آشپزیتغذیهغذاهای ایرانیغذای سالمنکاتوعده اصلی

برای رفع شوری خورشت قورمه سبزی چیکار کنیم؟

اگر قورمه سبزی شور شد چکار کنیم ؟ چگونه شوری قورمه سبزی را بگیریم ؟ شور شدن غذا یکی از اتفاقات رایج در آشپزی است که بی تردید یک بار هم که شده برایتان اتفاق افتاده است. اما باید بدانید شوری هر غذایی را نمی توان از بین برد. خوشبختانه قورمه سبزی از آن دست غذاهایی است که می توان شوری آن را کم کرد و یا کامل رفع کرد.

قبل از هر چیز بهتر است با راه های پیشگیری از شور شدن قرمه سبزی آشنا شوید. در این مطلب از سایت فارسیرو  قصد داریم روش های رفع شوری خورشت قورمه سبزی را بررسی کنیم. اگر قرمه سبزیتان شور شده است، حتما برایتان سوال است که برای شوری قورمه سبزی چیکار کنیم؟ تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع ترشی خورشت قورمه سبزی با چند ترفند ساده

چگونه از شور شدن قورمه سبزی جلوگیری کنیم؟

همیشه شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. پس قبل از اینگه به سراغ روش های گرفتن شوری قورمه سبزی بریم بهتر است روش های جلوگیری برای شوری قورمه سبزی را یاد بگیریم. برای اینکه غذای شوری نداشته باشیم بهتر است با راهکارهایی از شور شدن آن جلوگیری کنیم. پس قبل از بیان روش های از بین بردن شوری قورمه سبزی بیایید با روش های جلوگیری از آن آشنا شویم.

از ریختن به یکباره نمک جلوگیری کنید

برای اینکه غذایتان شور نشود پیشنهاد می کنیم نمک را به یکباره داخل غذا نریزید و کم‌ کم به آن اضافه کنید و هر بار غذا را بچشید تا مطمئن شوید قورمه سبزیتان شور نشده است‌.

از نمک دانه ریز استفاده کنید

راهکار دوم برای جلوگیری از شور شدن قورمه سبزی ، استفاده از نمک های دانه درشت است. زیرا نمک هایی که دانه ریز هستند بیشتر حل و جذب غذا می شوند. همچنین چون ریز هستند ممکن است مقدار آن از کنترل شما خارج شود و زیاد بریزید. پس پیشنهاد می کنیم از نمک های دانه درشت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سالاد ایرانی: بهترین انواع سالاد ایرانی ساده، سنتی و مجلسی

در انتها نمک را اضافه کنید

برای قرمه سبزی حتما در آخر نمک را اضافه کنید. زیرا در ابتدا خورشت دارای آب زیادی است و وقتی در ابتدا نمک بریزید و بچشید، به نمک بیشتری نیاز داشته باشید. اما در انتها با تبخیر شدن آب، قورمه سبزی شور می شود. پس پیشنهاد می کنیم نیم ساعت آخر نمک را به قرمه سبزی اضافه کنید.

اما ممکن است شما این موارد را رعایت نکرده باشید و قورمه سبزیتان شور شده باشد، حالا با قورمه سبزی شور چه کنیم؟ در زیر روش هایی را برای گرفتن شوری قورمه سبزی بیان می کنیم. همراه ما باشید.

رفع شوری خورشت قورمه سبزی

7 روش رفع شوری خورشت قورمه سبزی

در این قسمت به سوال اگر قورمه سبزی شور شد چکار کنیم پاسخ می دهیم. اگر مهمان دارید و قورمه سبزیتان شور شده خونسردی خودتان را حفظ کنید و نگران نباشید با روش هایی که در زیر می گوییم می توانید اقدام به رفع شوری خورشت قورمه سبزی کنید و جلوی مهمان ها سربلند شوید. این چند ترفند به قرار زیر است:

استفاده از سیب زمینی روشی آشنا برای رفع شوری خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی شور شده چیکار کنم ؟ سیب زمینی! یکی از متداول ترین راه های از بین بردن شوری قورمه سبزی استفاده از سیب زمینی است. سیب زمینی می تواند نمک را به خود جذب کند. شما می توانید سیب زمینی را پوست کنده و چند تکه کرده و یا درستی داخل خورشت بندازید. بگذارید نیم ساعت بماند تا به خوبی نمک ها را جذب کنید. البته توجه داشته باشید که بیش از حد سیب زمینی ها را داخل خورشت نگه ندارید زیرا سیب زمینی بعد گذشت مدتی تمام نمک هایی که جذب کرده را به خورشت پس می دهد. پس تا قبل از اینکه نمک ها را برگرداند سیب زمینی را از خورشت جدا کنید.

رفع شوری خورشت قورمه سبزی با اضافه کردن آب جوش

روش دیگر برای گرفتن شوری قورمه سبزی افزایش مواد اولیه است. مثلا آب جوش به قرمه سبزی اضافه کنید. البته این روش باعث از بین رفتن شوری قرمه سبزی به طور کامل نمی شود اما می تواند آن را کمتر کند.
اگر فرصت کافی دارید می توانید در قابلمه ای جدا ، دوباره کمی قرمه سبزی درست کنید اما به آن نمک نزنید و قرمه سبزی بدون نمک را به قرمه سبزی شور شده اضافه کنید تا نمک بین هر دو تقسیم شود و شوری گرفته شود‌.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه فینگر فود سرد برای مهمانی و تولد (12 نوع)

رفع شوری خورشت قورمه سبزی با اضافه کردن مواد خوراکی ترش

خورشت قورمه سبزی شور شده چیکار کنم ؟ استفاده از مواد ترش! برایرفع شوری خورشت قورمه سبزی می توانید از مواد خوراکی ترش مانند آبلیمو، سرکه، آبغوره و یا مقدار کمی رب انار استفاده کنید. اگر از سرکه سیب استفاده می کنید، سرکه را با کمی شکر ترکیب کنید و بعد به خورشت اضافه کنید.

البته باید توجه داشته باشید که ریختن شکر در قورمه سبزی به مقدار زیاد خورشت را شیرین می کند و کلا دیگر قابل استفاده نباشد.

 

رفع شوری خورشت قورمه سبزی با نوشایه

یکی دیگر از روش های رفع شوری قورمه سبزی استفاده از نوشابه است. برای از بین بردن شوری قورمه سبزی می توانید یک قاشق چای خوری نوشابه به خورشت اضافه کنید. 

 

رفع شوری قورمه سبزی با اضافه کردن خمیر

یرای از بین بردن شوری قورمه سبزی می توانید با استفاده از آرد گندم خمیر درست کرده و و با خمیر، گلوله های ریز درست کنید و داخل خورشت بیندازید تا نیم ساعت بماند. بعد از نیم ساعت که گلوله ها نمک را به خود جذب کردن آن ها را خارج کنید. این خمیرها تقریبا نمک اضافی غذا را می گیرند.

گرفتن شوری قورمه سبزی

رفع شوری قورمه سبزی با اضافه کردن مواد خوراکی شیرین

برای رفع شوری خورشت قورمه سبزی می توانید از مواد شیرین استفاده کنید. یک تکه نبات زعفرانی می تواند شوری قرمه سبزی را بگیرد. به طور کلی مواد شیرینی می توانند شوری خورشت را بگیرند. اما باید توجه داشته باشید که این مواد را به مقدار زیاد استفاده نکنید که غذا را شیرین کند و دیگر قابل استفاده نباشد.

بیشتر بخوانید: آموزش تهیه ۵ تا از بهترین نوشیدنی های تابستانی سرد، خنک و ساده

رفع شوری قورمه سبزی با پخت قرمه سبزی اضافی

 برای رفع شوری خورشت قورمه سبزی می توانید به طور جداگانه کمی قورمه سبزی بدون نمک درست کنید و بعد با قرمه سبزی شور ترکیب کنید. این روش را برای زمان هایی که مهمان زیاد داریم و قرمه سبزی زیادی نیاز است توصیه می شود. البته نگران زیاد آمدن خورشت نباشید می توانید آن را فریز کرده و در وعده های دیگر از آن استفاده کنید.

کلام آخر

اگر برایتان سوال بود که چگونه شوری قورمه سبزی را بگیریم حتما با خواندن این مطلب پاسخ سوال خود را گرفته اید. بی نمکی یا شوری غذا از جمله مواردی هست که اکثر بانوان با آن مواجه هستند‌. مسلما وقتی غذا بی نمک باشد با اضافه کردن نمک می توان به راحتی آن را میل کرد. اما اگر غذا بیش از حد شور باشد تقریبا خوردن آن سخت است. همان طور که خواندید برخی از غذاها اگر شور شوند می توان با انجام ترفندهایی، شوری آن را رفع کرد.

قورمه سبزی از جمله غذاهایی است که اگر شور شود با چند ترفند ساده می توان شوری آن را رفع کرد. در این مطلب روش های پیشگیری از شور شدن قورمه سبزی و راه های رفع شوری خورشت قورمه سبزی را بیان کردیم.

امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد و به شما برای رفع شوری قورمه سبزی کمک کرده باشیم. ممنون که تا انتها همراه ما بودید. راستی شما ترفندی برای از بین بردن شوری قورمه سبزی دارید که ما در این مطلب به آن اشاره نکرده باشیم؟ تجربه خود را در قسمت ثبت نظر برای ما و دیگر کاربران سایت فارسیرو بنویسید.

بیشتر بخوانید: خواص فلفل سبز تند برای سلامتی که نمی دانستید!

سوالات متداول

بهترین روش برای گرفتن شوری قورمه سبزی چه روشی است؟ 

استفاده از سیب زمینی یکی از متداول ترین وراحت ترین روش های رفع شوری قورمه سبزی است.

آیا روش های بالا را برای غذاهای دیگر نیز می توان به کار برد؟

همان طور که در بالا خواندید فقط برخی از غذاها قابلیت این را دارند که اگر شور شدند بتوان شوری آن را از بین برد. از روش های بالا می توان برای برخی از خورشت ها مانند قیمه نیز استفاده کرد. 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا