آموزشچطورخودت انجام بدهدانستنی هاراهنمانکات

تمیز کردن نقره: نگهداری و جلوگیری از سیاه شدن نقره جات

برای سفید شدن نقره چه کار باید کرد ؟ زیورآلات را می‌توان یکی از جذاب‌ترین اکسسوری‌ها در میان خانم‌ها و آقایان معرفی کرد که معمولا بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. در میان زیورآلات مختلف با انواع جنس‌ها، نقره محبوبیت ویژه‌ای دارد و باید آن را پرکاربردترین نوع از زیورآلات دانست. آنچه در ارتباط با نقره بسیار مهم و جدی است نحوه تمیز کردن نقره سیاه شده و روش جلوگیری از سیاه شدن نقره است. نگهداری از زیورآلات نقره قواعد و قوانین خاصی دارد و نمی‌توان آن‌ها را به‌راحتی در هر مکان رها کرد.

مهم‌ترین نکته در روش نگهداری از نقره جات مانند انگشتر و ظروف نقره را می‌توان مکان نگهداری و عدم مجاورت آن‌ها با مواد آرایشی، بهداشتی و شیمیایی دانست. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد نحوه‌ی نگهداری و تمیزکردن نقره با سایت فارسی رو همراه باشید.

تمیز کردن نقره سیاه شده

بیشتر بخوانید: نکات مهم در نگهداری از گردنبند و دستبند

دلیل و علت سیاه شدن نقره چیست؟

یکی از مشکلات رایج در ارتباط با زیورآلات نقره، سیاه شدن آن است که معمولا سبب می‌شود نقره شفافیت اولیه را نداشته باشد. تقریبا شما هیچ نقره‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که به‌مرور زمان تیره نگردد؛ بنابراین همه‌ی افراد به دنبال راهی برای تمیز کردن نقره یا به بیان دقیق‌تر سفید کردن نقره هستند.

در مورد علت سیاه شدن نقره باید گفت که جنس فلز نقره به‌گونه‌ای است که سطح رویی آن با هوا و عناصر موجود در آن واکنش شیمیایی نشان می‌دهد و همین امر باعث سیاه شدن نقره می‌شود. از دیگر دلایل سیاه شدن نقره باید به وجود مس در نقره اشاره کرد. مس با نمک و گوگرد معلق در هوا واکنش شیمیایی نشان می‌دهد و سبب تیره شدن نقره می‌گردد؛ بنابراین یک حدی از تیرگی اجتناب‌ناپذیر است. عوامل خارجی دیگری وجود دارد که این تیرگی را سرعت می‌بخشد که با دقت و مراقبت می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد.

یکی از این دلایل تماس نقره با مواد شیمیایی یا تمیز کردن نقره با شوینده‌های شیمیایی است. تماس با وسایل آرایشی و بهداشتی ازجمله رنگ‌ مو نیز در این تیرگی بسیار موثر هستند. عرق بدن برخی افراد به دلیل نوع تغذیه و غذاهای مصرفی، واکنش سریع‌تری با نقره نشان می‌دهد و باعث سیاه شدن آن می‌شود. آنچه مهم است این است که این سیاه شدن‌ها سطحی بوده و معمولا با تمیز کردن نقره و پولیش رفع می‌گردند؛ زیرا تنها سطح بالایی نقره تیره شده و سطح پایینی آن همان شفافیت سابق را دارد.

دلایل سیاه شدن نقره

 

نحوه مراقبت، نگهداری و روش جلوگیری از سیاه شدن نقره

برای داشت زیورآلات نقره‌ی براق و زیبا، نحوه مراقبت از نقره بسیار مهم است. شما باید اصول مختلفی را رعایت کنید و دقت کنید که نقره خود را کجا نگهداری می‌کنید و چه موقع مورداستفاده قرار می‌دهید. مراقبت از جواهرات نقره کار بسیار حساسی است و تمیز کردن نقره بعد از هر بار استفاده نکته بسیار مهمی است؛ زیرا همان‌طور که گفته شد عرق بدن شما در اکسید شدن و سیاه شدن نقره موثر است. دقت کنید که هنگام تمیز کردن انگشتر نقره یا هر زیورآلات دیگری از جنس نقره، حتما از آب گرم استفاده کنید و پس از شستن آن را خشک کنید.

نباید اجازه دهید روند تیره شدن نقره شما ادامه‌دار و طولانی گردد، به‌محض مشاهده تیرگی حتما برای پولیش و سفید کردن نقره خود اقدام کنید. یکی دیگر از نکات مهم در جلوگیری از سیاه شدن نقره این است که آن را تنها در مواقع ضروری استفاده کنید. در زمان استحمام، ظرف شستن، آشپزی و… استفاده از نقره ‌جات ضرورتی ندارد. یکی از نکات مهم در هنگام تمیز کردن نقره این است که از پارچه پولیش استفاده کنید و تا حد امکان از تماس پارچه پشمی و لاتکس با نقره جلوگیری کنید.

هنگام رفتن به مهمانی یا هر مراسمی که قصد دارید در آن از نقره ‌جات استفاده کنید، حتما ابتدا آرایش‌کرده و ادکلن بزنید سپس زیورآلات نقره خود را به تن کنید. اسپری ادکلن روی نقره و تماس مستقیم وسایل آرایشی با آن باعث سیاه شدن نقره می‌گردد. توجه کنید که جعبه جواهرات نقره شما باید از سایر زیورآلات جدا باشد و هرگز نقره را کنار استیل، طلا، تیتانیوم و… قرار ندهید. رعایت نکات گفته‌شده به شما کمک می‌کنند عمر نقره خود را افزایش داده و سلامت آن را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: 8 دلیل مهم برای اینکه چرا باید لباس خواب و لباس زیر بپوشیم؟!

بهترین روش های تمیز و سفید کردن نقره

آنچه سبب محبوبیت نقره شده است این است که افراد مطمئن هستند که زیورآلات نقره هرچقدر که سیاه شده باشد می‌توان با تمیز کردن و پولیش آن مجددا سفید گردد. نقره اصل حتی اگر بسیار سیاه هم شده باشد می‌تواند مجددا به سفیدی روز اول شود. ساده‌ترین و آسان‌ترین راه برای سفید کردن نقره، شستشو آن با آب گرم و با استفاده از یک مسواک یا پارچه نرم است؛ اما در کنار این روش ساده، روش‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد که هرکدام می‌توانند به شما در رفع سیاه شدن نقره کمک کنند. در ادامه به چند روش مفید و کاربردی برای سفید کردن نقره اشاره خواهیم کرد.

تميز كردن نقره با سركه

یکی از روش‌های مرسوم برای تمیز کردن زیورآلات نقره، استفاده از سرکه است. تميز كردن نقره با سركه فوق العاده است. برای این کار شما به کمی سرکه نیاز دارید به این صورت که نصف فنجان سرکه را در یک ظرف مناسب بریزید و  نقره خود را به مدت دو تا سه ساعت در آن قرار دهید تا کاملا تمیز شود. پس‌ازآن زیورآلات خود را با آب سرد بشویید و با یک پارچه نرم کاملا خشک کنید تا از نتیجه کار و رفع سیاه شدن نقره لذت ببرید.

رفع سیاه شدن نقره

 

سفيد كردن نقره با جوش شيرين

یکی دیگر از روش‌های سفید کردن نقره مانند تمیز کردن انگشتر نقره استفاده از جوش‌شیرین است. برای تميز كردن نقره با جوش شيرين و یا تميز كردن انگشتر نقره با جوش شيرين شما به دو قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و مقداری آب یا سرکه نیاز دارید. جوش‌شیرین را با آب یا سرکه مخلوط‌کنید و یک محلول مناسب تهیه کنید. نقره خود را به مدت دو تا سه ساعت درون این محلول قرار دهید و پس‌ازآن با آب بشویید. درنهایت پس از خشک‌کردن زیورآلات خود، مشاهده خواهید کرد که کاملا سفیده شده و تیرگی آن‌ها رفع شده است. سفيد كردن انگشتر نقره با جوش شيرين نتیجه ای عالی به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: برنامه افراد موفق | عادت و روتین روزانه انسانهای موفق و ثروتمند جهان

تمیز کردن انگشتر نقره

 

تميز كردن نقره سياه شده با وایتکس

بسیاری از افراد برای تمیز کردن نقره خود از مواد شوینده مختلف استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها وایتکس است. در این رابطه بهتر است بدانید که نقره در تماس با مواد شوینده و مخصوصا وایتکس نه تنها سفید نمی‌شود بلکه سیاه‌تر نیز می‌شود. واکنش شیمیایی نقره با مواد شوینده و خصوصا وایتکس به‌صورتی است که سبب تیره‌تر شدن و کاهش عمر زیورآلات نقره شما می‌شود.

نگهداری از نقره جات

 

تميز كردن نقره با نوشابه

استفاده از نوشابه برای سفید کردن نقره یک روش آسان و سریع است که معمولا مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای این کار کافی است شما درون یک ظرف مناسب مقداری نوشابه گازدار بریزید و سپس نقره خود را به مدت ده دقیقه در آن قرار دهید. این کار باعث می‌شود نقره شما براق‌شده و سفید گردد. فقط حتما دقت داشته باشید که پس از خارج کردن نقره از نوشابه حتما آن را با آب شسته و خشک کنید.

تمیز کردن انگشتر نقره

بیشتر بخوانید: نکاتی مهم در خرید ساعت مچی اورجینال!

تمیز کردن نقره با نشاسته ذرت

برای تمیز کردن نقره مانند تمیز کردن انگشتر نقره به‌وسیله نشاسته ذرت شما باید ابتدا یک خمیر تهیه کنید. برای این کار نشاسته را با آب مخلوط‌کنید و آن را کاملا هم بزنید تا یک خمیر یکدست درست شود. حالا زیورآلات یا ظرف نقره خود را به خمیر آغشته کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود. پس‌ازآنکه خمیر خشک شد آن را با یک پارچه حوله‌ای پاک‌کنید و شفافیت و سفیدی نقره خود را مشاهده کنید.

روش جلوگیری از سیاه شدن نقره

 

سفید کردن نقره با سس گوجه فرنگی

سس گوجه‌فرنگی یکی از محصولات موجود در هر خانه است که معمولا به‌راحتی یافت می‌شود. اگر به دنبال یک راهکار برای تمیز کردن نقره خود هستید، استفاده از سس گوجه می‌تواند به شما کمک کند. برای استفاده از آن ابتدا سس گوجه را روی یک دستمال بریزید و بعد آن را به تمام سطح نقره بمالید. اجازه دهید که سس ده دقیقه روی سطح نقره باقی بماند و بعد آن را توسط یک پارچه تمیز دیگر بردارید. اگر احساس کردید نقره شما تمیزنشده است یا می‌تواند براق‌تر از این باشد مجددا این کار را تکرار کنید و اجازه دهید سس گوجه مدت‌زمان بیش‌تری روی سطح نقره بماند.

طریقه نگهداری نقره

بیشتر بخوانید: 6 دکوراسیون آشپزخانه مدرن: بهترین دیزاین آشپزخانه مدرن و شیک

سفید کردن نقره با خمیردندان

خمیردندان نیز همچون سس گوجه‌فرنگی در هر خانه‌ای یافت می‌شود. شما به‌راحتی می‌توانید در مواقع اضطراری از آن برای سفید و براق کردن نقره خود استفاده کنید. برای این کار مقداری خمیردندان را به قسمت‌های تیره نقره بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. پس از گذشت دقایقی شما می‌توانید خمیردندان را با پارچه‌ای حوله‌ای یا پارچه‌ای که کمی زبر باشد تمیز کرده و از براقی نقره و رفع سیاه شدن نقره خود لذت ببرید.

نحوه نگهداری از نقره

 

تمیز کردن نقره با لیمو و نمک

استفاده از آب‌لیمو برای تمیز کردن نقره یکی از روش‌های مرسوم و قدیمی است که معمولا نتیجه مطلوبی به دنبال دارد. برای استفاده از این روش ابتدا دو قاشق غذاخوری آب‌لیمو را با مقداری نمک و آب ترکیب کنید و اجازه دهید زیورآلات شما پنج تا ده دقیقه در این محلول بمانند. پس‌ازآن نقره خود را بردارید و با یک پارچه آن را کاملا خشک و تمیز کنید.

تمیز کردن نقره با لیمو و نمک

بیشتر بخوانید: نکاتی که قبل از ازدواج با مرد مطلقه باید به آن ها توجه کنید

سفید کردن نقره با گچ

گچ این قابلیت را دارد که رطوبت را به خود جذب کند بنابراین برای جلوگیری از تیرگی و کمک به سفیدی نقره خود حتما چند قلم گچ را در کنار زیورآلات خود نگه‌دارید.

سفید کردن نقره با گچ

 

آمونیاک برای رفع تیرگی نقره

یک فنجان آب گرم را با نصف فنجان آمونیاک ترکیب کنید و زیورآلات خود را در این محلول قرار دهید. پس از ده دقیقه آن‌ها را شسته و خشک‌کنید.

نگهداری از نقره جات

 

استفاده از لیموناد برای تمیز کردن نقره

لیموناد نیز همچون نوشابه به دلیل گازدار بودن این قابلیت را دارد که تیرگی نقره را رفع کند. برای این کار نقره را به مدت ده تا پانزده دقیقه در یک ظرف حاوی لیموناد قرار دهید و اجازه دهید تیرگی آن کاملا رفع شود. سپس آن را شسته و به‌آرامی خشک کنید.

نحوه نگهداری از ظروف نقره

بیشتر بخوانید: 5 راه صمیمی شدن با فرزند: چگونه با فرزند خود رفیق شویم؟

 

سفید کردن نقره سیاه شده با پودر ماشین لباسشویی

یکی دیگر از روش های سفید کردن نقره سیاه شده استفاده از پودر ماشین لباسشویی است. برای استفاده از این روش کافی ست در یک کاسه با اندازه متوسط ورق آلمینیوم قرار دهید و آن را پر از آب داغ کنید بعد به اندازه یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی درون کاسه بریزید و حل کنید. حال نقره خود را در آن بیندازید تا پاک شود. بعد از تمیز شدن نقره آن را از کاسه درآورده، بشویید و خشک کنید. 

سفید کردن نقره با شیشه پاک کن

یک روش ساده و کاربردی برای پاک کردن نقره این است که از شیشه پاک کن استفاده کنید. برای این کار روی یک مسواک و یا یک پارچه مقداری شیشه پاک کن اسپری کنید و روی نقره جات خود بکشید تا سفید شوند. با این روش نقره جات شما مثل روز اول براق خواهند شد. 
پاک کردن نقره سیاه شده با نرم کننده مو
با استفاده از نرم کننده مو نقره جات خود را براق کنید. برای استفاده از این روش کافی ست مقداری نرم کننده مو را روی نقره تمیز مالیده و اجازه دهید خشک شود این کار نقره شما را تمیز و درخشان می کند. 

سفید کردن نقره با ترکیب آبلیمو و شیر خشک

یکی دیگر از روش های موثر برای تمیز کردن نقره استفاده از ترکیب آبلیمو و شیر خشک است. برای این کار باید یک قاشق غذاخوری آبلیمو را با یک دوم فنجان شیر خشک و یک دوم فنجان آب مخلوط کنید. حال نقره خود را به مدت یک شب درون این محلول گذاشته تا نقره شما درخشان شود. 

تمیز کردن نقره با استفاده از ژل ضدعفونی کننده

ژل های ضدعفونی کننده دست یک آنتی باکتریال هستند که یک جلا دهنده بسیار خوب برای نقره محسوب می شوند. برای استفاده از این روش روی یک پارچه نرم چند قطره از این ژله را بریزید و نقره را با پارچه تمیز کنیدتا سفید شود. 

براق کردن نقره با ورق آلومینیم

استفاده از ورق آلومینیم یک روش عالی برای براق کردن نقره است. برای این کار کافی ست یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را درون یک لیتر آب بریزید و سپس یک تکه ورق آلومینیوم داخل آن بندازید و بگذارید بجوشد. حال نقره خود را ۱۰ ثانیه و یا کمی بیشتر درون این محلول بیاندازید و بعد خارج کنید. این روش برای سفید کردن نقره بسیار کار آمد است. 

 

سوالات متداول

رواج استفاده از زیورآلات نقره در میان افراد و محبوبیت نقره‌ جات سبب شده است که افراد سوالات گوناگونی در جهت نحوه تمیز کردن، حفظ و نگهداری آن داشته باشند. ما در ادامه به مهم‌ترین این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آیا سیلور همان نقره است؟

سیلور نام دیگر نقره به زبان لاتین است که این واژه حداقل در چهارده زبان زنده دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. آنچه به‌عنوان سیلور مشاهده می‌کنید از ظرف گرفته تا زیورآلات همگی همان نقره هستند که شیوه نگهداری، محافظت و تمیز کردن آن‌ها نیز یکی است.

آیا نقره اصل سیاه میشود؟

یکی از ویژگی‌های نقره اصل این است که سیاه می‌شود؛ اما قابل تمیز کردن و براق شدن است. هرچه کیفیت نقره شما پایین‌تر باشد زودتر سیاه می‌شود و امکان سفید کردن آن کم‌تر است. سطح بالایی نقره در تماس با ترکیبات موجود در هوا یا مواد شیمیایی و آرایشی بهداشتی معمولا تیره می‌شود که با استفاده از پولیش کرده و تمیز کردن نقره مجددا جلای خود را به‌دست می‌آورد.

آیا نقره زنگ می زند؟

اگرچه تیرگی و سیاه شدن یک اتفاق معمول و رایج در استفاده از نقره است؛ اما علت محبوبیت این فلز را دوام و زیبایی آن بیان کردیم؛ بنابراین نقره اصل با عیار بالا هرگز دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. معمولا تنها نقطه‌ضعف نقره تیرگی آن است که به دلیل ترکیب مقداری فلز مس با آن ایجاد می‌شود.

آیا نقره تغییر رنگ میدهد و زرد می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که نقره علاوه بر تیره شدن گاه ممکن است تغییر رنگ داده و زرد شود. اگر زیورآلات نقره شما پس از مدتی به رنگ زرد درآمدند یا قسمت‌هایی از آن زرد شد، نگران نباشید این مسئله به آن معناست که زیورآلات شما واقعا نقره است. میزان نقره به‌کاررفته در زیورآلات را نمی‌توان از این طریق حدس زد اما در کل زرد شدن در نقره اتفاق رایجی است.

آیا نقره زرد هم داریم؟

نقره فلزی است که از آن در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و رنگ زرد به دلیل شباهت زیاد به طلا معمولا بسیار محبوب و پرطرفدار است. بسیاری از نقره‌های موجود در بازار به رنگ زرد هستند و این‌گونه نیست که رنگ سفید تنها رنگ فلز نقره باشد.

جمع بندی

استفاده از زیورآلات زیبا و درخشان در کنار تیپ و استایل شیک، همواره موردتوجه افراد بوده است. معمولا هر فرد به دنبال استفاده از زیورآلاتی است که در عین زیبایی و جلا، بادوام نیز باشند. از میان انواع زیورآلات موجود در بازار، نقره طرفداران بسیار زیادی دارد. این زیورآلات معمولا بسیار ظریف، براق، زیبا و بادوام هستند و همین دلایل سبب افزایش محبوبیت آن‌ها شده است. یکی از دغدغه‌های مهم افراد در استفاده از نقره این است که معمولا به دنبال راه مناسب برای تمیز کردن نقره هستند، زیرا تمامی نقره‌ جات اصل پس از گذشت مدت‌زمانی تیره می‌شوند. سفید کردن نقره مهم‌ترین دغدغه طرفداران این زیورآلات است.

برای مراقبت از نقره و جلوگیری از سیاه شدن نقره راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این راه‌ها محل نگهداری نقره و دیگری زمان استفاده از نقره است. علاوه بر این هرگاه نقره شما تیره شد می‌توانید از روش‌های مختلف خانگی جهت رفع تیرگی استفاده کنید. ما در این مقاله به انواع روش‌های حفظ و نگهداری نقره و همچنین راه‌های رفع تیرگی نقره پرداختیم. اگر شما هم در زمینه رفع سیاه شدن نقره سوال یا تجربه‌ای دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا