چه چیزیدانستنی هارشد و توسعه فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتسلامت و پزشکیموضوعات پزشکی

سبک زندگی فعال چیست؟ فواید، راه ها و موانع داشتن زندگی فعال

داشتن زندگی سالم و به‌دوراز کسالت و یکنواختی، ایده ‌آل بسیاری از افراد است. حتی افرادی که زندگی فعال و اکتیوی ندارند از دیدن سبک زندگی فعال سایر افراد لذت می‌برند. فعال بودن این امکان را به شما می‌دهد که در جهت سلامت جسم و روح خود گام بردارید و همچنین از وقت خود نهایت استفاده را ببرید. اگرچه بی‌تحرکی یکی از پیامدهای زندگی ماشینی امروز است؛ اما بهتر است بدانید داشتن یک زندگی فعال لزوما مستلزم پول، باشگاه رفتن و امکانات خاص و ویژه نیست.

اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید سبک زندگی فعال چیست؟ و راهکارهای رسیدن به این سبک زندگی کدام است، با سایت فارسی رو همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله قصد داریم تمام ابعاد این مساله را بررسی کنیم.

سبک زندگی فعال

بیشتر بخوانید: برنامه افراد موفق | عادت و روتین روزانه انسانهای موفق و ثروتمند جهان

سبک زندگی فعال و غیر فعال چیست؟

بسیاری از افراد در طول روز تمام‌وقت خود را صرف کارهای روزمره همچون پخت غذا، تلویزیون دیدن، استراحت کردن، پشت میز نشستن و کارهایی ازاین‌دست می‌کنند. در مقابل افرادی هستند که با برنامه‌ریزی و داشتن یک برنامه روزانه نهایت استفاده را از وقت خود می‌برند. گروه اول را افراد غیر‌فعال و گروه دوم را افرادی تشکیل می‌دهند که زندگی فعال دارند. سبک زندگی فعال ارتباطی مستقیم با سلامت جسم و روح افراد دارد. بسیاری از بیماری‌ها مانند چاقی، بیماری‌های قلبی، دیابت، کمردرد، افسردگی و… ناشی از سبک زندگی غیرفعال است.

در مقابل افرادی که به دنبال سبک زندگی اکتیو هستند، با انتخاب فعالیت‌های لذت‌بخش سعی در جذابیت زندگی خود دارند. این افراد کمتر در معرض بیماری‌های جسمی مانند کمردرد و یا چاقی قرار می‌گیرند و همچنین روحیه‌ای شاد و سرزنده دارند. در سبک زندگی غیرفعال افراد معمولا بیشتر وقت خود را به‌کار اداری و سپس استراحت می‌پردازند؛ درحالی‌که در زندگی فعال فرد سعی دارد پس از کار، کمی از وقت خود را به پیاده‌روی و انجام ورزش‌های سبک بگذراند. تفاوت این دو گروه را حتی در استفاده از وسایل نقلیه، آسانسور و حتی میزان صبوری آنها در مکان‌های عمومی می‌توان دید.

زندگی فعال چگونه است

بیشتر بخوانید: تابلو آرزوها چیست: آموزش ایده هایی برای ساخت تابلو کائنات

راه های سبک زندگی فعال (اکتیو)

شاید گاه از خود پرسیده‌اید که راه‌ های سبک زندگی فعال چیست و چگونه می‌توان به سبک زندگی فعال رسید؟ برای داشتن زندگی فعال شما باید در ابتدا دیدگاه خود را نسبت به زندگی تغییر دهید و برای خود هدف‌گذاری کنید. نداشتن هدف در زندگی، مسیر شمارا کسالت‌بار و خسته‌کننده می‌کند؛ بنابراین به دنبال راه‌هایی باشید که زندگی شما را دگرگون کند. راه رسیدن به سبک زندگی سالم این است که خودتان را مجبور کنید فعال باشید حتی اگر این فعالیت ده دقیقه پیاده‌روی در خانه و قبل از خواب باشد.

ممکن است وقت کافی برای یک ورزش طولانی‌مدت را نداشته باشید؛ بنابراین درطول روز دو نوبت کوتاه‌مدت را برای انجام حرکات کششی یا پیاده‌روی و ورزش‌های سبک در نظر بگیرید. از دیگر راه‌های داشتن این سبک زندگی این است که فعالیت‌های سرگرم‌کننده داشته باشید. سعی کنید با دوستان خود وقت بگذرانید، دوچرخه‌سواری کنید، موزیک دلخواهتان را گوش کنید، هدف‌دار باشید و تفریح با دوستان و خانواده را هرگز فراموش نکنید. این کارها شاید به نظر ساده باشند اما پس از تکرار آن‌ها در مدت‌زمان کوتاهی خواهید دید که زندگی شما از چه شورونشاطی برخوردار شده است.

زندگی فعال با ورزش

در میان راه‌های ذکر‌شده برای داشتن زندگی فعال، ورزش کردن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کنترل وزن و تناسب‌اندام تنها بخشی از فواید سبک زندگی فعال است؛ و شما پس از ورزش کردن مشاهده خواهید کرد که ازنظر روحی و ذهنی تا چه اندازه سبک شده‌اید. بسیاری از افراد سختی باشگاه رفتن و هزینه‌های ناشی از آن را بهانه می‌کنند، اما بهتر است بدانید که حتی ده دقیقه پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری و یا حتی توپ‌بازی با کودکان می‌تواند شما‌را در این راه کمک کند.

نیازی نیست حتما به خارج از خانه رفته و در فضای بیرون ورزش کنید؛ بلکه کافی است در خانه کمی حرکات کششی انجام دهید، یا با تهیه‌ی یک دوچرخه ثابت یا میز تنیس فعالیت خود را آغاز کنید. آخر هفته خود را برای بیرون رفتن و دویدن در دل طبیعت کنار بگذارید و یا با دوستان خود ساعتی قدم زده و صحبت کنید. همه‌ی موارد گفته‌شده ورزش محسوب می‌شوند و شمارا در داشتن سبک زندگی فعال یاری می‌کنند. هرگز ورزش را در زندگی خود فراموش نکنید و لذت پیاده‌روی با دوستان یا خانواده را از دست ندهید تا شما هم بتوانید زندگی فعال با ورزش را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: انواع بغل کردن و معنی آن ها + فواید بغل یا در آغوش گرفتن

سبک زندگی فعال و ورزش

 

هدف گذاری کنید

یکی از اصول داشتن زندگی فعال هدف گذاری و تعیین هدف است. برای روزهایی که در هفته می خواهید فعالیت کنید حتی برای چند دقیقه کوتاه حتما هدف گذاری کنید. داشتن زندگی فعال خود به خود و با حرف زدن اتفاق نمی افتد. بدون اینکه هدفی تعیین کنید نمی توانید به حرف های خود متعهد باشید. برای شروع کار هدف های کوچک را تعیین کنید تا بهتر بتوانید به آن ها دست پیدا کنید و برای رسیدن به اهداف بزرگ تر انگیزه بگیرید. به طور مثال هدف تعیین کنید که در یک هفته 4 ساعت پیاروی کنید و یا چند کیلومتر را با دوچرخه در یک هفته طی کنید. 

دستاوردهای خود را در تقویم بنویسید. 

اینکه به اهداف خود پایبند بودید یا نه را با بررسی تقویمی که در آن فعالیت خود را یادداشت کردید، پیگیری کنید. پیشنهاد می کنیم یک تقویم رومیزی و یا دیواری داشته باشید و هر روز که فعالیتی انجام می دهید روی تقویم علامت بزنید. تا متوجه باشید در طی یک هفته چقدر فعالیت داشتید و چقدر به هدف خود نزدیک تر شدید. 

فعالیت جمعی کنید

زمانی که با کسی فعالیتی را انجام می دهید به طور مثال با یک دوست یا اعضای خانواده سختی کار را متوجه نمی شوید و می توان به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده به آن نگاه کرد. با دوستان خود به باشگاه، استخر، پیاده روی و… بروید. حرف زدن در مسیر پیاده روی و خندیدن مسیر طولانی را برای شما راحت می کند و اصلا متوجه مسیر نخواهید شد. 

بیشتر بخوانید: من میخوام شاد باشم چیکار کنم؟ 5 روش برای خوشحالی همیشگی

به خود سخت نگیرید

اینکه هر روز یک تا دو ساعت باشگاه بروید خیلی خوب است اما مسلما انجام مداوم آن کار سختی است. برای اینکه یک زندگی فعال مداوم داشته باشید داشتن یک وسیله ورزشی مثل یک تردمیل یا دوچرخه ثابت در خانه است. به این صورت می توانید هر روز حتی در تایمی کوتاه فعالیت کنید. فعال بودن فقط رفتن هر روز به باشگاه نیست. شما می توانید در خانه به هر روشی که دوست دارید فعالیت کنید. به خودتان سخت نگیرید. 

از یک ابزار برای بررسی سلامتی خود استفاده کنید 

امروز ابزارهای مختلفی برای پیگیری فعالیت وجود دارد. یک دستبند هوشمند، یک اپلیکیشن موبایل و… می توانند به شما کمک کنند. زمانی که در ساعت هوشمند و یا گوشی خود ببینید در طول روز چقدر راه رفته اید به شما انگیزه می دهد تا هر روز فعالیت خود را از دیروز بهتر کنید. حتی برخی از دستبندهای هوشمند زمانی که بی تحرک هستید به شما اعلام می کند که مدتی است تحرک نداشته اید. برای اینکه زندگی فعالی داشته باشید بهتر است تمام روز را پشت میز ننشینید و هر چند وقت یک بار بلند شوید و قدم بزنید. 

پیاده روی روزانه را فراموش نکنید

پیاده روی روزانه را حتما در اولویت فعالیت های خود قرار دهید. عادت کردن به پیاده روی یکی از سالم ترین فعالیت هایی است که می توانید داشته باشید و در خانواده نیز نهادینه کنید. نیاز نیست حتما پیاده روی طولانی داشته باشید، 20 تا 30 دقیقه پیاده روی در روز کمک زیادی به سلامت جسمی و روحی شما خواهد کرد. 

 

فواید داشتن زندگی فعال چیست؟

داشتن یک زندگی فعال نتایج و فواید بسیاری به همراه خواهد داشت که سلامت جسم تنها یکی از آن‌ها است. شما در کنار سلامت جسمی خود برای سلامت روحتان نیز تلاش می‌کنید و استرس، اضطراب و افسردگی را از خود دور می‌کنید. در کنار ورزش کردن ترک سایر عادت‌های ناسالم؛ مثل خوردن غذاهای مضر و داشتن رژیم غذایی مناسب، ترک افکار منفی و… نیز به شما این امکان را می‌دهند که سبک زندگی فعال داشته باشید. اگرچه ترک زندگی غیر‌فعال و رسیدن به یک زندگی فعال، خیلی کار آسانی نیست ولی نتایج حاصل از آن شمارا برای تلاش در این راه ترغیب می‌کند.

  • تغذیه سالم: یکی از فواید داشتن زندگی فعال استفاده از تغذیه‌ی سالم است؛ زیرا این سبک به شما یاد خواهد داد که از مواد غذایی سالم، درست و به‌اندازه استفاده کنید.
  • ورزش و تحرک: از دیگر فواید این سبک، عادت به ورزش و تحرک است که سبب می‌شود شما شاداب‌تر و سالم‌تر باشید.
  • داشتن خواب صحیح: در کنار موارد گفته‌شده بهتر است بدانید که در این سبک شما خواب راحت‌تری خواهید داشت به‌شرط آن‌که زمان و مدت خواب خود را تنظیم کنید.
  • داشتن افکار مثبت: از فواید سبک زندگی فعال دور شدن استرس و افکار منفی از شما است به‌طوری‌که شما یاد می‌گیرید نقاط قوت خود را بهتر بشناسید و بر آن‌ها تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: سن بیولوژیک چیست: محاسبه سن بیولوژیکی (سن واقعی بدن)

زندگی فعال و کنترل وزن

یکی از ملموس‌ترین و مهم‌ترین نتایج زندگی فعال،کنترل وزن و رسیدن به اندامی متناسب است. در این سبک زندگی شما باید عادت‌های غلط را ترک کرده و با برنامه‌ای درست جهت رسیدن به وزن دلخواه گام بردارید. برای رسیدن به این هدف ابتدا رژیم‌های سخت و افراطی را ترک کرده و از انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزید. رژیم‌های افراطی نه تنها به شما کمکی نخواهند کرد بلکه ضررهای ناشی از این رژیم‌ها نیز بسیار جدی است.

همچنین ورزش سنگین اصلا مناسب افراد غیر‌حرفه‌ای نمی‌باشد و جایگزین کردن تمرینات قدرتی کوچک برای شما بسیار کاربردی‌تر است. یکی دیگر از راه‌های کنترل وزن در سبک زندگی فعال استفاده از گام شمار است؛ زیرا این وسیله به شما انگیزه می‌دهد که نسبت به‌روزهای قبل گام‌های بیشتری بردارید.

خوردن میوه‌های سالم برای رسیدن به وزن دلخواه جایگزین خوبی در برابر آب‌میوه‌ها هستند؛ زیرا تحقیقات نشان داده که آب‌میوه 48 درصد بیش ‌از میوه‌ها کالری دارد. در این راه خواب کافی را جدی بگیرید؛ زیرا تحقیقات نشان داده که بی‌خوابی سبب افزایش وزن در افراد می‌شود. نکته‌ی مهم در کنترل وزن این است که سعی کنید به‌تدریج فعالیت خود را افزایش دهید؛ زیرا این کار هدف شما را دست‌یافتنی‌تر می‌کند. در کنار فعالیت‌های ورزشی خود، هرگز از ترک غذاهای چرب غافل نشوید. ترک تدریجی این غذاها و یافتن جایگزین مناسب برای آن‌ها نیز یکی از راه‌‌ های سبک زندگی فعال و کنترل وزن است

چگونه سبک زندگی فعال و سالم داشته باشیم

بیشتر بخوانید: معرفی 18 سریال انگیزشی و انرژی مثبت درسی، ورزشی و پزشکی جهان

موانع اجرای داشتن سبک زندگی فعال

همان‌طور که گفته شد داشتن زندگی فعال نیازمند تغییر در فکر و نگرش افراد جامعه است. برای رسیدن به این سبک زندگی، باید عادت‌های نادرست حذف و عادت‌های درست جایگزین شوند. آنچه به‌عنوان مهم‌ترین مانع رسیدن به زندگی سالم قابل‌بررسی است؛ همین مورد است که ترک عادت‌های نادرست سخت به نظر می‌رسد. همچنین انتخاب این سبک زندگی و رعایت آن در میان همه‌ی افراد جامعه نیاز به آموزش و برنامه‌ریزی دارد تا جایی که این سبک در ذهن مردم نهادینه شود. شاید یکی از موانع جدی در این راه عدم تعریف درست این سبک باشد.

همان‌طور که گفته شد مردم فعالیت را در ورزش‌های جدی و رژیم‌های خاص می‌بینند که این تعریفی نادرست و اشتباه است. در کنار این موارد باید به شرایط اقتصادی افراد نیز توجه کرد؛ زیرا ضعف اقتصادی امکان داشتن زندگی سالم را دشوار می‌کند. افراد برای داشتن تغذیه‌ی سالم، تفریح، مطالعه و… با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند؛ اما نباید گمان کرد که زندگی سالم کاملا به پول و شرایط اقتصادی وابسته است بلکه با داشتن برنامه‌ای درست برای فعالیت‌های کوچک‌تر می‌توان در این مسیر گام برداشت.

عوارض سبک زندگی غیر فعال

سبک زندگی غیر‌فعال را می‌توان با کم‌تحرکی،  ورزش نکردن، رکود و استراحت زیاد شناخت. این سبک برخلاف زندگی فعال بیشتر فعالیت‌هایی را دربر می‌گیرد که نشسته انجام شوند و یا با تحرکی بسیارکم همراه باشند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند کاری پشت سیستمی و نشسته داشته باشند، اوقات فراغت خود را به تماشای تلویزیون بپردازند و برای انجام فعالیت‌های خود از اتومبیل و وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنند. این سبک از زندگی عوارضی به ‌دنبال دارد که گاه جبران‌ناپذیر هستند و یا جبران آن‌ها نیازمند هزینه زیادی است.

  • چاقی: چاقی و اضافه‌وزن یکی از اولین و خطرناک‌ترین عوارض این سبک زندگی است که خود زمینه‌‌ساز بسیاری از مشکلات است.
  • استخوان‌درد و عدم تحمل وزن: این سبک زندگی کمردرد و استخوان‌درد را در پی دارد؛ زیرا بدن فرد قادر به تحمل اضافه‌وزن نخواهد بود و در برابر وزن اضافه توان خود را از دست خواهد داد.
  • ضعف سیستم ایمنی: عدم تحرک و تغذیه‌ی ناسالم می‌تواند گردش خون را در بدن با مشکل روبه‌رو کند درنتیجه سیستم ایمنی بدن ضعیف گردد.
  • بیماری‌های گوناگون: در این سبک زندگی بدن شما پذیرای انواع بیماری‌ها ازجمله: بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، دیابت، پوکی استخوان، سرطان و حتی سکته می‌شود.

سوالات متداول

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دنبال ترک عادت‌های نادرست و رسیدن به سبک زندگی سالم باشید، حتما سوالات گوناگونی در این زمینه دارید. ما در ادامه به مهم‌ترین و پرتکرارترین این سوالات پاسخ‌خواهیم داد.

چگونه سبک زندگی فعال داشته باشیم؟

داشتن سبک زندگی فعال مستلزم پول و شرایط ویژه اقتصادی نیست؛ بلکه شما می‌توانید تنها با یک برنامه‌ریزی درست و نگرش مثبت سبک زندگی خود را تغییر دهید. مهم‌ترین گام برای داشتن زندگی فعال ورزش کردن است؛ اما این ورزش لزوما رفتن به باشگاه نیست بلکه می‌تواند یک پیاده‌روی ده دقیقه‌ای در خانه یا اطراف خانه باشد. در محل کار گاهی ایستادن را به نشستن مداوم ترجیح دهید و از آسیب‌های ناشی از نشستن پشت میز جلوگیری کنید. شما حتی می‌توانید هنگام تماشای تلویزیون یا گذراندن وقت در اینترنت با انجام حرکات کششی رکود را از خود دور کنید و نشاط را به خود هدیه دهید.
دوچرخه‌سواری یکی دیگر از راه‌های داشتن زندگی سالم است و داشتن یک همراه در این مورد می‌تواند انگیزه شما رو دوچندان کند. کافی است شما زمان مناسب خود را بشناسید و آن را صرف کارهای دیگر نکنید. شما باید ابتدا به فکر خود این اجازه را بدهید که ابعاد گوناگون زندگی سالم را بررسی کند و بپذیرد؛ پس‌ازآن راه شما هموارتر خواهد بود. برای موفقیت بیشتر به خود هدیه دهید، خودتان را به‌کاری که دوست دارید مشغول کنید یا به‌جایی که دوست دارید دعوت کنید. در کنار موارد گفته‌شده تغذیه‌ی سالم و به‌اندازه را فراموش نکنید.

چگونه سبک زندگی فعال تری داشته باشیم؟

اگر زندگی فعال را شناخته و انتخاب کرده‌اید، فعال‌تر شدن به اراده و جدیت شما در این را بستگی دارد. برای فعال‌تر شدن شما باید وقت بیشتری از روز را به فعالیت‌های ورزشی اختصاص دهید و زمان ورزش خود را افزایش دهید. این کار می‌تواند به‌صورت کم‌کم و مستمر انجام شود؛ به‌عنوان مثال پس از گذشت چند روز دقایقی را به تایم پیاده‌روی خود اضاف کنید یا مسیر طولانی‌تری را برای دوچرخه‌سواری انتخاب کنید. در تغذیه‌ی خود وسواس و دقت بیش‌تری خرج دهید و کالری‌های اضافه و غذاهای مضر را حذف کنید. پس از گذشت مدتی شما خواهید دید که این سبک در تمام ابعاد زندگی شما رسوخ و پیشرفت کرده است.

چگونه در کرونا سبک زندگی فعال داشته باشیم؟

کرونا و همه‌گیر شدن آن بسیاری از فعالیت‌ها را مختل کرده و مانعی جدی برای داشتن یک زندگی فعال و اکتیو شده است. در خانه ماندن و قرنطینه همه‌ی افراد را خسته کرده است؛ حتی افرادی با داشتن سبک زندگی غیر فعال نیز این وضع را دوست ندارند. بهتر است بدانید که باوجود این بیماری خطرناک شما می‌توانید سبکی فعال برای زندگی خود داشته باشید کافی است اصول و نکات بهداشتی را رعایت کنید و از رفتن به باشگاه‌های شلوغ بپرهیزید. خانه و اطراف خانه در دوران کرونا محل مناسبی برای ورزش و فعالیت است. اگر علائم بیماری همچون تب، سرفه، بدن‌درد و سایر علائم را ندارید اطراف خانه می‌تواند انتخابی درست باشد.
همچنین پار‌ک‌های محله‌ای نیز فضایی مناسبی برای پیاده‌روی، دویدن و ورزش کردن است به‌شرط آن‌که فاصله اجتماعی را رعایت کنید و ماسک و الکل نیز همراه خود داشته باشید. دوچرخه‌سواری از دیگر فعالیت‌های مناسب این دوران است به‌شرط آنکه قبل از خروج از خانه و پس ‌از رسیدن به مقصد دست‌های خود را با آب و صابون شسته و محل‌های توقف را با الکل ضدعفونی کنید. پیش از همه‌چیز سلامت بدن خود را در اولویت قرار دهید، بنابراین در صورت احساس خستگی و کسالت استراحت را بر فعالیت ترجیح دهید. به‌طور کلی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می‌توانید به زندگی فعال خود در دوران سخت کرونایی ادامه دهید.

چگونه در کرونا سبک زندگی فعال داشته باشیم

بیشتر بخوانید: خودکارآمدی چیست: اهمیت، عوامل و انواع خودکارآمدی

جمع بندی

امروزه زندگی‌های ماشینی کم‌تحرکی و رکود در زندگی‌ها را افزایش داده است. زندگی مدرن با تمام پیشرفت‌ها و امکاناتی که در اختیار بشر قرار داده است افراد را تنبل، کم‌تحرک و حتی بیمار کرده است. در مقابل، سبک زندگی فعال این امکان را به افراد می‌دهد که از وقت و انرژی خود نهایت استفاده را ببرند. در زندگی فعال خطر ابتلا به بیماری روحی و جسمی کمتر است و ورزش، فعالیت، تغذیه سالم و مناسب جایگزین خستگی و درازکشیدن‌های مداوم می‌شود. آنچه برای داشتن این سبک از زندگی مهم است، تغییر نگرش نسبت به زندگی و شناخت فواید سبک زندگی فعال است.

این شناخت به شما انگیزه می‌دهد عادت‌های غلط را کنار گذاشته و با نگرشی درست به زندگی، عادت‌های مناسب را جایگزین کنید. ما در این مقاله ابعاد گوناگون زندگی سالم، فواید آن و همچنین راه‌های رسیدن به این سبک را بررسی کردیم و از مضرات و عوارض سبک زندگی ناسالم سخن گفتیم. اگر شما هم در این زمینه سوال یا تجربه‌ای دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا