چه چیزیدانستنی هاراهنماروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتسلامت و پزشکی

سبک زندگی سالم چیست | راهکارهای لایف استایل سالم و شاد

واژه «سلامتی» و زندگی سالم چیزی فراتر از نداشتن بیماری جسمانی است. واژه «سالم» در توصیف فردی به‌کار برده می‌شود که در همه ابعاد جسمی، روحی، روانی ، اجتماعی و عاطفی سلامت باشد. واژه «بیماری» مقابل سلامتی قرار می‌گیرد. بیماری‌ها و اختلالات در هر کدام از این موارد، می‌توانند دو منشأ داشته باشند؛ اول ژنتیک و دوم محیط. موارد مربوط به ژنتیک تا مدت‌ها قابل پیشگیری نبودند؛ هرچند امروزه با پیشرفت علم پزشکی و علوم مرتبط، این مسائل نیز تا حدی قابل پیشگیری‌اند.

در مقابل، بیماری‌هایی که ناشی از محیط زندگی فرد هستند، به مقدار زیادی قابل کنترل و پیشگیری‌اند. به راحتی می‌توانید با تغییر سبک زندگی‌تان از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید. برای مثال بیماری فشار خون اگر چه می‌تواند زمینه ژنتیکی نیز داشته‌باشد؛ اما بخش عظیمی از مبتلایان به این بیماری تحت تأثیر محیط بوده‌اند. مصرف بیش از اندازه نمک عاملی است که اکثر شما با آن آشنایید. اگر سبک زندگی ناسالمی دارید و در مسائل مختلف در ارتباط با عوامل آسیب‌زا هستید اما می‌خواهید یک زندگی سالم داشته باشید؛ تا انتهای این مقاله با فارسیرو همراه شوید. قصد داریم شما را با این که منظور از سبک زندگی سالم چیست و چگونه می‌توان شیوه زندگی سالم داشت آشنا کنیم.

مولفه های اصلی سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم چیست و چگونه لایف استایل سالم داشه باشیم؟

سبک زندگی سالم که به انگلیسی Healthy Lifestyle گفته می شود، دارای تعاریف گسترده‌ای است و نمی‌توان آن را محدود به موارد خاصی کرد. اگر یک سمت را زندگی کاملاً سالم و سمت دیگر را زندگی کاملاً  ناسالم در نظر بگیریم، افراد می‌توانند هرجایی از حد فاصل این دو نقطه قرار بگیرند.

زندگی سالم فراتر از مصرف سبزیجات و ماهی یک‌بار پیاده‌روی است. برای داشتن یک زندگی سالم لازم است به همه ابعاد سلامتی که کمی قبل‌تر گفته‌شد توجه کنید. علاوه  بر سلامت جسمانی و توجه به خوراک، ورزش، آزمایش سالیانه و مواردی از این دست، باید به سلامت روان نیز توجه ویژه داشت. عدم توجه به مشکلات روان و بر طرف نکردن عوامل آسیب‌زا می‌تواند سلامت زندگی فرد و اطرافیان او را تحت تأثیر قرار دهد.

سلامت عاطفی افراد ممکن است دچار مشکلات متعدد شود. این مشکلات می‌توانند ارتباط افراد با دیگران را دچاراختلال کنند. همچنین مشکلاتی که در سلامت اجتماعی ایجاد می‌شوند، از کیفیت حضور در اجتماع می‌کاهند. برای رفع این مسائل لازم است سبک زندگی‌تان را تغییر دهید وعادت‌های غلطتان را کنار بگذارید. سعی کنید نکات منفی روتین زندگی‌تان را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنید. برای تشخیص راه و سبک زندگی درست در کنار مطالعه شخصی، از پزشک و متخصص مربوطه نیز کمک بگیرید. ما نیز توضیح کلی از شیوه زندگی سالم به شما خواهیم داد.

مولفه های اصلی سبک زندگی سالم

رعایت سبک زندگی سالم شامل الگوهای رفتاری سالمی است که افراد با توجه به شرایط زندگی انتخاب می‌کنند. در سبک زندگی سالم افراد می‌کوشند تا از عادات غلط فاصله بگیرند و رفتارهای صحیح  را در خود پرورش دهند. از جمله مؤلفه‌های سبک زندگی سالم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

رژیم غذایی در سبک زندگی سالم و شاد

رژیم غذایی یک عامل تأثیرگذار بر زندگی افراد است. چیزی که در جوامع شهری به فراوانی دیده می‌شود، مسئله چاقی است. به سبب صنعتی شدن شهرها و کمبود وقت، مصرف غذاهای آماده و مضر افزایش یافته و در نتیجه آن مواجهه با چاقی و مشکلات سلامتی زیاد شده است. چاقی علاوه بر مشکلات جسمی، می‌تواند بر خلق‌وخو و سلامت روان نیز مؤثر باشد. در ادامه اثرگذاری بر سلامت روان، زندگی عاطفی و اجتماعی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. با توجه به موارد گفته شده، اصلاح عادات غذایی غلط می‌تواند زندگی را از بسیاری از جهات بهبود ببخشد.

ورزش و سبک زندگی سالم

در کنار داشتن رژیم غذایی سالم، لازم است حتماً ورزش کنید. ورزش به بهبود وضعیت سلامت کمک می‌کند. برای مثال ورزش‌های هوازی برای سلامت قلب و بدن بسیار مفیدند. فعالیت و تعریق می‌تواند سموم را از بدن شما دفع کند. از بین بردن چربی‌های انباشته شده در بدن علاوه بر بهبود سلامتی، حس خوبی به شما القا کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس می‎‌شود.

سبک زندگی سالم

خواب در لایف استایل سالم

میان خواب و سبک زندگی ارتباط دوسویه وجود دارد. خواب نامناسب می‌تواند همه ابعاد زندگی را تحت‌الشعاع قرار دهد و همچنین سبک زندگی نامناسب مثل مصرف غذاهای چرب، یا درگیری‌های ذهنی، می‌توانند عادت‌های غلط خواب را تداوم بخشند. خوابیدن باعث استراحت مغز می‌شود تا کارکرد بهتری داشته باشد. وقتی تایم خواب کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد، کسالت ناشی از آن خلق‌وخو را تغییر داده، و موجب ضعف عملکرد افراد در زمینه‌های مختف می‌شود.

تفریحات شیوه زندگی سالم

بعد از گذراندن روزها و هفته‌ها، و کار کردن مداوم، همه به تفریح نیاز دارند تا بتوانند انرژی و قوای از دست رفته‌شان را بازیابی کنند. تفریحات می‌توانند سالم یا ناسالم باشند. هرتفریحی که به شما حس خوب القا کند لزوماً تفریح مناسبی نیست. برای مثال مصرف مواد مخدر یا حضور در جمع‌های نامناسب شاید موقتاً حس خوبی به فرد بدهد، اما اثرات مخرب آن در طولانی مدت نمایان می‌شود. خطر ایجاد عادت‌های غلط از طریق تفریحات نامناسب خصوصاً در نوجوانان و جوانان وجود دارد؛ بنابر این نظارت خانواده را می‌طلبد.

رفتار جنسی در سبک زندگی سالم 

رفتار جنسی مناسب و رفع نیازهای جنسی می‌تواند باعث آرامش در فرد شود. عدم بهره‌مندی از روابط جنسی مناسب در بزرگسالان می‌تواند مشکلات عاطفی، روانی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

مقایسه سبک زندگی سالم و ناسالم

سبک زندگی سالم و ناسالم درست مقابل یک‌دیگر قرار دارند. کارهایی که در زندگی ناسالم انجام می‌شوند، در زندگی سالم منع شده‌اند. زندگی ناسالم پر است از عادت‌های غلط و استرس و مشکلات سلامتی. درحالی که در زندگی سالم افراد می‌کوشند با رعایت موارد جزئی، سلامت خودشان را تضمین کنند. برای مثال روزی چند دقیقه پیاده‌روی و کاهش قند و چربی رژیم غذایی، در طولانی مدت می‌تواند تأثیر خود را بر ابعاد مختلف زندگی نشان دهد.

برخی عادت‌های سبک زندگی سالم را با هم مرور می‌کنیم.

 • نوشیدن آب کافی
 • 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه
 • استفاده از حداقل قند، چربی و نمک در رژیم غذایی
 • خوردن صبحانه
 • خواب کافی و مناسب
مقایسه سبک زندگی سالم و ناسالم

برخی عادت‌های زندگی ناسالم:

 • خواب بیشتر یا کمتر از حد معمول
 • مصرف بیش از حد چربی و قند و نمک
 • استرس
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر
 • فعالیت بدنی ناکافی

راهکارهای سبک زندگی سالم و شاد

برای داشتن یک زندگی سالم باید برای خودتان هدف تعیین کنید و بدانید چرا می‌خواهید زندگی سالمی داشته ‌باشید. برای مثال : من می‌خواهم شیوه زندگی سالم را انتخاب کنم چون زندگی ناسالم مشکلات جسمانی متعددی را برایم ایجاد خواهد کرد.

عادت‌های بدتان را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنید. باید برای ترک هر یک از این عادت‌ها یک دلیل منطقی بیاورید و خودتان را قانع کنید. از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که شما را به سمت عادت‌های بدتان سوق می‌دهند اجتناب کنید. برای مثال اگر می‌خواهید مصرف الکل یا سیگار کشیدن را ترک کنید وارد جمع‌هایی نشوید که می‌دانید شما را به انجام آن‌ها تشویق می‌کنند.

خودتان را باور داشته باشید. مطمئن باشید در راهی که شروع کرده‌اید ثابت‌قدم هستید. اگر چه برای ترک عادت‌های غلط روزهای سختی خواهید داشت؛ اما نتیجه نهایی ارزشمند است. داشتن یک زندگی سالم به پیشرفت شما می‌انجامد.

صبور باشید. هر تغییری نیازمند زمان است. تحولات عظیم در زندگی یک شبه اتفاق نمی‌افتند؛ پس باید برای این تغییر اساسی در سبک زندگی زمان کافی اختصاص دهید.

برخی عادت های زندگی ناسالم

سبک زندگی سالم با ورزش

ورزش به شما کمک می‌کند جسمی چابک و سالم داشته باشید. ورزش کردن علاوه بر سوزاندن کالری و آب شدن چربی‌ها، به جهت دستیابی به تناسب اندام، باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. همچنین ورزش‌های همگانی و حضور در پیاده‌روی‌های دسته‌جمعی روحیه‌تان را تقویت می‌کند. ورزشی مثل یوگا باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز می‌شود. سایر ورزش‌ها نیز می‌توانند بر تقویت عضلات و سیستم قلبی عروقی و سیستم تنفسی اثرگذار باشند.

ورزش کردن به صورت روتین در زمان‌های مشخص، نظم خاصی به زندگی می‌دهد؛ پس تلاش کنید هر روز صبح  یا عصر، زمان مشخصی را به ورزش کردن اختصاص دهید. ورزشی مثل پیاده‌روی نیاز به هیچ ابزار خاصی ندارد؛ اما از تأثیری که بر حال خوبتان می‌گذارد، شگفت‌زده خواهید شد.

سوالات متداول

شیوه زندگی سالم چگونه است؟

شیوه زندگی سالم در بر گیرنده رفتارهایی است که می‌توانند سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و عاطفی را تأمین کنند. در یک زندگی سالم از انجام دادن رفتارهایی که سلامت فرد را به خطر بیندازد، اجتناب می‌شود.

لایف استایل سالم به انگلیسی چه می‌شود؟

Healthy lifestyle یا سبک زندگی سالم امروزه در جوامع غربی مورد توجه بسیار قرار می‌گیرد. اگر چه بعضی رفتارها و عادت‎های غلط در فرهنگ غرب نهادینه شده؛ اما از بسیاری جهات نیز به نبال یک زندگی سالم هستند. برای مثال ورزش کردن از جمله مواردی است که به آن اهمیت فراوان داده می‌شود.

چگونه سبک زندگی بهتری داشته باشیم؟

با شناخت مؤلفه‌های یک زندگی سالم و مقایسه آن با شرایط فعلی زندگی‌تان می‌توانید زندگی بهتری داشته باشید. فراموش نکنید مشکلات همیشه وجود دارند و این دلیل موجهی برای بی‌توجهی به سایر جوانب زندگی نیست. توجه به سلامتی مهم‌ترین چیزی است که باید در نظر داشته باشید.

چگونه می توانیم سبک زندگی سالم داشته باشیم

جمع‌بندی

بسیاری از مشکلات بزرگ زندگی ممکن است از جزئیات منشأ بگیرند. وضعیت بد اقتصادی و عملکرد نامطلوب در کار ممکن است صرفا به‌خاطر تغذیه نامناسب یا خواب ناکافی باشد. بنابر این با تغییر عادت‌های  کوچک می‌توانید اتفاقات بزرگی را رقم بزنید. امروزه با صنعتی شدن شهرها و زندگی مدرن، سبک زندگی اکثر افراد به نوعی ناسالم است. تغذیه نامناسب و خوردن بیش از حد فست‌فود، تمرکز بیش از اندازه بر فضای مجازی و صرف وقت زیاد برای آن، زندگی در شهرهای پر از دود و افزایش آمار استعمال دخانیت نمونه‌هایی از رواج زندگی ناسالم‌اند.

با این وجود اگر به سلامتی خودتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید یک زندگی سالم را شروع کنید؛ همین حالا فهرستی از عادت‌های غلطتان تهیه کرده و شروع به اصلاح آن‌ها کنید. فراموش نکنید برای موفقت درهر زمینه‌ای به زمان کافی نیاز دارید. در مقاله سبک زندگی سالم سعی کردیم رازهای داشتن سبک زندگی سالم و شاد را به شما معرفی کنیم. شما هم نظرات خود را در ارتباط با شیوه زندگی سالم با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا