آشپزیآموزشتغذیهدانستنی هاغذاهای ایرانیغذای سالم

رفع تلخی قورمه سبزی با چند روش ساده و سریع

وقتی حرف از قورمه سبزی به میان می آید بی شک تمام ایرانیان دلشان پر می کشد برای یک قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزه. می توان گفت قورمه سبزی یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که از قدیم تا به امروز بدون تغییری در طرز پخت مورد استفاده قرار گرفته است. پختن قورمه سبزی قلق ها و نکات خاص خود را دارد که اگر به آن توجه نکنید ممکن است آنی نشود که شما می خواستید. یکی ازمشکلاتی که در پخت قورمه سبزی به وجود می آید این است که قورمه سبزی تلخ می شود این تلخی دلایل مختلفی دارد.
 
اگر قورمه سبزی تلخ شد چه کنیم؟ ما در این مطلب از فارسیرو راه های رفع تلخی قورمه سبزی را بیان می کنیم تا به راحتی مشکل قورمه سبزی خود را رفع کرده و از خوردن آن لذت ببرید. پس اگر به دنبال سریع ترین روش از بین بردن تلخی قورمه سبزی هستید تا انتهای این بخش همراه ما باشید.
 
 

دلایل تلخ شدن قورمه سبزی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ روش های رفع تلخی قورمه سبزی برویم بهتر است دلایل تلخی قورمه سبزی را پیدا کنید تا بهتر بتوانید مشکلتان را حل کنید. در زیر دلایل تلخی قورمه سبزی را بیان کردیم:

شنبلیله زیاد استفاده نکنید!

 
شنبلیله یکی از ترکیبات سبزی قورمه سبزی است. اما باید در استفاده از آن اعتدال را رعایت کنید. مصرف بیش از اندازه شنبلیله باعث تلخی قورمه سبزی می شود. شما می توانید زمانی که برای پخت قورمه سبزی گوشت و پیاز را سرخ می کنید شنبلیله نیز آن موقع اضافه کنید. تا میزان شنبلیله کنترل شود.
 

از لیمو عمانی درست استفاده کنید!

 
استفاده از لیمو عمانی در قورمه سبزی از واجبات است. اما استفاده زیاد از آن ممکن است باعث تلخی قورمه سبزی شود. حتما از لینو عمانی های مرغوب استفاده کنید،  قبل از اینکه به خورشت اضافه کنید هسته های آن را جدا کنید و یا چند ساعت لیمو را در آب خیس کنید. شما می توانید لیمو عمانی ها را شکسته و هسته های آن را جدا کنید و سپس لیموها را پودر کرده و نیم ساعت آخر در پخت قورمه سبزی به مقدار ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری به خورشت اضافه کنید.
 
توجه داشته باشید که لیمو عمانی ای که درست خشک نشده و هسته دارد را در خورشت نریزید. همچنین لیمو عمانی نباید زیاد در قورمه سبزی بماند زیرا باعث تلخ شدن آن می شود.
 
 
گرفتن تلخی قرمه سبزی

سبزها را بیش از حد سرخ نکنید!

 
اگر سبزی خورشتی را زیاد سرخ کنید می تواند باعث تلخی قورمه سبزی شود. درست است که اگر سبزی قورمه سبزی خوب سرخ شود باعث می شود عطر و طعم قرنه سبزی بیشتر شود اما باید این کار را با شعله ملایم و روغن کافی در مدت طولانی انجام دهید تا سبزی یواش یواش برشته شود. سبزی نباید قهوه ای و سوخته شود.
 
 

راه های سریع رفع تلخی قورمه سبزی

 
حال که با دلایل تلخ شدن قورمه سبزی آشنا شدید به راحتی می توانید با روش هایی که در زیر می گوییم، اقدام به رفع تلخی قورمه سبزی کنید.
 

رفع تلخی قورمه سبزی با آبغوره

 
یکی از روش های رفع تلخی خورشت قورمه سبزی استفاده از آبغوره است البته اگر حدس می زنید دلیل تلخی قورمه سبزی به خاطر لیمو عمانی است. با اضافه کردن مقدار کمی آبغوره می توانید اقدام به از بین بردن تلخی قورمه سبزی کنید.
 

گرفتن تلخی قورمه سبزی با سیب زمینی

 
سیب زمینی راه حل بسیاری از مشکلات غذایی است. برای رفع تلخی خورشت قورمه سبزی کافی ست یک سیب زمینی را داخل خورشت بیندازید و قبل از اینکه بپزد آن را از قابلمه خارج کنید. این روش یکی از کارآمدترین روش ها برای از بین بردن تلخی قورمه سبزی است. از این روش برای گرفتن شوری قورمه سبزی نیز استفاده می شود.
 

رفع تلخی قورمه سبزی با رب گوجه فرنگی

 
روش دیگر برای از بین بردن تلخی خورشت قورمه سبزی استفاده از رب گوجه فرنگی یا رب انار است. برای این کار کافی ست یک قاشق رب گوجه فرنگی و یا کمی رب انار به خورشت اضافه کنید. توجه داشته باشید که زیاد از رب استفاده نکنید زیرا باعث ترش شدن قورمه سبزی می شود.
 

رفع تلخی قورمه سبزی با خارج کردن لیمو عمانی

 
اگر دلیل تخلی قورمه سبزی شما لیمو عمانی است پیشنهاد می کنیم لیمو را از خورشت خارج کرده و کمی آبلیمو تازه به آن اضافه کنید. توجه کنید که حتما از آبلیموی تازه و مرغوب استفاده کنید. این روش باعث از بین بردن تلخی قورمه سبزی می شود.

اضافه کردن سبزی خورشتی به جز شنبلیله

 
اگر خورشت قورمه سبزی شما کامل نپخته و متوجه تلخی آن شدید می توانید مقداری سبزی خورشتی البته به جز شنبلیله به خورشت اضافه کنید این کار تلخی قورمه سبزی را می گیرد. برای رفع تلخی قورمه سبزی از اسفناج و گشنیز استفاده کنید. گشنیز شیرین است و با اضافه کردن آن به قورمه سبزی تلخ، به رفع تلخی آن کمک می کنید.
 

رفع تلخی قورمه سبزی با اضافه کردن حبه قند

 
برای اینکه تلخی قورمه سبزی را رفع کنید می توانید ۲ حبه قند به آن اضافه کنید. با استفاده از حبه قند می توانید به گرفتن تلخی قورمه سبزی یا کم کردن آن کمک کنید.
 

گرفتن تلخی قورمه سبزی با اضافه کردن پیاز سرخ شده

 
برای رفع تلخی خورشت سبزی می توانید یک عدد پیاز متوسط را سرخ کرده و به خورشت اضافه کنید. با این روش می توانید تلخی خورشت قورمه سبزی را کاهش دهید.
 
از بین بردن تلخی قورمه سبزی
 

رعایت نسبت شنبلیله در سبزی خورشتی

 
اگر متوجه شدید که مشکل تلخی خورشت قورمه سبزی به دلیل شنبلیله است، حتما نسبت آن را در سبزی خورشتی رعایت کنید. به طور کلی باید در هر یک کیلو سبزی خورشتی ۱۰۰ گرم شنبلیله اضافه کنید. حتی می توانید در ترکیب سبزی از شنبلیله استفاده نکنید و فقط زمانی که گوشت را سرخ می کنید کمی شنبلیله اضافه کنید. اما برای رفع تلخی شنبلیله در قورمه سبزی می توانید مقداری اسفناج و گشنیز را کمی تفت داده و به خورشت اضافه کنید.
 

رفع تلخی قورمه سبزی با استفاده از زعفران و شکر

 

آیا شکر در قورمه سبزی باعث رفع تلخی می شود؟ اگر قورمه سبزی شما تلخ شده می توانید کمی زعفران بسابانید و با آب جوش دم کنید. بعد به نسبت زعفران مقداری شکر اضافه کنید و مخلوط کنید تا حل شود. حال این مخلدط را به خورشت خود اضافه کنید. این روش علاوه بر اینکه تلخی خورشت شما را می گیرد عطر زعفران را نیز به آن می دهد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سالاد ایرانی: بهترین انواع سالاد ایرانی ساده، سنتی و مجلسی

کلام پایانی

تلخ شدن قورمه سبزی مخصوصا زمانی که مهمان دارید یکی از اتفاقات بدی هست که می تواند حالتان را خراب کند. اما نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید ما در این مقاله به طور کامل دلایل و راه های رفع تلخی خورشت قورمه سبزی را برای شما بیان کردیم تا به راحتی و سریع بتوانید قورمه سبزی خود را نجات داده و از خوردن آن لذت ببرید. راستی شما تا به حال روشی برای رفع تلخی قورمه سبزی خود انجام داده اید؟ به نظر شما بهترین روش برای رفع تلخی قورمه سبزی چه روشی است؟ گرفتن تلخی قورمه سبزی با نوشابه امکان پذیر است؟
 
 

سوالات متداول

چه سبزی باعث تلخی قورمه سبزی میشود ؟

استفاده از شنبلیله زیاد باعث تلخی قرمه سبزی می شود.

ساده ترین روش برای رفع تلخی قرمه سبزی چیست؟

استفاده از سب زمینی ساده ترین روش برای رفع تلخی قرمه سبزی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا