خودت انجام بدهبهترینچطوردانستنی هالیست

بهترین راه از بین بردن مگس در خانه: 36 راه دفع مگس های منزل

مگس از چه چیزی بدش میاد؟ از بین بردن مگس در خانه یکی از دغدغه‌های مهم افراد مخصوصا خانم‌ها است. مگس‌ها که موجودات مزاحم و موزی هستند که باعث آزار انسان‌ها شده و عامل انتقال بسیاری از بیماری‌ها هم به شمار می­روند. مخصوصاً که الان در فصل تابستان هستیم، بدون شک مشکل شما با این موجودات موزی بیشتر شده‌ است؛ چرا که مگس های عاشق محیط‌های گرم بوده و متاسفانه همه جا هستند. در خانه، محیط آزاد حتی قفس پرندگان و هرجایی که دلشان بخواهد.

اما اصلا نگران نباشید؛ امروز در این مقاله از فارسی رو، بهترین راه­های از بین بردن مگس در منزل را توضیح خواهیم داد. در واقع ما قصد داریم در این مقاله، بیشتر از 20 روش برای از بین بردن مگس‌های مزاحم را به شما معرفی کنیم.

پس در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین راه از بین بردن مگس در خانه و علاوه بر آن، روش‌های مبارزه با مگس‌های سرکه، میوه و مگس‌های سفید را هم به شما عزیزان توضیح دهیم. برای از بین بردن مگس در خانه چه کنیم؟

آنچه در ادامه می‌خوانید

علت تجمع و زیاد بودن مگس در خانه چیست؟

مگس‌ها در تمامی فصل‌های سال هستند. اما در فصل بهار و تابستان، تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود. دلیل آن هم وجود شرایط مناسب برای رشد و تخم‌گذاری ‌آن‌ها است. یکی از دلایل تجمع آن‌ها در دسترس بودن مواد غذایی است.

این حشرات به راحتی ‌می‌توانند غذا پیدا کنند. مگس‌ها از فضولات حیوانی و انسانی و مواد غذایی فاسد تغذیه می‌کنند. میزان دمای محیط هم عامل موثر در تجمع مگس‌ها است. هرچه دما بیشتر باشد، تعداد مگس‌ها هم بیشتر می‌شود. پس اولین و بهتری روش کشتن مگس در خانه‌، از بین بردن این عوامل است.

مگس‌ها برای تخم‌گذاری جا‌های مرطوب را انتخاب می‌کنند. پس همیشه سعی کنید میزان رطوبت حمام و سرویس‌های بهداشتی را کنترل کنید. همچنین درب سطل‌های زباله باید همیشه بسته باشد و مداوم تمیز شوند.

حتما درب ظروف مواد غذایی را بسته نگهدارید؛ چون مگس‌ها آلوده هستند و با نشستن روی مواد غذایی می‌توانند باعث انتقال بیماری و ایجاد مسمومیت شوند. با رعایت این نکات می‌توانید به راههای از بین بردن مگس در خانه سرعت ببخشید.

همچنین بخوانید: 20 تا از بهترین راه از بین بردن مورچه در خانه سریع و ساده

بهترین راه از بین بردن مگس در خانه

بهترین راه های از بین بردن مگس در منزل

راههای دفع مگس از خانه بسیار زیاد است که شما با دانستن این روش‌ها می‌توانید به راحتی و برای همیشه از شر این موجودات موزی خلاص شوید. اما از آن‌جایی که مگس‌ها انواع مختلف دارند، پس روش‌های از بین بردن مگس در خانه هم متنوع و زیاد است.

به نظر شما برای از بین بردن مگس سفید در خانه باید چه کرد؟ برای از بین بردن مگس ریز در خانه چطور؟ مگس سرکه و میوه چطور؟

هرکدام از این مگس‌ها روش دفع خاص خودشان را دارند که اصلا سخت نیست فقط نیاز به حوصله و صرف کمی وقت دارد.

در ادامه مطلب می‌خواهیم این روش‌ها را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از هرکدام از این راه‌ها به راحتی مشکل وجود مگس‌ها را حل کنید.

استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی

اولین و قدیمی‌ترین روش برای از بین بردن مگس ریز در خانه ریختن کمی سرکه و چند قطره مایع ظرفشویی در آن است. مگس‌ها جذب بوی سرکه شده و با خوردن مایع ظرفشویی کشته می­شوند.

استفاده از گیاه خانگی مناسب

برخی گیاهان مثل: نعناع، ریحان، برگ‌بو و اسطوخودوس برای فراری دادن مگس‌ها عالی هستند. می‌توانید از این گیاهان در قسمت‌هایی که مگس وجود دارد استفاده کنید.

فلفل تند، روش عالی کشتن مگس در خانه

یکی دیگر از روش‌های  از بین بردن مگس ها در خانه استفاده از اسپری فلفل است. مگس‌ها اصلا از بوی فلفل خوششان نمی‌آید و با این کار فراری داده می‌شوند.

پنکه سقفی

یکی از راههای مقابله با مگس در خانه استفاده از پنکه سقفی است. مخصوصا در مناطق گرمسیر این روش بسیار کارآمد خواهد بود. روشن بودن پنکه سقفی باعث سخت شدن حرکت ‌آن‌ها در سقف می‌شود و آن‌ها را فراری می دهد.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب سوسک: 15 نشانه دیدن سوسک در خواب

از بین بردن مگس ها در خانه

چسب مگس

استفاده از چسب‌های مگس یک روش از بین بردن مگس در خانه است. برخی از آن‌ها از سقف آویزان شده و برخی دیگر به چهارچوب در چسبانده می‌شوند. با این کار مگس‌ها به این برگه‌ها می‌چسبند و کشته خواهند شد.

جارو برقی

شما می‌توانید از جارو برقی برای از بین بردن مگس های ریز در خانه که در محل‌های خاصی مانند زیر مهتابی تجمع می‌کنند استفاده کنید.

تله بطری

روش تله بطری یک روش از بین بردن مگس سرکه در خانه است. مگس سرکه جذب سرکه سیب می‌شود. شما می‌توانید کمی سرکه سیب در بطری ریخته و به محض جمع شدن مگس‌ها در بطری، درب آن را ببندید و آن‌ را دور بیندازید.

استفاده از میوه‌های فاسد

برای از بین بردن مگس میوه در خانه از میوه‌های فاسد استفاده کنید. میوه‌ها را در یک ظرف بریزید روی آن‌ را با سلفون بپوشانید و سوراخ بزنید. مگس‌ها از طریق سوراخ‌ها وارد ظرف می‌شوند و شما می‌توانید تله را از خانه خارج کنید.

لیمو و میخک

مگس‌ها از بوی میخک و لیمو بدشان می‌آید. بنابراین می‌توانید روی نصف یک لیمو کمی میخک بریزید و در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. این روش بهترین راه از بین بردن مگس در خانه است.

همچنین بخوانید: 10 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

از بین بردن مگس در منزل

 مگس کش؛ کشتن مگس در خانه به روش سنتی

شاید این روش قدیمی باشد اما از روش‌های قدیمی هم می‌توان در صورت نیاز استفاده کرد.

 کاهش نور

مگس‌ها در نور کم نمی‌توانند به راحتی حرکت کنند. پس با کم کردن نور می‌توانید مانع حرکت و فراری دادن آن‌ها شوید.

 سم دستشویی

برای از بین بردن مگس های دستشویی باید از سم‌های مخصوص استفاده کرده و نشتی‌های لوله‌ها را تعمیر کنید. این دو روش برای از بین بردن مگس های ریز توالت بسیار مفید هستند.

 کنترل دمای محیط

برای از بین بردن مگس در منزل بهتر است دمای محیط زیاد نباشد. مگس‌ها در محیط‌های گرم بیشتر جمع می شوند. با خنک بودن خانه، مانع ورود ‌آن‌ها شوید.

 استفاده از پیاز برای از بین بردن مگس در خانه

مگس‌ها از بوی پیاز بیزار هستند. می‌توانید یک پیاز را نصف کنید و در قسمت‌های مختلف قرار دهید. این یک روش ساده و اقتصادی برای از بین بردن مگس­ها است.

 رعایت بهداشت محیط

برای از بین بردن مگس‌ های ریز آشپزخانه لازم است بهداشت محیط آشپزخانه بالا باشد. درب سطل‌های زباله را همیشه بسته نگه دارید و نظافت سینک و لوله‌های ظرفشویی کنترل کنید. همچنین مواد غذایی به هیچ عنوان در دسترس مگس‌ها نباشد.

همچنین بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 24 حیوان با عمر زیاد

از بین بردن مگس ریز در خانه

 استفاده از روغن چریش

مگس‌های سفید یکی از انواع مگس‌ها هستند که روی گل‌ها و گیاهان رشد می‌کنند. مالیدن روغن چریش روی گیاهان، درمان قطعی مگس سفید در خانه است. این روغن برای انسان خطری ندارد و روش خوبی برای از بین بردن مگس ها در خانه است.

 کیسه آب؛ روش طبیعی از بین بردن مگس های ریز و سفید

برای از بین بردن مگس در خانه چند کیسه آب از سقف‌ها آویزان کنید. نمی‌دانیم که مگس‌ها به جای کیسه آب چه می‌بینند اما حتما تصویر ترسناکی می‌بینند که باعث فرار آن‌ها می شود.

 استفاده از پوست مرکبات

بهترین راه‌ برای از بین بردن مگس در خانه استفاده از پوست پرتقال و گریپ فروت است. پوست این مرکبات را در کاسه‌ایی بریزید و در خانه قرار دهید. هم بوی خوبی دارند و هم برای از بین بردن مگس در خانه بهترین روش است.

 اسپری مو (تافت)

این روش کمی وقت گیر است اما می‌تواند روش خوبی باشد. زمانی که مگس‌ها در هوا هستند، به آن‌ها اسپری مو بزنید. با این کار بال‌های آن‌ها به هم می‌چسبد و به زمین می‌افتند. سپس می‌توانید با مگس‌کش آن‌ها را بکشید.

کرم نماتود

برای از بین بردن مگس‌های باغ می‌توانید از گونه‌ایی از حشرات مفید که کرم‌های نماتود هستند استفاده کنید. این حشرات مگس‌ها را می‌خورند و محیط باغ و حیاط شما عاری از هرگونه مگس می‌شود.

 ونوس مگس‌خوار

این یک گیاه برای از بین بردن مگس در خانه است. برخلاف تصور ترسناکی که از گیاهان مگس‌خوار دارید، این یک گیاه کوچک و بسیار مفید برای خوردن مگس‌ها است. شاید ونوس مگس خوار را در فیلم ها دیده باشید و از آن ترسیده اید. اما باید بگوییم این گیاه آنقدرها هم ترسناک نیست و می تواند مگس های اطراف را خورده و از بین ببرد. این روش زیاد موثر نیست. اما می تواند مگس ها را کاهش دهد. 

 

بیشتر بخوانید: تمیز کردن نقره: نگهداری و جلوگیری از سیاه شدن نقره جات

از بین بردن مگس سفید در خانه
 

از بین بردن مگس با تله‌ قیف کاغذی

یکی دیگر از روش‌های کاربردی که سال هاست از آن برای از بین بردن مگس استفاده می شود استفاده از قیف کاغذی است. این روش بسیار آسان و تاثیرگذار است. برای استفاده از این روش باید یک بطری سرکه را در قسمت هایی از خانه که مگس ها در آنجا زیاد هستند بگذارید. یک چهارم بطری را از سرکه سیب پر کنید. با کمک کاغذ یک قیف ساخته و قسمت باریک آن را روی دهانه بطری بگذارید. حال مگس ها از قسمت گشاد قیف وارد می شوند و دیگر نمی توانند از آن خارج شوند و اینگونه از بین می روند. 
 

از بین بردن مگس با اسپری زنجبیل 

اگر برایتان سوال لست که مگس از چی بدش میاد؟  باید بگوییم یکی از این موارد بوی زنجبیل است. اگر می خواهید مگس ها را از خانه خود دور کنید کافیست با کمک زنجبیل یک اسپری بسازید. برای اینکار یک مقدار پودر زنجبیل را در بطری ریخته و یک فنجان آب به آن اضافه کنید. آن را خوب تکان دهید تا زنجبیل حل شود. حال این محلول را در محل هایی که مگس ها جمع می شوند اسپری کنید تا پراکنده شوند. هر چقدر که نیاز است این کار را تکرار کنید. 

از بین بردن مگس با اسپری روغن‌های معطر

مگس از چی بدش میاد؟ از بوی روغن های معطر. مگس ها تمام سعی خود را می کنند تا از برخی از روغن های معطر دور باشند. همچنین مگس ها از بوی آویشن، میخک، دارچین، نعنا فلفلی، علف لیمو بدشان می آید. با پرورش این داروهای گیاهی در اطراف خانه و یا درست کردن اسپری روغن های معطر این گیاهان از شر مگس ها رها شوید. برای تهیه اسپری ها کافیست چند قطر روغن معطر را در یک بطری ریخته و دو فنجان آب به آن اضافه کنید. بطری را خوب تکان داده تا آب و روغن مخلوط شوند و سپس در مکان های مورد نظر اسپری کنید. 

از بین بردن مگس با اوکالیپتوس 

روغن اوکالیپتوس یکی دیگر از روغن های معطر است که مگس ها از آن بدشان می آید. همچنین می توانید گیاه اوکالیپتوس را در اطراف خانه پرورش دهید. برای تهیه اسپری آن باید ۲۵ قطره از روغن را با دو فنجان آب مخلوط کرده و در مکان های مورد نظر اسپری کنید. برای تاثیر بیشتر می توانید سرکه و الکل نیز به این محلول اضافه کنید زیرا مگس ها از الکل و سرکه نیز بدشان می آید. 

از بین بردن مگس ها با گیاه شمعدانی

شمعدانی نیز جزء آن دسته گیاهان است که مگس ها از بوی آن ها خوششان نمی آید. برای این روش می توانید دقیقا مانند روش اوکالیپتوس عمل کنید. 

از بین بردن مگس با روغن درخت چای 

روغن درخت چای فواید بسیاری دارد. اسپری روغن درخت چای شپش را نیز از بین می برد. مگس ها نیز از این روغن خوششان نمی آید. برای از بین بردن مگس ها می توانید چند قطره از این روغن را با دو فنجان آب مخلوط کرده و در محل های مورد نظر اسمری کنید. می توانید الکل و سرکه نیز به این محلول اضافه کنید. 

از بین بردن مگس با تله بطری شیر

شما می توانید یک بطری شیر را از وسط ببرید و دیواره های داخلی بطری را با عسل آغشته کنید. توجه کنید که به دیواری بیرونی عسل مالیده نشود. مقداری سیب گندیده را داخل بطری بگذارید و روی آن سلفون بکشید. حال با استفاده از چاقو روی بدنه بطری سوراخ ایجاد کنید. بطری را به سقف آویزان کنید و یا روی یک میز که می دانید مگس ها دور آن جمع می شوند قرار دهید. این روش باعث می شود مگس ها وارد بطری شوند اما دیگر نتوانند از آن خارج شوند. 

مسدود کردن منافذ خانه

برای رهایی کامل از مگس ها ابتدا باید منافذ کوچکی که مگس ها از آنجا وارد خانه می شوند را بست. درها و پنجره ها اصلی ترین راه برای ورود مگس است. اگر عادت دارید درها و پنجره را باز کنید پیشنهاد می کنیم حتما از توری استفاده کنید. 

از بین بردن مگس با سکه مسی

برای استفاده از این روش کافیست در محیط های مورد نظر لیوان آب قرار دهید و درون آن یک سکه مسی بندازید. این روش سال هاست که برای از بین بردن مگس مورد استفاده قرار می گیرد. 

از بین بردن مگس با شمع سیترونلا 

ممکن است شما سیترونلا را به عنوان یک گیاه و یا محصول گیاهی برای از بین بردن مگس بدانید. اما سیترونلا برای از بین بردن مگس نیز بسیار کاربرد دارد. 
شمع سیترونلا برای این کار مناسب است. مگس بوی این شمع را دوست ندارد و تمام تلاش خود را می کند که از دود آن دور باشد. این روش برای مهمانی هایی که در فضای باز برگزار می شود بسیار کارآمد است. 

از بین بردن مگس با برش های خیار

برای جواب سوال مگس از چی بدش میاد باید بگوییم خیار. پس برای از بین بردن مگس کافیست کاسه ای پر از برش های خیار را در قسمت هایی که مگس ها تجمع می کند قرار دهید. مگس از بوی خیار بدش می آید و با برش خیار بوی آن در فضا می پیچد و مگس ها را دور می کند. 

از بین بردن مگس با شمع های دارچینی

بوی دارچین از دیگر مواردی است که مگس ها از آن بدشان می آید. با استفاده از هر چیزی که بوی دارچین می دهد مگس ها را فراری دهید. شما می توانید از شمع های دارچین، خشبو کننده های هوا با رایحه دارچین و یا اسپری روغن معطر دارچین برای از بین بردن مگس ها استفاده کنید. 

از بین بردن مگس با سرکه سیب و فندق افسونگر

سرکه سیب و فندوق افسونگر هر کدام به تنهایی کاربردهای بسیاری دارند. ترکیب این دو نیز برای از بین بردن مگس بسیار مناسب است. برای استفاده از این روش باید یک چهارم فنجان سرکه سیب و یک چهارم فنجان روغن فندوق افسونگر را در یک بطری بریزید و مخلوط کنید. می توانید به این مخلوط ۳۰ قطره روغن اوکالیپتوس نیز اضافه کنید. این ترکیب را در قسمت هایی که مگس ها از آنجا وارد می شوند مثل درب ورودی و پنجره ها اسپری کنید تا مگس ها را فراری دهید. 

از بین بردن مگس ها با تله‌ شیر

شیر بز برای این روش بسیار کارآمد است. برای استفاده از این روش نیم کیلو شیر را در یک قابلمه ریخه و نصف فنجان شکر و یک چهارم فنجان پودر فلفل به آن بیفزایید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد. حال شعله را کم کرده و بگذارید تا ۱۰ دقیقه شیر روی شعله کم بماند. در اخر شیر را در یک کاسه ریخته و بگذارید مگس ها داخل آن بیفتند و از بین بروند. 

از بین بردن مگس با استفاده از سرکه مالت 

اگر به سرکه مالت دسترسی دارید این نیز یکی از روش های کاربردی برای از بین بردن مگس است. 
کافیست مقداری سرکه مالت را در قابلمه بریزید و آن را بجوشانید. زمانی که سرکه مالت جوشید شعله را کم کرده و بگذارید ۱۰ دقیقه آرام بجوشد. سپس آن را داخل یک کاسه ریخته و در مکان هایی که مگس ها تجمع می کند قرار دهید. مگس از بوی سرکه مالت بیزار است و این روش برای از بین بردن آن ها موثر است. 
 

سوالات متداول

چگونه از شر مگس در خانه خلاص شویم ؟

شما می‌توانید به راحتی با استفاده از چسب مگس و استفاده از موادی که مگس‌ها از آن‌ها دوری می‌کنند از شر مگس‌ها خلاص شوید.

مگس از چه چیزی بدش میاد؟

مگس‌ها از نور کم، کیسه‌های آویزان آب، توری‌هایی که ورودی در‌ها و پنجره‌ها قرار دارند بیزار هستند و از آن‌‌ها فرار می‌کنند.

مگس از چه بویی بدش میاد؟

مگس‌ها از بوی روغن‌های معطر، برخی گیاهان مثل: نعناع و ریحان، بوی پیاز و مرکبات، فلفل تند و… متنفر هستند و این بو‌ها باعث فراری دادن آن‌ها می‌شود.

مگس از چه چیزی خوشش می آید؟

مگس‌ها از سرکه سیب، مواد غذایی فاسد شده، محیط‌های مرطوب، فضولات حیوانی و انسانی خوششان می‌آید.

جمع بندی

همانطور که شما‌ هم می‌دانید، مگس‌ها موجودات مزاحمی هستند که این روز‌ها در همه‌جا به فراوانی دیده می‌شوند. بهترین کار برای از بین بردن مگس در خانه استفاده از روش‌های مطمئن است.

ما در مقاله امروز برای شما تمامی روش‌های از بین بردن مگس ها در خانه را توضیح دادیم که برخی از آن‌ها بهترین راه از بین بردن مگس در خانه هستند. همچنین ما درمان قطعی مگس سفید در خانه را هم برای شما کامل توضیح دادیم. شما می‌توانید با استفاده از روش های گفته شده که از نظر اقتصادی و صرف وقت بسیار مفید و مناسب هستند، به راحتی و برای همیشه از دست این موجودات موزی و مزاحم راحت شوید.

به نظر شما راهکار‌های دیگر برای از بین بردن این مگس‌ها چیست؟ خوشحال می‌شویم که نظرات، پیشنهادات و انتقادات خودتان را با ما در میان بگذارید. امید‌واریم که در مقاله‌های بعدی هم همراه فارسی رو باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا