روانشناسی فردیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزوج و خانوادهنکات

4 فرق عشق و دوست داشتن : دوست داشتن با عشق چه تفاوتی دارد؟

فرق عشق و دوست داشتن چیست؟ ممکن است بارها جمله دوستت دارم و یا عاشقتم را از زبان افراد مختلف شنیده باشید و یا حتی خودتان آن را به زبان آورده باشید. عشق و دوست داشتن احساسات بی‌نظیری‌اند که زندگی بدون آن‌ها غیر ممکن به‌نظر می‌رسد. همه ما در اولین قدم، دوست داشتن را با عشق مادر و فرزندی تجربه می‌کنیم که حقیقتاً والاترین و ابدی‌ترین نوع عشق است. در ادامه راه عشق به خالق را درک کرده و دل به او می‌سپاریم. کمی بعد عشق‌های دنیوی را می‌فهمیم و این جاست که فرق عشق و دوست داشتن مطرح می‌شود. زمانی که «عاشقتم» را به زبان می‌آورید،

آیا از مفهوم عشق آگاهید؟ آیا فرق دوست داشتن و عشق را می‌دانید یا صرفاً واژه‌ها را به‌کار می‌گیرید تا یک مفهوم نسبی را انتقال دهید؟ در این مقاله به بررسی تفاوت دوست داشتن و عشق و مقایسه عشق و دوست داشتن پرداخته‌ایم. برای فهم این تفاوت، تا انتها با فارسیرو همراه باشید.

بیشتر بخوانید:رازهای پیکاپ لاین که هیچ وقت به شما نمی گویند|30 جمله پیکاپ لاین جذاب

دوست داشتن چیست؟

تعریف دوست داشتن و عشق از دید هر کس متفاوت است؛ به همین دلیل هیچ‌وقت نمی‌توان تعریف دقیقی برای این موارد ارائه داد. از سال‌های دور تا به حال همیشه افراد مختلفی در تلاش برای دست‌یابی به بهترین تعریف عشق و دوست داشتن، نظر خود را ارائه کرده‌اند؛ اما هیچ‌وقت یک تعریف، موافقت همه افراد را جلب نکرد. ما نیز به بیان یک تعریف  نسبی از این حس می‌پردازیم که به نظر می‌رسد موافقانن بیشتری داشته باشد.

دوست داشتن یک شخص به این معناست که شما از بودن با او خوشحال هستید و وقت گذراندن با او را دوست دارید. دوست داشتن بازه گسترده‌ای از احساسات را در بر می‌گیرد؛ می‌تواند حس دلپذیری باشد که خیلی سطحی است، یا حس نسبتاً عمیقی که با منطق همراه است. دوست داشتن معمولاً حس شادی نابی را در دلتان ایجاد کرده و حال خوب این حس، شما را شاداب می‌کند. در برخی موارد شاید بتوان گفت که دوست داشتن به عشق منجر می‎‌شود. درباره تفاوت بین دوست داشتن و عشق نظرات گوناگونی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

فرق عشق و دوست داشتن چیست

عشق چیست؟

یکی از سوالات بشر در طول زمان که هنوز هم جواب مطلقاً صحیحی برای آن ارائه نشده، همین است؛ عشق چیست؟ نمی‌توان به تعریف دقیقی از عشق دست یافت که همه افراد با آن موافق باشند. اغلب افراد عشق را مقدس شمرده و یکی از ناب‌ترین احساسات بشر تلقی می‌کنند. با این وجود برخی دیگر دوست داشتن را به عشق برتری می‌دهند و عشق را علت حال بد و تشویش می‌دانند.

با این حال به تعریف عوام، عشق دوست داشتن بی‌قید و شرط است. دوست داشتنی که مشروط نیست و در هر حالتی وجود دارد. عاشق هرقدر جفا ببیند دست از معشوق نمی‌کشد و از او رو بر نمی‌گرداند. عشق به گفته برخی افراد، عمیق‌ترین، عجیب‌ترین و ناب‌ترین حسی است که بشر در طول زندگی تجربه می‌کند و باعث ارتقاء او به سطح جدیدی از معرفت می‌شود. در ادامه خواهیم فهمید که فرق عشق و دوست داشتن چیست. آیا می دانید بهترین سن عاشقی کی است؟

همچنین بخوانید: فرق عشق و هوس: مهمترین تفاوت هوس با عشق و دوست داشتن واقعی چیست؟

مهمترین تفاوت عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی

کشف فرق عشق و دوست داشتن یکی از دغدغه‌های انسان‌های متفکر است که همیشه به دنبال جوابی برای آن بوده‌اند. روانشناسان مختلف درباره این موضوع نظرداده‌اند و اختلاف‌نظرهایی نیز در این زمینه به چشم می‌خورد. ما مجموع نظرات را در نظر گرفته و چکیده آن‌ها را در چند بند درباره تفاوت عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی بررسی خواهیم کرد.

تفاوت عشق و دوست داشتن در وجود منطق

در دوست داشتن منطق هست و در عشق نه. زمانی که شخصی را دوست دارید و او گریه می‌کند، سعی در آرام کردن او خواهید داشت؛ اما اگر معشوقتان گریه کند، حتماً پا به پای او اشک می‌ریزید. دوست داشتن عقل را کنار نمی‌زند، بلکه از عقل در جهت بهبود رابطه کمک می‌گیرد؛ اما در عشق منطق نیست و فرد عاشق، سراسر دل است.

تفاوت عشق و دوست داشتن در واقع‌بین بودن

تفاوت دوست داشتن و عشق، می‌تواند واقع‌بینی باشد. زمانی که از ویژگی‌های یک نفر خوشتان می‌اید، او را دوست خواهید داشت؛ اما وقتی عاشق کسی می‌شوید، همه ویژگی‌های او در نگاهتان مثبت جلوه می‌کند. دیگر هیچ نکته منفی در وجود او نمی‌بینید و او را می‌پرستید. دوست داشتن، چشمان شما را باز می‌کند و حساس‌تر می‌شوید؛ اما عشق انسان را کور می‌کند.

تفاوت عشق و دوست داشتن در تغییر حالات

فرق دوست داشتن و عشق می‌تواند تغییر حالات در فرد عاشق باشد. عاشقی شرم را به همراه دارد. وقتی عاشق کسی باشید، نمی‌توانید در چشم‌هایش نگاه کنید، ضربان قلبتان بالا می‌رود و حرارت را احساس می‌کنید. در حالی که دوست داشتن به شما جسارت ابراز وجود می‌دهد.

فرق عشق و دوست داشتن در دوام

عشق اگر عشق حقیقی باشد، بی‌پایان است؛ اما مشکل این‌جاست که عشق حقیقی کم پیدا می‌شود. به همین دلیل این روزها عشق تب تندی است که احتمالاً فروکش خواهد کرد؛ اما دوست داشتن حس نابی است که می‌تواند ادامه‌دار باشد.

تفاوت عشق و دوست داشتن

تفاوت عشق و دوست داشتن از نظر بزرگان

بسیاری از بزرگان در زمینه‌های مختلف، به مقایسه عشق و دوست داشتن پرداخته و نظرات گوناگونی درباره تفاوت بین عشق و دوست داشتن بیان کرده‌اند. از نویسندگان مطرح گرفته تا روانشناسان صاحب‌نظر، همگی به این سؤال همیشگی ذهن انسان پرداخته‌اند. در ادامه به بررسی تفاوت عشق و دوست داشتن از نظر بزرگان می‌پردازیم.

فرق بیین عشق و دوست داشتن شریعتی

دکتر علی شریعتی درباره فرق عشق با دوست داشتن توصیفات و تعابیری ارائه کرده‌‌اند که در کل، دوست داشتن را به عشق برتری می‌دهند. از دیدگاه دکتر شریعتی، دوست داشتن حس ناب ماندگاری است که گذر زمان از شدت آن نمی‌کاهد و همیشه به همان قوت اولیه و چه بسا بیشتر وجود خواهد داشت؛ اما عشق، همچون طوفانی است که می‌آید و به هم می‌ریزد و می‌رود. او درباره تفاوت عشق و دوست داشتن می‌گوید:

عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی.

دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن و زلال.

عشق بیشتر از غریزه آب می‌خورد و هرچه از غریزه سر زند بی ارزش است.

دوست داشتن از روح طلوع می‌کند و تا هرجا که روح ارتفاع دارد همگام با آن اوج می‌گیرد.

عشق با شناسنامه بی ارتباط نیست، و گذر فصل‌ها و عبور سال‌ها بر آن اثر می‌گذارد.

دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می‌کند.

عشق طوفانی و متلاطم است.

دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار وسرشار از نجابت.

عشق جنون است و جنون چیزی جز خرابی و پریشانی «فهمیدن و اندیشیدن» نیست.

دوست داشتن، دراوج، از سر حد عقل فراتر می‌رود و فهمیدن و اندیشیدن را از زمین می‌کند و باخود به قله‌ی بلند اشراق می‌برد.

عشق زیبایی‌های دلخواه را در معشوق می‌آفریند.

دوست داشتن زیبایی‌های دلخواه را در دوست می‌بیند و می‌یابد.

عشق یک فریب بزرگ و قوی است.

دوست داشتن یک صداقت راستین و صمیمی، بی انتها و مطلق،

عشق در دریا غرق شدن است.

دوست داشتن در دریا شنا کردن.

عشق بینایی را می‌گیرد.

دوست داشتن بینایی می‌دهد.

عشق خشن است و شدید و ناپایدار،

دوست داشتن لطیف است و نرم و پایدار.

عشق همواره با شک آلوده است.

دوست داشتن سرا پا یقین است و شک ناپذیر.

از عشق هرچه بیشتر نوشیم سیراب تر می‌شویم.

از دوست داشتن هرچه بیشتر، تشنه تر.

عشق نیرویی است در عاشق، که او را به معشوق می‌کشاند.

دوست داشتن جاذبه ای در دوست، که دوست را به دوست می‌برد.

عشق تملک معشوق است.

دوست داشتن تشنگی محو شدن در دوست.

عشق معشوق را مجهول و گمنام می‌خواهد تا در انحصار او بماند.

دوست داشتن دوست را محبوب و عزیز می‌خواهد و می‌خواهد که همه‌ی دلها آنچه را او از دوست در خود دارد، داشته باشند.

در عشق رقیب منفور است،

در دوست داشتن است که: ”هواداران کویش را چو جان خویشتن دارند”.

عشق معشوق را طعمه‌ی خویش می‌بیند و همواره در اضطراب است که دیگری از چنگش نرباید

و اگر ربود با هر دو دشمنی می‌ورزد و معشوق نیز منفور می‌گردد.

دوست داشتن ایمان است و ایمان یک روح مطلق است.

یک ابدیت بی مرز است، که از جنس این عالم نیست.

تفاوت دوست داشتن و عشق

تفاوت عشق و دوست دشتن از نظر چارلی چاپلین

چارلی چاپلین یکی دیگر از افراد مطرحی است که درباره تفاوت دوست داشتن و عشق صحبت‌هایی داشته است. چاربی چاپلین عشق را مفهوم عمیقی می‌داند که از ارزش و قداست بالایی برخوردار است. او می‌گوید:« وقتی گلی را دوست دارید، آن را می‌چینید؛ اما وقتی عاشق گلی هستید، آن را هر روز آبیاری می‌کنید.»

این جمله زیبا و تأمل‌برانگیز از چارلی چاپلین در بیان فرق دوست داشتن با عشق، مفاهیم عمیقی را منتقل می‌کند. بر این اساس در عشق، عاشق هیچ‌گاه به معشوق آسیب نمی‌رساند و همیشه ازخودگذشتگی را شرط عاشقی می‌داند.

تفاوت دوست داشتن و عشق از دیدگاه نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی، یکی از موفق‌ترین نویسنده‌هاییست که آثار بی‌بدیلش همواره در میان مخاطبان، جایگاه ویژه‌ای دارند. این نویسنده محبوب، در دو قسمت از مجموعه کتاب «آتش بدون دود»، به بیان تفاوت‌های میان عشق و دوست داشتن پرداخته است. جالب این است که در یکی از این نوشته‌ها به نوعی عشق را به دوست داشتن برتری داده و در دیگری، دوست داشتن را والاتر از عشق می‌داند. در قسمتی از این رمان که مرتبط با داستان « گالان و سولماز» است، نادر ابراهیمی می‌گوید:

از عشق سخن باید گفت ، همیشه از عشق سخن باید گفت.

عشق در لحظه پدید می آید، دوست داشتن در امتداد زمان. این اساسی‌ترین تفاوت میان عشق و دوست داشتن است .

عشق ، معیارها را در هم می‌ریزد؛ دوست داشتن بر پایه معیارها بنا می‌شود.

عشق ناگهان و ناخواسته شعله می‌کش، دوست داشتن از شناختن و خواستن سرچشمه می گیرد .

عشق، قانون نمی‌شناسد، دوست داشتن اوج احترام به مجموعه‌ای از قوانین عاطفی است .عشق، فوران می‌کند – چون آتشفشان، و شره می‌کند – چون آبشاری عظیم؛ دوست داشتن، جاری می‌شود – چون رودخانه ای بر بستری با شیب نرم.

عشق، ویران کردن خویشتن است؛ دوست داشتن، ساختنی عظیم.

عشق، دق الباب نمی کند، مودب نیست، درویش نیست، حسابگر نیست، سربه‌زیر نیست، مطیع نیست …

عشق، دیوار را باور نمی‌کند، مرگ را باور نمی‌کند …

عشق در وهله پیدایی، دوست داشتن را نفی می‌کند، نادیده می‌گیرد، پس می‌زند، له می‌کند و می‌گذرد. دوست داشتن نیز، ناگزیر، در امتداد زمان، عشق را دود می‌کند، به آسمان می‌فرستد و چون خاطره‌ای حرام، فرشته مهربانی بر آن می‌گمارد.

عشق، سحر است؛ دوست داشتن، باطل‌السحر، عشق و دوست داشتن از پی هم می‌آیند؛ اما هرگز در  یک خانه منزل نمی‌کنند.

عشق، انقلاب است؛ دوست داشتن، اصلاح.

میان عشق و دوست داشتن، هیچ نقطه مشترکی نیست. از دوست داشتن به عشق می‌توان رسید؛ و از عشق به دوست داشتن؛ اما به هر حال این حرکت از خود به خود نیست؛ از نوعی به نوعی ست، از خمیره ای به خمیره‌ای …

و فاصله‌ای ست ابدی میان عشق و دوست داشتن، که برای پیمودن این فاصله، یا باید پرید، یا باید فروچکید …

در گوشه دیگری از این کتاب (جلد چهارم)، نادر ابراهیمی تعبیر دیگری از تفاوت عشق و دوست داشتن  ارائه می‌کند:

دوست داشتن خوب است، عشق اما، عالی است.

دوست داشتن آرامش است، عشق غوغاست.

دوست داشتن دریاست. عشق، آتشفشان زنده روح.

بی عشق، جهان قبرستانی است همه قبرهایش خالی خالی؛ باغی، بوته‌هایش، درخت‌هایش همه خشکیده و پژمرده .

بی عشق، چشه بی آب است. قلب، بدون  راز.

بازگردیم به سوی عاشقانه زیستن؛ اما عشق را همه میل تن به تن ندیدن.

از نگاه به نگاه، رد پای عشق را بهتر از هر کجای دیگر می توان یافت؛ از ضربه‌های آهنگرانه‌ای که بر سندان قلب می‌کوبند …

فرق دوست داشتن و عشق

فرق بین عشق و دوست داشتن دکتر انوشه

دکتر انوشه عشق را فراموش کردن خود می‌داند. به گفته او در عشق باید از خود گذشت. من و تو در عشق معنایی ندارد، دو فرد عاشق در کنار هم باید واژه «ما» را شکل بدهند. در عشق فنا شدن حقیقت عشق را میسر می‌کند و منیت در این احساس ناب بی‌معنیست.

شعر درمورد تفاوت عشق و دوست داشتن

طول تاریخ همواره مضمون دوست دشاتن و عشق یکی از پرطرفدارترین مضامین در میان شعرا برای سرودن اشعار بوده است. هر شاعری حداقل چند شعر با این مفهوم دارد و تا به حال، هزاران هزار بیت درباره دوست داشتن سروده شده است. در ادامه می‌خواهیم چند بیت شعر درباره عشق و دوست داشتن و فرق بین دوست داشتن و عشق را با هم بخوانیم.

در وصل هم ز عشق تو ‌ای گل در آتشم
عاشق نمی‌شوی که ببینی چه می‌کشم
با عقل آب عشق به یک جو نمی‌رود
بیچاره من که ساخته از آب و آتشم

*****

دوستت دارم را
من دلاویزترین شعر جهان یافته‌ام
این گل سرخ من است
تو هم‌ ای خوب من! این نکته به تکرار بگو
این دلاویزترین شعر جهان را همه وقت
نه به یک‌بار و به ده بار، که صد بار بگو
دوستم داری را از من بسیار بپرس
دوستت دارم را با من بسیار بگو

فریدون مشیری

*****

من از عهد آدم تو را دوست دارم
از آغاز عالم تو را دوست دارم
چه شب‌ها من و آسمان تا دم صبح
سرودیم نم نم: تو را دوست دارم
نه خطی، نه خالی! نه خواب و خیالی!
من‌ای حس مبهم تو را دوست دارم
سلامی صمیمی‌تر از غم ندیدم
به اندازه‌ی غم تو را دوست دارم
بیا تا صدا از دل سنگ خیزد
بگوییم با هم: تو را دوست دارم
جهان یک دهان شد هم‌آواز با ما:
تو را دوست دارم، تو را دوست دارم

قیصر امین پور

*****

از پشت تریبون دلم عشق چنین گفت
محبوب تو زیباست، قشنگ است، ملیح است
اعضای وجودم همه فریاد کشیدند
احسنت صحیح است، صحیح است، صحیح است

ملک ااشعرای بهار

*****

عشق بی‌ علت ترنج دوستی بار آورد
گر به علت عشق ورزی رنج و تیمار آورد

اوحدی مراغه ای

*****

ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
کان سوخته را جان شد و آواز نیامد
این مدعیان در طلبش بی خبرانند
کان را که خبر شد خبری باز نیامد

سعدی

*****

من ناگزیرم از دوست داشتن؛
باد اگر بایستد
مرده است.

مژگان عباسلو

تفاوت بین عشق و دوست داشتن

سوالات متداول

فرق اصلی عشق و دوست داشتن چیست؟

فرق عشق و دوست داشتن در این است که فرد عاشق نابیناست و عیب معشوق را نمی‌بیند؛ اما دوست داشتن با آگاهی و بینش همراه است و منطق را در دل خود جای می‌دهد.

چگونه تفاوت عشق و دوست داشتن را تشخیص دهیم؟

فهمیدن تفاوت عشق و دوست داشتن نیاز به زمان دارد. اگر سال‌ها گذشت و هم‌چنان به قوت قبل عاشق و شیفته معشوق بودید به طوری که بدی‌هایش را نمی‌دیدید و مطیع دستوراتش بودید، شاید بتوان گفت که عاشق شده‌اید.

عشق بهتر است یا دوست داشتن؟

عشق حس  نابی است که ارزش و معنای زندگیست؛ اما دوست داشتن احساسی است که به زندگی رنگ و جلای خاصی داده و لبخند روی لب‌هایتان می‌آوردو دردسرهای راه عشق بسیارند اما دوست داشتن آرامش خاصی به همراه دارد.

برای ازدواج عشق بهتر است یا دوست داشتن؟

عشقی که محدود به چند سال باشد و بعد فروکش کند، ازدواج را به سیاهی می‌کشاند. خوب است که با کمک عقل و منطق شریک زندگی‌تان را انتخاب کنید تا زندگی آرام‌تر و بهتری داشته باشید.

جمع‌بندی

عشق و دوست داشتن حسی است که به زندگی شما معنا می‌بخشد. بدیهی است که بدون دوست داشتن و عشق و احساس تعلق، زندگی روی این کره خاکی بی‌معنی و بیهوده به نظر می‌رسد. دوست داشتن، انگیزه و شور و شوق ادامه دادن را در انسان زنده می‌کند، تا به امید وصال روزها و شب‌ها را بگذراند. عشق به خالق، عشق به خانواده، عشق به خود، همگی نمونه‌هایی از عشق هستند که بذر امید را در زندگی‌تان می‌کارند تا بهتر زندگی کنید. در کنار این مسائل، سوالی وجود دارد که احتمالاً همیشه به دنبال جوابی برای آن بوده‌اید.

به راستی فرق عشق و دوست داشتن چیست؟ برخی از افراد دوست داشتن را برتر از عشق می‌دانند و برخی دیگر عشق را چنان مقدس و والا می‌دانند که هیچ حسی را با آن برابر نمی‌بینند. در این مقاله به بررسی فرق دوست داشتن و عشق و مقایسه عشق و دوست داشتن پرداختیم. شما نیز نظرات خود را درباره تفاوت عشق و دوست داشتن را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا