آرایشی و زیباییآموزشچطوردانستنی هامراقبت و سلامتی

بهترین روش های از بین بردن موهای زائد برای همیشه و دائمی

موهای بدن یک پدیده طبیعی در بین زنان و مردان است؛ اما وقتی کسی موهایش بیش از حد ضخیم و تیره می‌شود و فرد احساس می‌کند که یک فرش را روی بدن خود حمل می‌کند، چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ بیشتر مردم دنیا ترجیح می‌دهند پوستی بدون مو و صاف داشته باشند؛ بنابراین به دنبال روش‌های مختلف از بین ‌بردن موهای زائد برای همیشه خانگی یا غیرخانگی هستند. در این مقاله از فارسی‌رو روش‌های از بین بردن موهای زائد دائمی را بررسی خواهیم کرد؛ همچنین خواهیم گفت که آیا روش‌های از بین بردن موهای زائد برای همیشه طبیعی و خانگی وجود دارد یا خیر.

بهترین راه های از بین بردن دائمی موهای زائد برای همیشه

خوشبختانه تکنیک‌های متعددی برای از بین بردن دائمی موهای زائد وجود دارد که شامل استفاده از دستگاه‌های لیزر و IPL می‌شود. روش‌های سریع‌ برای رفع موهای زائد برای همیشه وجود ندارد. در استفاده از کرم‌های موبر یا اصلاح که روش‌های سریعی برای از بین بردن موهای زائد هستند نتیجه اغلب موقتی است و فقط برای چند روز باقی می‌ماند. در زیر روش‌های دائمی برای از بین بردن موهای بدن آورده شده است.

لیزر موهای زائد

یک روش از بین بردن موهای زائد دائمی لیزر موهای زائد است. این روش از زمانی که برای اولین بار در دهه 1990 وارد بازار شد به سرعت محبوبیت پیدا کرد. محبوبیت لیزر موهای زائد تا حد زیادی به توانایی آن در ازبین‌بردن نیمه‌دائمی موهای زائد نسبت داده می‌شود. لیزر موهای زائد با شلیک یک پرتو نور متمرکز بر روی فولیکول‌های مو عمل می‌کند و در نتیجه ب هاز بین بردن دائمی موهای زائد کمک می‌کند. برخلاف اپیلاسیون، این روش نتایج فوری به همراه ندارد؛ اما پس از گذشت چند هفته موهای مرده می‌ریزند و پس از گذشت یک دوره طولانی دوباره ظاهر می‌شوند.

استفاده از نور پالس شدید (IPL)

روش دیگر از بین بردن موهای زائد دائمی نور پالسی شدید است که شباهت زیادی به لیزر موهای زائد دارد. درست مانند لیزر موهای زائد، روش حذف موهای زائد IPL از نور برای گرم‌کردن موهای بدن استفاده می‌کند و به فولیکول‌ها آسیب می‌رساند تا از رشد سریع موها جلوگیری کند. این روش به جای استفاده از پرتوهای لیزر برای گرم‌کردن مو از طیف نوری جامعی استفاده می‌کند که تمرکز کمتری دارد؛ در نتیجه جلسات بیشتری نسبت به جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد مورد نیاز است.

در IPL علی‌رغم طولانی‌شدن زمان علاوه بر اینکه قسمت وسیع‌تری از سطح بدن تحت پوشش قرار می‌گیرد، نتایج بهتری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این روش از بین بردن دائمی موهای زائد اغلب نسبت به لیزر موهای زائد ارزان‌تر است؛ اما از آنجایی که برای لیزر موهای زائد نیاز به جلسات بسیار بیشتری است، در نهایت هزینه آن بیشتر می‌شود. بهترین گزینه خرید دستگاه IPL خانگی است که در دراز مدت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

همچنین بخوانید: ماسک مو خانگی | بهترین ماسک خانگی برای تقویت موهای آسیب دیده

الکترولیز برای برای از بین بردن موهای زائد دائمی

الکترولیز شامل استفاده از فرکانسهای رادیویی موج کوتاه است که از طریق سوزن‌های ریز که مستقیماً در فولیکولهای مو قرار می‌گیرند برای از بین بردن موهای زائد دائمی انجام می‌شود. هدف این است که فولیکول مو را از بین ببرید تا رشد جدید مو تحریک نشود. این روش باید توسط متخصص پوست یا یک متخصص الکترولیز معتبر انجام شود. برخلاف سایر گزینه‌ها برای از بین بردن دائمی موهای زائد الکترولیز یک راه حل دائمی توسط سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود. در این روش برای کسب بهترین نتیجه به جلسات متعددی نیاز خواهید داشت.

بیشتر افراد هر هفته یا دو هفته به جلسات تکرار نیاز دارند. الکترولیز را می‌توان در هر نقطه از بدن انجام داد و برای بیشتر انواع پوست کار می‌کند. شایع‌ترین عارضه جانبی درد و قرمزی ناشی از تحریک پوست است. عوارض جانبی نادر اما جدی شامل زخم و عفونت از سوزن‌ها  و همچنین کلوئیدها (رشد بیش از حد بافت اسکار) است.

از بین بردن موهای زائد برای همیشه

از بین بردن موهای زائد برای همیشه در خانه امکانپذیر است؟

اگر به دنبال راهی برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه به روش خانگی هستید، باید بگویم از بین بردن موهای زائد برای همیشه درمان خانگی ندارد که از طریق آن بتوانید از شر موهای صورت و بدن خود خلاص شوید. با این حال تکنیک‌های مختلفی برای حذف موهای زائد وجود دارد که می‌تواند نتایج خوبی در حدود ۴ هفته داشته باشد. این روش‌ها عبارتند از:

اپیلاسیون

نتایج اپیلاسیون می‌تواند حدود 3-4 هفته باقی بماند. اپیلاسیون می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود. معمولاً برداشتن موها بیشتر طول می‌کشد و معمولاً توسط یک متخصص انجام می‌شود که ممکن است گران باشد؛ همچنین افراد می‌توانند بدن خود را به تنهایی در خانه از طریق نوارها و موم‌های مخصوصی که در بازار وجود دارد اپیلاسیون کنند. اپیلاسیون را می‌توان در تمام بدن از جمله صورت انجام داد.

موم گرم و ذوب‌شده به صورت نواری بر روی پوست مالیده می‌شود و در جهت مخالف رشد مو کنده می‌شود. موم محکم به مو می‌چسبد و گرما باعث می‌شود فولیکول‌های مو کمی گشاد شوند و در نتیجه کل مو از جمله ریشه آن برداشته شود. با اپیلاسیون منظم از آنجایی که کل موهای ریشه برداشته می‌شوند موهای جدید رشد کرده به مرور ضعیف‌تر می‌شوند و از این رو اپیلاسیون راحت‌تر شده و کمتر دردناک خواهد بود.

افرادی که دارای پوست بیش از حد حساس هستند ممکن است بعد از اپیلاسیون دچار قرمزی، سوزش و تورم قابل توجهی شوند. هنگامی که فرد تحت درمان‌های پوستی دیگری مانند لایه‌برداری پوست، داروهای موضعی یا درمان‌های لیزری قرار می‌گیرد، اپیلاسیون ممکن است منع مصرف داشته باشد. از این رو توصیه می‌شود در این مورد با پزشک مشورت کنید.

در اپیلاسیون منظم‌ خطر ایجاد موهای زیر پوستی وجود دارد. این را می‌توان با لایه‌برداری کامل پوست قبل از اپیلاسیون به حداقل رساند تا سلول‌های مرده و ناخالصی‌هایی که می‌توانند فولیکول‌های مو را مسدود کرده و باعث رشد موهای زیر پوستی شوند از بین برود. همچنین در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی خطر عفونت پس از اپیلاسیون وجود دارد. قبل از تکرار اپیلاسیون، موها باید حداقل یک چهارم اینچ دوباره رشد کنند، به این معنی که فرد قبل از اینکه بتواند دوباره اپیلاسیون کند، باید دوره ای از موهای بدنش را پشت سر بگذارد. با این حال، کرم های موبر و موبر را می توان استفاده کرد زیرا با هر طول موی کار می کنند.

همچنین بخوانید: علت موخوره مو و راه درمان آن + بهترین ماسک برای موخوره شدید

از بین بردن موهای زائد برای همیشه در خانه

شکرگذاری

شکرگذاری یک روش قدیمی برای حذف موهای زائد است که محبوبیت زیادی را به دست آورده است و در خانه یا توسط یک متخصص انجام می‌شود. در این روش از یک دستور ساده از شکر، آب لیمو و آب برای ایجاد خمیر استفاده می‌شود و در خانه نیز قابل تهیه‌کردن است. خمیر روی پوست مالیده می‌شود و سپس در جهت مخالف رشد مو کنده می‌شود. در این روش نیز مانند اپیلاسیون موها از ریشه کنده می‌شوند و نتیجه آن 3-4 هفته باقی می‌ماند. قبل از تکرار شکر موها باید حداقل یک چهارم اینچ دوباره رشد کنند. شکر‌گذاری نسبت به اپیلاسیون درد کمتری دارد و آسیب کمتری به پوست وارد می‌کند.

همچنین بخوانید: راز شادابی پوست بدن، دست و پا | برای شاداب کردن پوست چکار کنیم؟

از بین بردن موهای زائد دائمی

نخ زنی

نخ برای از بین بردن مو های زائد از نواحی کوچک مانند صورت روش مناسبی است. ریشه موها را از بین می‌برد و بسیار دقیق است؛ بنابراین برای فرم‌دادن به ابروها ایده آل است. این فرآیند سریع است؛ زیرا از یک نخ برای کندن چندین مو به طور همزمان استفاده می‌شود. این کار معمولاً توسط یک حرفه‌ای انجام می‌شود؛ اما می‌توان تکنیک نخ را از یک حرفه یا از تماشای فیلم‌های آموزشی آنلاین یاد گرفت. نتایج می‌تواند 3-6 هفته باقی بماند؛ اما بسته به رشد مو می‌تواند متفاوت باشد. درد، ناراحتی و قرمزی در طول نخ‌زنی رایج است. افرادی که پوست بسیار حساس دارند ممکن است پس از این کار دچار قرمزی، تورم و سوزش قابل‌ توجهی شوند.

زردچوبه

زردچوبه یک ادویه طبیعی است و اعتقاد بر این است که خاصیت از بین بردن موهای زائد دایمی دارد. این گیاه حاوی مواد شیمیایی طبیعی است که با تضعیف ریشه مو، رشد مو را کند یا متوقف می‌کند. نتایج آهسته هستند و مانند اصلاح یا اپیلاسیون چشمگیر نیستند؛ اما ممکن است در کنار سایر تکنیک‌های از بین بردن موهای زائد بدن دائمی در درازمدت استفاده شود. زردچوبه برای اکثر مردم بی خطر است؛ همچنین به کاهش رنگدانه و التهاب کمک می‌کند. علاوه بر این دارای خواص ضد میکروبی نیز هست.

زردچوبه را می‌توان هر روز به صورت روغن زردچوبه (بعد از یک ساعت باید شسته شود) یا ماسک‌های خانگی در سراسر بدن مالید. زردچوبه را می‌توان با لیمو، عسل، آرد گرم، شیر یا ماست مخلوط کرد و به صورت خمیر درآورد؛ سپس روی پوست مالیده و اجازه داد خشک شود. هنگامی که ماسک خشک شد، می‌توان آن را به آرامی پاک کرد.

همچنین بخوانید: اسکراب بدن چیست + بهترین اسکراب های بدن خانگی و فواید آن ها

از بین بردن دائمی موهای زائد در منزل

سوالات متداول

آیا از بین بردن موهای زائد برای همیشه بدون لیزر ممکن است؟

با استفاده از روش IPL و الکترولیز نیز می‌توان موها را به صورت تقریبا دائمی از بین برد.

آیا از بین بردن موهای زائد برای همیشه با خمیر دندان ممکن است؟

خیر، روش از بین بردن موهای زائد با خمیر دندان برای همیشه استفاده نمی‌شود و پس از مدتی موها دوباره رشد می‌کنند.

آیا برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه طب سنتی راه حلی دارد؟

روش طب سنتی به صورت دائمی نمی‌تواند موهای زائد را از بین ببرد.

آیا از بین بردن موهای زائد برای همیشه با وازلین ممکن است؟

استفاده از وازلین برای از بین بردن موهای زائد دائمی محسوب نمی‌شود.

جمع‌بندی

راه‌های متنوعی برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه از بدن وجود دارد که برخی از آن‌ها اثری طولانی دارند و در برخی دیگر پس از مدت کوتاهی موهای بدن رشد می‌کند. منظور از روش دائمی از بین رفتن موهای زائد همان روش‌هایی است که تاثیر درازمدت دارند؛ مانند لیزر که پس از مدت طولانی موها دوباره رشد کرده و نیاز است که عمل لیزر مجددا تکرار شود. روش‌هایی که به نام روش‌های از بین بردن موهای زائد دائمی معروف هستند روش‌های الکترولیز، لیزر و IPL هستند که به دلخواه شما می‌توانند انتخاب شوند.

روش‌های خانگی از بین بردن موهای زائد برای همیشه طبیعی معمولا به صورت دائم و طولانی‌مدت اثر ندارند؛ اما می‌توانند تا حدود 4 هفته شما را از شر موهای زائد خلاص کنند. برای از بین بردن دائمی موهای زائد در منزل از اپیلاسیون، شکرگذاری، استفاده از روغن و ماسک‌های زردچوبه می‌باشد که علاوه بر خاصیت موبری باعث روشن‌شدن پوست، کاهش التهاب و کاهش عفونت پوست شما می‌شود.

از تمامی روش‌های دائمی یاد شده می‌توان برای از بین بردن موهای زائد مردان برای همیشه استفاده کرد. اگر تجربه‌ای در زمینه استفاده از روش‌های ذکرشده برای از بین بردن موهای زائد بدن دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا