لیستدانستنی ها

15 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که کدام حیوان سنگین است سنگین ترین حیوان جهان کدام است؟ سنگین ترین حیوانات دنیا معمولا از نظر ظاهری بسیار بزرگ هستند اما نمی‌توان گفت وزن سنگین ترین حیوان خشکی با سنگین‌ترین حیوان دریا یکی است، زیرا ساختار بدن هر کدام از این حیوانات کاملا با هم متفاوت بوده و این ساختار تاثیر زیادی بر روی وزن آن‌ها دارد. تحقیقات زیادی بر روی حیوانات انجام می‌شود که این تحقیقات حیوانات را به صورت قوی‌ترین، سنگین‌ترین، سریع‌ترین و… تقسیم بندی می‌کنند.

ما این مقاله از فارسی رو را به معرفی حیوانات سنگین وزن به ترتیب اختصاص داده‌ایم تا شما را با چند مورد از سنگین ترین حیوانات خشکی و دریا و خصوصیات آن‌ها آشنا کنیم. پس اگر برای شما هم سوال است که حیوانات به ترتیب بیشترین وزن کدام اند؟ با مقاله سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر همراه باشید.

بیشتر بخوانید: رنگ های رنگین کمان به ترتیب

15 تا از حیوانات سنگین وزن به ترتیب

همان طور که اشاره شد، تحقیقات مختلفی بر روی حیوانات انجام شده است که می‌توان بر اساس آن قوی‌ترین یا سنگین‌ترین حیوانات خشکی و دریا را شناخت. ما در این مطلب چند مورد از سنگین‌ترین حیوانات یا به عبارتی وزن حیوانات به ترتیب بیشتر را به شما معرفی می‌کنیم.

حیوانات مختلفی بر روی خشکی و دریا وجود دارند و که از نظر وزن و سنگین بودن می‌توانند با هم رقابت کنند. اگر از شما سوال کنند سنگین ترین حیوان روی زمین چیست شما می‌توانید پاسخ‌های مختلفی بدهید و ممکن است فیل، نهنگ، کرگدن و یا هر حیوان دیگری را به عنوان سنگین‌ترین حیوان بشناسید. ما در این قسمت 15 مورد از سنگین ترین حیوانات بترتیب وزن بیشتر را با ویژگی‌های آن‌ها برای شما ذکر می‌کنیم تا به خوبی متوجه شوید که کدام حیوان سنگین است و بر اساس چه ساختاری می‌تواند سنگین ترین حیوان و یا سنگین ترین جاندار جهان باشد. لیست وزن حیوانات و جانوران به ترتیب وزن بیشتر به شرح زیر است:

حیوان سنگین به ترتیب وزن

خرس قطبی با وزن ۸۰۰ کیلوگرم

در این لیست حیوانات به ترتیب وزن کمتر به بیشتر خرس قطبی اولین مورد است. خرس قطبی که در مناطق یخ‌زده قطب شمال زندگی می‌کند یکی از حیوانات بزرگ و سنگین خشکی محسوب می‌شود‌. این حیوانات دارای موهای شفافی هستند که به چشم انسان‌ها سفید به نظر می‌آید. زیر موهای خرس قطبی یک پوست سیاه و زیر پوست این حیوان یک لایه ضخیم چربی قرار گرفته است. شاید تصور کنید که در یخ‌ و یخبندان قطب شمال این حیوان سنگین وزن چگونه راه می‌رود؟ جالب است بدانید که پاهای بزرگ و پشمالوی این حیوان سبب می‌شود او وزن خود را روی یخ‌‌ها پخش کند و راحت راه برود.

همچنین پاهای این حیوان به شنا کردن او هم کمک می‌کند. دندان‌های تیز و قوی یکی از نشانه‌های بارز خرس قطبی است. یک خرس قطبی نر بالغ تا ۸۰۰ کیلوگرم می‌تواند وزن داشته باشد. لازم به ذکر است که بزرگ‌ترین خرس قطبی، وزنی بالاتر از یک تن داشته است. از آنجایی که تغییرات آب‌وهوایی باعث کوچک شدن یخ‌های قطبی می‌شود، در نتیجه زیستگاه خرس قطبی کوچک‌تر شده و باعث انقراض این گونه از حیوانات می‌شود.

همچنین بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 30 حیوان با عمر زیاد

حیوان سنگین

خرس کودیاک با وزن 816 کیلوگرم

حیوان سنگین دیگر خرس کودیاک است. خرس کودیاک از حیواناتی است که به صورت کامل از خانواده خود جدا شده است. این حیوان سنگین وزن در مجمع الجزایر کادیاک در آلاسکا زندگی می‌کند. به طور متوسط خرس‌های کودیاک نر بالغ که قد بلندی دارند دارای وزنی بین 1500 تا 1800 پوند داشته این در حالی است که خرس ماده حدود 20 تا 30 درصد از خرس‌های نر کوچک‌تر می‌باشند.

برای خرس کودیاک غذاهای متنوعی وجود دارد، این خرس جزء بزرگ‌ترین خرس‌های جهان است و رژیم غذایی آن‌ها ماهی، چمن و انواع توت را در بر می‌گیرد. در فصل بهار این نوع خرس‌ها خواب زمستانی خود را فراموش می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا وزن آن‌ها در این فصل 50 درصد افزایش پیدا کند. این حیوان سنگین وزن به صورت انفرادی زندگی می‌کند و به ندرت می‌توانید در طبیعت این حیوان را در گروه‌ها مشاهده کنید.

همچنین بخوانید: کدام میوه برای گربه ها مفید و کدام ها مضر و ممنوع هستند؟

حیوانات سنگین وزن به ترتیب

 کروکودیل با وزن 1043 کیلوگرم

اگر از شما سوال کنند سنگین‌ترین حیوان کدام است، شما می‌توانید کروکدیل‌ها را به عنوان یک جانور سنگین وزن معرفی کنید. این جانور سنگین در جدول در واقع بزرگ‌ترین نوع خزندگان محسوب می‌شود. کروکدیل که که به عنوان یکی از سنگین وزن‌ترین حیوان جهان در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند در مناطق گرمسیری در هر نقطه از دنیا زندگی کند. این حیوان اگر بالغ باشد دارای طولی بین 2 الی 7 متر است و وزن آن‌ها به 2300 پوند نیز می‌رسد. کروکدیل‌ها از جمله سنگین‌ترین حیوان در جدول هستند که می‌توانند ماه‌ها بدون غذا دوام بیاورند و این موضوع به این دلیل است که آن‌ها می‌توانند از انرژی بدن خود استفاده کنند. این انرژی به صورت چربی ذخیره شده است.

از جمله ویژگی‌های این حیوان سنگین این است که غذای آن‌ها بیشتر خوک‌های بزرگ، ماهی‌ها، پرندگان و لاک پشت‌ها است. کروکدیل‌ها می‌توانند کوچک‌ترین حرکات آب را تشخیص دهند و این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی بتوانند غذای خود را پیدا کنند.

نکته جالبی که در خصوص این کروکدیل‌ها وجود دارد این است که این سنگینترین حیوان جهان عرق نمی‌کند؛ زیرا آن‌ها دهانشان را باز نگه می‌دارند تا بتوانند بدن خود را خنک کنند. بر اساس تحقیقات شما می‌توانید از بین لیست اسم حیوان سنگین وزن اسم کروکدیل را مشاهده کنید. این حیوان با وجود وزن بالایی که دارد در کمترین زمان ممکن می‌تواند غذای خود را شکار کند و فک‌های قوی او کمک می‌کند تا به راحتی بتواند استخوان‌های شکار را بشکند.

بیشتر بخوانید: 9 تا از خطرناک ترین حیوانات جهان کدامند ؟

سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن

 گاو میش آسیایی با وزن 1133 کیلوگرم

رتبه بعدی در لیست حیوان سنگین به ترتیب وزن بیشتر متعلق به گاومیش آسیایی است که از بزرگ‌ترین گونه گاومیش‌های جهان است. این گاومیش‌ها یکی از سنگین ترین حیوانات جهان محسوب می‌شوند که بومی جنوب آسیا می‌باشند.

طول بدن گاومیش‌های آسیایی 2.5 تا 3.5 متر است و وزن آن‌ها تا 2500 پوند می‌رسد. گاومیش‌های نر نسبت به گاو میش‌های ماده 30 درصد بزرگ‌تر هستند. بنابراین اگر از شما سوال کنند سنگین‌ترین حیوان جهان چیست می‌توانید گاومیش‌های آسیایی را به عنوان یکی از سنگین‌ترین حیوانات نام ببرید.

گاومیش‌های آسیایی را می‌توانید در چمن زارها و جنگل‌های همیشه سبز مشاهده کنید. در واقع می‌توان گفت گاومیش‌ها سنگین‌ترین حیوان در جنگل هستند. این حیوانات به صورت گله‌ای که می‌تواند گله های 9 تا 13 تایی باشند، زندگی می‌کنند. این حیوانات سنگین می‌توانند تا مدتی بدون غذا زنده بمانند و غذای آن‌ها معمولا گیاهان و برگ‌ها است.

سنگین ترین حیوانات جهان

گاو وحشی با وزن ۱۴۰۰ کیلوگرم

از جمله حیوان سنگین دیگر می‌توان به گاو وحشی اشاره کرد. گاوهای وحشی یا همان گاوهای کوهان دار آمریکایی از جمله بزرگترین گاوهای جهان محسوب می‌شوند. این حیوانات بومی آمریکای شمالی، آفریقا و اوراسیا هستند. سنگین‌ترین گاو وحشی در جنوب شرقی آسیا پیدا می‌شود که دارای وزنی تا حدود ۱۶۵۰ کیلوگرم (۱.۶۵ تن) است. گاو وحشی آمریکایی نیز می‌تواند وزنی تا حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم داشته باشد. همچنین گاو وحشی آفریقایی تا ۱۱۰۰ کیلوگرم می‌تواند وزن داشته باشد.

حیوان سنگین

تمساح آب شور با وزن ۱۴۵۰ کیلوگرم

تمساح حیوان وحشی دیگری است. شاید تصور کنید کروکودیل از تمساح سنگین‌تر است. اما باید بگوییم تمساح آب شور به مراتب از کروکودیل وزن بیشتری دارد. تقریباً وزن تمساح آب شور تا ۱۴۵۰ کیلوگرم (۱.۴۵ تن) هم می‌رسد. این تمساح هر چیزی را که بتواند شکار کند می‌خورد پس بسیار خطرناک است. اکثر جانداران به ویژه انسان، کانگورو، گوزن کوهی، بز، گاومیش و ‌… در برابر تمساح در امان نیستند و به راحتی می‌توانند یک لقمه چرب شوند. شاید برای شما هم جالب باشد که تمساح آب شور که در اقیانوسیه و جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کنند حتی کوسه‌ها را نیز می‌خورند.

حیوان سنگین

زرافه با 1587 کیلوگرم

یکی از سنگین‌ترین حیوانات روی خشکی زرافه‌ها هستند که به عنوان بزرگ‌ترین پستانداران جهان شناخته می‌شوند. این زرافه‌ها معمولا در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. ارتفاع آن‌ها تا 6 متر و وزن آن‌ها از 2800 تا 3500 پوند می‌رسد. همان طور که می‌دانید پاهای زرافه‌ها بسیار بلند است و این پاها بلند و قوی به آن‌ها کمک می‌کند، تا به راحتی بتوانند از برگ درختان تغذیه کنند. به علاوه این حیوان می‌تواند با سرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود.

در بین حیوانات سنگین وزن به ترتیب می‌توان زرافه‌ها را هفتمین حیوانات سنگین وزن دانست. زرافه‌ها دارای یک زبان تقریبا نیم متری هستند و دارای رژیم غذایی مشابه گاوها می‌باشند. این حیوانات که جزء سنگین‌ترین حیونات کره زمین هستند، این قابلیت را دارند که برای مدت طولانی بدون آب زنده بمانند و دلیل این امر این است که از برگ‌های خاصی تغذیه می کنند.

سنگین ترین حیوان جهان

 اسب آبی با وزن 3400 کیلوگرم

در این مطلب وزن بیشتر حیوانات به ترتیب در نظر گرفته شده است و سنگین ترین حیوانات سنگین به ترتیب وزن بیشتر به شما معرفی شده‌اند و آن ها را به صورت سنگین‌ترین حیوان خشکی و سنگین‌ترین جانور دریایی تفکیک نکرده‌ایم. یکی از سنگین ترین حیوان دنیا اسب آبی می‌باشد که سومین پستاندار در کره زمین در نظر گرفته می‌شود.

این حیوان سنگین می‌تواند دارای وزنی معادل 7500 پوند باشد. اسب آبی اکثر وقت خود را در آب سپری می‌کند تا بتواند بدن خود را خنک نگه دارد. این اسب‌ها در شب بیشتر تغذیه می‌کنند و می‌توانند بیش از 80 پوند چمن را در شب بخورند که این  مقدار معادل تقریبا 36 کیلو گرم چمن است. همچنین این حیوانات سنگین می‌توانند تا 9 متر برای جست و جوی غذا راه بروند.

اسب‌های آبی که در فهرست سنگین‌ترین حیوانات جهان هستند دندان‌های خاصی دارند که این نوع دندان به این حیوان سنگین وزن کمک می‌کند تا بتواند در مدت زمان کمی حجم زیادی علف بخورد.

غذای اسب آبی که سنگین ترین حیوان در جهان است، چمن‌ها و میوه‌های افتاده بر روی زمین می‌باشد. این حیوانات سنگین هیچ گونه غده عروقی ندارند اما دارای نوع خاصی از غدد هستند که یک مایع قرمز رنگ را تولید می‌کند. برخی‌ها باور دارند که وجود این غدد در سنگین‌ترین حیوان روی زمین یعنی اسب آبی به او کمک می‌کند تا بدن خود را خنک کند.

سنگین ترین حیوان دنیا

 کرگدن سفید با وزن 3538 کیلوگرم

از جمله سنگین‌ترین جاندار دنیا می‌توان به کرگدن سفید اشاره کرد. کرگدن‌های سفید می‌توانند سنگین‌ترین حیوان کره زمین باشند و این حیوانات سنگین را دومین حیوان بزرگ زمین می‌دانند. کرگدن‌های سفید که سنگین ترین جانور دنیا روی خشکی است را می‌تواند در قسمت‌های مختلف آفریقا ببینید. همچنین می‌توان گفت کرگدن‌های سفید جز چهار گونه کرگدن بزرگ جهان هستند که وزنی بین 3600 تا 7800 پوند دارند.

کرگدن‌های سفید در واقعیت خاکستری رنگ می‌باشند. این حیوانات جمجمه بزرگ و شاخ‌های بزرگی دارند. کرگدن‌ها معمولا  در گروه‌ها زندگی می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در چمن زارهای بزرگ مشاهده کرد. این حیوانات را به عنوان بزرگ‌ترین جونده جهان می‌شناسند که می‌توانند تا 5 روز بدون آب زنده بمانند.

سنگین ترین حیوان روی زمین

فیل دریایی با وزن ۴ تن

فیل دریایی از دیگر حیوانات سنگین وزن است که می‌تواند تا ۴ تن وزن داشته باشد. در فصل جفت‌گیری بینی این حیوان باد کرده و صدایی شیپور مانند و بلندی خواهد داشت که از فاصله‌های دور نیز قابل شنیدن است. در این فصل فیل‌های دریایی نر به ساحل می‌آیند و معمولاً بین آن‌ها درگیری‌هایی شدیدی صورت می‌گیرد. در این درگیری‌ها فیلی که برنده می‌شود حاکم ساحل شده و برای خود یک حرمسرا می‌سازد تا بیش از ۱۰۰ فیل ماده را در آن جای دهد.

فیل دریایی در بقیه فصل سال برای شکار به دریا می‌رود و گاهی تا ۱ کیلومتری آب رفته و ۲۰ دقیقه نفس خود را حبس می‌‌کند. این حیوانات در دریا به صورت شبانه روزی شکار می‌کنند.

حیوان سنگین

فیل آسیایی با وزن 4989 کیلوگرم

یکی دیگر از حیوانات سنگین دنیا فیل‌های آسیایی هستند که دومین فیل‌های بزرگ در دنیا محسوب می‌شوند. این فیل‌ها بزرگ‌ترین حیوانات در قاره آسیا می‌باشند و وزن یک فیل بالغ تا 11000 پوند می‌رسد. این فیل‌ها بر خلاف فیل‌های آفریقایی گوش‌های کوچکی دارند.

سه گونه اصلی از فیل‌های آسیایی هندی، سریلانکایی و Sumatran می‌باشند. این فیل‌ها حدود 19 ساعت از روز خود را برای خوردن غذا صرف می‌کنند و غذای آن‌ها معمولا شامل علف، میوه، نیشکر و ریشه می‌شود. فیل‌های آسیایی به دلیل داشتن تنه و عاج قوی به خوبی می‌توانند غذا را به شکل مناسب آماده کنند. این نوع فیل‌ها طولانی‌ترین دوران بارداری را نسبت به سایر جانداران دارند که این مدت معادل 23 ماه می‌باشد.

همچنین بخوانید: کدام میوه برای سگ خوب است؟ آیا میوه برای سگ ضرر دارد؟

سنگین ترین جاندار جهان

فیل آفریقایی با وزن 6350 کیلوگرم

می‌توان گفت فیل آفریقایی سنگین وزن‌ترین جانداران کره زمین محسوب می‌شود. یک فیل آفریقایی بالغ می‌تواند تا حدود 14000 پوند وزن داشته باشد. فیل آمریکایی گوش و عاج بزرگ‌تری نسبت به دیگر گونه‌های فیل دارند. این فیل‌ها در جنگل‌های بارانی غرب و آفریقای مرکزی یافت می‌شوند.

حیوان سنگین

کوسه بالگرد با وزن 18000 کیلوگرم: سنگین ترین حیوان خشکی

رتبه بعدی در لیست حیوانات به ترتیب وزن بیشتر متعلق به کوسه بالگرد است که یکی از سنگین ترین حیوانات دریا  است. کوسه بالگرد دارای وزنی حدود 18 تن می باشد. کوسه بالگرد برای این که بتواند آب را از میان آبشش هایش عبور دهد باید حتما به سمت جلو شنا کند.

سنگین ترین حیوان ها به ترتیب وزن

کوسه نهنگ با وزن 20000 کیلوگرم

کوسه نهنگ در واقع یک نهنگ نمی باشد، بلکه آن را با عنوان سنگین ترین ماهی جهان می شناسند که وزن این حیوان تا 20 تن نیز می رسد. این حیوان سنگین وزن می تواند به صورت فعال آب را با کمک آبشش هایش پمپ کند.

سنگین ترین حیوان کدام است

وال با وزن 219000 کیلوگرم: سنگین ترین حیوان دریا

رتبه بعدی در لیست حیوانات به ترتیب وزن بیشتر متعلق به وال است که در واقع رده اول سنگین ترین حیوانات جهان و همچنین دریا به آن تعلق دارد. این حیوان نوعی نهنگ می باشد که وزن این حیوان می تواند به 219 تن نیز برسد.

وزن بیشتر حیوانات به ترتیب

سوالات متداول

سنگین ترین حیوان جهان کدام است؟

سنگین ترین حیوان جهان بر اساس تحقیقات انجام شده می‌تواند وال با وزن تقریبا 219 تن باشد.

سنگین ترین حیوان روی خشکی کدام است؟

می‌توان گفت سنگین ترین حیوان روی خشکی فیل است.

سنگین ترین جانور دریایی کدام است؟

نهنگ آبی سنگین ترین جانور دریایی محسوب می‌شود.

 

جمع بندی

حتما تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که سنگین‌ترین حیوان دریا و یا سنگین‌ترین حیوان به طور کلی در خشکی یا دریا کدام است. یا حیوانات ب ترتیب وزن بیشتر کدام اند؟ به دنبال فهرست حیوانات به ترتیب وزن بیشتر هستید؟

ما در این مطالب سعی کردیم تا شما را با چندین نمونه از سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر آشنا کنیم. همان طور که  متوجه شدید هر کدام از این حیوانات تغذیه خاصی دارند و در مناطق خاصی زندگی می‌کنند.

چنین حیواناتی بدنی بسیار قوی و قدرتمند دارند به گونه‌ای که اکثر آن‌ها می‌توانند بدون هیچ مشکلی چندین روز بدون آب و غذا زنده بمانند؛ زیرا آن‌ها این قابلیت را دارند تا بتوانند از انرژی موجود در بدن خود تغذیه کنند. اگر می خواستیم تعداد بیشتری حیوان معرفی کنیم در لیست حیوانات به ترتیب وزن بیشتر خرس پاندا نیز جای داشت. شما چه حیوان سنگین دیگری می­شناسید؟ خوشحال می ­شویم از بخش نظرات با ما در میان بگذارید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا