استایلتناسب اندامچه چیزیدانستنی هاراهنمامبانی مد و فشنمد و فشن

هیکل ساعت شنی چیست: چگونه هیکل ساعت شنی داشته باشیم؟

داشتن اندام مناسب همیشه و همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی بوده که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند. این مسئله خصوصاً در بانوان از اهیمت بیشتری برخوردار است چرا که به نظر می‌رسد بیشتر از آقایان بر فرم اندام خود حساس‌اند. در میان انواع فرم اندام مانند سیب و گلابی و مثلث برعکس و چیزهایی از این دست،

به نظر می‌رسد فرم بدن ساعت شنی طرفداران بیشتری داشته باشد. داشتن کمر باریک که همیشه یکی از علاقمندی‌های بانوان است، در این فرم بدن محقق می‌شود و پاهای خوش‌فرم نیز از ویژگی‌های داشتن این اندام است. اگر می‌خواهید با بدانید اندام ساعت شنی چیست، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله از فارسیرو قصد داریم به بررسی اندام ساعت شنی دخترانه، زنانه و مردانه بپردازیم. برای آشنایی با موارد گفته شده، تا انتهای مطلب با ما همراه باشد.

بیشتر بخوانید: اندام ساعت شنی چیست؟ بهترین لباس برای این نوع اندام کدام است؟

فرم بدن یا هیکل ساعت شنی چیست؟

آیا می‌دانید هیکل ساعت شنی چگونه است؟ این فرم یکی از انواع اندام در افراد محسوب می‌شود که در بین خانم‌ها فراوانی و همچنین محبوبیت بیشتری دارد. هیکل ساعت شنی زنانه در دوران مختلف مورد ستایش قرار گرفته و به‌طور کلی در همه زمان‌ها یکی از ملاک‌های اندام متناسب بوده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های اندام بدن ساعت شنی، باریک بودن کمر است که خود یکی از ملاک‌های خوش‌اندام بودن به حساب می‌آید. افراد با اندام ساعت شنی یا منحنی عموماً شانه‌های پهن و گرد، پایین‌تنه برجسته و ران‌ها پری دارند. خط کمر میان این دو کم‌حجم و باریک می‌شود.

در فرم ساعت شنی، توزیع وزن به‌طور یکسان صورت نگرفته و تجمع وزن و چربی در قسمت‌هایی چون ران‌ها، باسن و سینه‌ها بیشتر است. به همین دلیل فردی با هیکل ساعت شنی از فردی هم‌وزن با توزیع چربی یکدست، چاق‌تر به نظر می‌رسد. گفته می‌شود افرادی با این فرم بدنی از ماهیچه‌ها و استخوان‌های قوی‌تری برخوردار بوده و کمتر از سایرین دچار پوکی استخوان می‌شوند.

از طرفی افراد ساعت شنی استعداد بالقوه‌ای در جذب چربی در نواحی پایین‌تنه دارند. در این افراد چربی‌ها به سرعت در قسمت‌های تحتانی ذخیره می‌شوند و همین امر باعث شده تا افزایش وزن سریع اتفاق بیفتد. دست‌یابی به هیکل ساعت شنی دخترانه و مردانه کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد. برای رسیدن به این اندام، لازم است ابتدا مشخصات اندام بدن ساعت شنی را بشناسید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مفاهیم و تفاوت استایل مینیمال و ماکسیمال !

هیکل و اندام ساعت شنی

ویژگی‌ها، مشخصات و سایز اندام ساعت شنی

تا اینجا دانستید که هیکل ساعت شنی چیست و چگونه است. حال می‌خواهیم ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. اندام ساعت شنی همچون سایر انواع اندام‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند به شما در شناخت نوع اندام و همچنین دست‌یابی به اندام دلخواهتان کمک کند.

در این اندام اندازه همه قسمت‌های بدن نسبت به هم در تعادل است. در این قالب، عرض شانه و عرض باسن هم‌اندازه بوده و در یک چهارچوب قرار می‌گیرند؛ اما کمر باریک‌تر بوده و حجم کمتری دارد. شانه‌ها غالباً گرد و متناسب‌اند و باسن حجیم و برجسته به نظر می‌رسد. در برخی افراد با این استایل، سینه‌های بزرگ نیز دیده می‌شود. این‌ها رایج‌ترین و واضح‌ترین سایز و مشخصات اندام ساعت شنی هستند که بیان کردیم.

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

9 حرکت ورزشی برای اندام ساعت شنی یا منحنی

ورزش برای اندام ساعت شنی چه ورزش هایی است؟ دست‌یابی به  هیکل ساعت شنی مردانه و زنانه می‌تواند آرزوی هر بانویی باشد که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهد. بسیاری از ستارگان دنیای مد و فشن، با داشتن بدن ساعت شنی، زیبایی خاصی را در لباس‌های مختلف به نمایش می‌گذارند.

اگر در تلاش برای دست‎‌یابی به این فرم از اندام هستید، لازم است با ورزش‌هایی که اندام ساعت شنی را برایتان به ارمغان می‌آورند اشنا شوید. در ادامه تعدادی از حرکات ورزشی که به لاغر کردن کمر و پرحجم شدن باسن کمک می‌کنند را بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید بدانید چگونه اندام ساعت شنی زنانه و مردانه داشته باشیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

  • برای دست‌یابی به هیکل ساعت شنی خوب است در ورزش‌هایی که در فضای باز و هوای آزاد انجام می‌شوند شرکت کنید.
  • برای داشتن این اندام جذاب، ورزش‌های شکمی چندان سخت ضروری نیستند. در مقابل، عضلات سه‌سر باید به خوبی تقویت شوند. بنابراین لازم است ورزش‌هایی چون اسکات و وزنه‌برداری را در برنامه ورزشی‌تان جای دهید. این ورزش‌ها به شما کمک می‌کنند تا در اولین قدم عضلات پایین تنه را ورزیده و حجیم کرده و در مرجله بعد، دور کمر را لاغر و باریک کنید.
  • یک ساعت در روز را به شنا کردن اختصاص دهید تا چربی‌های اضافه سوزانده شوند. شنا کردن در از بین بردن چربی‌ها و کاهش وزن به شما کمک می‌کند. بعد از خالص کردن ماهیچه‌ها می‌توانید به اندامتان فرم دهید.
  • کار کردن با وزنه باعث تقویت ماهیچه‌ها و عضلات شده و بنابراین در مسیر دست‌یابی به ساعت شنی شما را یاری می‌کند.
بدن ساعت شنی

یوگا برای داشتن بدن ساعت شنی

جالب است بدانید که مطالعه‌ای در سال 2016 که بر روی 60 زن صورت گرفت، نشان داد سه ماه تمرین یوگا می‌تواند چیزی نزدیک به 3 سانتی‌متر از دور کمر را کاهش دهد. جلب‌تر این که این افراد حتی از رژیم خاصی هم پیروی نمی‌کردند. بنابراین انجام تمرینات یوگا به شما در ساختن اندام ساعت شنی کمک می‌کند و در واقع یک ورزش برای هیکل ساعت شنی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با استایل ماکسیمال و ویژگی‌های آن

تمریناتHIIT برای داشتن بدن منحنی

برای رسیدن به اندام ساعت شنی با ورزش، لازم است روی عضلات پاها کار کنید. از ماهیچه گلوتئوس ماکسیموس و مینیموس تا ماهیچه سرین باید تقویت شوند تا بدن شما فرم ساعت شنی به خود بگیرد. اگر می‌خواهید باسن حجیمی را با  کمک ورزش بسازید، باید چند حرکت ورزشی را به صورت همزمان انجام داده و بر چندین ماهیچه متمرکز شوید.

طبق تحقیقات صورت گرفته تمرین‌های پرفشار با فواصل مشخص(HIIT)  می‌توانند ابزاری مؤثر برای از بین بردن چربی‌های شکم و سوزاندن کالری باشد. یک نمونه از HIIT این است که 30 ثانیه سریع بدوید و بعد 15 ثانیه پیاده‌روی انجام دهید. این ورزش را باید تا 5 ست تکرار کنید. به این ترتیب چربی‌سوزی همراه با خستگی کمتر و اثربخشی بیشتری خواهید داشت.

پلانک جانبی به همراه کشش پا:

یکی از حرکاتی که برای دست‌یابی به هیکل ساعت شنی با ورزش پیشنهاد می‌شود، پلانک جانبی با کشش پا است. برای انجام این حرکت، مانند پلانک جانبی دراز بکشید. سعی کنید یک خط راست میان پاها و شانه‌تان درست کنید.

اندام‌ها باید در یک خط  قرار بگیرند. لگن را آن‌قدر بالا ببرید که در مسیر شانه و پاها باشد. حالا سعی کنید پایتان را بالا بکشید و طوری که تعادلتان به هم نخورد، 30 ثانیه نگه دارید.

در ابتدای کار برای آن‌ که کار راحت‌تر باشد مدت زمان هر ست را کاهش دهید. نکته قابل توجه در این حرکت، ثابت بودن لگن و همچنین حفظ تعادل است. نباید لگن را بالا و پایین کنید و فقط می‌توانید پا را حرکت دهید.

اسکات برای فرم ساعت شنی

حرکت اسکات شناخته‌شده‌ترین حرکت برای فرم‌دهی به عضلات پا و باسن است که بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند. برای دست‌یابی به اندام ساعت شنی یا منحنی حتماً اسکات یا اسکوات را انجام دهید. بهتر است هر روز 3 الی 4 ست اسکات بزنید و هربار 10 الی 12 بار این حرکت را تکرار کنید. اسکات زدن به سفت شدن عضلات باسن و ران کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین مدل ریش: 25 تا از زیباترین مدل های ریش و ته ریش

چطوری هیکل ساعت شنی داشته باشیم

لانج برای داشتن بدن منحنی و ساعت شنی

حرکت لانج نیز همانند اسکات باعث فرم‌دهی به باسن و ران می‌شود. این حرکت با این که روی شکم و نواحی مرکزی بدن متمرکز می‌شود، اما در لیفت کردن باسن نیز نقش مؤثری دارد. ممکن است لانج  را تحت عنوان«اسکات تک‌پا» نیز بشناسید. تعداد دفعات انجام این حرکت مانند اسکات است که می‌تواند با افزایش قدرت بدنی، افزایش یابد.

پس از بررسی حرکات مرتبط با پایین تنه در ساختن اندام ساعت شنی، به بررسی ورزش‌های تقویت‌کننده بالاتنه خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: استایل تام بوی چیست: چگونه تیپ تامبوی (Tomboy) بزنیم؟

پرس سینه با دیوار برای ساخت بدن ساعت شنی

این حرکت به فرم‌دهی عضلات سرشانه و پشت بازو کمک زیادی می‌کند. با انجام دادن این حرکت برای 3 ست و هر بار به تعداد 10 تا 12 بار، می‌توانید عضلات خوش‌فرم‌تری در ناحیه سرشانه و بازوها داشته باشید.

شنا سوئدی برای ساخت بدن و فرم ساعت شنی

شنا سوئدی مانند پرس سینه با دیوار، عضلات بالا تنه را تقویت می‌کند و به شما در داشتن اندام ساعت شنی کمک می‌کند. این حرکت را نیز مانند موارد قبل و به همان تعداد انجام دهید.

عکس هیکل ساعت شنی

بیشتر بخوانید: آشنایی با ورزش پاتیناژ ، ورزشی شاد و جذاب!

لیفت آف لانژ (Lift-offLunge)


این تمرین برای فرم دادن باسن، شانه‌ها، ران‌ها، عضلات مرکزی تنه و لگن و عضلات سه سر بازو کاربرد دارد. برای انجام این تمرین باید بایستید و به اندازه عرض شانه‌ها پاهای خود را باز کنید. دمبل‌ها را بالای شانه نگه‌دارید، آرنج‌ها خم و به سمت بیرون و کف دست به سمت روبرو بیاورید.

به سمت جلو با پای راست یک قدم بزرگ برداشته و زانوهارو به اندازه ۹۰ درجه خم کنید. زانوها باید در راستای یک خط راست با مچ پا قرار گیرند. روی پای راست فشار آورده و حال پای خود را صاف کنید و بایستید. همزمان زانوی چپ خود را به طرف جلو بلند کنید به گونه‌ای که روی یک پا بایستید. حال دمبل‌ها را بالا ببرید. تمام کارها را با پای چپ تکرار کنید.


تمرین پری دریایی (mermaid)


از این تمرین برای فرم دادن به عضلات مرکزی تنه، لگن و بازوها استفاده می‌شود. برای انجام این تمرین مانند پوزیشن پلانک در یک سمت قرار گیرید، آرنج راست را خم کرده و به طور مستقیم زیر شانه و روی زمین قرار دهید، پاهایتان را به هم جفت کنید و صاف روی زمین قرار دهید، به گونه‌ای که پای چپ جلوی پای راست قرار گیرد.

حال بازوی راست را از روی سر مستقیم بالا ببرید. دقیقا بغل گوش بازو را صاف قرار دهید، به گونه‌ای که کف دست به طرف زمین باشد. پوزیشن شما باید به طوری باشد که دست و بدنتان در یک خط قرار گیرد. حال دست چپ را به طرف زمین خم کنید. به زور همزمان باسن را بالا بیاورید. به حالت اول برگردید. این حرکت را ۸ تا ۱۰ بار تکرار کنید. برای پهلوی دیگر هم تمام موارد را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: عوارض و فواید ورزش در شب

افراد معروف با اندام ساعت شنی

بسیاری از افراد معروف در سینمای جهان، بدنی به فرم ساعت شنی دارند. سلبریتی‌هایی چون اسکارلت جوهانسون، مرلین مونرو، جنیفر لوپز و الیزابت تیلور به داشتن این نوع اندام معروف‌اند. به علاوه سوفیا ورگارا و کیم کارداشیان نیز اندام منحنی یا ساعت شنی دارند و از جمله افراد معروف با اندام ساعت شنی هستند. این افراد تناسب اندام خود را مدیون ورزش مداوم و رعایت رژیم غذایی هستند. اگرچه گاهی عمل‌های جراحی نیز در دست‌یابی به این اندام دخیل‌ هستند، اما راه‌های بی‌خطری چون ورزش و رژیم غذایی منطقی‌تر به نظر می‌رسند. بنابراین شما نیز با رعایت موارد گفته ‌شده می‌توانید هيكل ساعت شني را به خودتان هدیه دهید.

سوالات متداول

چگونه اندام ساعت شنی بسازیم؟

در پاسخ به سوال «چگونه هیکل ساعت شنی داشته باشیم» باید ورزش و رژیم غذایی مناسب را به شما یادآوری کنیم. انجام حرکاتی که عضلات بالاتنه و پایین تنه شما را تقویت می‌کنند در کنار رژیم غذایی برای از بین بردن چربی‌های اضافی، تنها ره حل بی‌ضرر برای داشتن اندام ساعت شنی است.

اندام ساعت شنی چی بپوشه؟

این اندام به دلیل تناسبی و توازنی که دارد، می‌تواند همه انواع لباس‌ها را به زیباترین شکل ممکن نمایش بدهد. اگر اندام ساعت شنی دارید، می‌توانید انواع لباس‌های ترند امروزی را بپوشید.

اندام ساعت شنی لاغر

بیشتر بخوانید: انواع مدل لب ها: شما چه شکل و فرم لب هایی دارید؟

جمع‌بندی

دغدغه داشتن اندام مناسب همیشه برای خانم‌ها و البته آقایان مطرح بوده است. بسیاری از افراد با ورزش کردن و رعایت اصول رژیم‌های غذایی سعی در دست‌یابی به اندام مناسب دارند. داشتن اندام موزون و متناسب یکی از عوامل افزایش اعتماد به نفس است که باعث می‌شود با میل بیشتری در جمع‌ها حاضر شوید؛ چراکه دیگر درگیر چربی‌های اضافی بدنتان نیستید. یکی از اندام‌های مورد پسند اغلب خانم‌ها و آقایان، اندام ساعت شنی است.

این فرم بدن، بی‌شک می‌تواند زیباترین اندام در بین انواع فرم هیکل باشد. شانه‌هایی با عرض مناسب، باسن و ران‌های حجیم و کمر باریک در خلق این زیبایی دخیل‌اند. برای داشتن اندام ساعت شنی باید ورزش‌های مناسب را انجام داده و سعی کنید چربی‌های اضافی دور کمر را از بین ببرید. در این مقاله به بررسی و پاسخ  دادن به پرسش اندام ساعت شنی چیست پرداختیم. حال می‌دانیم که چگونه هیکل ساعت شنی داشته باشیم. اگر اطلاعات دیگری درباره بدن ساعت شنی دارید، آن را به ما انتقال دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا