زوج و خانوادهتعهد و خیانتخانوادهروانشناسی و خانواده

رابطه سمی یا رابطه تاکسیک چیست؟

آیا رابطه شما سمی است؟ رابطه سمی به چه رابطه ای می گویند؟ اگر در رابطه خود با احساساتی همچون بی احترامی، عدم صداقت، رفتارهای کنترل کننده یا عدم حمایت مواجه شدید، ممکن است رابطه شما یک رابطه سمی باشد. برای اطلاعات بیشتر از روابط سمی یا روابط تاکسیک و اینکه آیا رابطه شما سمی است یا خیر تا انتهای این بخش از فارسیرو همراه ما باشید. 

تعریف رابطه سمی یا رابطه تاکسیک چیست؟

در یک رابطه سالم، همه چیز به طور طبیعی کار می کند. مطمئناً، ممکن است هر از گاهی با هم اختلاف نظر داشته باشید یا با دست اندازهای دیگری در مسیر زندگی مواجه شوید، اما معمولاً با هم تصمیم می گیرید، آشکارا در مورد مشکلاتی که پیش می آید صحبت می کنید و واقعاً از همراهی یکدیگر لذت می برید.

اما روابط سمی داستان دیگری است. به گفته جور ال کارابالو، درمانگر رابطه، در یک رابطه سمی، ممکن است پس از گذراندن وقت با شریک زندگی خود به طور مداوم احساس خستگی یا ناراحتی کنید، که می تواند نشان دهد که برخی چیزها باید تغییر کنند.

شاید این رابطه دیگر اصلاً لذت بخش نباشد، اگرچه شما هنوز هم شریک زندگی خود را دوست دارید. بنا به دلایلی، به نظر می رسد همیشه به روشی اشتباه یکدیگر را قانع می کنید یا از بحث بر سر مسائل جزئی دست برنمی دارید. حتی ممکن است به جای اینکه مانند گذشته منتظر دیدن هم باشید، از دیدن یک دیگر وحشت داشته باشید.

در زیر، ما برخی از نشانه‌های بارز سمیت در یک رابطه را بررسی می‌کنیم، به‌علاوه اگر هر یک از این نشانه‌ها را در خود یا شریک زندگی‌تان تشخیص دادید، در مراحل بعدی برای بهبود رابطه شما را راهنمایی می‌کنیم.

 

بیشتر بخوانید: رابطه لانگ دیستنس چیست: فواید و معایب رابطه از راه دور

نشانه های یک ؟

دکتر کارلا ماری مانلی، نویسنده کتاب «شادی از ترس»، توضیح می‌دهد که بسته به ماهیت رابطه، علائم سمیت می‌تواند ظریف یا بسیار آشکار باشد.

هنگامی که در یک رابطه سمی و مسموم هستید، ممکن است همیشه برای شما آسان نباشد که متوجه چراغ قرمز شوید. با این حال، می توانید برخی از این علائم را در خود یا شریک زندگی خود مشاهده کنید. هر یک از این علائم به شرح زیر است:  

 1. عدم حمایت

اولین نشانه کارابالو می‌گوید: «روابط سالم مبتنی بر تمایل متقابل برای دیدن موفقیت دیگری در همه زمینه‌های زندگی است. اما وقتی همه چیز سمی می شود، هر دستاوردی تبدیل به یک رقابت می شود. 

به طور خلاصه، وقتی که با هم می گذرانید دیگر حس مثبتی ندارد. شما احساس حمایت یا تشویق نمی کنید، و نمی توانید اعتماد کنید که او برای شما کاری کنند. در عوض، ممکن است این تصور را داشته باشید که نیازها و علایق شما برای پارتنرتان اهمیتی ندارد، او فقط به آنچه می خواهد اهمیت می دهد. 

رابطه تاکسیک چیست

 

 1. ارتباط سمی

به جای مهربانی و احترام متقابل، بیشتر مکالمات شما مملو از طعنه یا انتقاد است و با تحقیر تحریک می شود. آیا خود را در حال گفتن سخنان توهین آمیز به دوستان یا اعضای خانواده خود می بینید؟ شاید وقتی او پیش شما نیست، آنچه را که او گفته است با لحنی تمسخر آمیز تکرار کنید. شما حتی ممکن است شروع به طفره رفتن از تماس های او کنید، فقط برای اینکه از مشاجرات و خصومت اجتناب ناپذیر فاصله بگیرید.

 1. حسادت 

حسادت یک رابطه سمی ایجاد می کند. در حالی که تجربه کمی، حسادت گاه به گاه کاملاً خوب است، کارابالو توضیح می دهد که اگر حسادت شما را از فکر مثبت در مورد موفقیت های شریک زندگی خود باز دارد، می تواند به یک مشکل تبدیل شود. بله، حسادت یک احساس کاملا طبیعی انسانی است. اما زمانی که منجر به سوء ظن و بی اعتمادی مداوم شود، می تواند به سرعت رابطه شما را از بین ببرد. 

بیشتر بخوانید: ترفند جذب جنس مخالف که فورا و شدیدا جواب می دهد!

 1. کنترل رفتارها

آیا شریک زندگی شما همیشه از شما می پرسد که کجا هستید؟ ممکن است زمانی که شما بلافاصله به پیامک ها پاسخ نمی دهید یا تا زمانی که به شما پیامک ندهد شما به او پیامک نمی دهید، آزرده یا عصبانی شود.

این رفتارها ممکن است ناشی از حسادت یا عدم اعتمادباشد و می‌تواند نیاز به کنترل را نیز نشان دهند، که هر دو مورد می‌تواند به مسمومیت رابطه کمک کنند. در برخی موارد، این تلاش‌ها برای کنترل می‌تواند نشان دهنده سوء استفاده باشد (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). 

 1. رنجش

نگه داشتن کینه ها و اجازه دادن به آنها که در صمیمیت شما تاثیر بگذارد. کارابالو می گوید: «به مرور زمان، ناامیدی یا رنجش می تواند ایجاد شود و شکاف کوچک را بسیار بزرگتر کند. 

همچنین توجه داشته باشید که آیا تمایل دارید این نارضایتی‌ها را به آرامی با همسر خود درمیان بگذارید؟ زیرا وقتی چیزی شما را آزار می‌دهد احساس امنیت نمی‌کنید. اگر نمی توانید به همسرتان برای شنیدن نگرانی هایتان اعتماد کنید، رابطه شما می تواند سمی باشد. 

 1. عدم صداقت

مهم ترین نکته در ایجاد رابطه سمی عدم صداقت است. متوجه می‌شوید که دائماً در مورد مکان یا افرادی که با آنها ملاقات می‌کنید، دروغ می‌سازید. چه به این دلیل که می‌خواهید از گذراندن وقت با شریک زندگی خود اجتناب کنید یا به این دلیل که نگران هستید که اگر حقیقت را به او بگویید چه واکنشی نشان خواهند داد.

 1. الگوهای بی احترامی

برای پاسخ به سوال نشانه های مانلی می‌گوید دیر کردن مزمن، «فراموش کردن» اتفاقات و سایر رفتارهایی که نشان دهنده بی‌احترامی به زمان شماست، یک چراغ قرمز است.

به خاطر داشته باشید که برخی از افراد ممکن است واقعاً با برنامه ریزی و انجام به موقع برنامه ها مشکل داشته باشند، بنابراین شروع گفتگو در مورد این رفتار ممکن است کمک کند. اگر عمدی نباشد، ممکن است بعد از توضیح اینکه چرا شما را آزار می دهد، متوجه بهبودی رابطه شوید.

 1. رفتارهای مالی منفی

به اشتراک گذاشتن امور مالی با یک شریک اغلب مستلزم سطحی از توافق در مورد نحوه خرج کردن یا پس انداز پولتان است. با این حال، اگر یکی از طرفین تصمیم بگیرد پولی را برای مواردی که شریک دیگر آنها را تایید نمی کند، خرج کند، لزوماً سمی نیست. 

با این حال، اگر در مورد امور مالی خود به توافق رسیده باشید و یکی از شرکا به طور مداوم به این توافق نامه احترام نگذارد، ممکن است سمی باشد، چه با خرید اقلام بزرگ یا برداشت مقادیر زیادی پول. 

بیشتر بخوانید: انواع پوزیشن خوابیدن مرد و زن، پوزیشن های مختلف با همسر خود

 1. استرس مداوم

چالش‌های معمولی زندگی که پیش می‌آیند، ( مثل بیماری یکی از اعضای خانواده، از دست دادن شغل) می‌توانند تنش‌هایی را در روابط شما ایجاد کنند. اما اینکه خود را دائماً در معرض خطر قرار دهید، حتی زمانی که با استرس ناشی از منابع بیرونی مواجه نیستید، اصلا طبیعی نیست. 

این استرس مداوم می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد و ممکن است اغلب احساس بدبختی، خستگی ذهنی و فیزیکی یا به طور کلی ناخوشی داشته باشید. 

 1. نادیده گرفتن نیازهای خود

دکتر کاتالینا لاوسین، روانشناس بالینی، می گوید که همراهی با هر کاری که شریک زندگی شما می خواهد انجام دهد، حتی اگر برخلاف میل یا سطح راحتی شما باشد، نشانه ای مطمئن از مسمومیت است. 

شاید پارتنر شما تعطیلاتی را برنامه ریزی کرده است که در روز تولد مادرتان شما را از شهر خارج کند. اما وقتی از شما پرسید چه تاریخی مناسب است، تاکید کردید که هر تاریخ مناسبی اس، به شرطی که تولد مادرتان را از دست ندهید.

در این لحظه شما نمی خواهید به این موضوع اشاره کنید، زیرا نمی خواهید دعوا را شروع کنید. بنابراین شما می گویید: “عالی! من خیلی هیجان زده ام.”

و این یعنی نادیده گرفتن نیاز خود که در یک رابطه مسموم ایجاد می شود. 

رابطه سمی یا رابطه تاکسیک چیست

 1. روابط از دست رفته

شما دیگر وقت خود را با دوستان و خانواده سپری نمی کنید، چه برای جلوگیری از درگیری با شریک زندگی خود یا برای توضیح دادن آنچه در رابطه شما اتفاق می افتد. 

از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که برخورد با شریک زندگی خود (یا نگرانی در مورد رابطه خود) بیشتر وقت آزاد شما را اشغال می کند. 

 1. عدم مراقبت از خود

در یک رابطه سمی شما دیگر از خود مراقبت نمی کنید. لاوسین توضیح می دهد که در یک رابطه سمی، ممکن است عادت های معمول مراقبت از خود را کنار بگذارید.

ممکن است از سرگرمی هایی که زمانی دوست داشتید کنار بکشید، سلامتی خود را نادیده بگیرید و اوقات فراغت خود را قربانی کنید. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که شما انرژی لازم برای این فعالیت‌ها را ندارید یا به این دلیل که شریک زندگی‌تان وقتی کار خودتان را انجام می‌دهید، مخالفت می‌کند. 

 1. به امید تغییر

امید به تغییر طرف مقابل یکی دیگر از نشانه های رابطه تاکسیک است.ممکن است در رابطه باقی بمانید زیرا به یاد دارید که در ابتدا چقدر سرگرمی داشتید. شاید فکر می کنید که اگر فقط خودتان و اعمالتان را تغییر دهید، آنها نیز تغییر خواهند کرد. 

بیشتر بخوانید: ترفند جذب جنس مخالف که فورا و شدیدا جواب می دهد!

 1. راه رفتن روی پوسته تخم مرغ

شما نگران هستید که با مطرح کردن مشکلات، تنش شدید ایجاد کنید، بنابراین از تعارض اجتناب می کنید و هر موضوعی را برای خود نگه می دارید.

آیا می توان یک رابطه سمی را اصلاح کرد؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که روابط سمی محکوم به فنا هستند، اما همیشه اینطور نیست.

عامل تعیین کننده؟ مانلی می گوید که هر دو طرف باید بخواهند تغییر کنند. “اگر فقط یک شریک برای ایجاد الگوهای سالم سرمایه گذاری کند، متاسفانه احتمال کمی وجود دارد که تغییر رخ دهد.”

چند نشانه که ممکن است بتوانید با هم کارها را حل کنید:

پذیرش مسئولیت

اگر هم شما و هم شریک زندگیتان می دانید که رابطه در حال مبارزه است و می خواهید آن را بهبود ببخشید، در مسیر درستی هستید.

مانلی اضافه می کند که شناخت رفتارهای گذشته که به رابطه آسیب رسانده است از هر دو طرف حیاتی است. این نشان دهنده علاقه به خودآگاهی و مسئولیت پذیری است.

به بیانی دیگر، هر دو طرف باید نقش خود را در مسمومیت بپذیرند، از رنجش گرفته تا حسادت و صحبت نکردن در مورد نگرانی ها و ناامیدی ها.

تمایل به سرمایه گذاری برای بهبود رابطه

آیا هم شما و هم شریک زندگیتان هر دو مایل به سرمایه گذاری برای بهبود رابطه هستند؟ این نشانه خوبی است

مانلی می‌گوید: «این ممکن است با علاقه به عمیق‌تر کردن مکالمات آشکار شود، یا زمان‌های بیشتری را برای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم در نظر بگیرید.

تغییر از سرزنش به درک

اگر هر دوی شما بتوانید مکالمه را از سرزنش دور کنید و بیشتر به سمت درک و یادگیری هدایت کنید، ممکن است مسیری رو به جلو وجود داشته باشد.

برای مثال، به جای گفتن «تقصیر توست» یا «تو همیشه XYZ را انجام می‌دهی»، ممکن است سعی کنید، «فکر می‌کنم ما همدیگر را اشتباه متوجه شدیم، پس بیا دوباره تلاش کنیم» یا «می‌دانم که چرا احساس استرس و ناراحتی می‌کنی آیا می‌توانیم روی آن با هم کار کنیم؟»

بیشتر بخوانید: 7 روش بازگشت معشوق: بهترین راه برای برگرداندن عشقم

گشودگی به کمک خارجی

گاهی اوقات، ممکن است برای بازگرداندن اوضاع به مسیر خود، چه از طریق مشاوره فردی یا زوجی، به کمک نیاز داشته باشید.

هیچ شرمی در دریافت کمک حرفه ای برای رسیدگی به مسائل رابطه منسجم وجود ندارد. گاهی اوقات، نمی‌توانید همه چیزهایی را که در رابطه با مسمومیت ایجاد می‌کند، انتخاب کنید، و مشاوران رابطه آموزش دیده‌اند تا دیدگاهی خنثی و حمایت بی‌طرفانه ارائه دهند. 

آنها همچنین می توانند استراتژی های جدیدی را برای رسیدگی و حل تعارض به شما آموزش دهند و ایجاد الگوهای سالم تر را آسان تر می کنند.

روابط تاکسیک چیست

بیشتر بخوانید: بهترین زمان مدیتیشن و مراقبه برای تاثیرگذاری بیشتر کی است؟

چگونه می توانیم جلو برویم؟

به گفته مانلی، ترمیم یک رابطه سمی به زمان، صبر و تلاش نیاز دارد.

مانلی می‌افزاید: «با توجه به اینکه بیشتر روابط سمی اغلب در نتیجه، مسائل طولانی مدت در رابطه فعلی یا در نتیجه مسائل رسیدگی نشده، از روابط قبلی رخ می‌دهند، باید با زمان و صبر رفع شود.»

این مراحل می تواند به شما کمک کند اوضاع را تغییر دهید. 

در گذشته درنگ نکن

مطمئناً، بخشی از ترمیم رابطه احتمالاً شامل پرداختن به رویدادهای گذشته است. اما این نباید تنها محور پیشرفت رابطه شما باشد. 

در مقابل وسوسه رجوع مداوم به اتفاقات منفی مقاومت کنید، زیرا این امر می تواند هر دوی شما را پرتنش، ناامید و اساساً همان جایی که شروع کرده اید بازگرداند. 

به شریک زندگی خود با شفقت نگاه کنید

کارابالو می‌گوید: وقتی می‌بینید که می‌خواهید شریک زندگی‌تان را برای تمام مشکلات در رابطه سرزنش کنید، سعی کنید یک قدم به عقب بردارید و به محرک‌های بالقوه پشت رفتار او نگاه کنید. آیا اخیراً دوران سختی را در محل کار گذرانده اند؟ آیا اتفاقات تلخ خانوادگی بر ذهن آنها سنگینی می کرد؟

این چالش‌ها رفتار بد را توجیه نمی‌کنند، اما می‌توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری از اینکه از کجا آمده است، داشته باشید. 

حال خودتان را در نظر بگیرید، آیا به جای در میان گذاشتن نگرانی‌هایتان، وقتی ناراحت هستید، تمایل به کناره‌گیری دارید؟ اگر شریک زندگی‌تان را آنطور که شما ترجیح می‌دهید رفتار نمی کند، از او انتقاد می‌کنید؟ این عادات نیز می تواند در روابط سمی نقش داشته باشد. 

بیشتر بخوانید: چرا مردا از عقب خوششون میاد؟

درمان را شروع کنید

تمایل داشتن برای درمان می تواند نشانه خوبی باشد برای اینکه اصلاح رابطه امکان پذیر است. با این حال، برای کمک به پیشبرد رابطه، باید اولین قرار خود را برای درمان تنظیم کنید. 

مانلی می‌گوید در حالی که مشاوره زوج‌ها نقطه شروع خوبی است، درمان فردی می‌تواند یک مکمل مفید باشد. درمان فردی فضای امنی را برای بررسی مسائل دلبستگی و سایر عواملی که ممکن است به نگرانی‌های رابطه کمک کند، ارائه می‌کند. همچنین به شما کمک می کند بینش بیشتری در مورد رفتارهای سمی در مقابل رفتارهای توهین آمیز داشته باشید.

پشتیبانی خوب را پیدا کنید

صرف نظر از اینکه تصمیم دارید درمان رابطه را امتحان کنید یا نه، به دنبال فرصت های حمایتی دیگری باشید. 

برای مثال، پشتیبانی ممکن است شامل صحبت با یک دوست نزدیک یا مربی مورد اعتماد باشد. گزینه‌های دیگر می‌تواند شامل پیوستن به یک گروه حمایت محلی برای زوج‌ها یا شریک‌هایی باشد که با مسائل خاصی در رابطه خود، مانند خیانت یا مصرف مواد سروکار دارند.

ارتباط سالم را تمرین کنید

به نحوه صحبت کردن با یکدیگر در حین اصلاح اوضاع توجه کنید. با یکدیگر ملایم باشید و سعی کنید از طعنه و حتی ضربات خفیف خودداری کنید. 

همچنین بر روی استفاده از جملات «من» تمرکز کنید، به ویژه هنگامی که در مورد مسائل رابطه صحبت می کنید.

به عنوان مثال، به جای گفتن «شما به حرف‌های من گوش نمی‌دهید»، می‌توانید بگویید «وقتی در حال صحبت کردنم و تو با گوشی خود کار می کنی، احساس ناراحتی می‌کنم، زیرا این تصور را به من می‌دهد که چیزی که می‌گویم درست نیست». 

بیشتر بخوانید: زن از کجاحال میکند؟ نقاط حساسی که باید بدانید! 

پاسخگو باشید

لاوسین تاکید می کند: “هر دو شریک باید نقش خود را در تقویت سمیت بپذیرند.”

این به معنای شناسایی و پذیرفتن مسئولیت اقدامات خود در رابطه است. همچنین به معنای متعهد ماندن به حضور در رابطه و درگیر بودن در طول مکالمات دشوار، به جای اجتناب از آن بحث ها است. 

به صورت انفرادی درمان کنید

لاوسین توصیه می کند که برای هر یک از شما مهم است که به طور جداگانه تعیین کنید که از رابطه به چه چیزی نیاز دارید و مرزهای شما کجاست. 

حتی اگر احساس می کنید که از قبل نیازها و مرزهای خود را می شناسید، ارزش آن را دارد که دوباره آنها را مرور کنید و سپس آنها را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید. 

صحبت در مورد مرزها اولین قدم خوب است. با این حال، به یاد داشته باشید که مرزها منعطف هستند، بنابراین مهم است که با تغییر آنها در طول زمان به بحث در مورد آنها ادامه دهید.

روند بازسازی یک رابطه آسیب دیده فرصت خوبی است برای ارزیابی مجدد احساس شما در مورد برخی از عناصر رابطه، از نیازهای ارتباطی گرفته تا صمیمیت فیزیکی. 

رابطه toxic چیست

فضا را برای تغییر دیگری نگه دارید

به یاد داشته باشید، همه چیز یک شبه تغییر نخواهد کرد. در طول ماه‌های آینده، با هم کار کنید تا با رشد خود انعطاف‌پذیر و صبور باشید. 

تفاوت سوء استفاده در مقابل سمیت

مسمومیت در یک رابطه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله آزار عاطفی یا کلامی. با این حال، همیشه نمی توان مرز مشخصی بین سمیت و سوء استفاده ترسیم کرد. 

روابط سمی ناسالم هستند، اما لزوماً توهین آمیز نیستند. گاهی اوقات، رفتار سمی عمدی نیست، اگرچه، البته، این باعث نمی شود که آسیب کمتری داشته باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از روابط ناسالم شامل رفتار سمی از طرف هر دو فرد است، حتی زمانی که هیچ یک از طرفین به شیوه ای توهین آمیز رفتار نمی کنند.

هرگز بهانه ای برای رفتار توهین آمیز وجود ندارد. اگرچه تغییر برای هر کسی ممکن است، شما نمی توانید شریک زندگی خود را تغییر دهید. آنها باید خودشان آن مسیر را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از عشق چگونه است: 19 راز نگهداری از عشق در رابطه

کلام پایانی

ارتباط و الگوهای رفتاری سمی می تواند پایه های رابطه شما را شکسته و فرسوده کند، اما شما مجبور نیستید کنار بایستید و شاهد فروپاشی پیوند خود با شریک زندگی خود باشید. هنگامی که شما و شریک زندگیتان هر دو می خواهید تغییر ایجاد کنید، این نقطه شروعی دوباره است. در این مطلب گفتیم با خواندن این مطلب می توانید به درمان رابطه سمی خود کمک کنید.

همچنین  یک درمانگر رابطه می تواند به شما کمک کند تا عوامل زمینه ای موثر در مسمومیت رابطه را شناسایی کنید و رویکردهای سالم و دلسوزانه برای ارتباط و حل مسئله را کشف کنید. همین که به این آگاهی رسیده اید که نوع رابطه خود را بشناسید و آن را درمان کنید به شما تبریک می گوییم شما لایق بهترین رابطه هستید و حتما رابطه موفقی خواهید داشت. ممنون که تا انتهای این بخش همراه ما بودید. امیدواریم پاسخ سوال شما در مورد

منبع: healthline

سوالات متداول

رابطه تاکسیک به چه معناست ؟

رابطه های تاکسیک به روابط سمی گفته می شود که با احساساتی همچون بی احترامی، عدم صداقت، رفتارهای کنترل کننده یا عدم حمایت مواجه است،

علائم و نشانه های رابطه های سمی و تاکسیک چیست؟

از جمله علائم روابط تاکسیک می توان به عدم صداقت، نادیده گرفتن نیازهای خود، تمایل نداشتن به دیدن طرف مقابل، استرس مداوم و … اشاره کرد. در این مطلب به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا