خودت انجام بدهآموزشچطوردانستنی ها

20 تا از بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه سریع و ساده

0
(0)

زمانی که هوا گرم می‌شود، مخصوصاً در فصل‌های مرطوب، مورچه‌ها زیاد می‌شوند. با وجود این حقیقت که مورچه‌ها در گروه‌های ‌میلیونی باهم زندگی می‌کنند، از بین بردن مورچه ‌های خانه امری سخت برای همه است. راه پیدا کردن حشرات به خانه، علاوه بر خطر گزش، صدماتی هم به وسایل شما وارد می‌شود؛ همچنین معمولاً مقدار زیادی مواد غذایی را نیز باید به دلیل آلودگی ناشی از مورچه، دور بریزید.

همیشه بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه استفاده از مواد شیمیایی نیست و روش‌های سالمی هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای از بین بردن مورچه های خانه استفاده کنید و از شر آن‌ها خلاص شوید. با فارسیرو همراه باشید تا با بهترین راههای نابودی در خانه به صورت طبیعی و کم هزینه و جلوگیری از ورود مورچه به خانه آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

وجود مورچه در خانه نشانه چیست؟

این سؤال همیشه پیش میاید که چرا در خانه‌ها مورچه هست و وجود مورچه در خانه نشانه چیست؟ اصلی‌ترین دلیل وجود مورچه در خانه، پیدا کردن منابع آب و غذا است. یکی دیگر از دلایل وجود مورچه در خانه گرم شدن هوا است. برای از بین بردن مورچه ‌های خانه تنها لازم است که محیط خانه را تمیز و خشک نگه‌داریم و هیچ‌وقت نباید ظروف کثیف را در ظرف‌شویی داشته باشیم؛ باید  از بسته بودن درز و شکاف‌ها در اطراف در و پنجره‌ها مطمئن شویم که این موضوع به ‌خودی‌خود منجر به راه‌یابی مورچه در خانه می‌شود.

باید توجه داشته باشید که مورچه ها به ‌سادگی می‌توانند وارد خانه شما شوند؛ اگر خانه‌ای کثیف داشته باشید که مورچه بتواند به ‌راحتی تغذیه کند، حتی با استفاده از بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه هم نمی‌توانید از شر مورچه‌ها خلاص شوید. برای نابودی ها در خانه، باید حتماً به‌عنوان اولین قدم، خانه خود را تمیز کنید؛ اما تمیز بودن یک‌خانه به معنی در امان بودن آن از مورچه ها نیست!

بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه

بهترین راه های از بین بردن مورچه‌ های خانه

با اینکه کشتن مورچه‌ ها را دوست نداریم ولی بعضی اوقات چاره‌ی دیگری نیست؛ به‌طور مثال امکان دارد در خانه مورچه‌های آتشینی باشند که می‌توانند به کودکتان حمله کنند یا مورچه‌های سمی در خانه شما باشند که گازشان درد بسیار زیادی دارد. تصمیم با شماست که چطور با آن‌ها رفتار کنید. در ادامه 20 مورد از طبیعی‌ترین و بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه را برای شما بیان می‌کنیم:

1. طرز نابودی مورچه در خانه با سرکه

سرکه و مورچه دو قطب مخالف هستند و استفاده از سرکه یکی از راههای از بین بردن مورچه در خانه است؛ بوی تند آن مانع ورود مورچه‌ ها به خانه و درنتیجه نابود کردن مورچه ‌های موجود در آشپزخانه‌تان می‌شود؛ هم‌چنین بهترین روش از بین بردن مورچه بالدار در خانه است.

برای درست کردن این دفع‌کننده طبیعی مورچه، باید مقدار برابر آب و سرکه‌ی سفید را باهم مخلوط کنید و با استفاده از یک اسپری، این محلول را روی همه‌ی نقاط ورودی مورچه‌ ها و رد فرومونی آن‌ها (عامل شیمیایی که مورچه‌ ها ترشح می‌کنند تا  مورچه‌ های دیگر آن را تشخیص بدهند و آن‌ها را دنبال کنند) بپاشید. این کار را تا چند روز و هر دفعه به‌محض خشک شدن سرکه تکرار کنید. انجام این کار مورچه‌ ها را از ورود به آشپزخانه‌ی شما ناامید می‌کند و باعث نقل‌مکان آن‌ها می‌شود.

2. دفع مورچه در خانه با لیمو

یکی دیگر از راهکارهای از بین بردن مورچه در خانه، استفاده از لیمو است که عطر دلپذیر و تازه‌ای را هم به خانه‌تان می‌بخشد. برای حفاظت از  آشپزخانه و خانه‌تان را در برابر مورچه ‌ها و استفاده از این روش باید مقدار مساوی آب و آب‌لیمو را باهم مخلوط کنید و این مخلوط را در مسیر رفت‌وآمد آن‌ها و درزها اسپری کنید.  اسید موجود در لیمو حس جهت‌یابی مورچه‌ها را به هم می‌ریزد و می‌تواند باعث شود که آن‌ها خانه شما را ترک کنند.

همچنین بخوانید: 10 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

از بین بردن مورچه های خانه

3. ریشه ‌کنی مورچه در خانه با صابون

یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای دفع مورچه در خانه، استفاده از آب و صابون است. برای استفاده از این روش شما فقط باید یک بطری اسپری را با مقداری مایع ظرف‌شویی و آب گرم پر کنید؛ سپس این مخلوط آب و صابون را در مسیر مورچه ها اسپری کنید تا هم از شر مورچه ها راحت شوید و هم رد فرومون از بین برود. برای اینکه این روش جواب دهد  باید چند روز به‌طور مداوم از آن استفاده کنید.

4. از بین بردن مورچه در خانه با گچ

استفاده از گچ یکی از شگفت‌آورترین روش‌ها برای از بین بردن مورچه های خانه است؛ هنوز هیچ‌کس دلیل این را نمی‌داند چرا مورچه ها از خط گچی عبور نمی‌کنند، ولی راه فوق‌العاده‌ای برای ریشه‌ کنی مورچه در خانه است. برای استفاده از این روش تنها چیزی که نیاز دارید مقداری گچ معمولی و سفید است که باید آن را در محل رفت‌وآمد مورچه ها بپاشید.

5. راهکار از بین بردن مورچه در خانه با پودر بچه

یکی دیگر از بهترین راه برای از بین بردن مورچه در خانه استفاده از پودر بچه است. پودر بچه هم می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد و اثری مانند گچ دارد؛ برای استفاده از این روش باید مقداری پودر بچه را در نقاط ورودی بریزید تا مسیر مورچه ها را مسدود کند.

6. دفع مورچه در خانه با جوش ‌شیرین

استفاده از جوش شیرین برای دفع مورچه، سریع‌ترین و بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه است. برای استفاده از این روش فقط باید کمی جوش ‌شیرین را بر مسیر عبور و مورچه ها بریزید تا مورچه ها بعد از خوردن آن از بین بروند.

همچنین بخوانید: 11 طوطی خانگی: بهترین طوطی ها برای نگهداری در آپارتمان

از بین بردن مورچه ریز در خانه

7. وایتکس برای نابودی مورچه

استفاده از وایتکس برای از بین بردن مورچه، روشی بسیار مؤثر است. برای استفاده از این روش شما باید اسپری که در آن مواد سفیدکننده رقیق‌شده است را روی مورچه ها اسپری کنید و بعد آن‌ها را با دستمال‌کاغذی جمع کنید. اسپری کردن این محلول برای از بین بردن لانه مورچه در خانه هم تأثیر زیادی دارد؛ اما باید به این موضوع توجه کنید که برای از بین بردن کلونی مورچه ها، باید تمامی مورچه ها را از بین ببرید؛ زیرا کشتن قسمتی از کلونی می‌تواند باعث به وجود آمدن کلونی جدید شود.

8. کاشت گیاهان و سبزی‌ها

سالم‌ترین و بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه برای دفع مورچه در خانه می‌توانیم در حیاط و یا باغچه خود با کاشت گیاهان و سبزی‌ها، از احتمال هجوم مورچه ها به داخل خانه کم کنیم؛ به‌طور مثال نعناع به سبب بوی تندی که دارد، مورچه ها را فراری می‌دهد.

9. کشتن مورچه ها در خانه با بوریک اسید

بوریک اسید یک ماده‌ی بلوری است که در محصولات دارویی مختلفی استفاده می‌شود و به‌صورت پودر تولید می‌شود و می‌توانید نزدیک ورودی‌ها بپاشید؛ این مواد باعث کشتن مورچه ها در خانه می‌شود. این ماده بسیار خطرناک است و باید دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهداری شود.

شما با استفاده از بوریک اسید می‌توانید یک سم خانگی برای از بین بردن مورچه درست کنید؛ برای درست کردن این سم باید ۲ قاشق غذاخوری از این ماده را به همراه ۲ قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید؛ این مخلوط حتماً باید چسبناک باشد و سپس می‌توانید از آن به‌عنوان طعمه استفاده کنید. با استفاده از چاقو مقداری از این خمیر را روی تکه‌ای مقوا پهن کنید و آن را در نقاط مختلف خانه قرار بدهید. مورچه‌هایی که به دنبال خوراکی‌های شیرین هستند جذب می‌شوند؛ اما باید بدانید که مورچه ها بلافاصله نمی‌میرد و این مواد را با خود به لانه می‌برند و مورچه‌های دیگر را هم به کشتن می‌دهند.

10. از بین بردن مورچه های خانه با قهوه

مورچه‌ها از بوی قهوه خوششان نمی‌آید و می‌توان برای دفن کردن مورچه ها در خانه از قهوه استفاده کرد. برای استفاده از این روش باید تفاله قهوه را در اطراف خانه و کنار دیوارها بریزیم؛ همچنین پاشیدن تفاله قهوه در باغ هم مورچه ها را از گیاهان دور نگه می‌دارد.

برای از بین بردن مورچه در خانه

11. سیر؛ بهترین سم خانگی برای از بین بردن مورچه

یکی از بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه استفاده از سیر است؛ برای استفاده از این روش باید در ترک‌های دیوار سیر قرار دهید تا مورچه ها به دلیل بوی تند آن، از خانه شما بروند.

12. خیار؛ راحت‌ترین راه نابودی مورچه ها در خانه

مورچه ها از خیار خوششان نمی‌آید و نمی‌توانند طعم خیار را تحمل کنند؛ برای دور کردن مورچه ها از خانه مقداری از پوست آن را در محل عبور مورچه ها بگذارید و هرروز پوست خیار را عوض کنید تا دیگر اثری از مورچه در خانه شما نباشد.

13. دور نگه‌داشتن مورچه به ‌وسیله مس

اگر می‌خواهید منطقه‌ای از عبور مورچه ها در امان بمانند آن منطقه را با مس احاطه کنید؛ اینکه مورچه ها نمی‌توانند از روی مس عبور کنند.

راههای از بین بردن مورچه در خانه

14. تأثیر  تمیز بودن خانه برای از بین بردن مورچه ریز در خانه

اگر کف اتاق شکر یا خوراکی ریخته باید آن را از کف اتاق بردارید و آنجا را بلافاصله تمیز کنید. خوراکی اصلی‌ترین دلیل جذب مورچه است.

15. دور نگه‌داشتن مورچه با اجتناب از غذا خوردن در اتاق‌خواب

برای اینکه مورچه ها در اتاق شما نیایند، باید از غذا خوردن در هرجایی به‌جز اتاق غذاخوری اجتناب کنید؛ پخش شدن خرده‌های غذا در قسمت‌های مختلف خانه باعث می‌شود که تعداد زیادی مورچه در قسمت‌های مختلف خانه شما حضور پیدا کنند.

16. بسته نگه‌داشتن ظرف غذا

روشی دیگر برای جلوگیری از ورود مورچه به خانه، نگهداری غذاها و خوراکی‌ها در ظروف دربسته است. مورچه ها می‌توانند به‌سادگی وارد ظروف شوند؛ باید  بعد از استفاده از غذا، مطمئن شوید که درب آن‌ها را خوب بسته‌اید.

17. دور نگه‌داشتن مورچه در منزل با فلفل

مؤثرترین و  بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه استفاده از فلفل سیاه است. فلفل را در مکان‌هایی که مورچه‌ها حضور دارند بپاشید؛ این کار باعث را از بین رفتن مورچه ها نمی‌شود، ولی آن‌ها را دور نگه می‌دارد.

18. دارچین؛ بهترین راه از بین بردن مورچه های خیلی ریز در منزل

دارچین دشمن مورچه در خانه است؛ پاشیدن دارچین به دور خانه به نابودی مورچه‌ها کمک می‌کند.

19. از بین بردن مورچه‌ ریز در خانه با عطر

یکی از روش‌های از بین بردن مورچه ریز در خانه، استفاده از عطر است. از این روش برای رهایی از دست مورچه‌ها استفاده می‌کنند؛ ولی روش پرهزینه‌ اما کارسازی است.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب سوسک: 15 نشانه دیدن سوسک در خواب

بهترین راه برای از بین بردن مورچه در منزل

20. غلات برای از بین بردن مورچه ها

برای از بین بردن مورچه‌های خیلی ریز در منزل، ظرف کوچکی را از دانه‌های غلات پر کنید و آن را در مسیر عبور مورچه‌ها قرار دهید. این دانه‌های غلات در معده‌ی مورچه‌ها باد می‌کند و بزرگ می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد.

سوالات متداول

چگونه از شر مورچه در خانه خلاص شویم؟

در ابتدا باید سعی کنید که خانه خود را کاملاً تمیز نگه‌دارید؛ سپس باید مواد غذایی را در محلی قرار دهید که مورچه به آن دسترسی ندارد و یا در ظرف‌های دربسته قرار دهید. در مرحله بعد می‌توانید با استفاده از سرکه، گچ، دارچین، خیار، قهوه، جوش‌شیرین، لیمو، پودر بچه، دارچین، بوریک اسید، وایتکس و …  به‌راحتی به مشکل مورچه در خانه رسیدگی کنید و از شر مورچه ها در خانه  خلاص شوید.

زیاد شدن مورچه در خانه نشانه چیست؟

اگر خانه کثیفی دارید، احتمالاً مورچه ها هم در کنار شما زندگی می‌کنند! خانه کثیف بهترین محل برای تغذیه مورچه است. پس از کثیف بودن خانه، بو یکی از اصلی‌ترین دلایل جذب مورچه است. بوی غذا، بوی خشکبار، بوی میوه‌ها و خصوصاً بوی نوشابه از عوامل جذب مورچه است؛ پس از اطلاع دقیق از این نشانه‌ها می‌توانید با استفاده از عطر و اسپری، بوی غالب خانه را تغییر دهید.

آیا کشتن مورچه در خانه گناه دارد؟

کشتن حیوانات موذی که به آرامش و سلامت انسان آسیب می‌رسانند و یا سلامت آن‌ها را تهدید می‌کنند، موردپذیرش تمام عالمان بوده و شرع هم آن‌ها ممنوع اعلام نکرده است. بااینکه کشتن هر حیوانی سخت است ولی اگر باعث آزارتان می‌شود کشتن آن‌ها مشکلی ندارد.

بهترین سم برای از بین بردن مورچه چیست؟

یک سم خوب باید بی‌ضرر برای انسان و حیوانات خانگی باشد، بی‌رنگ و بدون بو باشد، ماندگاری بالا داشته باشد، کار با آن آسان باشد، سازگار با محیط باشد و هم برای محیط بسته و هم محیط باز قابل‌استفاده باشد و درنهایت باید مقرون‌به‌صرفه باشد.  استفاده از پودر قهوه، پودر دارچین، پودر بچه و گچ نیز می‌تواند به‌عنوان یک سم برای کشتن مورچه استفاده شود.

جمع بندی

درنهایت می‌توان گفت بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه، خصوصاً نابودی مورچه ریز در خانه، استفاده از نوشابه است. کافی است نوشابه را در ظرفی بریزید و نزدیک مورچه ها قرار دهید؛ بوی نوشابه مورچه ها را جذب کرده و درنهایت مورچه ها در نوشابه غرق می‌شوند! این راه را می‌توان ساده‌ترین راه از بین بردن مورچه ریز در خانه تلقی کرد. اغلب افراد از مواد شیمیایی برای از بین بردن حشرات استفاده می‌کنند؛ ولی اغلب این مواد ضررهای زیادی دارند و برای  حیوان خانگی و کودکان بسیار مضر هستند.

در این مطلب از فارسی رو سعی کردیم طبیعی‌ترین و بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید به‌راحتی برای از بین بردن کلونی مورچه اقدام کنید. اگر تجربه جدید و مؤثری برای نابودی در خانه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 0 / 5. تعداد 0

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا