دیزاین و دکوراسیونتزیینات خانهطراحی داخلی

ست کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی (پرده، فرش، مبل)

مطالعه روان‌شناسی و زیبایی‌شناسی، نشان می‌دهد که هماهنگی بین اجزای دکوراسیون داخلی می‌تواند جذابیت ظاهری و تأثیر روانی منزل یا محل کار را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. وجود عناصر و رنگ‌های ناسازگار در محیط می‌تواند از زیبایی محیط بکاهد و روی حال افراد حاضر در محیط هم تأثیر منفی بگذارد. از این رو است که اکثر متخصصان دکوراسیون داخلی، خانواده‌ها و مدیران باسلیقه، روی ست کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی مثل مبلمان، فرش، پارکت، لوازم اداری و غیره حساس هستند و دوست دارند کاغذ دیواری مورد نیاز خود را به گونه‌ای بخرند که به جذابیت محیط آن‌ها اضافه کند.

یکی از سوالاتی که برخی از افراد مطرح می‌کنند این است که ست نبودن کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی چه عیبی دارد؟ عدم سازگاری و هماهنگی کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی هم زیبایی محیط شما را زیر سوال می‌برد و هم روان افراد حاضر در محیط را تحت الشعاع قرار می‌دهد. سازمان‌هایی که به نظر مشتریان خود اهمیت می‌دهند یا خانواده‌هایی که دنبال منزلی زیبا و دلنشین هستند، به خوبی می‌دانند که ست کاغذ دیواری با تجهیزات دکوراسیون داخلی تا چه اندازه مهم و تأثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه های کوچک!

گام اول برای ست کاغذ دیواری با دکوراسیون داخلییک سیاست در پیش بگیرید

اولین گام برای ست کردن کاغذ دیواری با دکوراسیون داخلی منزل این است که در این زمینه، از یک سیاست مشخص و معین پیروی کنید. سیاست مناسب در این زمینه، آن است که عنصر مهم و بزرگی از دکوراسیون داخلی منزل یا محیط اداری را به عنوان معیاری برای ست کاغذ دیواری در نظر بگیرید. مثلاً تصمیم بگیرید کاغذ دیواری منزل یا محیط کار خود را با مبلمان، پرده‌ها یا یکی از وسایل تزئینی ست کنید. جالب است بدانید که برخی افراد برای ست کاغذ دیواری ، از مدل و طرح شومینه کمک می‌گیرند.

توجه به نور و روشنایییکی از مهم‌ترین نکات برای ست کاغذ دیواری با دکوراسیون

روشنایی و مسئله نور محیط، یکی دیگر از فاکتورهایی است که در هنگام ست کاغذ دیواری با دکوراسیون داخلی باید به آن توجه کنیم. وقتی نور به کاغذ دیواری می‌تاپد، روی آن تأثیر می‌گذارد و جلوه خاصی به آن می‌بخشد.

از طرفی نور طبیعی (نور خوشید) و نور مصنوعی (چراغ‌های محیط)، دو تأثیر متفاوت روی رنگ کاغذ دیواری می‌گذارند. بنابراین اگر می‌خواهید کاغذ دیواری، نمای جذاب و منحصر به فردی در منزل‌تان داشته باشد، به موقعیت نور خوشید و محل قرارگیری لوسترها و چراغ‌ها دقت کنید.

زمانی که می‌خواهید دیوارهای منزل خود را با پوستر دیواری بیارایید، همیشه دیوارهایی را انتخاب کنید که بیشترین میزان دید را دارند. دیوار اصلی خانه خود را با کاغذ دیواری طرح‌دار و خاص (مثل پوستر دیواری ) تزئین کنید و سایر دیوارها را بر اساس ذائقه خود، می‌توانید با رنگ یا کاغذ دیواری ساده بیارایید.

در هنگام تعیین رنگ کاغذ دیواری، دانش ابتدایی روانشناسی رنگ را بیاموزید

رنگ کاغذ دیواری

همان طور که می‌دانید در هنگام ست کردن کاغذ دیواری با سایر اجزای دکوراسیون داخلی، انتخاب رنگ یکی از چالش برانگیزترین و دشوارترین قسمت‌های کار است. البته اصلاً نگران نباشید. همین که یک دانش ابتدایی در زمینه روانشناسی رنگ داشته باشید، کفایت می‌کند.

اگر قرار است دکوراسیون منزل یا محیط کار خود را تازه خریداری کنید، ابتدا یک رنگ کلی برای محیط خود در نظر بگیرید. در صورتی که مبلمان خانه، چیده شده باشد و بخواهید کاغذ دیواری بخرید و با آن ست کنید، قطعاً دستتان مثل زمانی که وسایل را نخریده‌اید، باز نخواهد بود.

همچنین بخوانید:بهترین ست مبل فیروزه ‌ای با فرش، پرده و چیدمان منزل

مبانی روانشناسی رنگ برای ست کاغذ دیواری با لوازم منزل یا محیط کار

اگر بخواهیم مبانی روانشناسی رنگ را برای ست کاغذ دیواری با سایر لوازم دکوراسیون داخلی توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم:

 • رنگ‌ها به سه دسته سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌شوند.
 • رنگ‌های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد، فضای منزل یا محیط کار را به فضایی گرم و پرانرژی تبدیل می‌کنند.
 • رنگ‌های گرم، گزینه خوبی برای محیط‌های مرتبط با جوانان و نوجوانان هستند.
 • بعضی افراد از رنگ‌های گرم برای آراستن سالن پذیرایی خودشان هم کمک می‌گیرند؛ زیرا دوست دارند این بخش را به محیط گرم، پرانرژی و صمیمی برای معاشرت و همنشینی اعضای خانواده تبدیل کنند.
 • این رنگ می‌تواند به محیط‌های کاری و اداری هم جنبش و انرژی ببخشد.
 • رنگ‌های سرد به رنگ‌هایی مثل رنگ‌های طیف آبی و سبز اطلاق می‌شود. این رنگ‌ها، انسان را به آرامش، حضور در لحظه و سکون دعوت می‌کند.
 • سومین دسته از رنگ‌ها، رنگ‌های خنثی مثل طیف خاکستری، کرم، استخوانی، نسکافه‌ای روشن و خاکی روشن هستند. می‌توان این رنگ‌ها را خیلی راحت با پوستر دیواری یا سایر کاغذ دیواری‌های طرح‌دار ترکیب کرد.

در هنگام انتخاب سبک و استایل کاغذ دیواری به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر سبک دکوراسیون داخلی منزلتان، کلاسیک است و منزل خود را با وسایل طلایی، نقره‌ای و پر زرق و برق، پر کرده‌اید، پیشنهاد می‌شود که از پوستر دیواری هندسی و کاغذ دیواری با سبک مدرن در منزل خود استفاده نکنید. البته همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد ولی اگر می‌خواهید یک دکوراسیون جذاب و حرفه‌ای داشته باشید، بهتر است سراغ کاغذ دیواری‌های مدرن نروید.

به علاوه اگر مبلمان مدرن، نرم و بدون طرح دارید، بهتر است آن را با کاغذ دیواری سبک کلاسیک ترکیب نکنید؛ چون جلوه شیک و جذابی به خانه شما نخواهد داد. اگر دنبال ست کاغذ دیواری با مبلمان یا سایر وسایل خانه خود هستید، ابتدا طرح و سبک وسایل منزل را مد نظر قرار دهید یا اگر هنوز وسایل را نخریده‌اید، به لیست خرید خود نگاه کنید. ببینید آیا در لیست خریدتان، مبلمان مدرن و رنگ‌های خنثی گنجانده شده یا رنگ‌های روشن و جزئیات شلوغ را ترجیح می‌دهید؟

در صورتی که منزل شما با میز و صندلی‌های مدرن و رنگ‌های خنثی پر شده، بهتر است از کاغذ دیواری هندسی مثل طرح‌های سه بعدی، دایره‌ای و غیره استفاده کنید.

در صورتی که وسایل منزل شما سنتی است، می‌توانید از کاغذ دیواری کلاسیک برای ست کردن دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. البته هتل‌ها و رستوران‌ها هم برای القای حس آرامش و صمیمیت از این نوع کاغذ دیواری‌ها کمک می‌گیرند. البته بعضی از افراد با رعایت اصل تعادل رنگ‌ها، کاغذ دیواری کلاسیک را با مبلمان مدرن هم ست می‌کنند.

هر روز طرح‌های جذاب‌تر و جدیدتری از مبلمان، وسایل منزل و غیره به بازار می‌آید و قاعدتاً کاغذ دیواری هم از این آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌ها دور نمی‌ماند. در صورتی که سبک وسایل منزل خود را به صورت مداوم تغییر می‌دهید، بد نیست بررسی کنید که آیا هنوز بین وسایل منزل و کاغذ دیواری‌، هماهنگی وجود دارد؟

چند نکته مهم برای ست کاغذ دیواری با مبلمان

ست کاغذ دیواری با مبل

اگر در مبلمان منزل شما، طرح و نقش خاصی به کار رفته (مثل دسته‌های خاص یا اشکال هندسی)، بهتر است از کاغذ دیواری گلدار یا هندسی استفاده نکنید. همچنین سعی نکنید طرح روی مبل با طرح روی کاغذ دیواری، یکسان باشد؛ چون در آن صورت، این طرح جلوه و نمای خودش را از دست می‌دهد و آن طور که باید و شاید دیده نمی‌شود.

 • برای ست کاغذ دیواری با مبلمان، می‌توانید رنگ کاغذ دیواری را با رنگ بکاررفته در مبل ست کنید. به عنوان مثال اگر مبل قهره‌ای دارید می‌توانید از کاغذ دیواری کلاسیک با رنگ کرم، طلایی، قهوه‌ای و زرد کمک بگیرید. اگر به کاغذ دیواری مدرن علاقه دارید، بهتر است سراغ رنگ پرتقالی و فیروزه‌ای بروید.
 • رنگ بنفش برای مبلمان، جذابیت خاصی برای افراد حاضر در محیط دارد. برای ست کاغذ دیواری با مبلمان بنفش می‌توانید از رنگ‌های مکمل بنفش مثل رنگ زرد استفاده کنید. البته اگر می‌خواهید یک جو رسمی به محیط بدهید، از کاغذ دیواری با سبک کلاسیک و رنگ یاسی کمک بگیرید.
 • برای ست کاغذ دیواری با مبلمان سلطنتی ، از کاغذ دیواری‎‌های طلایی و کرم‌قهوه‌ای کمک بگیرید تا شکوه و جذابیت فضای خود را بیشتر کنید.

نکات لازم برای ست کاغذ دیواری با فرش یا موکت

فرش و موکت، زیبابخش بسیاری از خانه‌های ایرانی است و به همین خاطر کسانی که از این لوازم در منزل خود استفاده می‌کنند، در هنگام خرید کاغذ دیواری باید به گونه‌ای انتخاب کنند که بین رنگ فرش و موکت با کاغذ دیواری، نوعی سازگاری و هماهنگی به وجود بیاید.

 • در صورتی که فرش منزل شما، طرح و نقش زیاد و پیچیده‌ای دارد، بهتر است از کاغذ دیواری و مبلمان ساده و ترجیحاً «تک گل» استفاده کنید.
 • اگر فضایی کوچک دارید و در این فضا از فرش‌های شلوغ استفاده شده، بهتر است رنگ غالب فرش خود را درک کنید و یک کاغذ دیواری همرنگ با این رنگ غالب خریداری کنید. در چنین مواقعی استفاده از کاغذ دیواری با رنگ‌های خنثی هم پیشنهاد می‌شود.
 • اگر رنگ غالب فرش شما کرم و قهوه‌ای است، می‌توانید از رنگ بژ و طلایی برای ست کاغذ دیواری با فرش کمک بگیرید.
 • اگر زمینه فرش شما تیره است، از کاغذ دیواری روشن و ساده استفاده کنید؛ چون با استفاده از کاغذ دیواری تیره، فضای منزلتان تیره‌تر و دلگیرتر می‌شود.

جمع بندی

چند سال قبل یک سری پرسش و پاسخ به همراه کسانی که از خرید کاغذ دیواری برای منزل یا محیط کار خود راضی نبودند انجام شد. بخش قابل توجهی از افراد ناراضی، از کیفیت و شیوه نصب کاغذ دیواری خود گله داشتند. از این رو اگر قصد خرید کاغذ دیواری دارید، از برندهایی خرید کنید که محصولاتی با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار دهند و خاطر شما را از بابت کیفیت آسوده کنند. از طرفی اگر نگران نصب درست و حرفه‌ای کاغذ دیواری روی دیوار منزل یا دفتر کار خود هستید، بهتر است سراغ برندهایی بروید که در کنار کیفیت بالا، نصاب‌های کاردان و باتجربه را به شما معرفی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا