسانید.

5. ورزش منظم داشته باشید.

برای تغییر سبک زندگی خود شروع ورزش‌ گزینه بسیار مناسبی است. ورزش نتایج مثبتی بسیار فراتر از کاهش وزن برای سلامتی بدن شما دارد و باعث ایجاد تحول در سبک زندگی شما خواهد شد. یکی از نتایج ورزش کاهش هورمون استرس در بدن است. طبق توصیه‌های سازمان فعالیت بدنی در کشور آمریکا ۱۵۰ دقیقه فعالیت هفتگی می‌تواند به انرژی شما بیفزاید. ورزش استرس و تنش را از بین می‌برد، ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و استقامت بدن را افزایش می‌دهد. این موضوع به اصلاح سبک زندگی شما کمک می‌کند؛ علاوه‌برآن، به شما در فعالیت‌های فیزیکی روزانه خود قدرت بیشتری می‌دهد.

همچنین بخوانید: سبک زندگی فعال چیست؟ فواید، راه ها و موانع داشتن زندگی فعال

6. هر روز کار مورد علاقه خود را انجام دهید.

به چه چیزهایی علاقه دارید؟ آیا استعداد خاصی دارید که دوست دارید بیشتر آن را تمرین کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید؟ برای ایجاد تغییر در سبک زندگی خود هر روز کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید، حتی اگر این ‌کار به سادگی پختن یک غذای سالم یا گوش‌دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان باشد. تلاش برای انجام کارهایی که برای شما مهم هستند به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را به‌گونه‌ای ذخیره کنید که بهترین‌ کارها را برای تغییر سبک زندگی خود انجام دهید.

اصلاح سبک زندگی

7. بدون چشم‌داشت به دیگران کمک کنید.

در کتاب بده و بستان، آدام گرنت با استناد به معتبرترین پژوهش‌ها، از پژوهشی که روی عده‌ای از افراد انجام شده نام برده است. در کانادا جایزه‌ای وجود دارد به‌نام “جایزه آدم حسابی سال”. این جایزه را به کسی می‌دهند که دستاورد بزرگی برای جامعه خود داشته باشد. فریمر و واکر ویژگی‌های برندگان این جایزه را بررسی کردند تا به ویژگی‌های مشترک این افراد دست یابند. بعد از انجام مجموعه‌ای از مصاحبه و آزمون از این افراد، ابعاد مختلف شخصیت و زندگی این آدم‎‌های حسابی را به‌صورت عمیق بررسی کردند. نتیجه این بود که این افراد سه ویژگی مشترک داشتند.

یکی از ویژگی‌های مشترک در این افراد “نوع‌دوستی” بود. آدم‌حسابی‌ها فارغ از پست، مقام، داشته‌ها و نداشته‌ها عاشق رساندن خیر به دیگری هستند و بدون هرگونه انتظار، چشم‌داشت و منتی کاری را که از دستشان بربیاید برای دیگری انجام می‌دهند. در مسیر اصلاح سبک زندگی خود برای آدم‌حسابی بودن تلاش کنید حتی اگر آدم‌حسابی در اطرافتان کم است. یکی از نمونه‌های تمرین این کار برای تغییر در سبک زندگی، توجه مهرآمیز به دیگران است. به‌عنوان مثال، سعی کنید با یک غریبه تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید، درحالی‌که در ذهن خود آرزوی خوبی برای آن فرد می‌کنید. بیشترین نتایج مثبت این روش‌ به خود شما بازمی‌گردد؛ پس، از خوبی‌کردن به خود هرگز دست نکشید.

همچنین بخوانید: سبک زندگی مینیمالیستی؛ روش، اصول و فواید زندگی مینیمال

دلایل سختی اصلاح و تغییر شیوه زندگی

وقتی سخن از تغییر سبک زندگی به میان می‌آید درواقع منظور ایجاد عادت‌های جدید و کنارگذاشتن عادت‌های غلط قدیمی است. ترک عادت از زمان قدیم بسیار مشکل بوده و نیازمند انگیزه درونی و انتخاب مسئولانه شما برای تغییر است. اگر اولین گام را درست بردارید، ادامه راه برایتان آسان خواهد بود؛ اما رسیدن به آگاهی برای برداشتن اولین قدم، یعنی تصمیم به تغییر و فهمیدن این‌که زندگی شما در گرو انتخاب‌های آگاهانه شماست، راه درازی است و نیاز به این دارد که شما هرروز بر آگاهی و دانش خود درباره زندگی بیفزایید.

اگر به این نقطه رسیده‌اید که باید مسئولانه زندگی کنید، مسئولیت اتفاقات مهم زندگی خود را برعهده بگیرید و بر این باورید که مهم‌ترین نقش را در ایجاد احساس خوشبختی در خود دارید، خوشحال باشید. بدانید که با گذراندن مرحله تصمیم تغییر بزرگی را در احساس درونیتان تجربه خواهید کرد؛ در غیر این‌صورت به سخنان ویلیام گلسر بیندیشید و درباره آن مطالعه کنید تا بتوانید سبک زندگیتان را تغییر دهید.

نحوه تغییر لایف استایل

تغییر سبک زندگی و فضای مجازی

فضای مجازی تغییرات بزرگی را در زندگی مردم پدید آورده و بیشتر اوقات باعث ارتقای آگاهی مردم، رونق اقتصادی در زندگی آن‌ها و افزایش روابط اجتماعی شده است؛ اما آن‍‌چه که ناخواسته از طریق فضای مجازی درحال رخ‌دادن است، تزریق احساس بد نسبت به خود و مقایسه زندگی واقعی خود با زندگی دیگران در نقاب دوربین است؛ بدون توجه به این‌که زندگی واقعی آن‌ها فاصله زیادی با آن‌چه که با فیلترهای جذاب و نمایشی ساخته شده است دارد.

از طرفی هجوم اطلاعات بی‌شمار و اخبار بد و منفی باعث ایجاد حس استیصال و افسردگی در مردم در مواجهه با این اخبار شده‌است. برای سلامت روحی و روانی خود اندکی واقع‌بین باشید و هر از گاهی از این فضای غیرواقعی فاصله‌ای هرچند کوتاه بگیرید. در انتخاب دنبال‌شوندگان خود آگاهانه تصمیم بگیرید، هر سخنی را بدون تحقیق نپذیرید و به آرامش فکری خود بیشتر بیندیشید. نکته آخر اینکه هرگز زندگی خود را با دیگران مقاسه نکنید.

روشهای اصلاح سبک زندگی

سوالات متداول

چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهیم؟

با قبول مسئولیت‌ زندگی خود و ایجاد عادت‌های خوب در زندگی مثل تغذیه مناسب، ترک سیگار و مشروبات الکلی، ورزش، تحرک کافی، خوبی به دیگران بدون چشم‌داشت، دوری از اخبار بد، روابط سالم، خواب کافی، انجام کار مورد علاقه و … می‌توان سبک زندگی را تغییر داد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا روش‌هایی برای تغییر شیوه های زندگی را برای شما عنوان کنیم. برای ایجاد تغییر در سبک زندگی لازم است که ابتدا ۵ نیاز اساسی خود را بشناسید: نیاز به بقا، عشق و تعلق خاطر، قدرت، آزادی و تفریح. بدانید که برای تغییر باید دست از گله و شکایت بردارید و تنها خودتان را مسئول اصلی زندگی و تصمیمات خود بدانید. در این‌صورت اولین جوانه‌های تغییر سبک زندگی در شما ایجاد شده و به‌سوی زندگی سرشار از شادی درونی حرکت خواهید کرد.

نحوه تغییر لایف استایل شما به عادات شما بستگی دارد. تغییرات بزرگ زندگی شما با ایجاد عاد‌ت‌های خوب کوچک شروع خواهد شد. با ایجاد عادات پسندیده جای عادت‌های بد تنگ شده و کم‌کم از زندگی شما محو خواهند شد. استفاده از تغذیه مناسب، ورزش و تحرک کافی و منظم، خواب کافی و منظم، دوری از اخبار بد و منفی، ایجاد روابط خوب با افراد مناسب، انجام روزانه کارهای موردعلاقه خود و خوبی کردن به دیگران بدون داشتن انتظار روش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به اصلاح سبک زندگی خود بپردازید. اگر درباره مطلب حاضر نظر و یا انتقادی دارید، لطفا ما را از شنیدن آن‌ها بهره‌مند نمایید.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 3.2 / 5. تعداد 10

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا