دانستنی هاسلامت و پزشکینکات

فواید لخت خوابیدن: 19 مزایای برهنه خوابیدن چیست + مضرات احتمالی

چرا مردها نباید با لباس بخوابند ؟ فواید لخت خوابیدن با همسر چیست؟ از مهم‌ترین قسمت‌های زندگی هر فردی خوابیدن است. خواب کافی تاثیر زیادی روی سلامت بدن دارد و کمبود خواب می‌تواند برای بدن مضر باشد و در طولانی مدت سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اما اهمیت کیفیت خواب بسیار مهم است و تنها در این صورت است که سلامت روح و جسم تضمین خواهد شد. یکی از مواردی که می‌تواند کیفیت خواب افراد را بالا ببرد، برهنه خوابیدن است. دانشمندان تاکنون توانسته‌­اند اطلاعات زیادی در خصوص فواید خوابیدن بدون لباس به دست آورده و در اختیار مردم قرار دهند و فواید لخت خوابیدن برای زنان و مردان را به اثبات برسانند. به همین دلیل ما موضوع این مطلب از فارسی رو را به فواید برهنه خوابیدن اختصاص داده‌ایم.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید

19 تا از فواید لخت خوابیدن: بدون لباس خوابیدن چه فوایدی دارد؟

فواید لخت خوابیدن از نظر علمی اثبات شده است و این دلیل علمی این است که برهنه خوابیدن موجب می‌شود تا بدن شما یک ماده شیمیایی را آزاد کند و این ماده احساس شادی و نشاط را افزایش می‌دهد. در صورتی که شما متاهل هستید فواید خوابیدن بدون پیراهن برای شما بیشتر خواهد بود؛ زیرا تماس پوست با پوست باعث می‌شود تا بدن هورمون‌های ضد افسردگی ترشح نموده و این هورمون‌ها کمک می‌کند تا زوج‌ها خوش خلق‌تر شوند. همچنین به غیر از این که لخت خوابیدن برای شما فواید بی شماری دارد، موجب می‌شود تا زندگی عاشقانه شما نیز پایدارتر باشد.

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مزایای برهنه خوابیدن چیست؟ ما در این قسمت فواید لخت خوابیدن را برای شما ذکر کرده‌ایم.

همچنین بخوانید: انواع مدل خوابیدن: روانشناسی، مزایا و معایب مدل های خوابیدن

فواید لخت خوابیدن

خوابیدن برای شما راحت‌تر می‌شود

زمانی که قصد دارید بدون لباس خواب به تخت خواب بروید، همه چیز ساده‌تر به نظر می‌رسد. این یعنی این که دیگر نیازی نیست برای خرید لباس خواب هزینه نموده و می‌توانید آن را پس انداز کرده و یا برای موضوعات مهم‌تری کنار بگذارید.

به علاوه لباس‌های کمتری برای شستن خواهید داشت. البته توجه کنید که در صورتی که بخواهید برهنه بخوابید باید، بیش از پیش به بهداشت روتختی‌های خود اهمیت دهید و به صورت مرتب آن‌ها را بشویید.

برای بیرون رفتن آماده‌تر از قبل خواهید بود

یکی از فواید لخت خوابیدن این است که شما نیاز به زمان کمتری برای پوشیدن لباس خواهید داشت؛ چرا که در این صورت دیگر نیازی به تعویض لباس ندارید.

برخی از افراد عادت دارند زمانی که از سرکار به خانه برمی‌گردند، لباس خواب خود را می‌پوشند تا بتوانند تمام روز را در منزل بمانند و این امر موجب می‌شود تا افراد یک زندگی بدون تحرک داشته باشند و در نهایت برای برخی‌ها اضافه وزن و سایر مشکلات را به دنبال خواهد داشت. زمانی که شما برهنه باشید و یا غیر از لباس خواب لباس دیگری پوشیده باشید، تمایل بیشتری برای بیرون رفتن از منزل خواهید داشت.

فواید خوابیدن بدون لباس

بیشتر بخوانید: تعداد ضربان قلب نرمال در سنین مختلف: عوامل مؤثر و محاسبه آن

احساس خوشحال‌ی از فواید برهنه خوابیدن 

برای این که بتوانید بهتر درک کنید که بدون لباس خوابیدن چه فوایدی دارد یک مثال می‌زنیم: فرض کنید شما کاملا برهنه هستید و بدون لباس بر روی تخت خود استراحت می‌کنید و پوست بدن شما به راحتی با روتختی‌های نرم لطیف تماس دارد، این برهنه بودن موجب می‌شود تا شما احساس راحتی زیادی داشته باشید. به علاوه زمانی که در حال استراحت هستید حس  تنگ بودن و آزار دهنده بودن لباس‌ها را ندارید و کاملا آزاد و رها به استراحت می‌پردازید.

بدون شک هرکسی تمایل دارد تا این احساس و فواید لخت خوابیدن را تجربه کند و این تجربه  قطعا احساس خوبی را به شما منتقل می‌کند.

تماس پوستی مستقیم بهترین تجربه است

فواید لخت خوابیدن برای مردان و زنان بسیار بی شمار است، ولی می‌توان یکی از اصلی‌ترین این فواید را این گونه بیان کرد که افراد متاهل با برهنه خوابیدن فرصت بهتری دارند تا تماس پوستی مستقیمی با همسر خود داشته باشند. این تماس مستقیم موجب می‌شود تا زوج‌ها زندگی عاشقانه‌تر و پایدارتری را تجربه کنند.

همچنین بهتر است بدانید که یکی از فواید خوابیدن بدون لباس این است که بدن زوجین در این حالت مقداری زیادی اکسی توسین ترشح می­کند. این اکسی توسین در واقع نوعی نوروترنسمیتر بوده که موجب می‌شود تا افراد احساس بهتری نسبت به همسر خود داشته باشند.

مزایای برهنه خوابیدن چیست

با لخت خوابیدن خواب بهتری را تجربه خواهید کرد

زمانی که برهنه به تخت خواب می‌روید دیگر دردسرهای تعویض لباس‌ها و چروک شدن لباس‌های خود را ندارید و احساس خوبی که در شما به وجود می‌آید موجب می‌شود تا شما خواب بهتر و با کیفیت تری را تجربه کنید.

شما به هیچ دلیل علمی مشخصی نیاز ندارید تا ثابت کند که شما با برهنه خوابیدن خواب بهتری دارید و همین که خود آن را تجربه کنید کفایت می‌کند. فواید و مضرات بدون لباس خوابیدن همراه با هم است، اما قطعا فواید برهنه خوابیدن بسیار بیشتر از مضرات آن بوده و بهتر است حتما آن را تجربه کنید؛ زیرا هر فردی قطعا  تمایل دارد که یک خواب آرام و بی دردسر را داشته باشد و هیچ عاملی  باعث نشود تا فرد چندین بار از خواب بیدار شود.

با برهنه خوابیدن به پوست خود کمک می‌کنید

از دیگر فواید لخت خوابیدن این است که در این حالت پوست شما به راحتی نفس می‌کشد. همه افراد در طول روز و زمانی که بیرون از منزل هستند تمام اندام‌های بدن آن‌ها با لباس پوشیده است و پوست آن‌ها نمی‌تواند به راحتی نفس بکشد. برهنه خوابیدن این امکان را فراهم می‌کند تا قسمت‌هایی از بدن که در تمام طول روز با لباس پوشیده شده است، اجازه تنفس داشته باشد. همچنین برهنه خوابیدن از بروز بیماری‌های پوستی مانند قارچ جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: دمر خوابیدن: فواید، مضرات و عوارض خوابیدن روی شکم چیست؟

فواید و مضرات برهنه خوابیدن

لخت خوابیدن سطح کورتیزول در بدن شما تنظیم می‌شود

کورتیزول یک ماده خاص است که در بدن هر فردی وجود دارد و وجود بیش از حد این ماده می‌تواند برای بدن مضر باشد و آسیب‌های جدی را برای فرد ایجاد کند. زمانی که شما کاملا عریان و بدون هیچ لباسی به تخت خواب می‌روید، دمای بدن شما در یک سطح خاصی نگه داشته می‌شود و در نهایت بدن می‌تواند بهتر از قبل سطح کورتیزول را تنظیم کند.

زمانی که به خواب می‌روید اگر دمای بدن شما بسیار بالا باشد، سطح کورتیزول در زمان خواب و پس از خواب بالا می‌ماند و این امر باعث می‌شود تا فرد اضطراب و نگرانی، میل به غذای ناسالم، افزایش وزن و هر چیز دیگری را تجربه کند. بنابراین یکی از فواید عریان خوابیدن این است که به راحتی می‌توانید دمای بدن خود در حد مشخصی نگه دارید درنتیجه سطح کورتیزول متعادل خواهد بود و در زمان  خواب و پس از بیدار شدن احساس خوبی خواهید داشت.

تعادل ملاتونین و هورمون رشد از فواید برهنه خوابیدن 

اگر در زمان خواب درجه حرارت اتاق خواب خود را در دمای پایین‌تر از 70 درجه فارنهایت نگه دارید، در طول شب سطح هورمون رشد و ملاتونین در بدن شما تنظیم می‌شود. تنظیم بودن این مواد از پیری زود رس جلوگیری کرده و به سلامت بدن نیز کمک می‌کند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین فواید لخت خوابیدن این است که دمای بدن شما در حد مشخصی نگه داشته می‌شود و سطح این هورمون‌ها در بدن شما تنظیم می‌شود. زمانی که با لباس می‌خوابید دمای بدن شما بسیار بالا می‌رود و موجب می‌شود تا بدن نتواند از این هورمون‌ها به صورت مفید استفاده کند و در نهایت موجب پیر شدن پوست شما خواهد شد.

بشتر بخوانید: سبک زندگی فعال چیست؟ فواید، راه ها و موانع داشتن زندگی فعال

چرا مردها نباید با لباس بخوابند

بیشتر بخوانید: بهترین راه های جلوگیری از عرق زیر بغل و کاهش بوی بد تعریق زیربغل

برهنه خوابیدن اندام‌های جنسی شما را در وضعیتی راحت تر قرار می‌دهد

در پاسخ به این سوال که چرا مردها نباید با لباس بخوابند باید گفت که خوابیدن مردها در فضای خنک‌تر و در یک دمای متعادل موجب می‌شود تا دمای اندام‌های جنسی او پایین نگه داشته شود و این موضوع باعث شده تا اندام‌های تناسلی او بهتر عمل کند. علاوه بر فواید برهنه خوابیدن برای مردان، زنان نیز در صورت برهنه خوابیدن می‌توانند از بروز عفونت‌های قارچی در بدن خود جلوگیری کنند؛ زیرا این نوع عفونت در دمای بالا و شرایط گرم به خوبی می‌توانند رشد کند.

خوابیدن در تابستان را برای شما قابل تحمل‌تر می‌کند

در فصل تابستان به دلیل گرم بودن هوا داشتن یک خواب راحت و با کیفیت کار آسانی نیست. در صورتی که اتاق خواب شما یک دستگاه تهویه و یا خنک کننده هوا نداشته باشد، اتاق خواب شما یک فضای خفه کننده خواهد بود که هیچ گونه هوایی در آن جریان ندارد. در این صورت با لخت خوابیدن می‌توانید یک خواب راحت‌تر را تجربه کنید.

همچنین می‌تواند گفت در این شرایط فواید لخت خوابیدن تنها به بدن فرد محدود نمی‌شود و شما در شب‌هایی که دمای هوا متعادل است دیگر نیازی به روشن کردن کولر ندارید؛ در نتیجه در مصرف برق و سایر هزینه‌های شما صرفه جویی می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس‌ از فواید برهنه خوابیدن 

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که با ظاهر بدن خود مشکل دارید، لخت خوابیدن می‌تواند کمک کند تا بتوانید خود را دوست داشته باشید. به این منظور بهتر است قبل از خواب خودتان را در آینه ببینید تا اعتماد به نفس شما به مرور زمان بالا رود.

بهبود گردش خون از فواید خوابیدن بدون لباس

در خواب هیچ چیزی آزار دهنده‌تر از این نیست که لباس‌های شما در زمان خواب مچاله شوند و یا جمع شدن لباس زیر بازو باعث شود تا دست شما به خواب رود. پس می‌توان گفت یکی از فواید لخت خوابیدن این است که این مشکلات را ندارید و گردش خون به راحتی در بدن شما انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

بدون لباس خوابیدن چه فوایدی دارد

اسپرم‌های سالم‌تر از فواید برهنه خوابیدن 

چرا مردها نباید با لباس بخوابند ؟ مردان بدون لباس در هنگام خواب اسپرم های سالم تری دارند. در مطالب فوق نیز اشاره کردیم که یکی از فواید خوابیدن بدون لباس برای مردان این است که اندام‌های تناسلی آن‌ها خنک نگه داشته می‌شود که این موضوع موجب می‌شود مردان بدون لباس اسپرم‌های سالم‌تری داشته باشند و در نهایت عملکرد بهتری خواهند داشت. 

همچنین بخوانید: تقویت کیفیت و افزایش تعداد اسپرم + راه های افزایش سرعت اسپرم

بهبود خلق و خو از فواید لخت خوابیدن

همان طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم زمانی که با همسر خود برهنه به تخت خواب می‌روید، هر چقدر تماس پوستی شما با همسرتان بیشتر باشد اکسی توسین در بدن شما راحت‌تر آزاد می‌شود که در نهایت موجب خواهد شد که خلق و خوی شما و همسرتان بهتر شود.

جلوگیری از عفونت واژن فواید لخت خوابیدن زن

یکی از فواید لخت خوابیدن زن جلوگیری از عفونت واژن است. پوشیدن لباس تنگ در زمان خواب و بیداری موجب می‌شود تا بدن شما دچار عفونت شود و این موضوع برای زنان بیشتر رخ می‌دهد. بنابراین از فواید لخت خوابیدن زن می‌توان به خنک بودن اندام‌های جنسی زنان اشاره کرد که این خنک بودن از بروز عفونت‌های مختلف جلوگیری می‌کند. این فواید لخت خوابیدن برای زنان بسیار مهم است.

 

فواید برهنه خوابیدن

استرس و اضطراب را کاهش میدهد

یکی دیگر از فواید برهنه خوابیدن این است که می تواند به کاهش استرس و اضطراب کلی شما کمک کند. بر کسی پوشیده نیست که خواب ضعیف تأثیر زیادی بر سطح استرس شما دارد. مطالعات نشان می دهد که کم خوابی با افسردگی و حتی افزایش خطر خودکشی مرتبط است. در حالی که استرس و اضطراب هر دو می توانند باعث بی خوابی شوند، مهم است که به یاد داشته باشید که بهبود کیفیت خواب شما و خواب کافی ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

جلوگیری از افزایش وزن 

اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، این مشکل می تواند از جهات مختلف زندگی شما را خراب کند. یک مطالعه بیش از 21000 نفر را به مدت سه سال مورد بررسی قرار داد و ارتباط احتمالی بین خواب ناکافی و افزایش وزن را یافت. افرادی که طبق گزارش‌ها کمتر از 5 ساعت در شب می‌خوابیدند، بیشتر در معرض افزایش وزن بودند.

فایده دیگر برهنه خوابیدن کالری سوزی است. سردتر نگه داشتن بدن در شب ممکن است به افزایش توانایی های کالری سوزی شما کمک کند. یک مطالعه کوچک روی پنج مرد نشان داد که قرار گرفتن در معرض دمای پایین تر، حدود 66 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد)، به بدن آنها کمک می کند تا فعالیت چربی سوزی را افزایش دهد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2

اگر شب ها به اندازه کافی نخوابید، ممکن است در خطر ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشید. مطالعه‌ای در سال 2010، داده‌های 1455 نفر را در طول شش سال بررسی کرد و ارتباطی بین مدت زمان خواب کمتر و افزایش خطر ابتلا به دیابت پیدا کرد که به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

با برهنه خوابیدن، ممکن است توانایی خود را برای سریعتر به خواب رفتن و خواب ماندن افزایش دهید، که می تواند در مورد سلامتی شما تفاوت ایجاد کند.

باعث بهبود روابط شما می شود 

در حالی که رابطه جنسی می تواند بخش بزرگی از رابطه شما باشد، برهنه خوابیدن با همسرتان می تواند به همان اندازه فوق العاده باشد. در واقع، یک مطالعه نشان داد که تماس پوست به پوست بین بزرگسالان باعث تحریک ترشح اکسی توسین می‌شود که نقش مهمی در ایجاد دلبستگی بین شرکا دارد.

حتی بهتر؟ دست زدن به شریک زندگی شما نیز برای سلامتی شما بسیار مفید است، نه فقط رابطه شما. و برهنه خوابیدن راهی فوق العاده برای بهره مندی از هر دو مزیت است.

سوالات متداول

آیا برهنه خوابیدن خوب است؟

بله؛ برهنه خوابیدن به سلامت بدن شما کمک می‌کند.

برهنه خوابیدن چه مضراتی دارد؟

اگر بهداشت رختخواب خود را رعایت نکنید، احتمال بروز بیماری­های پوستی وجود خواهد داشت.

آیا مردان هنگام خواب باید لباس بپوشند؟

خیر بهتر است برهنه بخوابند؛ برهنه خوابیدن به تقویت اسپرم اقایان و سلامت اندام جنسی آن­‌ها کمک می­کند.

جمع بندی

در این مطالب سعی کردیم تا مهم‌ترین فواید لخت خوابیدن را برای شما ذکر کنیم و به سوال چرا مردان نباید شبها با لباس بخوابند پاسخ دهیم. همان طور که اشاره شد فواید برهنه خوابیدن بی شمار است اما اگر شما بیمار هستید و نیاز دارید تا بدن خود را گرم بپوشانید باید مضرات و فواید خوابیدن بدون لباس را در کنار هم در نظر بگیرید تا بیماری شما تشدید نشود. لطف نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا