برنامه ریزی و مدیریت زمانآموزشدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

برنامه ریزی به روش بولت ژورنال چیست: آموزش، ایده و نمونه بولت ژورنال

بولت ژورنال که با نام BuJo نیز شناخته می‌شود، ترکیبی از برنامه‌ریز روزانه، فهرست کارها و دفتر خاطرات است. برنامه ریزی بولت ژورنال یک سیستم ژورنال‌نویسی آنالوگ است که توسط طراح نیویورکی رایدر کارول ایجاد شده‌است. او این رویکرد برنامه‌ریزی به‌روش ژورنال را این‌گونه توصیف می‌کند که «روشی است که به شما کمک می‌کند گذشته را ردیابی کنید، حال را سازماندهی کنید و برای آینده برنامه ریزی کنید». پس چه چیزی بولت ژورنال‌ها را جذاب می‌کند؟

این نوع ژورنال شخصی به افراد اجازه می‌دهد تا دستاوردها، اهداف، افکار، الهامات و تفکرات را به روشی سازمان یافته و خلاقانه ثبت کنند. اگر می‌خواهید دقیق‌تر بدانید که روش بولت ژورنال چیست، با ما در فارسی‌رو همراه باشید.

برنامه ریزی به روش بولت ژورنال چیست

روش بولت ژورنال چیست؟

در این نوع برنامه‌ریزی کاربران می‌توانند پیشرفت روزانه، هفتگی و ماهانه را به سمت اهداف خود ثبت کنند. روش بولت ژورنال می‌تواند یک سیستم موثر در هنگام تلاش برای تغییر یک عادت، رسیدن به یک هدف یا ایجاد نوعی تغییر در زندگی باشد. هر جزء از بولت ژورنال به مجموعه‌ای از ماژول‌ها تقسیم می‌شود:

 • گزارشی از آینده که در آن برنامه‌ها و آرزوهای خود را برای آینده ثبت می‌کنید.
 • یک تقویم ماهانه که به شما کمک می‌کند اهداف کوتاه مدت، وظایف و ضرب‌الاجل‌ها را پیگیری کنید.
 • گزارش روزانه برای پیگیری وظایف روزانه، قرار ملاقات‌ها و ضرب‌الاجل‌های فوری

در ابتدای ژورنال، فهرست مطالب دقیقی وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد به سرعت آنچه را در ژورنال شما وجود دارد پیدا کنید. این شاخص معمولاً پیچیده است و از نمادها و یادداشت‌ها برای کمک به سازماندهی موارد مختلف استفاده می‌کند؛ همچنین این سیستم بر نمادهای بولت‌های مختلف متکی است که به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت آنچه را که هر روز پیش‌روی خود دارید ببینید؛ مثلا یک یادداشت (هر نوع واقعیت یا مشاهده) یک خط تیره دریافت می‌کند. یک کار (مثلا «از خواربار فروشی شیر بگیر») با یک نقطه مشخص می‌شود.

یک رویداد (به‌عنوان مثال، جشن تولد امشب) با یک دایره باز مشخص می‌شود. ممکن است تصمیم بگیرید که برروی اهداف خاص سلامتی و تناسب اندام تمرکز کنید، مانند کاهش وزن یا ورزش؛ یا ممکن است خلق‌و‌خوی روزانه خود را دنبال کنید تا به‌دنبال الگوهایی باشید که بر رفتارهای شما تأثیر می‌گذارد. حتی ممکن است روی اهداف تحصیلی، ورزشی، شغلی یا توسعه شخصی تمرکز کنید؛ اما نکته مهم در مورد رویکرد برنامه ریزی بولت ژورنال چیست؟ این‌که بسیار سازگار است.

شما می‌توانید با روش بولت ژورنال خود را برای برآورده کردن نیازهای خاص خود شخصی‌سازی کنید و آن را به همان اندازه که می‌خواهید ساده یا پیچیده تنظیم کنید.

همچنین بخوانید: تابلو آرزوها چیست: آموزش ایده هایی برای ساخت تابلو کائنات

روش بولت ژورنال چیست؟

آموزش بولت ژورنال

تنها چیزی که واقعاً برای شروع به آن نیاز دارید یک دفترچه خالی و یک خودکار است. بسیاری از مردم دوست دارند از کاغذ نوت بوک سیمی برای بولت ژورنال های خود استفاده کنند. از هر دفتر و دفترچه یادداشتی می‌شود استفاده کرد. شما ممکن است انتخاب کنید که فقط از یک دفترچه یادداشت ساده پر از کاغذ خط دار استفاده کنید یا از یک ژورنال با کیفیت؛ همچنین می‌توانید از خودکارهای خاص یا رنگی، تمبرهای تزئینی، نوار چسب، نشانگرها و برچسب‌هایی استفاده کنید که می‌توانید از آنها برای تزئین، سازمان‌دهی، دسته‌بندی و شخصی‌سازی صفحات ژورنال خود استفاده کنید. قبل از اینکه مطمئن شوید این روش ژورنال برای شما کارآمد است، پول زیادی خرج نکنید.

محتوای ژورنال شما واقعاً به شما بستگی دارد. برخی از ماژول‌هایی که ممکن است بخواهید در برنامه ریزی بولت ‌ژورنال استفاده کنید عبارتند از:

ایندکس: این صفحه به‌عنوان فهرست مطالب عمل می‌کند و باید فهرستی از عناوین صفحه را با شماره صفحه مرتبط برای هر صفحه خاصی که ممکن است بعداً بخواهید پیدا کنید، داشته باشد.

گزارش آینده: برای فهرست‌کردن اهداف بلندمدت خود، از اهداف کوچک تا رویاهای عالی.

گزارش ماهانه: یک تقویم ماهانه که در آن می‌توانید اتفاقات مهم، رویدادها و یادآوری‌های دیگر را فهرست کنید.

گزارش روزانه: فهرستی از کارهای روزانه و یادآوری‌ها.

فهرست‌ها و مجموعه‌ها: صفحاتی که به فهرستی از چیزهایی که برای شما مهم هستند اختصاص داده شده است. به‌عنوان مثال، ممکن است بخواهید چیزهایی را که جمع‌آوری می‌کنید، صورتحساب‌های طلب یا بدهی، هدایایی که برای مراسمات باید بخرید، کتاب‌هایی که می‌خواهید بخوانید یا هر نوع لیست دیگری که ممکن است بخواهید ایجاد کنید، ردیابی کنید.

نمادها: یادگیری نمادهای بولت که برای نشان‌دادن انواع مختلف اطلاعات استفاده می‌شود نیز می‌تواند به سازماندهی محتوای ژورنال شما کمک کند.

 • وظایف: •
 • رویدادها: O
 • یادداشت: –
 • اولویت: *
 • الهام: !

برای گرفتن ایده و نمونه‌ای از برنامه ریزی به روش بولت ژورنال ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

همچنین بخوانید: بهترین روش یادگیری سریع: 10 تکنیک افزایش سرعت یادگیری

آموزش بولت ژورنال

ایده برای بولت ژورنال

یک ایده برای برنامه ریزی بولت ژورنال می‌تواند در زمینه توسعه فردی باشد؛ برنامه‌ریزی در هفت حوزه مهم زندگی بر اساس تئوری انتخاب ویلیام گلسر. این ایده برای بولت ژورنال می‌تواند به‌صورت زیر تعریف شود.

هفت حوزه مهم زندگی شامل:

 • ازدواج
 • خانواده: مادر، پدر، خواهر، پدر، فرزند
 • رشد شخصی
 • سلامتی و وضع ظاهر
 • کار و درآمد
 • دوستان و روابط اجتماعی
 • تفریح و سرگرمی

در هرکدام از این هفت حوزه نقاط قوت و ضعف خودمان را پیدا کرده و بر اساس آن‌ها اهداف خود را تعیین می‌کنیم؛ سپس در صفحه یا صفحاتی یادداشت می‌‌کنیم. این اهداف به‌صورت روزانه، ماهانه و سالانه تعیین می‌شوند. برای آخر هر ماه از سال یک جدول ترسیم کرده و در هر جدول ارزیابی خود در هفت حوزه را می‌نویسیم.

همچنین بخوانید: معرفی 15 تا از بهترین کتاب های فن بیان و سخنوری جهان

ایده بولت ژورنال

نمونه بولت ژورنال

برای توصیف یک نمونه بولت ژورنال در مورد خانواده و مسائل مربوط به آن می‌توان از مثال‌های زیر استفاده کرد:

رسم و رسوم: مثلا اگر چهارشنبه‌سوری نزدیک است درباره جایی که قرار است بروید یا وسایلی که باید تهیه کنید و لوازم مورد نیاز برای غذایی که می‌خواهید بپزید برنامه‌ریزی کنید.

آهنگ‌های مورد علاقه: آیا تا به‌ حال شده یک آهنگ جذاب بشنوید و پیش خود فکر کنید که مثلا برای تولد فرزندتان عالی است؟ موارد دلخواه خود را یادداشت کنید.

چک‌لیست ایمنی خودرو: فهرستی از تمام وسایلی که برای یک سفر جاده‌ای ایمن نیاز دارید تهیه کنید: لاستیک یدکی، چراغ، سیگنال، برف پاک کن…

اطلاعات مهم و مورد نیاز برای کودکان: تمام جزئیات مربوط به کودکان خود را که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید ذخیره کنید: تماس با پزشک، شماره تامین اجتماعی، سابقه پزشکی…

تولدها و مناسبت‎‌های دیگر: تولدها و تاریخ های مهم سالگرد را برای خانواده و دوستان خود یادداشت کنید. به این ترتیب، دیگر هرگز روز تولد کسی را فراموش نخواهید کرد.

همچنین بخوانید: تکنیک پومودورو (Pomodoro) چیست؛ آموزش مدیریت زمان به روش گوجه فرنگی

نمونه بولت ژورنال

حرف‌های بچه ها: همه بچه‌ها نقل قول‌های خنده‌دار خود را دارند. نوشتن این اسرار محرمانه در ژورنالتان راهی واقعاً سرگرم‌کننده برای همگام شدن با کمدین‌های کوچکتان است.

هدیه مراسم و مناسبت‌ها: در طول سال، ایده های هدیه برای عزیزان خود را یادداشت کنید. به این ترتیب، هنگامی که عید نوروز و تولدها فرا می‌رسد، می‌توانید فقط به لیست خود نگاه کنید تا دقیقا بدانید چه‌کسی چه می‌خواهد.

روابط با همسر: اگر در روابط خود با همسرتان مشکلات یا ضعف‌هایی را مشاهده کرده‌اید، درمورد وقت مشاوره برنامه‌ریزی کنید.

سوالات متداول

دفتر مناسب بولت ژورنال چه نوع دفتری است؟

از هر نوع دفتری که بخواهید می‌توانید برای بولت ژورنال استفاده کنید.

برای بولت ژورنال خود چه چیزی نیاز دارید؟

یک دفتر به ‌هر شکلی که دوست دارید و یک خودکار کافی است. اما اگر دوست داشتید می‌توانید از خودکار و ماژیک‌های رنگی استفاده کنید.

جمع‌بندی

این مقاله را به هدف آموزش بولت ژورنال نوشتیم تا به‌روش برنامه ریزی بولت ژورنال مقداری واقف شویم و بدانیم که بولت ژورنال چیست و استفاده از آن چه تاثیراتی می‌تواند در زندگی ما داشته باشد. معمولا افراد با افزایش سن و مسئولیت ممکن است تمرکز کافی برای یادآوری کارهای خود نداشته باشند یا این‌که مدام حواسشان از اهداف و مسئولیت‌های اصلیشان پرت شود. در این‌گونه مواقع بولت ‌ژورنال می‌تواند در رسیدن به اهداف ما را یاری کند و وادارمان کند که از امورات اضافی دوری کنیم و به‌سمت اهدافمان پیش برویم.

برای درست‌کردن بولت ژورنال تنها به دو چیز نیاز دارید یک دفتر، به هر شکلی که دوست دارید و یک خودکار. محتوای بولت ژورنال شما شامل 4 بخش اصلی فهرست، گزارش روزانه، گزارش ماهانه و گزارش سالانه است. برای اطلاعات مختلف مانند روزدادها و یادداشت‌ها از نمادها استفاده نمایید. سخن آخر اینکه لطفا اگر نظری درباره مقاله حاضر دارید، ما را از شنیدن آن بهره‌مند نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا