چه چیزیدانستنی هاراهنماروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

سبک زندگی چیست: انواع لایف استایل و اهمیت شیوه زندگی

حتماً واژه لایف استایل را این روزها به دفعات شنیده‌اید. اما لایف استایل یا همان سبک زندگی چیست؟ چرا در زندگی انسان‌ها تا این حد اهمیت دارد؟ آیا هرکس باید سبک‌های زندگی مخصوص به خود را داشته باشد؟ مهمترین تفاوت عمده زندگی ثروتمندان با طبقه متوسط و فقیر در شیوه‌های زندگی آنها است.  بسیاری از افراد موفق رشد و پیشرفت خویش را مدیون نوع سبک زندگی می‌دانند. نقش سبک‌های زندگی در زندگی زناشویی بسیار پررنگ است. زندگی بسیاری از زوجین به دلیل نداشتن تفاهم در شیوه‌های زندگی  به جدایی ختم می‌شود. در ادامه با فارسیرو همراه باشید تا با همه چیز پیرامون انواع سبک زندگی و تاثیر آن آشنا شوید.

بهترین سبک زندگی چیست

مفهوم سبک زندگی یا lifestyle چیست؟

سبک زندگی چیست؟ تعریف سبک زندگی در معنای ساده و به مفهوم عام به شیوه‌های زندگی هر فرد اشاره دارد. هر فردی با توجه به علاقه، خصوصیات اخلاقی، سلیقه، شیوه نگرش به زندگی، عقاید و اعتقادات خود یک نوع از سبک‌های زندگی را انتخاب می‌نماید. سبک‌های زندگی شامل تمام ابعاد زندگی یک فرد می‌شود.  هنگام تعریف، منظور ما کلیه عادت‌ها و روتین‌های روزانه یک فرد در طی یک روز، ماه و… است. عادت‌ها و روتین‌هایی مانند انتخاب نوع ورزش، آرایش، رشته تحصیلی، خصوصیات همسر و…همه نشان‌دهنده مفهوم سبک زندگی است. اهمیت سبک‌های زندگی به حدی مهم است که شما با دیدن یک شخص متوجه جهان‌بینی و نگرش او نسبت به دنیا می‌شوید.

به طور خلاصه شیوه زندگی هر فردی سبک زندگی او را می‌سازد. انواع سبک‌های زندگی با توجه به عادت‌ها و عقاید هر فرد به زندگی ایجاد شده است. بسیاری از افراد سبک‌های خانواده خود و بسیاری سبک‌های اختصاصی مربوط به خود را انتخاب می‌کنند.

انواع سبک زندگی باعث تغییرات شگرف در بقیه زندگی می‌شود. شرایط جسمانی و روحی، میزان عمر، نحوه تغذیه و… تا حد زیادی به سبک‌های زندگی افراد بستگی دارد.  مثلاً افراد سیگاری با داشتن تغذیه نادرست و آسیب‌ به جسم خود، اختیار این سبک زندگی را انتخاب کرده‌اند.

انواع سبک زندگی

تعریف انواع سبک های زندگی از منظر روانشناسان متفاوت است. انواع سبک‌های زندگی از دیدگاه آدلر شامل موارد زیر است:

سبک زندگی فعال

افراد با داشتن این نوع از روحیه و سبک تمایل زیادی به برقراری روابط اجتماعی و حضور در محیط‌های شلوغ دارد. شرکت در فعالیت‌های گروهی از الویت‌های سبک فعال است.

زندگی سالم

سبک زندگی سالم به داشتن عادت‌های سالم برای تمام جنبه‌های زندگی اشاره دارد. انجام ورزش‌های مختلف، پرهیز از مواد مضر و داشتن تغذیه مناسب به رعایت و انجام این نوع از سبک بسیار کمک می‌کند.

غیرمتعارف

افراد با این نوع از سبک زندگی به ماجراجویی و متمایز بودن از بقیه علاقه فراوانی دارند.

عشایری

اینگونه افراد جای ثابتی ندارند. تغییر موقعیت مکانی برای این نوع از سبک بسیار جذاب است.

انفرادی

در این نوع سبک شخص تنهایی خود را بر همه چیز ترجیح می‌دهد.

روستایی

عاشقان این نوع سبک دوستدار آرامش و زندگی در هوای طبیعی هستند.

مینیمال

سبک زندگی مینیمال به داشتن یک زندگی ساده و بدون دغدغه اشاره دارد. کاهش استفاده از تلویزیون و گوشی همراه، استفاده از گوشی بسیار ساده، عدم داشتن اقساط بانکی از مهمترین علایق افراد عاشق این سبک است.

سودمند اجتماعی

سبک سودمند اجتماعی در حقیقت به توانایی افراد برای زندگی و سازش در کنار یکدیگر اشاره دارد. در این نوع از لایف استایل فرد با همکاری با افراد دیگر و کنارآمدن با اختلاف سلیقه‌ها به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. علیرغم کلیه مشکلات زندگی این افرد به طور اجتماعی در کنار هم لذتبخش است.

اجتنابی

واژه اجتناب به دوری‌کردن از کاری اشاره دارد. افراد با سبک اجتنابی به دلیل ترس از هرگونه شکست از انجام آن کار  اجتناب می‌کنند. این نوع سبک به دلیل ترس‌های افراد از شکست‌های گذشته رخ می‌دهد.

گیرنده

واژه گیرنده در حقیقت به معنای دریافت‌کننده نیز است. سبک اینگونه افراد در حقیقت با نوعی وابستگی همراه است. اینگونه افراد هیچ نوع تمایلی به کار و فعالیت ندارند. سبک افراد گیرنده با دریافت همه چیز از سوی دیگران پیش می‌رود.

حکمران و سلطه‌گر

سبک افراد حکمران و سلطه‌گر دارای ارتباطات اجتماعی بسیار کمی با دیگران است. افراد با این نوع سبک، رفتارهای خوبی با دیگران ندارند. اینگونه افراد بیشتر دیکتاتور و بزهکار هستند.

انواع سبک زندگی در ایران

انواع سبک زندگی در ایران

انواع سبک زندگی در ایران بسته به دو هدف مادی و معنوی دارد. هدف معنوی انجام کارهای شایسته برای کسب جایگاه عالی در آخرت است. هدف مادی داشتن کلیه امکانات رفاهی و داشتن زندگی آرام است.

سبک ایرانی شامل ترکیبی از اهداف معنوی و مادی است. اما گاهی اوقات بعضی از افراد سبک مادی و بعضی سبک معنوی و بعضی ترکیبی از این دو را انتخاب می‌نمایند. لایف استایل افراد بسته به سلیقه، نظرات، میزان اعتقادات مذهبی و… انتخاب می‌شود. شیوه پوشش و اعتقادات در کشور ایران و چندین کشور مسلمان‌نشین نسبت به سایر کشورها متفاوت است. شیوه پوشش به سبک معنوی و نوع اعتقادات افراد در کشور ما بستگی دارد. همین شیوه پوشش باعث شکل‌گرفتن عقاید و نظرات نسل آینده می‌شود.

اهمیت سبک زندگی در چیست؟

سبک زندگی چیست؟ اهمیت سبک و نوع زندگی بر زندگی آینده امری غیرقابل اجتناب است. این موضوع را به وضوح در زندگی افراد می‌توانیم مشاهده نمائیم.  کودکان پائین شهر به جز موارد استثنا، آینده‌ای به کیفیت زندگی افراد بالای شهر نخواهند داشت. سبک انتخابی برای زندگی توسط والدین این کودکان و یا اجبار به این نوع سبک تاثیر بدی بر آینده آنها دارد. سبک انتخابی ناسالم از لحاظ تغذیه و ورزشی باعث بروز انواع بیماری در آینده می‌شود. بسیاری از افراد بیمار علت بیماری خود را اشتباهاتی مانند عدم تغذیه صحیح، ورزش نکردن، داشتن استرس و… می‌دانند. سبک انتخابی برای زندگی عقاید و باورهای آینده کودکان شما را می‌سازد.

اهمیت سبک زندگی در سلامت

با پیشرفت  علم و اختراع وسایل جدید برای زندگی، تحرک نسبت به قبل بسیار کمتر شده است. زندگی ماشینی امروز، داشتن استرس به افراد از لحاظ روحی و روانی آسیب زیادی وارد کرده است.  سلامتی به دو بعد سلامت جسمی و روحی تقسیم می‌شود. عادات زندگی ناسالم مانند استفاده از سیگار، مشروبات الکلی، انواع فست‌فود، بیدار ماندن زیاد و… به سلامت شما آسیب زیادی وارد می‌کند. بسیاری از افراد هنگام بروز بیماری متوجه اهمیت سبک سالم می‌شوند. عادات غذایی سالم مانند استفاده از انواع میوه و سبزیجات،  عدم استفاده از فست فود، عدم استفاده از شیرینیجات و… به داشتن سلامت شما کمک زیادی می‌کند.

ورزش‌هایی مانند یوگا، پیاده‌روی و…باعث داشتن حس خوب و همچنین پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. سلامت روحی و جسمی در کنار یکدیگر برای داشتن زندگی با کیفیت لازم است. سلامت روحی از طریق معاشرت با دوستان خوب، داشتن آرامش،  صرف زمان در طبیعت و… بدست می‌آید. شما عزیزان برای پیشگیری از هرنوع بیماری باید به طور موازی سلامت جسمی و روحی خود را دنبال کنید. بسیاری از بیماران بیمارستان‌ها، بزرگترین افسوس زندگی خود را نداشتن لایف استایل سالم بیان می‌کنند.

اهمیت سبک زندگی در سلامت

 

نقش سبک زندگی در رضایت زناشویی

اصلی‌ترین گروه اجتماعی در جامعه خانواده است. هرگونه مشکلی در کانون خانواده منجر به بروز سایر مشکلات در اجتماع می‌شود. تعریف سبک نوع زندگی در اینجا بسیار مهم است. سبک زندگی خانواده باعث شکل‌گیری عادات و رفتارهای فرزندان و نسل‌های بعد می‌شود. بسیاری از روابط زناشویی در اثر داشتن زندگی ناسالم از هم پاشیده است. نداشتن یک سبک بهداشتی مانند رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عدم تناسب اندام، عدم توجه به ظاهر و… باعث عدم میل به رابطه زناشویی و ازهم‌پاشیدن خانواده می‌شود. علاوه‌بر سلامت و بهداشت جسمی، سلامت روحی نیز در روابط زناشویی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قطعاً برقراری روابط زناشویی موفق با یک فرد بداخلاق، دارای اختلالات شخصیتی، هوسباز و… بسیار مشکل است. بسیاری از زوجین علل شکست در روابط زناشویی را همین نداشتن سلامت روحی فرد مقابل بیان می‌کنند. بنابراین سبک سالم و پرهیز از بسیاری از عادات‌ها از بروز بسیاری از مشکلات زناشویی و اختلافات جلوگیری می‌نماید.

سبک زندگی چه چیزی را مشخص می کند؟

انواع مختلف سبک‌های زندگی تا حدود زیادی نشانگر عقاید و نگرش هر فرد به زندگی است. همه ما با اولین مشاهده افراد و یا دیدن سبک آنها برای زندگی به شخصیت آنها پی می‌بریم. نوع پوشش، سلیقه، آداب زندگی، نوع مذهب، میزان عبادت و خیلی از عوامل دیگر برروی انواع سبک برای زندگی موثر است. به عنوان مثال سبک افراد مذهبی برای زندگی با افراد غیر مذهبی بسیار متفاوت است. شما به محض مشاهده افراد می‌توانید به انواع سبک زندگی افراد پی ببرید. تفاوت انواع سبک زندگی تاثیر زیادی برروی رشد و پیشرفت شما دارد.

سبک انتخابی درست برای زندگی نشان‌دهنده میزان موفقیت شما در آینده است. بسیاری از افراد موفق و ثروتمند دنیا یک نوع وابستگی بین سبک انتخابی برای زندگی و میزان رشد و پیشرفت خود می‌دانند. مشهورترین افراد جهان سبک‌های زندگی اختصاصی را برای زندگی خود داشته‌اند. پس برای داشتن زندگی عالی در آینده از همین امروز سبک خود برای زندگی را تغییر دهید.

سبک زندگی چه چیزی را مشخص می کند

 

سوالات متداول

چگونه لایف استایل داشته باشیم؟

سبک‌های زندگی هر شخصی با توجه به سلیقه، عقاید، عادات زندگی و… تعیین می‌شود. شما عزیزان باید براساس عوامل ذکر شده استایل زندگی خود را مشخص نمائید.

چگونه سبک زندگی خوبی داشته باشیم؟

برای داشتن یک زندگی سالم و موفق قبل از هر چیز باید انگیزه و امید داشته باشید. انجام کارهای زیر در داشتن یک زندگی خوب تاثیر زیادی دارد:
به دنبال رشد و پیشرفت باشید. پیشرفت در زندگی باعث افزایش روحیه و کاهش عادات نامناسب می‌شود.
شغلی براساس روحیه و علاقه خود داشته باشید.
به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید.
کارهای لازم برای سلامت جسم و روح خود را انجام دهید.
با فکرکردن به زندگی گذشته و آینده زندگی حال خود را خراب نکنید.

چگونه سبک زندگی بهتری داشته باشیم؟

برای داشتن زندگی بهتر باید نگرش خود را نسبت به همه چیز مثبت نمائید.
از انسان‌های منفی و شرور به شدت دوری نمائید.
در تعامل با دیگران مهربان وخوش برخورد باشید.
از مشکلات و تجربه‌ها قبلی برای بهبود زندگی فعلی خود استفاده نمائید.
ورزش و تغذیه سالم را در راس کارهای خود قرار دهید.

جمع بندی

حتماً به ذهن شما هم این سؤال خطور کرده که سبک زندگی یعنی چه؟ سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی برروی زندگی آینده افراد دارد. هرشخص براساس عادات سلیقه‌ای، شیوه‌های زندگی والدین، عقاید و نظرات، جهان‌بینی نسبت به جهان هستی انواع سبک زندگی را انتخاب می‌نماید. بسیاری از افراد مشهور و سرشناس دنیا مهم‌ترین علل موفقیت خود را تفاوت سبک‌های زندگی خویش با دیگران می‌دانند.

انواع سبک‌های زندگی آینده مالی، سلامتی و موفقیت در زندگی را برای شما تضمین می‌کند. روانشناسان تعریف‌های مختلفی برای انواع سبک‌های زندگی دارند. از منظر روانشناسان سبک انتخابی برای زندگی به سبک‌های متعارف، سالم، انفرادی، روستایی، سودمند اجتماعی، اجتنابی و… دسته‌بندی می‌شوند. سبک سالم زندگی از لحاظ تغذیه و ورزشی، باعث داشتن زندگی سالم و بدون بیماری در آینده می‌شود. از مهمترین عوامل زندگی موفق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن برنامه‌ریزی: تهیه یک برنامه منظم به شما کمک زیادی برای رشد و داشتن یک زندگی موفق در آینده می‌کند.
  • داشتن تغذیه سالم: داشتن تغذیه سالم به عمری طولانی و بدنی سالم در آینده منجر می‌شود.
  • داشتن نگرش مثبت: نگرش مثبت تاثیر زیادی برروی موفقیت در زندگی خانوادگی و مالی افراد دارد.
  • یادگیری مهارت‌های مختلف: یادگیری انواع مهارت به شما در یافتن شغل مورد علاقه و بسیاری از کارها کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا