آموزشتزیینات خانهدانستنی هادیزاین و دکوراسیون

رازهای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

پیچک یک گیاه آپارتمانی فوق العاده است که علاوه بر زیبایی خاصی که به محیط می‌دهد باعث تمیزتر شدن هوای محیط نیز می‌شود. این گیاه می‌تواند بلند و سرسبز شود و کمی از فضای باز را به داخل خانه شما بیاورد. نگهداری و پرورش پیچک در خانه آسان است به شرطی که بدانید چه کارهایی باعث خوشحالی گیاه پیچک می‌شود و به رشد و پرورش آن کمک می‌کند. بیایید کمی بیشتر در مورد پیچک و مراقبت صحیح از این گیاه بیاموزیم. در این قسمت از سایت فارسیرو به بررسی نحوه پرورش و نگهداری پیچک در خانه می‌پردازیم. پس اگر قصد دارید خانه خود را با پیچک زیباتر کنید تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

آشنایی با گیاه پیچک

قبل از اینکه به سراغ آموزش پرورش و نگهداری گل پیچک در خانه برویم بیایید با این گیاه بیشتر آشنا شویم. پیچک یک گیاه جذاب است که اغلب به عنوان پوشش زمین در فضای باز استفاده می‌شود. این گیاهِ همیشه سبز، سریع رشد می‌کند و از حصارها، میله‌های خزه بالا می‌رود یا آزادانه در امتداد زمین رد می‌شود. پیچک، بومی بسیاری از نقاط جهان، از جمله آفریقا و سراسر اروپا است. بهترین عملکرد را در منطقه‌ای با نور غیرمستقیم خورشید خواهد داشت.

پس از خشک شدن 25 تا 50 درصد خاک آن، حتماً آن را به دفعات آبیاری کنید و در صورت نیاز ساقه‌ها را هرس کنید تا گیاه از فضای خود خارج نشود. این گیاه زیبا با طیف وسیعی از محیط‌های داخلی سازگار است.

بیشتر بخوانید: فنگ شویی اتاق خواب: آموزش کامل قوانین فنگشویی اتاق خواب

انواع گیاهان پیچک

قبل از اینکه نکات پرورش و نگهداری پیچک در خانه را بیان کنیم بیایید با انواع آن آشنا شویم:

آلوما: برگ‌های آن به رنگ سبز کم‌رنگ و گیاه بالغ آن به رنگ زمردی با رنگ سفید نقره‌ای است.

ستاره ای: این گیاه دارای برگ های سبز براق است که به شکل ستاره ای رشد می کنند.

پرورش و نگهداری پیچک در خانه

بیشتر بخوانید: 15 گل و گیاه فنگ شویی: اهمیت گیاهان و گل فنگ شویی در خانه

بتینا: گونه ای رنگارنگ فشرده، برگ های سبز آن دارای حاشیه های کرم و سفید است.

شیکاگو: این پیچک کلاسیک و سبز براق به سرعت رشد می کند و برگ های متوسطی را ایجاد می کند.

Curly Locks: یک پرورش دهنده قوی با برگ های سبز براق که پیچ و تاب می یابند، این گیاه ، یک گیاه آویزان منحصر به فرد است.

Gold Baby : یکی دیگر از گونه های رنگارنگ کوچک، برگ های سبز آن دارای حاشیه به رنگ زرد طلایی روشن هستند.

Glacier: برگ های آن به رنگ های مختلف از سبز کم رنگ تا تقریبا آبی رشد می کنند و همگی حاشیه سفید مایل به کرمی دارند. “Glacier” می تواند شرایط نور کمی کمتر را نسبت به سایر گونه های داخلی تحمل کند.

شبدر: این گونه براق و سبز روشن شبیه پیچک های فضای باز است، اما به شکل مینیاتوری.

چگونه از پیچک خود مراقبت کنیم؟

اگر می‌خواهید پیچک شما عمر مفیدی داشته باشد حتماً باید به درستی از آن مراقبت کنید. در این قسمت به شما می‌گوییم چطور از گل پیچک مراقبت کنید و چگونه پیچک را آبیاری کنید. همچنین ترجیحات نور، دما، رطوبت و هرگونه مراقبت اضافی که ممکن است برای پرورش و نگهداری پیچک در خانه نیاز داشته باشد را در این قسمت برای شما آورده‌ایم.

انتخاب ظرف و گلدان مناسب برای نگهداری پیچک

انتخاب ظرف و گلدان مناسب برای پرورش همه گیاهان بسیار مهم است. برای انتخاب ظرف مناسب برای پرورش پیچک باید توجه داشته باشید که ریشه های پیچک زیاد رشد نمی کنند، پس به یک ظرف پهن و کم عمق نیاز دارید. ظرفی که انتخاب می کنید باید سوراخ های زهکشی شده داشته باشد. تا وقتی به گیاه آب دادید از زیر گلدان خارج شود و باعث پوسیدن ریشه گیاه نشود. 
اگر گل پیچک شما بزرگ تر از میزانی که شما می خواستید شد، می توانید آن را از طریق قلمه زنی تکثیر کنید. از آنجایی که گلدان های سفالی رطوبت بیشتری رل در خود نگه می دارند، پیشنهاد میکنیم برای پرورش و نگهداری گل پیچک از گلدان های سفالی استفاده کنید. 

کوددهی گیاه پیچک 

برای پرورش گیاه پیچک کوددهی یکی از مراحل مهم و ضروری است. زیرا گیاهان نیز مانند حیوانات نیاز به مواد مغذی دارند و باید نیاز خود را از خاک خود تامین کنند. برای کود دهی پیچک مقداری کود حاوی نیتروژن را با آب مخلوط کنید و آن را نزدیک ریشه بگذارید. لازم به ذکر است که پیچک در فصل زمستان نیاز به کوددهی ندارد و برای فصل های دیگر تنها یک بار کافیست. 
 

مقابله با آفت های گیاه  پیچک

در طول پرورش گیاهان ممکن است با آفت هایی مواجه شوید که لازم است آن ها را از بین ببرید. این آفت ها مانع از نگهداری و پرورش گیاه پیچک می شود. کنه عنکبوتی رایج ترین آفتی است که به پیچک حمله می کند. اگر این آفت به پیچک حمله کند آن را از بین می برد و برای نگهداری پیچک باید آن را سریعا از گیاه دور کنید. برای آفت کشی پیچک کافیست مقداری مواد شوینده ملایم را با آب ترکیب کرده و روی برگ های پیچک اسپری کنید. روش دیگر برای از بین بردن آفت کنه عنکبوتی اسپری کردن روغن روی برگ های گیاه است. 
 

نور مورد نیاز برای نگهداری و پرورش پیچک در آپارتمان

گیاهان پیچک نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند، زیرا نور مستقیم خورشید شاخ و برگ این گیاه را می‌سوزاند. در نور کمتر، پیچک به خوبی رشد کرده و پراکنده می‌شود.

آب مورد نیاز برای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

قبل از آبیاری اجازه دهید 25 تا 50 درصد خاک در بالای آن خشک شود. اجازه دهید آب از سوراخ های زهکشی کف گلدان آزادانه جریان یابد. آب ظرف زیر گلدان را همیشه خالی کنید. پیچک دوست ندارد ریشه هایش دائما خیس باشد. توجه داشته باشید که برگ‌های قهوه‌ای ترد نشان دهنده آبیاری بیش از حد و ریزش برگ نشان دهنده کم آبیاری است.

رطوبت مورد نیاز برای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

این گیاه دوست دارد با آب در دمای اتاق مه پاش شود. این کار را روزانه انجام دهید، مخصوصاً در زمستان که هوا بسیار خشک است. مه پاش نه تنها رطوبت را تامین می‌کند، بلکه آفات را نیز دور نگه می‌دارد.

درجه حرارت و دمای مورد نیاز برای پرورش و نگهداری پیچک

پیچک شما دمای بین 60 تا 75 درجه فارنهایت را ترجیح می‌دهد. برای نگهداری پیچک و همچنین پرورش و بقای بیشتر آن حتما باید به دمای محیط توجه کنید. برای پرورش و نگهداری پیچک دمای مناسب 15 الی 21 درجه است. پیچک نیاز به دمای متعادل دارد و هوای سرد به آن آسیب می رساند. برای اینکه مطمئن شوید گیاهتان در دما و شرایط مناسبی به سر می برد کافیست آن را بررسی کنید. اگر برگ های پیچک زرد و پژمرده شده بود، بهتر است گیاه را در جایی دیگر قرار دهید. گاهی پژمردگی گیاه به دلیل تابش مستقیم نور است. 

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ مبل راحتی: 12 رنگ مبلمان راحتی جدید و شیک

پرورش و نگهداری پیچک در خانه

بیشتر بخوانید: فنگ شویی چیست: عناصر، کاربرد، اصول و قوانین فنگشویی

تغذیه پیچک برای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

پیچک زمانی رشد می‌کند که در بهار ، تابستان و پاییز یک بار در ماه با یک کود عمومی برای گیاهان سرپوشیده با قدرت ½ تغذیه شود. حتما قبل از کوددهی پیچک را آبیاری کنید. هرگز به گیاه خشک کود ندهید. توجه داشته باشید که پیچک در فصل زمستان درحال استراحت است و نیاز به تغذیه یا کود ندارد. کود دادن در این فصل می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد.

انتخاب خاک برای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

پیچک داخلی باید در خاک گلدانی با زهکشی سریع که مخصوص گیاهان آپارتمانی است کاشته شود. پیچک ها خاک خود را کمی در سمت اسیدی دوست دارند، با pH ایده آل خاک بین 5.5 تا 6.5. اطمینان حاصل کنید که گلدان دارای چندین سوراخ زهکشی است تا مطمئن شوید پیچک در آب نمی نشیند. زمانی که ریشه ها از طریق سوراخ های زهکشی شلوغ ظاهر می شوند تعویض گلدان ضروری است.

سمی بودن پیچک

گیاه پیچک دارای شیره ای است که حاوی ماده ای به نام فالکارینول است. شیره این گیاه می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. به همین دلیل، پوشیدن دستکش باغبانی هنگام پیرایش یا پیوند گیاهان پیچک ایده خوبی است. پیچک همچنین در صورت مصرف می تواند برای حیوانات خانگی سمی باشد و منجر به استفراغ، اسهال، آب دهان، مشکل در تنفس و تورم دهان یا زبان شود. پیچک برای انسان و حیوانات خانگی سمی خفیف است، پس مراقب باشید کودکان و یا حیوانات خانگی این گیاه را نخورند.

مراقبت‌های اضافی پرورش و نگهداری پیچک در خانه

با خیال راحت پیچک خود را مرتباً اصلاح کنید تا شکل خود را حفظ کنید. برگ‌های دنباله‌دار که خیلی بلند هستند را با یک قیچی تیز یا قیچی هرس جدا کنید تا گیاهتان پر به نظر برسد. از این طریق یک گیاه بوته دارتر به دست خواهید آورد. شما می‌توانید گیاه خود را هر بار به اندازه نصف هرس کنید این گونه به هیچ وجه به این گیاه قوی آسیب نخواهید رساند.

پرورش پیچک در خانه

با صبر و حوصله می‌توان پیچک را از بذر تکثیر کرد، اما رایج‌ترین روش تکثیر گیاه پیچک از طریق قلمه است. یک قلمه در صورت امکان باید چندین سانت طول داشته باشد. برای ریشه زدن در آب، قلمه‌ها را در یک شیشه یا گلدان قرار دهید. هنگامی که ریشه‌های کافی تشکیل شد، قلمه را به یک گلدان کوچک (با یک محیط گلدانی که برای شروع خوب است) پیوند بزنید.

همچنین می‌توان قلمه‌ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کرد و سپس در پرلیت یا ماسه ریشه کرد.

بیشتر بخوانید: نماد فنگ شویی چیست: نمادهای فنگ شویی حیوانات، عشق و سلامتی

محیط ریشه زایی را مرطوب نگه‌دارید، این کار شاید کمی مشکل باشد زیرا به سرعت خشک می‌شود. از یک سینی برای شروع بذر استفاده کنید که دارای یک درب یا یک گلخانه کوچک سرپوشیده برای نگهداری رطوبت باشد. قلمه‌ها معمولاً در 6 تا 8 هفته ریشه می‌گیرند.

جمع‌بندی

پرورش و نگهداری پیچک در خانه تا زمانی که نیاز گیاه را تامین کنید، دشوار نیست. مهمترین بخش مراقبت از گیاه پیچک در خانه، نور است. همه پیچک های واقعی به نور روشن نیاز دارند. بدون نور کافی، پیچک به خوبی رشد نمی‌کند و ظاهری بیمارگونه خواهد داشت. آنها همچنین بیشتر در معرض آفات خواهند بود. توجه داشته باشید، هنگام آبیاری پیچک خود، همیشه قبل از اضافه کردن آب، خاک را بررسی کنید. پیچک‌ها ترجیح می‌دهند کمی در سمت خشک نگهداری شوند، بنابراین قبل از اینکه دوباره گیاه پیچک خود را آبیاری کنید، اجازه دهید خاک کمی خشک شود (در بالای آن خشک شود).

همچنین مطمئن شوید که گیاه شما دارای زهکشی عالی است، زیرا پیچک دوست ندارد در آب ایستاده یا خاک بیش از حد مرطوب باشد. مراقبت از گیاهان پیچک نیز باید شامل کود دهی منظم باشد. پیچک خود را تقریباً ماهی یک بار در بهار، تابستان و پاییز با کودهای محلول در آب و غنی از نیتروژن کود دهید. در زمستان کود دهی نکنید، زیرا این دوره خواب پیچک است و ممکن است کود در این زمان بیش از فایده ضرر داشته باشد. در این مطلب به طور دقیق روش های نگهداری و پرورش گیاهان پیچک در آپارتمان را بیان کردیم. با اطلاع از نحوه پرورش و نگهداری گل پیچک به راحتی می‌توانید در خانه آن‌ها را پرورش و نگهداری کنید.

سوالات متداول

چگونه از گیاه پیچک نگهداری می کنید؟

پیچک را در خاک گلدان همه منظوره در گلدانی با زهکش بکارید. بین دو آبیاری اجازه دهید قسمت بالایی خاک خشک شود و پیچک خود را تقریباً ماهی یک بار در بهار، تابستان و پاییز کود دهید. به خصوص در هوای خشک و زمستانی، از مه پاش منظم شاخ و برگ بهره مند می‌شود.

آیا گیاهان پیچک به نور مستقیم خورشید نیاز دارند؟

خیر. اگرچه گیاهان پیچک در فضای باز می‌توانند شرایط مختلفی از جمله مقداری نور خورشید را تحمل کنند، اما آن‌ها ترجیح می‌دهند در سایه جزئی باشند تا نور مستقیم خورشید یا سایه کامل. در داخل خانه، نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختن برگ پیچک شود.

گیاه پیچک هر چند وقت یکبار نیاز به آبیاری دارد؟

گیاهان پیچک دوست دارند زمانی آبیاری شوند که خاک گلدان به طور کامل یا تقریباً کاملاً خشک شده باشد. دوره این کار با اندازه یک گلدان تعیین می‌شود. یک گیاه پیچک گلدانی کوچکتر احتمالاً یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارد و گیاهان بزرگتر ممکن است بتوانند مدت زمان بیشتری بین آبیاری داشته باشند.

آیا گیاهان پیچک هوا را تمیز می کنند؟

بله، تحقیقات نشان داده است، پیچک گیاهی آپارتمانی است که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا