دکوراسیون اتاق خوابآموزشتزیینات خانهچه چیزیدانستنی هادیزاین و دکوراسیوننکات

فنگ شویی اتاق خواب: آموزش کامل قوانین فنگشویی اتاق خواب

فنگ شویی علمی است که با استفاده از اصول فلسفی و قواعدی خاص به شما کمک می‌کند که چیدمان بهتری برای خانه‌ی خود داشته باشید. این علم معتقد است همه‌چیز انرژی دارد و شما با استفاده از برخی نمادها می‌توانید این انرژی را به خانه‌ی خود تزریق کنید. در علم فنگ شویی، اتاق‌خواب مهم‌ترین قسمت خانه است؛ همین امر سبب اهمیت فنگ شویی اتاق خواب شده است.

گرچه فنگ شویی پذیرایی نیز اهمیت زیادی دارد اما اتاق‌خواب را باید مرکز آرامش خانه بدانید؛ بنابراین باید ابتدا قوانین فنگ شویی اتاق خواب را شناخته و سپس این قوانین را عملی کنید. برای شناخت این اصول و قواعد با سایت فارسی رو همراه باشید.

فنگ شویی اتاق خواب

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب جدید و مدرن

فنگ شویی اتاق خواب چیست؟

فنگ شویی اتاق خواب چگونه است؟ برای داشتن یک اتاق‌خواب و یا نشیمن زیبا شما باید علاوه بر چیدمان شیک، در آن احساس آرامش و امنیت داشته باشید. فنگشویی اتاق خواب این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید با شیوه‌هایی درست و اصولی این آرامش و امنیت را به خانه خود دعوت کنید. درواقع فنگ شویی مانند هر علم دیگری دارای نمادهایی است که هرکدام از آن نمادها شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری می‌کنند. چنانچه به دنبال خواب راحت در اتاق‌خواب باشید و یا روابط عاشقانه برای شما در درجه اول اهمیت باشند، باید از نماد مخصوص به هدف مورد‌نظر استفاده کرده و انرژی مثبت آن را جذب کنید.

واضح است که فنگ شویی اتاق خواب زن و شوهر متفاوت است و شما باید برای رسیدن به هدف خود اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. نکته مهم در این امر این است که نباید نمادهای فنگ شویی را در مکان‌هایی با انرژی منفی قرار دهید؛ زیرا در این صورت نتیجه موردنظر شما به‌دست نمی‌آید.

فنگشویی اتاق خواب

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه های کوچک!

اصول و قوانین فنگ شویی در اتاق خواب

برای داشتن یک اتاق‌خواب زیبا و پرانرژی شما باید با اصول و قواعد چیدمان اتاق آشنا باشید. فنگ شویی اتاق خواب این امکان را به شما می‌دهد که با اطلاعاتی درست و کاربردی این کار را انجام دهید. اصول و قوانین فنگشویی اتاق خواب باعث می‌شوند که علاوه بر خواب راحت، حس امنیت، سلامتی، شادابی و رابطه‌ای عمیق‌تر را نیز تجربه کنید. برای شناخت این اصول با ما همراه باشید.

 • آرامش اصل اول و کلیدی در فنگ شویی اتاق خواب است که باید برای آن در چیدمان اتاق خود نهایت دقت را به‌کار بگیرید. در علم فنگشویی اتاق خواب، قرار دادن تخت در راستای درب ورودی و یا زیر پنجره، استفاده از چیدمان شلوغ و نامتعادل، استفاده از رنگ‌های تند و زننده، وجود قفسه کتاب‌ها در اتاق‌خواب و حتی استفاده از آینه، همگی مخل آرامش هستند و انرژی‌های منفی به همراه دارند.
 • اصل دوم در فنگ شویی اتاق خواب، داشتن حس اعتماد و امنیت است. شما باید همه‌ی تلاش خود را به‌کار بگیرید تا در اتاق‌خواب خود با امنیت و آرامش استراحت کنید. برای این کار در ابتدا تاج تخت خود را ثابت کرده و به دیوار تکیه دهید و همچنین تخت خود را در مکانی قرار دهید که به تمام اتاق‌خواب خود تسلط داشته باشید. هنگام خواب درب اتاق خود را ببندید و با آرامش تمام استراحت کنید و سعی کنید از خوابیدن در نزدیک قفسه‌ها و اشیاء سنگین خودداری کنید.
 • اصل مهم دیگر این است که سلامت جسمی شما در اتاق‌خواب تضمین شود. برای این کار چهارچوب تخت خود را چوبی یا پارچه‌ای انتخاب کنید و سعی کنید از تشک طبی استفاده کنید. هوای اتاق خود را کاملا مطبوع نگه دارید و تا حد ممکن از وسایل الکترونیکی همچون تلویزیون، مودم و… در اتاق‌خواب خود استفاده نکنید.
 • اصل چهارم در فنگ شویی اتاق خواب این است که انرژی منفی را از خود دور کرده و انرژی مثبت را به اتاق خود دعوت کنید. در این راستا شما باید زیر تخت خود را خالی کرده و اتاق را آن‌گونه که دوست دارید تزیین کنید. از وسایل موردعلاقه خود استفاده کنید و فضای اتاق‌خواب را همیشه مرتب حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: پارتیشن شیشه ای سرویس بهداشتی، مات یا شفاف؟

تخت خواب و درب در یک راستا نباشند!

یکی از اصول فنگ شویی اتاق خواب این است که تخت خواب در راستای درب اتاق قرار نگیرد. زیرا از درب اتاق انرژی زیادی وارد اتاق می شود و اگر تخت خواب مستقیما در راستای این جریان باشد شما آرامش لازم برای خوابیدن را دریافت نمی کنید و راحت خوابتان نمی برد. البته بسیاری از افراد با توجه به مساحت کوچک اتاق مجبورند که تخت خواب را در راستای درب قرار دهند، در این مواقع توصیه می کنیم یا از گوی کریستالی فنگ شویی در پشت درب استفاده کنید و یا یک مبل پایین تخت بگذارید تا انرژی های وارده را کاهش دهند. 

زیر پنجره نخوابید! 

پنجره نیز از دیگر ورودی های انرژی است که اگر در هنگام خواب در معرض آن قرار بگیرید، در خوابتان اختلال ایجاد می شود. لازم به ذکر است که علاوه انرژی و بادی که از درز پنجره ها عبور می کند نیز آرامش شما را بهم می زند. پس تا حد امکان تخت را زیر پنجره نگذارید و یا پنجره را به خوبی درزگیری کنید. همچنین از پرده ضخیم برای آن استفاده کنید. 

در دکوراسیون اتاق خواب تعادل را رعایت کنید! 

زمانی که در انتخاب و چیدمان وسایل اتاق خواب و یا هر محیط دیگری تعادل را رعایت کنید، به آن فضا آرامش می دهید. طبق اصول فنگ شویی برای ایجاد تعادل باید برخی وسایل اتاق خواب مانند پاتختی، کوسن های تخت و آباژور را به صورت جفت و یکسان خریداری کنید و آن ها را متقارن بچینید. 

در اتاق خواب از رنگ خنثی استفاده کنید. 

یکی از اصول فنگ شویی اتاق خواب انتخاب رنگ درست است. رنگی که آرامش دهنده باشد تا خوابی راحت را برای شما به ارمغان بیاورد. رنگ های خنثی مانند سفید، کرم و شکلاتی از نظر فنگ شویی بهترین رنگ برای تخت، کمد، دیوارها و پرده اتاق خواب است. 
توجه داشته باشید که رنگ های پاستیلی سبز یا آبی نیز برای اتاق خواب مناسب هستند. از رنگ های جذاب و گرم مانند زرد، نارنجی، قرمز و صورتی می توانید در دکوریجات کوچک استفاده کنید تا فضای اتاق کسل کننده و یکنواخت نباشد. 

در اتاق خواب قفسه کتاب قرار ندهید! 

یکی از نسانه های فنگ شویی بد استفاده از کتابخانه و قفسه کتاب در اتاق خواب است. زیرا طبق نظر کارشناسان فنگ شویی آن ها انرژی فعال دارند و آرامشتان را برهم می زنند. پس کتابخانه را به جایی دیگر از اتاق خواب منتقل کنید و تنها کتابی که قبل از خواب مطالعه می کنید را همراه خود داشته باشید. 

در اتاق خواب آینه ممنوع! 

طبق اصول فنگ شویی وجود آینه در اتاق خواب ممنوع است. زیرا آینه دارای سطح بازتاب دهنده است که میزان انرژی فضا را افزایش می دهد و آرامش قبل از خواب را بر هم میزند. پس تا جایی که می توانید از آینه در اتاق خواب استفاده نکنید. 
اما امروزه اکثر میز آرایش و آینه ها در اتاق خواب قرار می گیرد، پس اگر مجبورید که آینه را در اتاق خواب قرار دهید، آن را مقابل تخت خواب نگذارید. 
همچنین توجه داشته باشید که هنگام خواب به آینه دید نداشته باشید تا باعث بروز استرس و اضطراب در وجودتان نشود. اگر این حالت به جود آمد پیشنهاد می کنیم یا آینه را جابه‌جا کنید و یا با یک پارچه آن را بپوشانید. 

از آب و گیاهان در اتاق خواب استفاده نکنید! 

طبق نظر کارشناسان فنگ شویی، گیاهان و آب انرژی فعال یانگ دارند که بودن آن ها در اتاق خواب آرامش و سکون را بر هم می زند. پس اگر آکواریم و یا گیاهی در اتاق خواب دارید حتما آن را جابه. جا کنید. حتی متخصصان می گویند از تابلو هایی با مضمون آب، دریا، رودخانه و آبشار نیز در اتاق خواب استفاده نکنید. 
 

چیدمان اتاق خواب بر اساس فنگ شویی

بر اساس علم فنگ شویی چیدمان اتاق‌خواب باید مطابق با اصول و قواعد انجام گیرد تا شما در آن نهایت آرامش و امنیت را تجربه کنید. برای این کار ابتدا باید فنگ شویی اتاق خواب را شناخته و سپس قواعد آن را در اتاق‌خواب خود پیاده کنید. در این علم شما باید برای استفاده از هر وسیله در اتاق‌خواب خود نهایت دقت و ظرافت را به‌کار گیرید. در این علم حتی نحوه و مکان قرار گرفتن وسایل نیز اهمیت دارد.

شما باید نهایت تلاش خود را برای افزایش آرامش و حس امنیت در این اتاق به‌کار ببرید؛ مثلا از شلوغی بیش‌ازحد، رنگ‌های زننده، دکوری‌های پرخطر، ابزارهای الکترونیکی و…در اتاق‌خواب خود استفاده نکنید. در مقابل از رنگ‌های خنثی و پاستلی استفاده کنید و تخت خود را در مکان امن و دور از در ورودی قرار دهید؛ همچنین مکان اتاق‌خواب را جوری انتخاب کنید که کمترین صدا و انرژی منفی به آن وارد شود.

رنگ اتاق خواب در فنگ شویی

فنگ شویی اتاق‌ خواب به شما کمک می‌کند که برای ایجاد توازن و تعادل در اتاق‌خواب و داشتن حس موردنظر خود بهترین رنگ را انتخاب کنید. اگر شما به دنبال فنگ شویی ثروت در اتاق خواب باشید رنگ اتاق‌خواب شما با زمانی که به دنبال عشق و انرژی هستید کاملا متفاوت است. طبق اصول فنگشویی اتاق خواب برای داشتن عشق و حرارت بیش‌تر در روابط خود شما باید از عناصر آتش و رنگ‌های گرم استفاده کنید. رنگ‌هایی همچون قرمز، بنفش، نارنجی و زرد پررنگ را با دیگر رنگ‌ها ترکیب کرده و به هدف موردنظر خود نزدیک شوید. اگر به دنبال روابط بادوام و پرقدرت هستید بهتر است رنگ اتاق‌خواب خود را خاکی یا بژ انتخاب کنید.

استفاده از رنگ‌ها و عناصر فلزی همچون خاکستری و سفید در اتاق‌خواب، کارآمدی و دقت شما را بالا می‌برد. ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که به دنبال حس صلح و آرامش بیش‌تری هستند؛ در این صورت رنگ‌های روشن و ملایم همچون آبی روشن، صورتی روشن و سبز روشن برای شما بهترین گزینه هستند. استفاده درست از رنگ‌ها در کنار سایر اصول و عناصر فنگ شویی به شما کمک می‌کنند فنگ‌ شویی اتاق‌خواب را به بهترین شکل ممکن به‌کار ببرید.

همچنین بخوانید: ترکیب رنگ اتاق خواب | بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

فنگشویی اتاق خواب زن و شوهر

متخصصان علم فنگ شویی معتقد هستند که عشق نیز مانند هر چیز بارزش دیگری نیاز به مراقبت و توجه دارد. در میان راه‌های مختلف برای این مراقبت، توجه به فنگ شویی اتاق‌ خواب اهمیت زیادی دارد. شما باید اصول فنگ شویی اتاق‌ خواب زن و شوهر را بشناسید و این اصول را در اتاق خود به‌کار بگیرید.

 • طبق اصول فنگ شویی عشق دارای جهت است و شما باید اتاق‌خواب خود را در جهت مناسب انتخاب کنید. جهت عشق در خانه شمال غربی است؛ بنابراین برای داشتن عشقی عمیق‌تر به این جهت توجه کنید.
 • رنگ عشق در فنگ شویی سفید، صورتی و قرمز است؛ بنابراین دکوراسیون اتاق خود را از ترکیب این رنگ‌ها انتخاب کنید.
 • اتاق خواب خود را کاملا از محیط کار خود جدا کنید و هر چیزی که شما را به یاد شغلتان می‌اندازد را حذف کنید. پوشه، مدارک و حتی کیف کار می‌تواند انرژی منفی داشته باشد.
 • استفاده از اشیاء خشن و یا تابلوهای تیره و غمگین در اتاق‌خواب ممنوع است؛ زیرا ممکن است باعث اختلاف میان زن و شوهر گردد.
 • مکان تخت خود را جایی انتخاب کنید که روبه‌روی در یا زیر پنجره نباشد و سه طرف آن نیز آزاد باشد.
 • نماد عشق در فنگشویی اتاق خواب اردک است؛ بنابراین حتما از مجسمه دو اردک به‌صورت جفت و متعادل استفاده کنید. بهتر است این مجسمه‌ها در قسمت شمال غربی اتاق شما قرار گیرند.
 • گل‌های تازه و مخصوصا رز قرمز دارای انرژی زیادی هستند بنابراین تا حد امکان حتما از یک گلدان تازه در اتاق‌خواب خود استفاده کنید.
 • شمع نیز به‌اندازه گل اهمیت دارد؛ بنابراین گاهی در اتاق‌خواب خود یا روی یک میز دو نفره شمع روشن کنید.

همچنین بخوانید: 12 گل و گیاه فنگ شویی: اهمیت گیاهان و گل فنگ شویی در خانه

فنگشویی اتاق خواب زن و شوهر

 

فنگ شویی اتاق خواب نوزاد

اگر شما به دنبال چیدمان اتاق نوزاد خود هستید باید به اصول فنگ شویی اتاق‌ خواب نوزاد توجه کرده و آن‌ها را به‌درستی اجرا کنید. متخصصان فنگ شویی معتقد هستند که نوزاد تمام حس‌های مثبت و یا انرژی‌های منفی را درک می‌کند؛ بنابراین ایجاد حس آرامش، امنیت، عشق و سلامتی در اتاق نوزاد کاملا ضروری است. برای انجام فنگ شویی اتاق‌خواب به اصولی که در ادامه خواهیم گفت توجه کنید.

 • از رنگ‌های ملایم و پاستلی برای اتاق‌خواب نوزاد خود استفاده کنید. این کار آرامش نوزاد را به دنبال دارد.
 • اجازه دهید نور خورشید کنترل‌شده به اتاق نوزاد شما بتابد. این کار در رشد و سلامت نوزاد تاثیر دارد.
 • مناسب‌ترین مکان را برای قرار دادن تخت نوزاد انتخاب کنید. این کار آرامش نوزاد شما را به همراه خواهد داشت.
 • جنس لباس، روتختی، فرش و حتی اسباب‌بازی‌های نوزاد خود را از الیاف طبیعی تهیه کنید؛ همچنین به‌جای پلاستیک از چوب استفاده کنید.
 • دکور و لوازم تزئینی اتاق نوزاد را با الهام از طبیعت انتخاب کنید؛ مثلا سعی کنید از تابلو‌ها یا حتی کاغذدیواری با طرح گل استفاده کنید.
 • طبق اصول فنگ شویی لوازم و دکوری‌های نوک‌تیز مناسب اتاق نوزاد نیستند.

با رعایت اصول ذکرشده شما می‌توانید بهترین چیدمان با کمترین انرژی منفی و بیش‌ترین انرژی مثبت را برای اتاق نوزاد خود انتخاب کنید.

فنگشویی اتاق خواب نوزاد

بیشتر بخوانید: ست کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی (پرده، فرش، مبل)

فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

اتاق کودک و نوجوان نیز همچون اتاق زن‌وشوهر یا اتاق نوزاد دارای اصولی تحت عنوان فنگ شویی اتا‌ق خواب کودک است. در ادامه به مهم‌ترین اصول در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

کودک نیاز به حس آرامش و شرایط مطلوب برای رشد دارد؛ بنابراین از اسباب‌بازی‌هایی که دارای رنگ تند هستند و انرژی زیادی از کودک می‌گیرند استفاده نکنید.

 • اتاق کودک یا نوجوان شما باید در مکانی دنج از خانه قرار گیرد.
 • استفاده از رنگ‌های متناسب با روحیات نوجوان و کودک برای اتاق‌خواب الزامی ‌است.
 • استفاده از دکوراسیون و اسباب‌بازی‌های امن در اتاق کودک و نوجوان.
 • در انتخاب تابلوها و لوازم تزئینی از رنگ‌های شاد و سرزنده استفاده کنید.
 • اتاق کودم و مخصوصا نوجوان خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که شرایط تغییر چیدمان وجود داشته باشد.
 • اتاق نوجوان باید محیطی امن و مناسب برای مطالعه و استراحت باشد.
 • در انتخاب نوع دکوراسیون و چیدمان اتاق نوجوان حتما از او نظرخواهی کنید. این کار اعتمادبه‌نفس فرزند شما را بیش‌تر می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب کودکان پسر و دختر

فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

فنگ شویی اتاق خواب دختر

چیدمان اتاق‌خواب دخترانه از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است و برای چیدن آن باید طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب دختر عمل کنید. شما باید ابتدا به روحیات و سن فرزند خود توجه کنید و پس از آن مناسب‌ترین مکان را با بهترین چیدمان انتخاب کنید. شناخت روحیات دخترها اهمیت زیادی دارد زیرا آن‌ها معمولا در مقایسه به پسرها شکننده‌تر هستند. رنگ از عناصر مهم چیدمان اتاق دخترانه است؛ زیرا در تحریک احساسات آن‌ها یا ایجاد حس آرامش و امنیت نقش کلیدی دارد. برای انتخاب رنگ مناسب شما باید معمولا از رنگ‌های آرام و پاستلی استفاده کنید و رنگ‌های گرم و تند را کنار بگذارید.

توجه کنید که اتاق دختر خوب را وابسته به رنگ صورتی نکنید و سعی کنید از ترکیب دو یا چند رنگ متناسب استفاده کنید. سن نیز اهمیت زیادی دارد و شما باید توجه کنید که فرزندتان در چه سنی است و چه نیازهایی دارد. اگر دختر شما کودک است به رشد و بازی نیاز دارد و اگر نوجوان است به مطالعه. این نیاز در جوانی تغییر می‌کند و همین مساله نوع چیدمان و رنگ را نیز تغییر می‌دهد. با توجه به سن فرزند خود اصول گفته‌شده برای اتاق کودک یا نوجوان را رعایت کنید و دقت کنید که داشتن حس امنیت برای دخترها بسیار لازم و ضروری است.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ دیوار اتاق خواب دخترانه شیک و جدید

فنگشویی اتاق خواب دختر

فنگ شویی اتاق خواب پسر

در مورد اصول فنگ شویی اتاق‌ خواب پسر باید گفت پسرها اگرچه حساسیت دخترها را ندارند اما برای آن‌ها حفظ اعتماد‌به‌نفس و ایجاد حس قدرت معمولا در درجه اول اهمیت قرار دارد. اتاق فرزند خود را به نحوی انتخاب کنید که در آن احساس راحتی کند و آن را حریم شخصی خود بداند. از رنگ متناسب استفاده کنید و با توجه به سن فرزند خود شرایط محیط را برای کار، مطالعه و یا بازی فراهم کنید. توجه کنید که نزدیکی و صمیمیت با فرزند خود شما را در چیدمان بهتر کمک خواهد کرد.

یکی از اصول فنگ شویی این است که شما فرزند خود را درک کنید به‌طوری که برای چیدمان اتاق بتوانید خود را در جایگاه او قرار دهید. رنگ‌های گرم برای اتاق پسرها متناسب است اما استفاده زیاد و غیرمتعارف از آن می‌تواند سبب ایجاد حس خشونت در آن‌ها شود. بنابراین سعی کنید طبق اصول ذکرشده و متناسب با سن و نیاز فرزند خود بهترین چیدمان را در نظر بگیرید.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق پسرانه شیک از کودک تا بزرگسال

فنگشویی اتاق خواب پسر

 

سوالات متداول

رواج علمی به نام فنگ شویی و تاثیر آن در چیدمان بهتر خانه در کنار نمادهای گوناگونی که در این علم وجود دارد سبب شده است که سوالات گوناگون در ذهن افراد شکل بگیرد. ما در ادامه به پرتکرارترین این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چگونه اتاق خود را فنگ شویی کنیم؟

برای فنگشویی اتاق خواب خود ابتدا اصول فنگ شویی را شناخته و سپس توجه کنید که به دنبال جذب چه انرژی و رسیدن به چه هدفی هستید. طبق اصول گفته‌شده و هدف موردنظر شما باید چیدمان،رنگ، دکور و حتی نور اتاق خود را تنظیم کنید.

جمع بندی

داشتن خانه‌ای زیبا با بهترین دکوراسیون، می‌تواند برای هر فرد ایده‌آل و موردپسند باشد. افراد معمولا علاقه دارند که هنگامی‌که وارد خانه خود می‌شوند از آرامش و دکوراسیون آن غرق لذت شوند. از طرفی خانه مظهر آرامش و نماد امنیت است؛ بنابراین باید برای آن نهایت تلاش را به‌کاربرد. فنگ شویی این قدرت را به شما می‌دهد که درعین‌حال که چیدمانی زیبایی دارید بیش‌ترین انرژی مثبت را وارد خانه خود کنید.

برای این کار شما باید فنگشویی اتاق‌ خواب را به‌درستی بشناسید و قوانین مربوط به آن‌ها را به‌درستی اجرا کنید. ما در این مقاله قوانین فنگ شویی اتاق‌ خواب و چیدمان صحیح را در ارتباط با اتاق زن و شوهر، دختر، پسر، کودک و حتی نوزاد را برای شما شرح دادیم؛ اگر شما هم در این زمینه تجربه یا سوالی دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید. به نظر شما فنگ شویی اتاق خواب یعنی چی؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا